دانستنی هالیست

9 تا از خطرناک ترین حیوانات جهان کدامند ؟

شاید تصورتان از خطرناک ترین حیوانات جهان، حیواناتی مثل شیر و پلنگ باشد ولی آمار حوادث نشان می‌دهد خطرناک ترین حیوانات جهان حشرات کوچکی مثل مالاریا، زیکا و… هستند. در مقالات قبلی سنگین ترین حیوانات به ترتیب وزن بیشتر و لیست حیوانات به ترتیب طول عمر بیشتر را بررسی کردیم و در این مقاله از فارسیرو قصد داریم 9 تا از خطرناک ترین حیوانات در جهان را معرفی کنیم.

خطرناک ترین حیوانات در جهان

قبل از معرفی لیست خطرناک ترین حیوانات در جهان نیاز هست نکاتی را بدانید

1.خطرناک‌ترین را با وحشی‌ترین نباید اشتباه گرفت چون معمولا خطرناک ترین حیوانات جهان، چهره به نسبت آرامی دارند؛ البته تعداد حیوانات خطرناک وحشی هم کم نیست.

2.این آمار با توجه به تعداد مصدومین و کشته ها مرتب شده است. ممکن است حیوانی به مراتب خطرناک تر، کشنده تر و وحشی‌تر وجود داشته باشد اما جزو لیست نباشد؛ آن هم به این دلیل که از محیط زندگی انسان ها دور هستند و به ندرت حادثه رخ می دهد.

3.گونه‌های حیوانی بسیار زیادی وجود دارد و هنوز هم هستند حیواناتی که تا الان از وجودشون آگاه نبودیم یا آن رابه عنوان یک حیوان وحشی نمی شناسیم.

بیشتر بخوانید:حیوانات به ترتیب طول عمر کمتر کدام اند؟

لیست خطرناک ترین حیوانات در جهان

9.شیر

اولین حیوان از لیست خطرناک ترین حیوانات در جهان متعلق به سلطان جنگل یعنی شیر است که یکی از حیوانات وحشی و خطرناک به شمار می‌آید.شیرها همانطور که می‌دانید گوشت‌خوار هستند و اکثر اوقات زرافه ها، گاومیش ها و گورخر‌ها را شکار می‌کنند و اگر انسانی به حریم زندگی این حیوان تجاوز نکند قطعا شیر در این لیست قرار نخواهد گرفت.

8.اسب آبی

اسب آبی بعد از فیل و کرگدن، سومین پستاندار بزرگ خشکی و با تعداد جمعیتی کم، که آن هم اکثرا در غرب آفریقا منمرکز است.وزن آنها به ترتیب 1300 تا 1500 کیلوگرم است.غالبا در رودخانه ها، دریاچه ها و محیط های آبی زندگی می‌کنند. اسب آبی دارای پاهای قوی ، بدن ضخیم و دندان های درشت هست که آن را برای زندگی در آب تجهیز کرده است.این حیوان در معرض انقراض قرار دارد و بدون این حیوان اکوسیستم آبی به خطر می‌افتد.

7.فیل

فیل ها از بزرگترین و سنگین ترین حیوانات دنیا هستند.آنها به خودی خود آزاری ندارند. حتما شما هم کلیپ های بازی بافیل ها در سیرک ها رو دیده باشید ولی لازم است بدانید فیل ها اگر احساس تهدید کنند برخوردهای خطرناکی با انسان ها خواهند داشت. تجارت قاچاق عاج از دندان‌های فیل‌ها یک تهدید جدی برای این حیوانات است.

6.کروکودیل

کروکودیل‌ها گروهی از اژدهاهای آبزی بسیار خطرناک هستند که در مناطق گرمسیری آفریقا، آسیا، استرالیا، آمریکای جنوبی و مرکزی زندگی می‌کنند.کروکودیل‌ها معمولاً شکارهای خود را در آب صید می‌کنند؛ حس بینایی و شنوایی بسیار بالایی دارند و می‌توانند به دقت بالایی شکارهایشان را تشخیص دهند. برخی از گزارشات نشان می‌دهند که کروکودیل‌ها در سال در جهان تعداد قابل توجهی از انسان‌ها را حمله کرده‌اند. آنها اغلب در مناطق آبی مانند رودخانه‌ها و دریاچه‌ها حمله می‌کنند. تجارت قاچاق پوست کروکودیل به عنوان یک مشکل جدی حفاظتی برای این حیوانات مطرح است. برای حفاظت از انسان‌ها و حیات وحش، تلاش‌های زیادی برای مدیریت پایدار و حفاظت از کروکودیل‌ها در سراسر جهان انجام می‌شود.

5.عقرب

عقرب‌ها گروهی از جانوران زنده هستند که دارای دو پیشانی و هشت پا هستند. بیشتر عقرب‌ها دارای سمی هستند که می‌توانند برای انسان‌ها خطرناک باشند. میزان تاثیرات سم عقرب بستگی به نوع عقرب و مقدار سمی که وارد بدن می‌شود دارد. علائمی مثل درد شدید، تورم، احساس تهوع، استفراغ و تب ممکن است موجب فلج عضلات شود.

4.سگ

سگ‌ها انواع مختلفی دارند؛ برخی از آن‌ها خانگی و برخی هم بی‌نهایت وحشی هستند. مرگ و میر سگ‌ها فقط ناشی از گاز گرفتگی و یا بیماری هاری نیست؛ خیلی از سگ ها حاوی بیماری‌های مختلفی هستند که راحت به انسان‌ها، انتقال پیدا می‌کند. اگر شما هم یکی از افرادی هستید که علاقه ای به نگهداری از سگ دارید حتما واکسن های لازم و مراقبت بهداشتی را رعایت کنید.

3.مار

مارها یکی از حیواناتی هستند که انسان ها به طور طبیعی، از آنها ترس دارند ولی فقط یک سوم  آن‌ها سمی هستند؛ همین تعداد کم هم از نیش خود در وهله اول برای شکار استفاده می کنند. همان طور که گفتیم مارها حیواناتی هستند که اگر به محیط زندگی اش تجاوز نکنید قطعا این آمار کشته‌های ناشی از مارها به حداقل می‌رسد.

2.انسان

حتما احساس می کنید این مورد به اشتباه در این لیست قرار گرفته است؛ اما باید به عرضتان برسانیم کاملا درست قرار گرفته است. شاید اگر پشه ها در اول لیست نبودند انسان به تنهایی خطرناک ترین حیوان دوپای بشریت نام می گرفت؛ تازه این آمار فقط برای کشتن انسان توسط انسان دیگر است و اگر بخواهیم جنایتی که انسان ها در حق حیوانات کردند را هم جزو امار حساب کنیم انسان به طور قطع اول لیست خواهد بود.

1.پشه

اولین و خطرناک ترین حیوان جهان بشریت تا این لحظه پشه ها هستند که برخلاف جثه کوچکشان تاثیر بسزایی در انتقال بیماری‌های مختلف دارند.اگر قصد سفر به مناطقی که مشکل حشره وجود دارد را دارید؛ بهتر است حتما پشه بند همراه خود داشته باشید تا حد امکان از خطرات درامان بمانید.

آمار خطرناک ترین حیوانات در جهان

حیوانات

انسان کشته شده در هر سال

شیر

200

اسب آبی

500

فیل

600

کروکودیل

1000

عقرب

3300

حشرات کشنده

10000

سگ

59000

مار

138000

انسان

400000

پشه

725000

بیشتر بخوانید:حیوانات به ترتیب وزن کمتر کدام اند؟ 

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم خطرناک ترین حیوانات دنیا را بررسی کنیم. قطعا خیلی از حیوانات هم هستند که در لیست اسمی ازشون نیست اما واقعا خطرناک هستند؛ حیواناتی مثل عروس دریایی و یا تمساح حیوانات خطرناکی هستند ولی چون آمار سالیانه‌ای نداشتند در این لیست نیستند. درپایان اگر مقاله برایتان جالب بود خوشحال می شویم که نظراتتون را با به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا