روابط زناشویی و جنسیچه زمانیدانستنی هاروانشناسی و خانوادهزوج و خانوادهسلامت و پزشکیسوالات پزشکیموضوعات پزشکی

بهترین زمان استفاده از بی بی چک چه زمانی است؟

آیا زمان انجام تست بارداری مهم است؟ بهترین زمان استفاده از بی بی چک چه موقعی است؟ به طور خلاصه بله. احتمالا شما برای فهمیدن اینکه آیا واقعا باردار هستید یا نه هیجان‌زده هستید؛ اما انجام تست بارداری زودتر از زمان صحیح آن می‌تواند منجر به یک نتیجه منفی کاذب شود؛ همچنین اگر چند روز پس از دریافت نتیجه مثبت فراموش کنید تست دوم بارداری را انجام دهید، ممکن است نتیجه مثبت کاذب دریافت کنید. تست‌های خانگی دقت محدودی دارند (تا 75%)، بنابراین شما باید هر کاری که می‌توانید برای به حداکثر رساندن اثربخشی تست بارداری خود انجام دهید.

منتظرماندن به اندازه زمان مناسب قبل از آزمایش به شما اطمینان می‌دهد که از هر آزمایشی که انتخاب می‌کنید، دقیق‌ترین نتایج را دریافت می‌کنید. بهترین زمان استفاده از بیبی چک با توجه به شرایط افراد ممکن است متفاوت باشد؛ مخصوصا تعیین زمان استفاده از بی بی چک در پریودی های نامنظم کمی سخت است. ما در این مقاله از فارسی‌رو به بررسی بهترین زمان استفاده از بی بی چک خواهیم پرداخت.

بهترین زمان استفاده از بیبی چک چه زمانی است؟

اگر قصد باراری دارید، احتمالا برای دانستن نتیجه عجله دارید؛ در عین حال می‌دانید که صبر‌نکردن برای رسیدن زمان مناسب تست بارداری می‌تواند منجر به نتیجه منفی کاذب شود. حتی اگر علم پشت تخمک‌گذاری را بدانید، مقاومت در برابر وسوسه آزمایش زودهنگام سخت است. ممکن است مدام در حال مرور اینترنت برای مواردی مانند «زمان انجام آزمایش بارداری» یا جستجو در قفسه‌های داروخانه برای آزمایش‌های پیچیده‌ای باشید که ادعا می‌کنند سریع‌ترین و دقیق‌ترین نتایج را ارائه می‌دهند به این امید که این انتظار دو هفته‌ای را کوتاه‌تر کنند.

ممکن است تعجب کنید که آیا واقعاً برای انجام آزمایش بارداری باید آنقدر صبر کنم؟ پاسخ بله است. انتظار حداقل دو هفته برای انجام تست بارداری دقیق‌ترین نتایج را به شما می‌دهد و ممکن است شما را از ناامیدی‌های غیرضروری نجات دهد.

گاهی اوقات ممکن است مطمئن نباشید که آیا برای انجام تست بارداری خیلی زود است یا خیر. در موارد دیگر ممکن است علائمی مانند تاخیر در پریود یا حساس‌شدن سینه‌ها داشته باشید؛ اما نمی‌دانید که آیا ارزش آن را دارد که قبل از رفتن به داروخانه منتظر بمانید یا خیر. چند راه مختلف برای تعیین بهترین زمان برای انجام تست بارداری وجود دارد. علم در مورد زمان مناسب تست بارداری این‌طور می گوید:

استفاده از بی‌بی چک با توجه به دوران پریود

بهترین زمان استفاده از بی بی چک چند روز بعد از پریود چه زمانی است؟ در حالت ایده‌آل باید تا اولین روز قاعدگی بعدی منتظر بمانید تا آزمایش بارداری انجام دهید. اگر چند روز قبل از قاعدگی آزمایش دهید، احتمالاً نتیجه منفی می‌گیرید؛ حتی اگر باردار باشید. حداقل یک روز پس از تاریخ تخمینی شروع قاعدگی بعدی استفاده از بی‌ بی چک (HPT) را انجام دهید. اگر سیکل 28 روزه دارید تا موارد زیر صبر کنید:

 • 29 روز پس از اولین روز آخرین قاعدگی شما
 • 14 روز پس از تخمک گذاری (DPO)

زمان استفاده از بی‌بی چک با توجه به تاریخ تخمک‌گذاری

علاوه بر اینکه باید تا اولین روز قاعدگی مورد انتظار خود صبر کنید، توصیه می‌شود تست بارداری را زودتر از 12 روز پس از تخمک گذاری (DPO) انجام دهید. زمان انجام تست بارداری اولیه با زمان تخمک‌گذاری و زمان لانه‌گزینی مرتبط است.

اغلب اعتقاد بر این است که تخمک‌گذاری 14 روز قبل از شروع قاعدگی بعدی شما اتفاق می‌افتد؛ اما روز تخمک‌گذاری واقعی در زنان و در سیکل‌های مختلف متفاوت است. لانه‌گزینی پس از رهاشدن تخمک در لوله فالوپ، بارورشدن توسط اسپرم و کاشت خود در دیواره رحم، جایی که رشد دوران بارداری آغاز می‌شود، انجام می‌شود. از نظر فنی لانه‌گزینی قرار است 9 روز پس از تخمک‌گذاری اتفاق بیفتد؛ اما محدوده واقعی بهترین زمان انجام تست بارداری با بیبی چک در روزهای 6 تا 12 بعد از تخمک‌گذاری است و 84 درصد بین 8 تا 10 بعد از تخمک‌گذاری رخ می‌دهد.

تخمک بارورشده تا زمانی که به طور کامل در دیواره رحم کاشته نشود، هورمون حاملگی گنادوتروپین جفتی انسانی یا hCG را تولید نمی‌کند. پس از تکمیل کاشت، سطح hCG تقریباً هر 48 ساعت دو برابر می‌شود. با این حال، خطوط پایه hCG و الگوی دوبرابرشدن hCG از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است. بارداری یک زن ممکن است سطوح مختلف hCG را نیز داشته باشد. این عوامل همراه با زمان تخمک‌گذاری و لانه‌گزینی بر روی زمانی که باید تست بارداری انجام دهید و انتظار دریافت نتیجه مثبت را داشته باشید تاثیر می‌گذارد.

همچنین بخوانید: بهترین دمنوش برای پریود شدن | 14 دمنوش برای قاعدگی دردناک

بهترین زمان استفاده از بی بی چک در طول روز

اگر احساس بارداری دارید از بهترین زمان استفاده از بی بی چک است.

گاهی اوقات ممکن است قبل از پایان انتظار دو‌هفته‌ای از تاریخ تخمک‌گذاری، علائم بارداری را تجربه کنید. این زمان بهترین زمان برای تست بارداری با بی بی چک است. در صورت مشاهده علائم می‌توانید تست بارداری انجام دهید؛ اما باید بدانید که ممکن است نتیجه منفی کاذب دریافت کنید. چیزی به نام حاملگی شیمیایی نیز وجود دارد که یک سقط زودرس حاملگی است که در مدت کوتاهی پس از لانه‌گزینی اتفاق می‌افتد. یک هفته پس از تخمک‌گذاری، تخمک بارور‌شده خود را در دیواره رحم لانه‌گزینی می‌کند. شروع به تولید سطوح هورمون بارداری hCG می‌کند.

همچنین بخوانید: بهترین درمان خانگی زود انزالی در مردان و زنان قطعی و سریع

ممکن است در این زمان نتیجه آزمایش بارداری مثبت دریافت کنید. با این حال بنا به دلایلی لانه‌گزینی ممکن است ایجاد نشود و در نتیجه تست بارداری چند هفته بعد منفی شود. حاملگی‌های شیمیایی شایع هستند و 50 تا 60 درصد از حاملگی‌های بار اول را تشکیل می‌دهند. حاملگی شیمیایی بیشتر به دلیل ناهنجاری‌های کروموزومی ایجاد می‌شود. اگر خیلی زود آزمایش دهید، ممکن است نتیجه آزمایش بارداری شیمیایی مثبت باشد که از نظر فنی با توجه به اینکه باردار بوده‌اید، نتیجه مثبت کاذب نیست. شما می‌توانید با انجام آزمایش بعد از اولین روز از قاعدگی خود از نتیجه آزمایش مثبت حاملگی شیمیایی جلوگیری کنید.

همچنین بخوانید: میک لاو چیست: فواید، انواع و مراحل Make love (عشق بازی)

گرفتگی عضلات دارید.

لانه‌گزینی می‌تواند احساسی شبیه به دردهای قاعدگی ایجاد کند. در اوایل بارداری ممکن است این ناراحتی را احساس کنید و فکر کنید پریود شما نزدیک است؛ اما بعد از آن هرگز این احساس وجود نخواهد داشت. این حالت یکی از موارد بهترین زمان استفاده از تست بی بی چک است.

درد در سینه‌ها

بارداری شما باعث تولید هر چه بیشتر استروژن و پروژسترون می‌شود و این هورمون‌ها شروع به ایجاد تغییراتی در بدن شما برای حمایت از رشد کودک می‌کنند. سینه‌های شما ممکن است به دلیل افزایش جریان خون حساس شده و بزرگتر به نظر برسند. ممکن است نوک سینه‌های شما درد بگیرد و سیاهرگ‌ها زیر پوست تیره‌تر به نظر برسند. از آنجایی که بسیاری از زنان در روزهای منتهی به قاعدگی خود نیز احساس ناراحتی در سینه می‌کنند، این علامت همیشه نشان‌دهنده بارداری نیست.

احساس متفاوتی دارید.

همراه با گرفتگی و درد سینه، حاملگی زودهنگام می تواند باعث موارد زیر شود:

 • حالت تهوع
 • بیزاری از غذا
 • فرسودگی
 • تکرر ادرار

بهترین زمان استفاده از بی بی چک بعد از لقاح و با مشاهده این علائم است. با گذشت هفته‌ها، این علائم ممکن است قبل از اینکه سطح HCG شما در اواخر سه ماهه اول کاهش یابد شدیدتر شوند. شما خودتان را می‌شناسید؛ پس به بدن خود توجه کنید. هرگونه علائم فیزیکی غیرعادی می‌تواند شما را وادار به انجام تست بارداری کند. این مورد می‌تواند در تعیین بهترین زمان استفاده از بیبی چک در پریود نامنظم به شما کمک کند.

همچنین بخوانید: آموزش روش استارت استاپ برای جلوگیری از زود انزالی

پیشگیری از بارداری شما ناموفق بود

برای تعیین زمان مناسب برای استفاده از بی بی چک باید به روابط جنسی پرخطر خود توجه کنید. قرص‌های ضدبارداری، کاندوم‌ها و انواع دیگر وسایل پیشگیری از بارداری صددرصد از بارداری محافظت نمی‌کنند. به عبارت دیگر، صرف‌نظر از اینکه چقدر مراقب باشید همیشه احتمال کمی برای بارداری وجود دارد. علی‌رغم ترجیحات خود برای جلوگیری از بارداری، در صورت مشاهده هر یک از علائمی که لیست کردیم، آزمایشی را در نظر بگیرید.

همچنین بخوانید: تقویت کیفیت و افزایش تعداد اسپرم + راه های افزایش سرعت اسپرم

خطا یا نقص انسانی نیز می‌تواند منجر به بارداری ناخواسته شود. بهترین روز استفاده از بی بی چک ده روز بعد از رابطه جنسی شما است. یادآوری مصرف روزانه قرص‌های ضدبارداری دشوار است. طبق برنامه Planned Parenthood، از هر 100 زن مصرف کننده این قرص، 9 نفر در صورت عدم مصرف آن طبق دستور باردار می‌شوند. کاندوم ممکن است بشکند و پاره شود و یا به طور نادرست استفاده شود. طبق برنامه Planned Parenthood، از هر 100 زنی که برای پیشگیری از بارداری به کاندوم تکیه می‌کنند تقریباً 18 نفر هر سال باردار می‌شوند.

اگر نگران شکست روش‌های پیشگیری از بارداری هستید، از پزشک خود در مورد روش‌های جایگزین پیشگیری از بارداری مانند دستگاه داخل رحمی (IUD) سوال کنید. با توجه به برنامه‌ریزی والدین از هر 100 زنی که از IUD استفاده می‌کنند کمتر از یک نفر در سال باردار می‌شود.

همچنین بخوانید: تعبیر خواب پریود شدن: 12 تعبیر دیدن خواب قاعدگی و خون پریود

بهترین زمان استفاده از بیبی چک در پریود نامنظم

درک جزئیات تست بارداری برای فهمیدن بهترین زمان تست بارداری با بیبی چک

وقتی نوبت به گرفتن نتیجه دقیق تست بارداری می‌رسد، جزئیات اهمیت ویژه‌ای خواهند داشت. انجام تست بارداری در زمان نامناسب یا استفاده نادرست از تست حاملگی می‌تواند منجر به نتیجه منفی یا مثبت کاذب شود. نتایج آزمایش‌های بارداری خانگی تا 99 درصد در روز بعد از قاعدگی ازدست‌رفته دقیق است؛ اما ممکن است در زمان‌های دیگر دقت کمتری داشته باشد. محدوده دقت به چند عامل بستگی دارد:

 • استفاده صحیح از تست بارداری خانگی
 • دانستن اولین روز آخرین قاعدگی
 • دانستن تاریخ تخمک گذاری و چرخه قاعدگی

تست‌های بارداری چگونه کار می‌کنند؟

تست‌های بارداری خانگی هورمونی به نام گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG) را در ادرار تشخیص می‌دهند. بدن شما hCG تولید نمی‌کند تا زمانی که تخمک بارورشده در طول لانه‌گزینی به آن متصل شود. این معمولا بین 7 تا 12 سیکل شما اتفاق می‌افتد. سطوح استاندارد hCG برای چند هفته اول بارداری وجود دارد. هفته‌های زیر بر اساس اولین روز آخرین قاعدگی شما (LMP) است:

 • 3 هفته: 5-50 mIU/ml
 • 4 هفته: 5 – 426 mIU/mL
 • 5 هفته: 18 – 7340 mIU/mL
 • 6 هفته: 1080 – 56500 mIU/ml

اگر تست بارداری خانگی را خیلی زود انجام دهید، ممکن است نتیجه منفی کاذب داشته باشید؛ به این معنی که در واقع شما باردار هستید؛ اما نتیجه آزمایش منفی است. این موضوع فقط به این دلیل است که هورمون hCG شما هنوز به آستانه آزمایش بارداری نرسیده است. تا روز عقب‌افتادن قاعدگی یا 1 تا 2 روز بعد صبر کنید؛ زیرا ممکن است پریودتان دیر شود. این کار از نتیجه آزمایش منفی کاذب جلوگیری می‌کند و در هزینه شما صرفه‌جویی می‌کند.

همچنین بخوانید: فانتزی جنسی: انواع خیال پردازی و فانتزی های زناشویی

بهترین زمان استفاده از بی بی چک چه موقع است؟

برای تعیین بهترین زمان استفاده از بی بی چک در روز باید بدانیم که برخی اوقات از روز برای انجام تست بارداری خانگی بهتر از سایر ساعات است. برای دانستن اینکه بهترین زمان استفاده از بی بی چک صبح یا شب است باید زمانی را انتخاب کنید که سطح هورمون گونادوتروپین شما در بالاترین مقدار خود است. اگر قبل از شروع پریود آزمایش می کنید، باید با ادرار صبحگاهی آزمایش کنید که غلظت hCG بالاتری دارد. بهترین زمان استفاده از بی بی چک در طول روز صبح است؛ اما اگر روز قاعدگی خود را پشت سر گذاشته‌اید، می‌توانید هر زمانی در طول روز آزمایش دهید.

در آن زمان، سطح hCG شما باید به اندازه کافی بالا باشد که اگر باردار هستید، تشخیص داده شود. در واقع بهترین ساعت برای استفاده از بی بی چک زمانی است که سطح هورمون بارداری بالاترین مقدار خود را دارد. آیا در زمان استفاده از بی بی چک باید ناشتا بود؟ خیر نیازی نیست. انجام تست بی بی چک اول صبح بهترین نتیجه را در تعیین بارداری شما دارد.

همچنین بخوانید: پاره شدن کاندوم: 6 راه جلوگیری از پارگی کاندوم و احتمال بارداری

بهترین زمان استفاده از بی بی چک بعد از رابطه

سوالات متداول

کوتاهترین زمان استفاده از بیبی چک چقدر است؟

یک روز بعد از پریود

زودترین زمان مثبت شدن بی بی چک کی است؟

در برخی از زنان، نتایج تست بارداری اولیه می‌تواند تا پنج روز قبل از پریود مورد انتظارشان مثبت باشد؛ اما درک این نکته مهم است که یک نتیجه مثبت اولیه از آزمایش بارداری ممکن است ناشی از حاملگی شیمیایی باشد تا یک بارداری قابل دوام؛ علاوه بر این، همه زنان در اوایل بارداری سطح hCG قابل تشخیصی ندارند؛ بنابراین شما هنوز هم باید 12 روز از تاریخ تخمک‌گذاری صبر کنید تا آزمایش بارداری برای گرفتن دقیق‌ترین نتیجه انجام شود.

آیا ۵ روز مانده به پریود بی بی چک نشون میده؟

بله این امکان وجود دارد؛ ولی بهتر است تا یک روز بعد از پریود صبر کنید.

چند روز بعد از تاخیر پریود بی بی چک جواب میده؟

معمولا یک روز

بهترین زمان استفاده از بی بی چک صبح است یا شب؟

بهترین زمان از روز برای انجام تست بارداری صبح است، همراه با اولین ادرار در روز. سطح hCG در ادرار شما در این زمان از روز در بالاترین حد است و به احتمال زیاد توسط HPT تشخیص داده می شود. با این حال، اگر آزمایش را از روز اول قاعدگی پیش‌بینی می‌کنید، ممکن است اگر شبانه آزمایش بارداری انجام دهید، همچنان نتیجه آزمایش مثبت دریافت خواهید کرد. این به این دلیل است که سطح hCG به اندازه کافی بالا است که در هر زمانی از روز قابل تشخیص است.

جمع‌بندی

برای فهمیدن بهترین زمان استفاده از بی بی چک باید به چندین مورد دقت کنید. یکی از این موارد توجه به سیکل قاعدگی شما است. تاخیر در پریود از علائم بارداری است. افرادی که سیکل قاعدگی منظمی دارند باید تا دوازده روز بعد از تاریخ تخمک‌گذاری خود و در واقع یک روز بعد از تاریخ پریود صبر کنند تا دچار اشتباه و نتیجه مثبت کاذب یا منفی کاذب نشوند. بهترین زمان استفاده از بی بی چک بعد از انتقال جنین ده روز تا دو هفته پس از انتقال است.

توجه به علائم در بدن شما می‌تواند در تعیین بهترین زمان استفاده از بیبی چک کمک کند؛ به عنوان مثال ایجاد گرفتگی عضلات در اوایل بارداری امری شایع است که توجه به این موضوع می‌تواند به شما در مورد اینکه آیا باردار هستید یا خیر کمک کند. علائم دیگری مانند درد در سینه‌ها، احساس تهوع، تکرر ادرار، بیزاری از غذا، احساس فرسوگی و خستگی زمان‌هایی هستند که شما با توجه به آن‌ها می‌توانید از بی‌بی پک برای تست بارداری خود استفاده کنید. زمان استفاده از بی بی چک در پریودی های نامنظم هم با توجه به این علائم تعیین می‌گردد.

برای دانستن زمان استفاده از بی بی چک در پریود نامنظم بهتر است توجه زیادی به آخرین رابطه جنسی مشکوک خود داشته باشید. اگر می‌خواهید بدانید بهترین زمان استفاده از بی بی چک کی هست باید بگویم بهترین زمان استفاده از بی بی چک بعد از رابطه زمانی است که ده روز گذشته باشد. اگر درباره مطالب ذکرشده نظر و یا پیشنهادی دارید، لطفا با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا