چه چیزیدانستنی ها

رنگ های رنگین کمان به ترتیب از بالا به پایین و بررسی معنی آن ها

رنگ رنگین کمان یکی از زیباترین و طبیعی‌ترین پدیده‌ها در طبیعت است. از نظر علمی، هنگامی رنگ های رنگین کمان به ترتیب در آسمان ظاهر می‌شوند که نور خورشید از قطرات باران عبور می‌کند و باعث پراکندگی و شکست نور و تجزیه آن به طیف رنگ های رنگین کمان می‌شود؛ اما رنگین کمان نمادی بیش از یک پدیده علمی است.

رنگین کمان برای افرادی که آن را کشف می‌کنند دارای معنی و اهمیت عمیق است؛ برای مثال، افرادی که متحمل ضرر شخصی بزرگی شده‌اند، معمولاً وقتی رنگین کمان را می‌بینند، عمیقاً تحت تأثیر قرار می‌گیرند و ممکن است غم و اندوه خود را از یاد ببرند. گاهی هم ممکن است برخی آن را نویددهنده خبری خوش بدانند؛ بنابراین، از آنجا که رنگین کمان نماد مهمی است، در نتیجه هر یک از رنگ‌های آن نیز دارای معنی و اهمیت مهمی هستند.

در این مقاله قصد داریم رنگهای رنگین کمان به ترتیب را به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم و همچنین معنی رنگ های رنگین کمان را تشریح کنیم تا بیشتر با آن آشنا شویم؛ پس با فارسیرو همراه باشید تا با هم ببینیم رنگ های رنگین کمان چیست.

 بیشتر بخوانید: رازهای پرورش و نگهداری پیچک در خانه

رنگ های رنگین کمان به ترتیب کدامند؟

همه ما رنگین کمان دیده‌ایم , و می دانیم رنگین کمان چند رنگ دارد ؛ پس اگر بپرسیم رنگ رنگین کمان چه رنگی است، یا پاسخ بسیار واضح است. تمام رنگ هاي رنگين كمان به ترتيب زیر قرار می‌گیرند:

 1. قرمز
 2. نارنجی
 3. زرد
 4. سبز
 5. آبی
 6. نیلی
 7. بنفش

همان طور که می دانید در بین 7 رنگ رنگین کمان ، رنگ های اصلی رنگین کمان رنگهای قرمز نارنجی زرد سبز محسوب می شوند. حال که با رنگ هاي رنگين كمان به ترتيب آشنا شدید، در ادامه همراه باشید تا چگونگی ایجاد رنگین کمان و معنی هر کدام از رنگ های تشکیل دهنده رنگین کمان را توضیح دهیم.

رنگ های رنگین کمان به ترتیب

رنگین کمان چیست و چگونه تشکیل می شود؟

رنگین کمان یک کمان رنگی است که در آسمان وجود دارد. هفت رنگ رنگین کمان زمانی ایجاد می‌شود که نور از قطرات ریز آب موجود در هوا عبور می‌کند. ما معمولا این پدیده را بعد از باران مشاهده می‌کنیم، زمانی که خورشید، عمدتا با زاویه ۴۲ درجه، به قطرات باران می‌تابد؛ اما علاوه بر این می‌توان آن‌ها را در مه و یا قطرات آب اطراف موج‌های دریا و آبشارها هم رویت کرد.

در واقع ترکیب رنگ رنگین کمان یک توهم نوری است و در جای خاصی از آسمان وجود ندارد. ظاهرا یک رنگین کمان به جایی که شما ایستاده‌اید و منبع نور، که معمولا خورشید است، بستگی دارد. خورشید، یا به طور کلی منبع نور، معمولا پشت کسی است که رنگین کمان را می‌بیند و  رنگ رنگین کمان به ترتیب نیز نتیجه انکسار و بازتاب نور هستند.

اما در اینجا یک واقعیت جالب وجود دارد؛ وقتی که ما عکس رنگین کمان هفت رنگ را نگاه می‌کنیم؛ در واقع فقط هفت رنگ را در رنگین کمان می‌بینیم، تعداد رنگ های رنگین کمان در واقع از بیش از ۱ میلیون رنگ است که چشم انسان نمی‌تواند بیشتر آن‌ها را ببیند و درک کند؛ بنابراین رنگین کمان به اندازه رنگ‌هایی که دارد، اسرارآمیز است.

همچنین بخوانید: بهترین رنگ اتاق خواب کودکان پسر و دختر

رنگ های رنگین کمون

حال قبل از این که به این سوال پاسخ بدهیم که رنگ های رنگین کمان به ترتیب چیست، بیایید ببینیم که این پدیده زیبا چگونه تشکیل می‌شود. در واقع برای تشکیل رنگین کمان سه شرایط زیر لازم است:

 1. خورشید باید بالای افق باشد و ابرها، کوه‌ها یا موانع دیگر آن را پنهان نکنند.
 2. خورشید باید در آسمان بسیار پایین باشد. ارتفاع و زاوی خورشید نسبت به زمین باید زیر ۴۲ درجه باشد تا رنگین کمانی ایجاد شود که از منظر شما قابل مشاهده باشد.
 3. هوای مقابل خورشید، همانطور که از موقعیتی که شما در آن قرار دارید و خورشید را می‌بینید، باید با تعداد زیادی قطرات آب پر شده باشد.

تشکیل رنگ های رنگین کمان از بالا به پایین یک پدیده نوری است که شامل سه فرآیند بازتاب، پراکندگی و شکست می‌شود. این سه فرآیند را یکی یکی در ادامه با هم بررسی می‌کنیم:

انعکاس

قطرات آب می‌توانند مانند آینه‌های کوچک عمل کنند و رنگ رنگین کمان به ترتیب را به وجود بیاورند. وقتی پرتویی از نور خورشید به یکی از این قطره‌های کوچک آب برخورد می‌کند، بیشتر نور از دیواره عقب آن منعکس می‌شود. در هنگام بارش باران، هوا پر از قطرات آب است که مانند یک پرده بازتابنده ساخته شده از میلیون‌ها آینه کوچک که نور خورشید را به سمت شما می‌تابانند، عمل می‌کنند.

پراکندگی

نور خورشید ممکن است با چشم غیر مسلح ما سفید به نظر برسد؛ اما این نور در واقع از رنگ های تشکیل دهنده رنگین کمان و سایر رنگ‌هایی که برای ما قابل درک است تشکیل شده است. به محض اینکه پرتوی از نور خورشید وارد یک قطره آب می شود، به رنگ‌های تشکیل دهنده آن تقسیم می‌شود و باعث می‌شود که رنگ‌های آن برای ما آشکار شود. این اتفاق هم زمانی که پرتو وارد قطره می‌شود و هم زمانی که دوباره از قطره خارج می‌شود، اتفاق می افتد.

شکست

با ورود و خروج پرتو نور به قطره آب، جهت آن نیز در فرآیندی به نام «شکست» اندکی تغییر می‌کند. هر رنگ در جهتی متفاوت شکسته می‌شود؛ به عنوان مثال، در رابطه با جهت پرتو نور ورودی، پرتو نور قرمز از قطره با زاویه کمی بزرگتر از پرتو رنگ نارنجی خارج می‌شود.

همچنین بخوانید: ترکیب رنگ اتاق خواب | بهترین ایده برای رنگ دیوار اتاق ترکیبی

رنگ های رنگین کمان از بالا به پایین

ترتیب رنگ های رنگین کمان از بالا به پایین و معنی آن ها

حال به بخش اصلی مقاله، یعنی نام‌بردن رنگ های رنگین کمان به ترتیب رسیدیم. در ادامه یکی یکی معنی رنگ های رنگین کمان از بالا تا پایین را معرفی می‌کنیم تا شما را با فلسفه آن‌ها آشنا کنیم و اگر کسی از شما بپرسید هفت رنگ رنگین کمان را به ترتیب نام ببرید به سادگی به سوالش جواب دهید.

 • رنگ قرمز

اولین رنگ رنگین کمان از بالا، قرمز است شاید بپرسید چرا اولین رنگ رنگین کمان قرمز است؟ زیرا طولانی‌ترین طول موج را دارد. این رنگ در همه فرهنگ‌ها و مذهب‌ها نماد جنب و جوش و شرارت است. قرمز هرگز برای نشان‌دادن ضعف یا ظرافت استفاده نمی‌شود. قرمز اولین رنگ رنگين كمان به ترتيب است که نشان‌دهنده اشتیاق‌، شور، سرزندگی و عشق پرحرارت است. 

 • رنگ نارنجی

دومین رنگ از  ۷ رنگ رنگین کمان به ترتیب  نیز، رنگ زیبای نارنجی است. این رنگ ترکیبی از رنگ‌های زرد و قرمز است و گویی ویژگی‌های هر دو را، یعنی شادی زرد و سرزندگی قرمز، را در بطن خود دارد. کسانی که به سیستم چاکرای بدن باور دارند، معتقدند که این رنگ نشان دهنده انرژی است که اغلب با خلاقیت، جنسیت و باروری مرتبط است.

اما توجه داشته باشید که همه نارنجی‌ها با هم برابر نیستند و معنی یکسانی ندارند. نارنجی رنگین کمان نشان دهنده این ویژگی‌ها است؛ تحمل، استقامت، استحکام و قدرت.

 • رنگ زرد

در بین نام رنگ های رنگین کمان، نام رنگ زرد درخشان ترین رنگ در رنگین کمان است. این رنگ نماد آگاهی، نشاط، انرژی، گرما و نظم و ترتیب است. البته توجه داشته باشید که از این رنگ در زندگی خود کم استفاده کنید؛ زیرا استفاده بیش از حد از آن ممکن است به آدم حس قضاوت‌ و سرزنش کنندگی بدهد.

 • رنگ سبز

چهارمین رنگ در ترکیب رنگ های رنگین کمان، رنگ سبز است. این رنگ که درست در وسط رنگین کمان قرار دارد، رنگ زندگی است. در گذشته رنگ سبز نماد ثروت بود. شاید دلیل این که رنگ پول سبز است هم همین امر باشد. از آنجایی که بخش زیادی از زندگی ما را گیاهان سبز تشکیل می‌دهند، این رنگ اغلب با طبیعت و زندگی طبیعی مرتبط است. رنگ سبز رنگین کمان، رشد، سلامتی، طبیعت و ثروت را نشان می‌دهد.

 • رنگ آبی

آبی یک رنگ رنگین کمان واقعی است که نشان دهنده آرامش و ثبات است. این تعجبی ندارد؛ زیرا وقتی مردم می‌خواهند استراحت کنند و یا از زندگی پرمشغله روزمره خود فرار کنند، اغلب به دنبال گذراندن وقت خود در کنار آب هستند. رنگ آبی رنگین کمان نماد آرامش، ارتباط، دانش و صلح است.

همچنین بخوانید: بهترین رنگ اتاق خواب جدید و مدرن

ترتیب رنگ های رنگین کمان
 • رنگ نیلی

رنگ نیلی رنگین کمان، یک رنگ مورد بحث و جنجال برانگیز است. برای سال‌ها، دانشمندان و کارشناسان باهم بحث می‌کردند که آیا می‌توان آن را یکی از رنگ های رنگین کمون دانست یا خیر؛ زیرا تشخیص آن دشوار است. در همین راستا، مردم مدت هاست سعی می‌کنند به این سوال پاسخ دهند که نیلی آبی است یا بنفش؟ پاسخ این است که در واقع رنگ نیلی ترکیبی از هر دو این رنگ‌ها است؛ البته، اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، نیلی سه چهارم آبی و یک چهارم بنفش است.

ترکیبی از بنفش و آبی، سبب شده که نیلی رنگ آسمان نیمه شب باشد. به همین دلیل، نیلی افراد را تشویق می‌کند تا عمیق‌تر در مورد زندگی فکر کنند و پیوندهای قوی با معنویت و تفکر درونی دارد. رنگ نیلی رنگین کمان حاکی از آگاهی، بینش، تفکر معنوی و درونی و عقل و خرد است.

 • رنگ بنفش

آخرین رنگ رنگین کمون، رنگ زیبای بنفش است. این رنگ در بین رنگهای رنگین کمان محبوبت خاصی بین مردم دارد. قرمز دارای بیشترین طول موج و بنفش که آخرین رنگ در لیست ترتیب رنگ رنگین کمان است، کوتاه‌ترین طول موج را دارد. این رنگ احساس همدلی و مهربانی را القا می‌کند و همچنین با استقلال و از خودگذشتگی همراه است. رنگ بنفش در رنگین کمان نشان‌دهنده خلاقیت، خیال‌پردازی، لوکس‌بودن، اسرارآمیزبودن و برتری است.

همچنین اگر می خواهید درخصوص تفاوت رنگ رنگ کمان و پرچم رنگین کمانی اطلاعاتی داشته باشید می توانید در سایت فارسیرو این مطلب را بخوانید.

کد رنگ های رنگین کمان در فتوشاپ

 ترتیب رنگ رنگین کمان

تا اینجا اگر کسی از شما پرسید رنگ های رنگین کمان را نام ببرید، می‌توانید توضیحی کامل از ترتیب رنگین کمان ارائه دهید. حال بیایید ببینیم اگر بخواهید عکس رنگ های رنگین کمان را در کامپیوتر خود بکشید، از چه رنگ‌هایی در فتوشاپ باید استفاده کنید. کد رنگ های رنگین کمان به ترتیب به شرح زیر است:

قرمز= #ff0000

نارنجی= #ffa500

زرد= #ffff00

سبز= #008000

آبی= #0000ff

نیلی= #4b0082

بنفش= #ee82ee

7 رنگ رنگین کمان به ترتیب

سوالات متداول

7 رنگ رنگین کمان به ترتیب کدام است؟

قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش

اولین رنگ رنگین کمان چیست؟

قرمز اولین رنگ از رنگ های رنگین کمان است.

آخرین رنگ رنگین کمان چیست؟

بنفش آخرین رنگ از رنگ های رنگین کمان است.

کلام آخر

در این مطلب ترتیب رنگهای رنگین کمان از بالا به پایین را شرح دادیم. رنگین کمان یکی از زیباترین پدیده‌های طبیعی است که برای دیدنش نیاز به هیچ‌گونه وسیله‌ای ندارید. رنگ های رنگین کمان به ترتیب می‌توانند هر کدام حال انسان را خوب کنند و حس سرزندگی بدهند. حفظ ترتیب رنگ های رنگین کمان ممکن است برای بزرگسالان نیز سخت باشد پس می‌توانید از یک رمز به نام ROYGBIV استفاده کنید تا رنگ های رنگین کمان از بالا تا پایین را به خوبی به ذهنتان بسپارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا