لیستدانستنی ها

حیوانات به ترتیب وزن کمتر کدام اند؟ 

همان طور که میدانید حیوانات وزن و جثه مختلفی دارند. اگر برای شما هم سوال است که سنگین ترین حیوانات به ترتیب وزن کمتر کدام هستند با ما همراه باشید. در این قسمت از سایت فارسیرو به معرفی حیوانات به ترتیب وزن کمتر می پردازیم. راستی قبل از اینکه به سراغ معرفی حیوانات به ترتیب وزن کمتر برویم اگر طول عمر حیوانات نیز برایتان جالب است، پیشنهاد می کنیم محتوای حیوانات به ترتیب طول عمر بیشتر را مطالعه کنید.

آنچه در ادامه می‌خوانید

حیوانات به ترتیب وزن کمتر

همان طور که می دانید وزن در هر حیوان با حیوان دیگر فرق دارد، حتی گاهی در یک گونه حیوان نیز ممکن است وزنشان با هم فرق داشته باشد، در زیر تعدادی از سنگین ترین حیوانات را به ترتیب وزن از بیشتر به کمتر را برایتان آورده ایم که عبارتند از:

حیوانات به ترتیب وزن کمتر؛ وال با وزن 219000 کیلوگرم

وال سنگین ترین حیوان دریا محسوب می شود. رتبه اول در لیست حیوانات به ترتیب وزن بیشتر متعلق به وال است که در واقع رده اول سنگین ترین حیوانات جهان و همچنین دریا به آن تعلق دارد. این حیوان نوعی نهنگ می باشد که وزن این حیوان می تواند به 219 تن نیز برسد.
 

حیوانات به ترتیب وزن کمتر؛ کوسه نهنگ با وزن 20000 کیلوگرم

کوسه نهنگ در واقع یک نهنگ نمی باشد، بلکه آن را با عنوان سنگین ترین ماهی جهان می شناسند که وزن این حیوان تا 20 تن نیز می رسد. این حیوان سنگین وزن می تواند به صورت فعال آب را با کمک آبشش هایش پمپ کند.
 
حیوانات به ترتیب وزن کمتر
 

حیوانات به ترتیب وزن کمتر؛ کوسه بالگرد با وزن 18000 کیلوگرم

این حیوان سنگین ترین حیوان خشکی، است.  که رتبه سوم در لیست حیوانات به ترتیب وزن کمتر متعلق به کوسه بالگرد است که یکی از سنگین ترین حیوانات دریا  است. کوسه بالگرد دارای وزنی حدود 18 تن می باشد. کوسه بالگرد برای این که بتواند آب را از میان آبشش هایش عبور دهد باید حتما به سمت جلو شنا کند.
 

حیوانات به ترتیب وزن کمتر؛ فیل آفریقایی با وزن 6350 کیلوگرم

می‌توان گفت فیل آفریقایی سنگین وزن‌ترین جانداران کره زمین محسوب می‌شود. یک فیل آفریقایی بالغ می‌تواند تا حدود 14000 پوند وزن داشته باشد. فیل آمریکایی گوش و عاج بزرگ‌تری نسبت به دیگر گونه‌های فیل دارند. این فیل‌ها در جنگل‌های بارانی غرب و آفریقای مرکزی یافت می‌شوند.
 

حیوانات به ترتیب وزن کمتر؛ فیل آسیایی با وزن 4989 کیلوگرم

یکی دیگر از حیوانات سنگین دنیا فیل‌های آسیایی هستند که دومین فیل‌های بزرگ در دنیا محسوب می‌شوند. این فیل‌ها بزرگ‌ترین حیوانات در قاره آسیا می‌باشند و وزن یک فیل بالغ تا 11000 پوند می‌رسد. این فیل‌ها بر خلاف فیل‌های آفریقایی گوش‌های کوچکی دارند.
 
سه گونه اصلی از فیل‌های آسیایی هندی، سریلانکایی و Sumatran می‌باشند. این فیل‌ها حدود 19 ساعت از روز خود را برای خوردن غذا صرف می‌کنند و غذای آن‌ها معمولا شامل علف، میوه، نیشکر و ریشه می‌شود. فیل‌های آسیایی به دلیل داشتن تنه و عاج قوی به خوبی می‌توانند غذا را به شکل مناسب آماده کنند. این نوع فیل‌ها طولانی‌ترین دوران بارداری را نسبت به سایر جانداران دارند که این مدت معادل 23 ماه می‌باشد.
 

حیوانات به ترتیب وزن کمتر؛ فیل دریایی با وزن ۴ تن

فیل دریایی از دیگر حیوانات سنگین وزن است که می‌تواند تا ۴ تن وزن داشته باشد. در فصل جفت‌گیری بینی این حیوان باد کرده و صدایی شیپور مانند و بلندی خواهد داشت که از فاصله‌های دور نیز قابل شنیدن است. در این فصل فیل‌های دریایی نر به ساحل می‌آیند و معمولاً بین آن‌ها درگیری‌هایی شدیدی صورت می‌گیرد. در این درگیری‌ها فیلی که برنده می‌شود حاکم ساحل شده و برای خود یک حرمسرا می‌سازد تا بیش از ۱۰۰ فیل ماده را در آن جای دهد.
فیل دریایی در بقیه فصل سال برای شکار به دریا می‌رود و گاهی تا ۱ کیلومتری آب رفته و ۲۰ دقیقه نفس خود را حبس می‌‌کند. این حیوانات در دریا به صورت شبانه روزی شکار می‌کنند.
 

حیوانات به ترتیب وزن کمتر؛ کرگدن سفید با وزن 3538 کیلوگرم

از جمله سنگین‌ترین جاندار دنیا می‌توان به کرگدن سفید اشاره کرد. کرگدن‌های سفید می‌توانند سنگین‌ترین حیوان کره زمین باشند و این حیوانات سنگین را دومین حیوان بزرگ زمین می‌دانند. کرگدن‌های سفید که سنگین ترین جانور دنیا روی خشکی است را می‌تواند در قسمت‌های مختلف آفریقا ببینید. همچنین می‌توان گفت کرگدن‌های سفید جز چهار گونه کرگدن بزرگ جهان هستند که وزنی بین 3600 تا 7800 پوند دارند.
 
کرگدن‌های سفید در واقعیت خاکستری رنگ می‌باشند. این حیوانات جمجمه بزرگ و شاخ‌های بزرگی دارند. کرگدن‌ها معمولا  در گروه‌ها زندگی می‌کنند و می‌توان آن‌ها را در چمن زارهای بزرگ مشاهده کرد. این حیوانات را به عنوان بزرگ‌ترین جونده جهان می‌شناسند که می‌توانند تا 5 روز بدون آب زنده بمانند.
 
 

حیوانات به ترتیب وزن کمتر؛ اسب آبی با وزن 3400 کیلوگرم

یکی از سنگین ترین حیوان دنیا  اسب آبی می‌باشد که سومین پستاندار در کره زمین در نظر گرفته می‌شود. این حیوان سنگین دارای وزنی معادل 7500 پوند باشد. اسب آبی اکثر وقت خود را در آب سپری می‌کند تا بتواند بدن خود را خنک نگه دارد. این اسب‌ها در شب بیشتر تغذیه می‌کنند و می‌توانند بیش از 80 پوند چمن را در شب بخورند که این  مقدار معادل تقریبا 36 کیلو گرم چمن است. همچنین این حیوانات سنگین می‌توانند تا 9 متر برای جست و جوی غذا راه بروند.
 
اسب‌های آبی که در فهرست سنگین‌ترین حیوانات جهان هستند دندان‌های خاصی دارند که این نوع دندان به این حیوان سنگین وزن کمک می‌کند تا بتواند در مدت زمان کمی حجم زیادی علف بخورد.
غذای اسب آبی که سنگین ترین حیوان در جهان است، چمن‌ها و میوه‌های افتاده بر روی زمین می‌باشد. این حیوانات سنگین هیچ گونه غده عروقی ندارند اما دارای نوع خاصی از غدد هستند که یک مایع قرمز رنگ را تولید می‌کند. برخی‌ها باور دارند که وجود این غدد در سنگین‌ترین حیوان روی زمین یعنی اسب آبی به او کمک می‌کند تا بدن خود را خنک کند.هم چنین اسب آبی یکی از خطرناک ترین حیوانات جهان هم به شمار می آید.
 
 
حیوانات به ترتیب وزن کمتر ببر شیر گرگ گوزن شمالی خرس قطبی
 
 

حیوانات به ترتیب وزن کمتر؛ زرافه با 1587 کیلوگرم

یکی از سنگین‌ترین حیوانات روی خشکی زرافه‌ها هستند که به عنوان بزرگ‌ترین پستانداران جهان شناخته می‌شوند. این زرافه‌ها معمولا در آفریقای جنوبی زندگی می‌کنند. ارتفاع آن‌ها تا 6 متر و وزن آن‌ها از 2800 تا 3500 پوند می‌رسد. همان طور که می‌دانید پاهای زرافه‌ها بسیار بلند است و این پاها بلند و قوی به آن‌ها کمک می‌کند، تا به راحتی بتوانند از برگ درختان تغذیه کنند. به علاوه این حیوان می‌تواند با سرعت 50 کیلومتر در ساعت بدود.
در بین حیوانات سنگین وزن به ترتیب وزن کمتر می‌توان زرافه‌ها را هفتمین حیوانات سنگین وزن دانست. زرافه‌ها دارای یک زبان تقریبا نیم متری هستند و دارای رژیم غذایی مشابه گاوها می‌باشند. این حیوانات که جزء سنگین‌ترین حیونات کره زمین هستند، این قابلیت را دارند که برای مدت طولانی بدون آب زنده بمانند و دلیل این امر این است که از برگ‌های خاصی تغذیه می کنند.
 

حیوانات به ترتیب وزن کمتر؛ تمساح آب شور با وزن ۱۴۵۰ کیلوگرم

تمساح حیوان وحشی دیگری است. شاید تصور کنید کروکودیل از تمساح سنگین‌تر است. اما باید بگوییم تمساح آب شور به مراتب از کروکودیل وزن بیشتری دارد. تقریباً وزن تمساح آب شور تا ۱۴۵۰ کیلوگرم (۱.۴۵ تن) هم می‌رسد. این تمساح هر چیزی را که بتواند شکار کند می‌خورد پس بسیار خطرناک است.
 
اکثر جانداران به ویژه انسان، کانگورو، گوزن کوهی، بز، گاومیش و ‌… در برابر تمساح در امان نیستند و به راحتی می‌توانند یک لقمه چرب شوند. شاید برای شما هم جالب باشد که تمساح آب شور که در اقیانوسیه و جنوب شرقی آسیا زندگی می‌کنند حتی کوسه‌ها را نیز می‌خورند.
 
 

حیوانات به ترتیب وزن کمتر؛ گاو وحشی با وزن ۱۴۰۰ کیلوگرم

از جمله حیوان سنگین دیگر می‌توان به گاو وحشی اشاره کرد. گاوهای وحشی یا همان گاوهای کوهان دار آمریکایی از جمله بزرگترین گاوهای جهان محسوب می‌شوند. این حیوانات بومی آمریکای شمالی، آفریقا و اوراسیا هستند. سنگین‌ترین گاو وحشی در جنوب شرقی آسیا پیدا می‌شود که دارای وزنی تا حدود ۱۶۵۰ کیلوگرم (۱.۶۵ تن) است. گاو وحشی آمریکایی نیز می‌تواند وزنی تا حدود ۱۴۰۰ کیلوگرم داشته باشد. همچنین گاو وحشی آفریقایی تا ۱۱۰۰ کیلوگرم می‌تواند وزن داشته باشد.
 

حیوانات به ترتیب وزن کمتر؛ گاو میش آسیایی با وزن 1133 کیلوگرم

رتبه بعدی در لیست حیوان سنگین به ترتیب وزن کمتر متعلق به گاومیش آسیایی است که از بزرگ‌ترین گونه گاومیش‌های جهان است. این حیوان بومی جنوب آسیا می‌باشند.
طول بدن گاومیش‌های آسیایی 2.5 تا 3.5 متر است و وزن آن‌ها تا 2500 پوند می‌رسد. گاومیش‌های نر نسبت به گاو میش‌های ماده 30 درصد بزرگ‌تر هستند.
 
گاومیش‌های آسیایی را می‌توانید در چمن زارها و جنگل‌های همیشه سبز مشاهده کنید. این حیوانات به صورت گله‌ای که می‌تواند گله های 9 تا 13 تایی باشند، زندگی می‌کنند. این حیوانات سنگین می‌توانند تا مدتی بدون غذا زنده بمانند و غذای آن‌ها معمولا گیاهان و برگ‌ها است.
 
حیوانات به ترتیب وزن کمتر بازی خواستگاری
 

حیوانات به ترتیب وزن کمتر؛ کروکودیل با وزن 1043 کیلوگرم

شما می‌توانید کروکدیل‌ها را به عنوان یک جانور سنگین وزن معرفی کنید. این جانور سنگین در جدول در واقع بزرگ‌ترین نوع خزندگان محسوب می‌شود. کروکدیل می‌تواند در مناطق گرمسیری در هر نقطه از دنیا زندگی کند. این حیوان اگر بالغ باشد دارای طولی بین 2 الی 7 متر است و وزن آن‌ها به 2300 پوند نیز می‌رسد. کروکدیل‌ها می‌توانند ماه‌ها بدون غذا دوام بیاورند و این موضوع به این دلیل است که آن‌ها می‌توانند از انرژی بدن خود استفاده کنند. این انرژی به صورت چربی ذخیره شده است.
 
غذای آن‌ها بیشتر خوک‌های بزرگ، ماهی‌ها، پرندگان و لاک پشت‌ها است. کروکدیل‌ها می‌توانند کوچک‌ترین حرکات آب را تشخیص دهند و این موضوع به آن‌ها کمک می‌کند تا به راحتی بتوانند غذای خود را پیدا کنند.
 

حیوانات به ترتیب وزن کمتر؛ خرس کودیاک با وزن 816 کیلوگرم

حیوان سنگین دیگر خرس کودیاک است. خرس کودیاک از حیواناتی است که به صورت کامل از خانواده خود جدا شده است. این حیوان در مجمع الجزایر کادیاک در آلاسکا زندگی می‌کند. به طور متوسط خرس‌های کودیاک نر بالغ که قد بلندی دارند دارای وزنی بین 1500 تا 1800 پوند داشته این در حالی است که خرس ماده حدود 20 تا 30 درصد از خرس‌های نر کوچک‌تر می‌باشند.
 
برای خرس کودیاک غذاهای متنوعی وجود دارد، این خرس جزء بزرگ‌ترین خرس‌های جهان است و رژیم غذایی آن‌ها ماهی، چمن و انواع توت را در بر می‌گیرد. در فصل بهار این نوع خرس‌ها خواب زمستانی خود را فراموش می‌کنند و همین امر موجب می‌شود تا وزن آن‌ها در این فصل 50 درصد افزایش پیدا کند. این حیوان سنگین وزن به صورت انفرادی زندگی می‌کند و به ندرت می‌توانید در طبیعت این حیوان را در گروه‌ها مشاهده کنید.
 
 

حیوانات به ترتیب وزن کمتر؛ خرس قطبی با وزن ۸۰۰ کیلوگرم

 

در این لیست حیوانات به ترتیب وزن کمتر خرس قطبی آخرین مورد است که کمترین وزن را در بین سنگین ترین حیوانات دارد. خرس قطبی که در مناطق یخ‌زده قطب شمال زندگی می‌کند یکی از حیوانات بزرگ و سنگین خشکی محسوب می‌شود‌. این حیوانات دارای موهای شفافی هستند که به چشم انسان‌ها سفید به نظر می‌آید. زیر موهای خرس قطبی یک پوست سیاه و زیر پوست این حیوان یک لایه ضخیم چربی قرار گرفته است.
 
شاید تصور کنید که در یخ‌ و یخبندان قطب شمال این حیوان سنگین وزن چگونه راه می‌رود؟ جالب است بدانید که پاهای بزرگ و پشمالوی این حیوان سبب می‌شود او وزن خود را روی یخ‌‌ها پخش کند و راحت راه برود.
همچنین پاهای این حیوان به شنا کردن او هم کمک می‌کند.
 
دندان‌های تیز و قوی یکی از نشانه‌های بارز خرس قطبی است. یک خرس قطبی نر بالغ تا ۸۰۰ کیلوگرم می‌تواند وزن داشته باشد. لازم به ذکر است که بزرگ‌ترین خرس قطبی، وزنی بالاتر از یک تن داشته است. از آنجایی که تغییرات آب‌وهوایی باعث کوچک شدن یخ‌های قطبی می‌شود، در نتیجه زیستگاه خرس قطبی کوچک‌تر شده و باعث انقراض این گونه از حیوانات می‌شود.
 

کلام پایانی

در این بخش از فارسیرو لیست حیوانات به ترتیب وزن کمتر را بیان کردیم. لازم به ذکر است که در این لیست سنگین ترین حیوانات هستند که به ترتیب از بیشترین وزن به کمترین وزن چیده شده است. امیدواریم مطالب این بخش برای شما مفید بوده باشد و به سوال شما در مورد حیوانات به ترتیب وزن کمتر پاسخ داده باشیم. اگر به دنبال حیوانات به ترتیب وزن کمتر بازی خواستگاری نیز هستید می توانید در این متن پاسخ خود را پیدا کنید.
ممنون که تا انتهای این بخش همراه ما بودید.
 

سوالات متداول

سنگین ترین حیوان دریا کدام است؟

  سنگین ترین جانور دریایی نهنگ آبی است.

سنگین ترین حیوان خشکی کدام است؟

فیل سنگین ترین حیوان روی خشکی است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا