سلامت و پزشکیدانستنی هانکات

دمر خوابیدن: فواید، مضرات و عوارض خوابیدن روی شکم چیست؟

به اعتقاد برخی از افراد حالت دمر خوابیدن ممکن است باعث کاهش خروپف شود اما در واقعیت خوابیدن روی شکم عوارض زیادی به همراه دارد. از نظر پزشکان نیز این حالت برای بدن انسان بسیار خطرناک است و در طولانی مدت می‌تواند مشکلات جدی را برای فرد ایجاد کند؛ زیرا تمامی اعضای داخلی بدن تحت فشار هستند و دچار آسیب می‌شوند. مخصوصا اگر باردار هستید به هیچ عنوان نباید به فکر دمر خوابیدن باشید. ما در این مقاله از فارسیرو قصد داریم تا اطلاعاتی کلی در خصوص دمرو خوابیدن و مزایا و معایب دمر خوابیدن را در اختیار شما قرار دهیم. همراه ما باشید.

دمر خوابیدن نشانه چیست؟

انواع مدل خوابیدن متفاوت است و همان طور که می‌دانید هر فردی مدل خاصی برای خوابیدن دارد و در آن حالت راحت‌تر می‌تواند بخوابد. شایع‌ترین و در واقع شاید بدترین مدل خوابیدن، دمرو خوابیدن باشد. ممکن است برای شما هم سوال باشد که دمر خوابیدن نشانه چیست و اصلا به چه معناست؟ در ابتدا باید بگوییم معنی دمر خوابیدن، روی شکم و معده خوابیدن است. بر اساس نظر روانشناسان این حالت خوابیدن می‌تواند نشانه رفتارها و حالات شخصی فرد باشد.

بیشتر بخوانید: 10 ترفند خواب سریع : بهترین راه های سریع خوابیدن در شب

دمر خوابیدن نشانه چیست

علت دمر خوابیدن نوزاد

علت دمر خوابیدن نوازد این است که معمولا آن‌ها در این حالت احساس راحت‌تری دارند اما این حالت خوابیدن برای آن‌ها خطرناک است. در صورتی که نوزاد شما خود را شکم انداخته و روی شکم می‌خوابد حتما حالت خواب او را تغییر دهید و او را به پشت بخوابانید. ممکن است در ابتدا نوزاد شما احساس ناراحتی کرده و بی قراری کند اما با این روش او را به پشت خوابیدن عادت می‌دهید.

عوارض خوابیدن روی شکم چیست؟

عوارض دمر خوابیدن چیست؟ ممکن است شما هم جزء آن دسته از افرادی باشید که به دمرو خوابیدن عادت دارد و حتما در این حالت از ناحیه کمر و گردن احساس درد دارید. این درد بر کیفیت خواب شما تاثیر می‌گذارد و موجب می‌شود تا شما در طول شب چندین بار از خواب بیدار شوید. بر اساس نظر پزشکان مختلف خوابیدن بر روی معده و شکم علاوه بر فشار بر معده، باعث شده تا فشار کمر به ستون فقرات شما آسیب وارد کند.

در ادامه فواید و معایب دمرو خوابیدن را بررسی می­کنیم.

عوارض خوابیدن روی شکم

خوابیدن روی شکم و درد معده

یکی از عوارض دمر خوابیدن درد معده است. خوابیدن روی شکم و درد معده موجب می‌شود تا شما در طول شب خواب راحتی نداشته باشید. این حالت خوابیدن علاوه بر سایر قسمت‌های بدن موجب ایجاد درد معده نیز شده و همچنین باعث بروز مشکلات گوارشی نیز می‌شود. اگر شما دچار سوء هاضمه هستید و یا دوران بارداری را سپری می‌کنید، به هیچ عنوان باید روی شکم و معده بخوابید. شما باید تلاش کنید تا حالت خوابیدن خود را تغییر دهید.

بیشتر بخوانید: آموزش ماساژ کف پا ساده و تصویری + فواید ماساژ دادن کف پاها

خوابیدن روی شکم و کمردرد

حالت خوابیدن بر روی شکم یا دمرو خوابیدن موجب می‌شود تا ستون فقرات اشتباه قرار بگیرند. بنابراین می‌توان گفت خوابیدن روی شکم و کمر درد به مرور زمان موجب می‌شود تا ستون فقرات آسیب جدی ببیند؛ زیرا در این حالت خوابیدن ستون فقرات حالت طبیعی خود را از دست می‌دهند. بر اساس نظر یکی از درمانگران فیزیکی خواب بر روی شکم موجب قوس بیش از حد شده و همچنین فشار زیادی بر قسمت پایین مهره ها وارد می‌شود که در نهایت شما از درد کمر از خواب بیدار می‌شوید. این مورد یکی دیگر از عوارض دمر خوابیدن است.

دمر خوابیدن و درد گردن

یکی دیگر از عوارض دمر خوابیدن گردن درد است. با دمر خوابیدن تعادل بدن از بین می­رود و گردن در حالتی قرار می­گیرد که احتمال آسیب به آن وجود دارد. از همین رو این حالت می­تواند به مهره­های گردن صدمه زده و خطراتی مثل دیسک گردن و درد گرفتن گردن را به همراه داشته باشد.

فشار آوردن به قلب و قفسه سینه

از مضرات دمر خوابیدن فشار به قلب و قفسه سینه است. این مدل خوابیدن فشار زیادی به قفسه سینه وارد می­کند که نتیجه آن کاهش حجم ریوی و کاهش اکسیژن برای بافت­های بدن است. ورزشکارانی که این مدلی می­خوابند با مشکلات جدی در تمرینات هوازی مواجه خواهند شد. از طرفی دیگر، خوابیدن بر روی شکم باعث فشار وارد کردن به قلب و آسیب به آن خواهد شد.

خوابیدن روی شکم و آسیب به دستگاه تناسلی

با خوابیدن به حالت دمر، فشار زیادی به دستگاه تناسلی به ویژه در آقایان وارد می­شود و در نتیجه آن امکان دارد عملکرد این ناحیه از بدن با اختلال مواجه شود. برای مثال این حالت می­تواند تولید اسپرم در آقایان را کاهش دهد.

همچنین بخوانید: تقویت کیفیت و افزایش تعداد اسپرم + راه های افزایش سرعت اسپرم

عوارض دمر خوابیدن

آسیب به مفاصل پا

دمر خوابیدن باعث می­شود که مفاصل پا مثل زانو، ساق و مچ پا دچار آسیب­های جدی شوند. در این حالت، فشار زیادی به زانوها وارد شده و مچ پاها هم از حالت تعادل خارج و به صورت چرخیده در می­آیند. به مرور زمان امکان دارد تغییراتی در اسکلت بدن به وجود آمده و شما با مشکلات جدی مواجه شوید.

فواید خوابیدن روی شکم

نمی‌توان برای فواید خوابیدن روی شکم موردی را بیان کرد؛ زیرا این حالت خوابیدن نه تنها مزیتی ندارد بلکه برای تمام قسمت‌های بدن نیز مضر است. البته شاید بتوان تنها فواید دمر خوابیدن را اینگونه بیان کرد که می‌توان نوزادان را در بیداری روی شکم قرار داد زیرا این حالت باعث می‌شود تا عضله‌ها و ماهیچه‌های آن‌ها قوی شود.

همچنین بخوانید: فواید لخت خوابیدن: 15 مزایای برهنه خوابیدن چیست + مضرات احتمالی

عوارض خوابیدن روی شکم در بارداری

ممکن است برای شما هم این سوال به وجود آمده باشد که عوارض خوابیدن روی شکم در بارداری چیست؟ همان طور که متوجه شدید دمر خوابیدن برای افراد عادی نیز ضرر دارد و اگر شما باردار هستید، اصلا نباید در این وضعیت قرار بگیرید؛ زیرا در این حالت جریان خون شما تحت تاثیر قرار گرفته که این موضوع به صورت جدی برای جنین ضرر دارد.

توصیه متخصصان به خانم‌های باردار معمولا این است که در سه ماهه دوم و سوم از خوابیدن بر روی شکم جدا پرهیز کنند. این دوره زمانی است که جنین شما در حال رشد بوده و این حالت برای او خطرناک است.

به دلیل این که در زمان بارداری خانم‌ها دچار تغییرات هورمونی می‌شوند و این تغییرات باعث ضعیف شدن و شل شدن مفاصل آن‌ها می‌شود، ممکن است با دمر خوابیدن احساس راحتی کنند. اما بهتر است بدانید با این حالت خوابیدن شما در آینده دچار کمر درد خواهید شد. همچنین باید گفت که سینه‌های خانم‌ها در دوارن بارداری بسیار حساس هستند زیرا برای شیردهی اماده می‌شوند. بنابراین دمر خوابیدن موجب می‌شود تا به آن‌ها فشار زیادی وارد شود و خواب فرد را مختل می‌کند.

معایب دمر خوابیدن

معایب دمر خوابیدن نوزاد و کودک

اکثر والدین سعی می‌کنند تا کودکان و نوزادان خود را روی شکم بخوابانند اما همان طور که اشاره کردیم این نوع خوابیدن برای کودکان و به ویژه نوزادان بسیار خطرناک است. دمر خوابیدن کودک به مرور زمان موجب تغییر شکل ستون فقرات او و در نهایت قوس کمر می‌شود. همچنین یکی از عواملی که ممکن است موجب ایجاد سندروم مرگ ناگهانی نوزاد تازه متولد شده شود، خوابیدن بر روی شکم است.

حتی اگر علت دمر خوابیدن کودک راحتی او باشد، یعنی حتی اگر نوزاد و کودک شما با این مدل خوابیدن خواب با کیفیت تری دارد و به راحتی به خواب می‌رود، باز هم باید او را به پشت بخوابانید. بی توجهی به این موضوع عوارض جدی را برای فرزند شما به دنبال خواهد داشت.

تنها زمانی اجازه خواهید داشت که کودک خود را در حالت دمر قرار دهید که او بیدار بوده و در حال بازی کردن باشد، این دمرو خوابیدن در بیداری کمک می‌کند تا او عضله‌ها و ماهیچه‌های قوی‌تری داشته باشد. همچنین پس از شش ماهگی نوزاد در برخی از موارد و در زمان کوتاهی می‌توانید او را روی شکم قرار دهید. در این مورد باید توجه کافی داشته باشید تا نوزاد شما در مدت زمانی طولانی در حالت دمر قرار نگیرد.

دمرو خوابیدن

ترک عادات خوابیدن روی شکم

عوارض خوابیدن روی شکم بسیار فراوان است و فشاری که ستون فقرات را تحت تاثیر قرار می‌دهد، موجب تغییر حالت و فشار سایر نقاط بدن نیز می‌شود. بسیاری از افراد با این که می‌دانند خوابیدن روی شکم چه مضراتی دارد اما باز هم این حالت را ترجیح می‌دهند.

زمانی که فرد روی شکم می‌خوابد برای این که بتواند نفس بکشد باید سر خود را به یک سمت بچرخاند که این موضوع سر و ستون فقرات را از ردیف یکدیگر خارج می‌کند. اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که نمی‌توانید در حالت دیگری بخوابید باید سعی کنید برخی راهکارها را به کار بگیرید تا مضرات دمر خوابیدن را کم کنید. برخی از راهکارهایی که کمک می‌کند عوارض این حالت خوابیدن کاهش یابد عبارت‌اند از:

  • برای خوابیدن یا از هیچ بالشی استفاده نکنید و یا بالش‌های باریک را زیر سر بگذارید.
  • یک بالش را زیر استخوان لگن خود بگذارید.
  • پس از بیدار شدن حرکت‌های کشسانی مختلفی را انجام بدهید.

در خصوص دمر خوابیدن کودکان نیز باید گفت که برای این که این عادت را ترک کنند به آن‌ها یاد دهید که همیشه به پشت بخواند در غیر این صورت می‌توانید هر بار که کودک بر روی شکم می‌خوابد او را برگردانید و حالت خوابیدنش را تغییر دهید. با این کار او به مرور زمان عادت می‌کند تا به پشت یا پهلو بخوابد.

همچنین بخوانید: قبل از خواب راحت چه بخوریم: بهترین و بدترین غذاها قبل خواب

سوالات متدوال

آیا روی شکم خوابیدن باعث چاقی می‌شود؟

تا کنون هیچ ارتباطی بین دمر خوابیدن و چاقی مشاهده نشده است.

آیا خوابیدن روی شکم برای جنین ضرر دارد؟

دمر خوابیدن در بارداری به خصوص در سه ماهه دوم بارداری بسیار برای جنین خطرناک است. در این زمان جنین در حال رشد است و این نوع خوابیدن موجب می‌شود تا به جنین فشار وارد شود.

آیا دمر خوابیدن برای قلب ضرر دارد؟

خوابیدن روی شکم به تمام نقاط بدن از جمله قلب فشار وارد می‌کند و ممکن است در طولانی مدت برای قلب مضر باشد.

آیا دمر خوابیدن برای دیسک کمر ضرر دارد؟

خوابیدن روی معده و شکم ممکن است در ابتدا برای افرادی که هیچ مشکلی ندارند، مسئله ساز نباشد اما برای افرادی که دیسک کمر دارند این حالت موجب می‌شود تا درد کمر آن‌ها افزایش یابد. این حالت خوابیدن شکل کلی ستون فقرات را تغییر داده و درد دیسک کمر را تشدید می‌کند. در صورتی که عادت دارید روی شکم بخوابید برای این که فشار کمتری به کمرتان وارد شود زیر شکم خود یک بالش قرار دهید.

عوارض خوابیدن روی شکم در بارداری

جمع بندی

همان طور که از مطالب گفته شده متوجه شدید عوارض دمر خوابیدن و خوابیدن روی شکم بسیار زیاد است و این نوع خوابیدن هیچ گونه فایده و مزیتی برای افراد ندارد. اگر شما هم عادت دارید تا به صورت دمر بخوابید باید بدانید احتمال زیادی وجود دارد که در آینده با مشکلات جدی کمر و سایر نقاط بدن مواجه شوید. این مدل خواب فشار بیشترین فشار را به ستون فقرات و کمر وارد می‌کند و ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که چندین بار از درد کمر از خواب پریده باشید. بنابراین بهتر است راهکارهای مختلف را به کار ببرید تا مدل خوابیدن خود را تغییر دهید.

دمر خوابیدن برای نوزادان هم ضرر دارد و اگر نوزاد شما به صورت دمر خوابید، سعی کنید او را به پشت بخوابانید. در صورتی که تجربه خاصی برای کنار گذاشتن حالت خوابیدن بر روی شکم یا دمرو خوابیدن دارید، خوشحال می­شویم از بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا