استایلچه چیزیدانستنی هامد و فشن

استایل گرانج چیست: 10 تیپ گرانج دخترانه، پسرانه و دارک

مد گرانج در اواسط دهه 1980 به عنوان ترکیبی از سبک هیپی سایز بزرگ و سبک پانک دارک و تعدیل ‌یافته به وجود آمد. افراد گرانجر افرادی هستند که موسیقی گرانج گوش می‌دهند و از استایل گرانج پیروی می‌کنند. این افراد سوراخ‌های زیاد روی بینی، ناف، ابرو و حتی زبان و همچنین خالکوبی، موهای بلند و شانه ‌نشده دارند. از کلاه و لباس‌های پژمرده، گشاد، کهنه و پاره‌ شده که از دستفروشی‌ها خریداری شده‌اند استفاده می‌کنند. امروز در فارسی‌رو قصد داریم درباره انواع استایل گرانج مردانه و زنانه صحبت کنیم و انواعی از تیپ گرانج دخترانه و پسرانه را به همراه چند عکس از استایل گرانج به شما معرفی نماییم.

لباس گرانج چیست

همچنین بخوانید: استایل چیست + انواع استایل در دنیای مد و سبک لباس پوشیدن

تیپ گرانج چیست؟

استایل گرانج چیست؟ گرانج یک سبک مد است که در اواسط دهه 1980 در نتیجه افزایش محبوبیت یک زیرشاخه از موسیقی راک به نام موسیقی گرانج برگرفته از موسیقی هارد راک، پانک و متال پدیدار شد. در اواخر دهه 1980 و اوایل دهه 1990 گروه‌های موسیقی معروفی مانند نیروانا، ساوند گاردن و پرل جم وجه تمایز خود را به این موسیقی دادند. در میان جوانانی که این سبک را جلوه‌ای از شورش و سرپیچی خود از هنجارهای اجتماعی می‌دیدند بسیار محبوب بود؛ پس از آن مدتی به فراموشی سپرده شد.

در اوایل دهه 2010 استایل گرانج در هفته مد نیویورک بازگشت پرشکوهی داشت. در آن روزها طراحان جدیدترین مجموعه‌های خود را با الهام از لباس‌های بوهو دهه 1990 به اشتراک گذاشتند. از آن زمان  به بعد گرانج تبدیل به سبکی همیشگی در پوشش تمام مردم دنیا شد. افراد مشهوری مانند گوئن استفانی، ریحانا، آدام لوین و کریستن استوارت اغلب اوقات با سبک لباس‌ گرانج ظاهر می‌شوند. در استایل گرانج شلختگی و ناهماهنگی و استفاده از رنگ‌های مختلف و لباس‌های گشاد مرسوم است.

استایل گرانج چیست: 10 تیپ گرانج دخترانه، پسرانه و دارک

تیپ گرانج سبک زیبا و یکی از سبک‌های محبوب در بین مردم است. البته این سبک به دنبال محبوبیت نیست و قرار نیست که مصرف‌گرایی را رواج دهد. پوشیدن گرانج یکی از در دسترس‌ترین و بهترین راه‌ها برای ایجاد تنوع در استایل روزمره شما است.

شما از هر دسته و گروهی که باشید؛ نوجوان، زن، مرد، میانسال، اهل مد و فشن یا حتی ساده و بی‌ادعا می‌توانید از انوع تیپ گرانج دخترانه، پسرانه، زنانه، مردانه و … استفاده کنید. در این استایل از لباس‌ها، کفش‌ها، جوراب‌ها و سبک آرایشی خاصی استفاده می‌شود. حالا که تقریبا پی بردیم استایل گرانج یعنی چه، برای دانستن این که چگونه استایل گرانج داشته باشیم و تیپ گرانج خفن بزنیم لطفا با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: استایل خیابانی چیست؟ مشخصات استایل استریت پسرانه و دخترانه

استایل گرانج

ویژگی ها و خصوصیات سبک لباس گرانج

پوشیدن لباس‌های پاره، آسیب‌ دیده و نخی این پیام را به جامعه منتقل می‌کند که باید از مصرف بیش از حد پرهیز کرد و میل به مصرف‌گرایی را متوقف نمود. در این قسمت خواهیم فهمید که چجوری استایل گرانج داشته باشیم.

پوشش چندلایه

این یک ویژگی بسیار مهم در مد گرانج است؛ به عنوان مثال اگر شما 3 لباس مورد علاقه دارید، در این سبک می‌توانید همه آن‌ها را با هم بپوشید. این لباس‌ها باید رنگ‌های ملایم داشته باشند و باید آن‌ها را با هماهنگی بپوشید. یک تی‌شرت آستین ‌بلند اغلب روی یک تی‌شرت آستین کوتاه پوشیده می‌شود. یکی دیگر از سبک‌های محبوب چندلایه پوشیدن، پیراهن فلانل روی تی شرت، تاپ و کراپ است.

لباس‌های سایز بزرگ

یکی از خصوصیات سبک لباس گرانج در نوع پوشاک، پوشیدن لباس‌های سایز بزرگ است.

همچنین بخوانید: استایل وینتیج: 8 راه برای داشتن سبک وینتیج در لباس

تیپ گرانج دخترانه

رنگ‌های تیره در لباس و آرایش

رنگ تیره لزوماً به معنای مشکی نیست. در این سبک از رنگ‌های ملایم زیادی استفاده می‌شود.

همچنین بخوانید: رازهای شیک پوشی: آموزش 7 نکات مهم در شیک پوشیدن لباس

سبک لباس گرانج

خالکوبی

انواع خالکوبی روی دست‌ها، پاها، بدن و حتی صورت در این سبک بسیار دیده می‌شود.

جزئیات فلزی

این سبک جزئیات فلزی را در لباس‌ها و لوازم جانبی مانند گل‌میخ‌های فلزی، زنجیر، بند و جواهرات مانند حلقه‌ها گنجانده است.

کفش

این مورد شامل چکمه‌های چرمی تا مچ پا (چکمه‌های رزمی) و جوراب‌های توری است. اکنون می‌خواهیم بدانیم که انواع لباس گرانج چیست.

همچنین بخوانید: استایل مینیمال (Minimal) چیست | اصول تیپ و سبک لباس مینیمال

استایل گرانج دارک

کت چرمی

یکی از لباس‌های مورد استفاده در این سبک کت چرمی است.

همچنین بخوانید: مدلینگ چیست | شرایط و استانداردها برای مدل شدن

استایل گرانچ

پیراهن فلانل

پیراهن فلانل طرح‌دار چهارخانه بخشی از سبک لباس گرانج چندلایه در این استایل است. پیراهن‌های فلانل گشاد روی تیشرت‌های گرافیکی گشاد پوشیده می‌شوند. می‌توانید پیراهن‌های فلانل را که دور کمر بسته‌اند روی تی‌شرت و دامن تنیس یا شلوار جین بپوشید که یادآور این سبک است. در تیپ گرانج دخترونه هم می‌توانید از این نوع لباس استفاده کنید.

شلوار جین پاره‌

پوشیدن لباس پاره در این سبک بسیار مرسوم است.

همچنین بخوانید: بررسی استایل کلاسیک | ویژگی ها و انواع تیپ و مدل لباس کلاسیک

چگونه استایل گرانج داشته باشیم

تی شرت‌های شعاری

در دهه 1990 این نوع تی‌شرت‌ها مخصوص گروه موسیقی بود که با یک گروه موسیقی دیگر سوگند وفاداری یاد کرده بودند. امروز می‌توانید تی‌شرت‌هایی با نوشته‌ها و گرافیک‌های جیغ بپوشید تا استایل جذابی داشته باشید.

ژاکت‌های شلخته

کرت کوبین از گروه نیروانا در کنسرت‌هایش از این ژاکت‌های شلخته استفاده می‌کرد و افراد از او پیروی می‌کردند.

همچنین بخوانید: استایل یا تیپ کژوال چیست + استایل کژوال مردانه و دخترانه 2022

همه چیز درباره استایل گرانج

تاپ کراپ و شلوار جین مام

شلوار جین مام و انواع شلوار جین گشاد به شلوار جین لوله در استایل گرانج ترجیح داده می‌شوند.

معنی استایل گرانج

دامن تارتان

تیپ گرانج با دامن تارتان نیز بسیار مرسوم است. دامن‌های تارتان در استایل گرانج دامن‌های چین‌دار کوتاهی هستند که از پارچه‌های شطرنجی دوخته شده‌اند.

سارافون با چاپ گل

در استایل گرانج لباس‌های ابریشمی نرم را می‌توان با کت‌های چرمی یا پیراهن‌های فلانل ست کرد. در این سبک ممکن است از تور، تکه‌های گل و غیره استفاده شود. اگر بیشتر به رنگ‌ها علاقه دارید و همچنان مشتاقید که به سبک گرانج لباس بپوشید، می‌توانید گرانج پاستلی را در ترکیب با سبک‌های دیگر گرانج امتحان کنید.

بیشتر بخوانید: استایل تام بوی چیست: چگونه تیپ تامبوی (Tomboy) بزنیم؟

عکس از استایل گرانج

استایل گرانج دارک

در این استایل از رنگ‌های تیره و ملایم در لباس، پوشاک، آرایش و مو استفاده می‌شود. رنگ لباس‌ها نه فقط مشکی بلکه تیره است و در نگاهی که به استایل می‌اندازیم به طور کلی رنگ تیره خود را نشان می‌دهد.

تیپ گرانج پسرانه

 

استایل گرانج دخترانه

لباس‌های دخترانه و فانتزی، مدل موی چتری شلخته، استفاده از زیورآلات فلزی زیاد در دست، گردن، صورت، پا، استفاده از کفش‌های لژ‌دار و زمخت همراه با رنگ‌های شاد در استایل گرانج دخترانه به چشم می‌خورد.

دختران می‌توانند به صورت کاملا اختیاری از لباس‌های پسرانه و گشاد نیز استفاده کنند؛ هیچ محدودیتی در آن وجود ندارد و حتما نیاز نیست که لباس‌های تنگ و رسمی بپوشند که در آن احساس راحتی نمی‌کنند. پاشنه کفش‌ها می‌تواند برای راحتی بیشتر در استایل گرانج دخترونه پهن‌تر انتخاب ‌شود.

استایل گرانج پسرانه

در پاسخ به این پرسش که استایل گرانج چیست در مورد مردان و پسران باید بگوییم استایل گرانچ پسرانه آزادی زیادی را به آن‌ها می‌دهد تا لباس‌های راحت را آزادانه انتخاب کنند و محدودیتی در انتخاب رنگ و … نداشته باشند. پسران نیز می‌توانند در سبک لباس گرانج پسرانه از رنگ‌های شاد پاستلی صورتی، بنفش، نارنجی، فسفری و ترکیب آن‌ها استفاده کنند.

در عین حال این سبک استفاده از زیورآلات را نیز در بین پسران مرسوم کرده تا با انحصار آن‌ها توسط دختران و زنان مبارزه کند. پوشیدن لباس‌های چرم، چندلایه، شلوارهای گشاد و پاره و تی‌شرت‌های شعاری در پسران در این سبک زیاد دیده می‌شود. همچنین استفاده از کیف‌ها با اشکال خاص و متفاوت در این سبک مرسوم شده است.

استایل گرانج چیست
تیپ گرانج خفن

 

استایل گرانج تابستانی

اگر نمی‌دانید که در فصل تابستان نوع لباس مورد استفاده در استایل گرانج چیست، به شما می‌گوییم که لباس‌های نخی و گشاد در استایل گرانج زیاد دیده می‌شود. پوشیدن تاپ و کراپ همراه با شلوار گشاد یا مام کتان، در استایل گرانج دخترانه و زنانه شما را از گرما محافظت می‌کند؛ از طرف دیگر پوشیدن مانتو‌های گشاد با شلوار گشاد یا مانتوهای بلند نخی باعث راحتی بیشتر شما می‌گردد.

در پسران و مردان نیز تفاوتی نمی‌کند، می‌توانند سبک استایل گرانج پسرانه و مردانه خود را با توجه به موقعیت و سن خود انتخاب کرده و از آزادی انتخاب خود لذت ببرند.

تیپ گرانج چیست

استایل گرانج زمستانی

اگر می‌خواهید در زمستان استایل گرانج را برای نوع پوشش و آرایش خود انتخاب کنید، باز هم آزادی زیادی دارید. فرقی نمی‌کند که بخواهید تیپ گرانج پسرانه داشته باشید یا دخترانه، زنانه یا مردانه؛ پوشیدن کت‌ها و پالتو‌های گشاد روز، پولورهای پشمی و ضخیم یقه‌دار به همراه کلاه‌های تک ‌رنگ جلوه زیبایی به شما می‌دهد. استفاده از بوت‌های بلند و لژ‌دار نیز در استایل گرانج پسرانه و دخترانه بسیار مرسوم است.

مردان می‌توانند پافرهای طرح‌دار، رنگی و حتی با رنگ‎‌های پاستلی و پالتو‌های پشمی چهارخانه به همراه شلوارهای گشاد یا پشمی بپوشند. حتی استفاده از دامن نیز برای اعتراض به جنسیتی ‌شدن نوع لباس افراد در مردان دیده شده است.

چگونه تیپ گرانج بزنیم
استایل گرانج زمستانی

 

استایل گرانج با دامن

پوشیدن دامن در زیر مانتو، یا پوشیدن کت و دامن در زنان و مردان در استایل گرانج دخترانه، استایل گرانج پسرانه یا مردانه و زنانه به چشم می‌خورد.

در دختران نیز دامن‌های کوتاه چین‌دار با پارچه چهارخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معنی گرانج چیست

استایل گرانج با مانتو

در استایل گرانج برای افرادی که در کشورهای اسلامی زندگی می‌کنند استفاده از مانتوهای گشاد و راحت با طرح‌های مختلف مرسوم است. مانتوهای راه‌راه، کوتاه، بلند، مدل مردانه، جلوبسته یا جلوباز بدون دکمه، شلوارهای گشاد پارچه‌ای یا جین، مام استایل‌های جین و کتان یا پارچه‌ای به همراه کراپ و تیشرت‌های ساده یا طرح‌دار همه در این نوع استایل برای انتخاب شما وجود دارند. می‌توانید از روسری‌های مینی همراه با این مانتوها بهره ببرید.

استایل گرانج با مانتو
چگونه تیپ گرانج بزنیم

 

استایل گرانج با حجاب

استایل گرانج دخترانه و زنانه به ‌دلیل آزادی انتخابی که در خود دارد در کشورهای اسلامی نیز رواج پیدا کرد و در مدت کوتاهی محبوب شد. در این استایل به دلیل رواج لباس‌های گشاد و شلختگی سبک، حجاب تنها به مانتوهای بلند و روسری محدود نشده و پوشیدن تونیک‌های کوتاه به همراه شلوارهای گشاد به حفظ حجاب و تنوع در استایل زنان کمک زیادی کرد. رنگ‌های تیره در حجاب برچیده شد و زنان توانستند با استفاده از رنگ‌های شاد در لباس‌های خود تنوع و شادی را به استایل خود ببخشند. حجاب در تیپ گرانج پسرانه معمولا حفظ شده و فقط استفاده از شلوارک مرسوم نیست.

استایل گرانج با حجاب
عکس از تیپ گرانج

 

استایل گرانج کره ای

زنان و مردان کره‌ای نیز از استایل گرانج بی‌بهره نبوده‌اند و سبک‌های مختلف آن را امتحان می‌کنند. کره‌ای‌ها به زیبایی و ظرافت چهره خود معروفند و استفاده از انواع آرایش، رنگ مو، خالکوبی و … چهره آن‌ها را بسیار جذاب جلوه می‌دهد و تقریبا از هر نوع آرایشی می‌توانند در صورت خود استفاده کنند؛ همچنین به دلیل ظرافت اندامشان سبک‌های گوناگون استایل گرانج در نوع لباس ‌پوشیدنشان به جذابیت آن‌ها می‌افزاید.

سبک گرانج در فشن

استایل گرانج در ایران

در ایران محدودیت چندانی برای استفاده از سبک گرانج به شرط حفظ حجاب و عدم جلب توجه زیاد وجود ندارد و همان‌طور که در کوچه و خیابان‌ها، مهمانی‌ها، مراسمات و حتی در بازیگران، خوانندگان و افراد مشهور می‌بینیم این سبک با رعایت شئونات اسلامی آزادانه مرسوم شده و باعث ایجاد تنوع و آزادی انتخاب در سبک لباس ‌پوشیدن مردم شده است.

استایل گرانج مخصوصا در نوجوان‌ها در کشور بسیار رواج دارد و حس شادی و هیجان را در نوجوانان زنده می‌کند. تمامی سنین می‌توانند از انواع تیپ گرانج پسرانه، دخترانه و … استفاده کنند؛ زیرا انعطاف به همراه سادگی و بی‌آلایشی، عدم تجملگرایی و مقرون‌ به صرفه بودن از ویژگی‌های بارز این سبک است و شما را محدود نمی‌کند.

استایل گرانج در ایران
تیپ گرانج در ایران

 

سوالات متداول

چگونه تیپ گرانج بزنیم؟

در این نوع استایل شما آزادانه از لباس‌های گشاد و راحت و چندلایه با رنگ‌های دلخواه خود می‌توانید استفاده کنید؛ کفش‌های راحت یا نوک‌تیز بپوشید، کت چرم یا پشمی چهارخانه در استایل خود داشته باشید و از جوراب سوراخ یا زیورآلات فراوان، خالکوبی و لباس‌های پاره استفاده کنید.

سبک گرانج در فشن چیست؟

سبکی است که در اعتراض به محدودیت، گرانی و مصرف‌گرایی به وجود آمده است و به دنبال راحتی، ارزانی و کم‌مصرفی است.

معنی گرانج چیست؟

گرانج در آمریکا به هرچیز کثافت، بی‌ارزش و آشغال گفته می‌شود و معنی استایل گرانج استفاده از چیزهای بی‌ارزش در سبک لباس‌پوشیدن است.

استایل گرانج یعنی چه

جمع‌بندی

در روزهایی که تجمل و لاکچری‌بودن ارزش محسوب می‌شد سبکی به وجود آمد که سادگی و بی‌ادعایی را رواج دهد و از سوق جوامع دنیا به سمت تجملگرایی و مصرف‌گرایی جلوگیری کند. در استایل گرانج آزادی انتخاب بدون توجه به سن، جنسیت، محل زندگی، موقعیت اجتماعی و سایر موارد تبعیضی دیگر موج می‌زند. مردان از زیورآلات و زنان از لباس‌های اسپرت و به اصطلاح مردانه، افراد پیر از رنگ‌های شاد و لباس‌های اسپرت و زنان از کفش‌های کتانی و پاشنه کوتاه و راحت آزادانه استفاده کردند و لباس‌های گران‌قیمت و لاکچری جای خود را به لباس‌های ارزان و راحت دادند.

دختران از تیپ گرانج دخترانه و پسران از تیپ گرانج پسرانه استفاده دراین سبک لذت می‌برند. در این استایل استفاده از خالکوبی، آرایش نامنظم، رینگ‌ها و زنجیرهای فلزی روی لباس، چند لایه پوشیدن لباس، لباس‌های پاره، کراپ، دامن‌های بلند و کوتاه، تی‌شرت‌های گشاد و شعاری، شلوارهای بگ و مام، طرح گل روی لباس، رنگ‌های پاستلی و شاد، جوراب‌های سوراخ، کلاه‎‌، استفاده از پارچه‌های چهارخانه و … مرسوم شد. امید است که مقاله حاضر که مربوط به همه چیز درباره استایل گرانج است، مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد. اگر مطالب ذکرشده برایتان مفید بود، لطفا نطرات ارزشمند خود را در قسمت دید‌گاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا