استایلترند های روزچه چیزیدانستنی هامبانی مد و فشنمد و فشنمدلینگ

استایل مینیمال (Minimal) چیست | اصول تیپ و سبک لباس مینیمال

امروزه توجه به سبک لباس و استایل بیش از گذشته مطرح است و هر فرد سعی دارد با انتخابی درست و به‌صرفه استایلی شیک برای خود داشته باشد. هرکدام از شما ممکن است اصطلاح استایل مینیمال را شنیده باشید و حتما  با خود فکر کرده‌اید که استایل لباس مینیمال به چه معناست؟ اگرچه مدل مینیمال سبکی است که در هر شغلی مورداستفاده قرار می‌گیرد، ولی نکته‌ی قابل‌توجه، پرتکرار بودن این واژه در‌زمینه‌ی سبک لباس است.

درواقع تیپ سبک لباس مینیمال سبکی پرطرفدار است که باوجود گذشت سال‌ها همواره بیش‌از‌پیش مورد استقبال قرارگرفته است. اگر شما هم به دنبال شناخت این سبک جذاب هستید با ما همراه باشید زیرا ما در این مقاله قصد داریم تمام ابعاد این سبک را بررسی کنیم. با فارسیرو همراه باشید.

فشن استایل مینیمال چیست؟

تیپ مینیمال سبکی است که در بخش‌های مختلف هنر مورداستفاده قرار می‌گیرد. باید گفت که سبک لباس مینیمال نیز از سبک هنری مینیمالیسم گرفته‌شده است. به‌طورکلی مدل مینیمال ساده‌گرایی معنا می‌شود و منظور سادگی و اجتناب از شلوغی و تجمل درموارد مختلف است. این مساله در استایل Minimal به معنای استفاده از لباس‌هایی با کم‌ترین میزان پیچیدگی در رنگ و طرح است به طوری‌که تمرکز بر روی موارد اصلی و مهم قرار می‌گیرد و جزئیات حذف می‌شود. نگرش استایل مینیمالیستی بر ساده‌پوشی و اجتناب از زرق‌و‌برق تاکید دارد و در عین‌حال شیک‌ترین طرح‌ها را نیز ارائه می‌دهد.

پس از گذشت سال‌ها از عمر این نگرش، همچنان بسیار پرطرفدار و مورد توجه است زیرا در عین سادگی متناسب با استانداردهای جهانی طراحی شده و همچنان هر فرد شیک‌پوشی این سبک را ترجیح می‌دهد. شاید مهم‌ترین ویژگی این سبک استفاده از رنگ‌های خنثی و آرام است. حتی درصورت علاقه به رنگ‌های گرم می‌توان آن‌هارا با رنگ‌های خنثی ترکیب کرد و استایل های مینیمال و شیک داشت. لازم به ذکر است که استایل مینیمال دانشجویی یکی از پر طرفدارترین استایل های در بین دانشجویان است.

استایل مینیمال

تاریخچه سبک استایل مینیمال

مینیمالیسم تفکری است که از اوایل قرن 20 در عرصه‌های مختلف ظهور کرد. اگرچه می‌توان نشانه‌های پیدایش این سبک را در سال‌های پیش از قرن 20 نیز پیدا کرد؛ اما تفکر مینیمال به‌طور رسمی در همین زمان بوده است. این تفکر که درواقع اعتراضی بود به سبک‌های تجمل‌گرا و مصرف گرایانه، کم‌کم در همه‌ی بخش‌های هنری از مد و فشن گرفته تا موسیقی، نقاشی، معماری، ادبیات و… پدیدار گشت اما می‌توان گفت این نگاه بیش از همه درزمینه‌ی هنرهای تجسمی و در آمریکا نمایان شد.

از طرفی با پایان یافتن جنگ جهانی دوم و حضور بیش‌تر زنان در عرصه‌ی اجتماع، نیاز به داشتن لباس‌هایی ساده و راحت بیش از گذشته احساس می‌شد. در همین زمان برندهای معروف و مطرح جهان شروع کردند به تولید و عرضه‌ی لباس‌هایی با طرح و رنگ ساده و در مدت‌زمانی کم استایل مینیمالیستی به رقیبی سرسخت در برابر سبک تجمل‌گرای استایل ماکسیمال تبدیل شد.

استایل مینیمال در ایران

استایل لباس مینیمال در ایران هم مانند سایر نقاط جهان از توجه و اهمیت زیادی برخوردار است. سال‌هاست که عمده‌ی مردم، دیگر به دنبال مدل‌های زودگذر نیستند و شیک‌پوشی را در عین سادگی ترجیح می‌دهند. استایل مینیمال‌های زنانه و مردانه در ایران سال‌هاست که استفاده از رنگ‌های خنثی و طرح‌های ساده را در دستور کار خود قرار داده‌اند. اگرچه نمی‌توان منکر وجود طرفدارن سبک استایل ماکسیمال شد اما به جرات می‌توان آنها را اقلیت دانست. علاوه بر این، مدل مینیمال امروزه جایگاه ویژه‌ای درمیان سلبریتی‌ها در تمام جهان دارد و سلبریتی‌های ایرانی نیز از این قاعده مثتثنی نیستند.

استایل مینیمالیستی

قوانین و اصول استایل مینیمال

استایل مینیمال درکنار سادگی و اجتناب از تجمل، قوانین و قواعد خاص خودش را دارد که برای موفقیت در طراحی یا استفاده از این سبک بهتر است آن‌ها را بشناسید و مورد توجه قرار دهید. در ادامه اصول کلیدی و مهم این سبک را شرح خواهیم داد.

  1. استفاده از رنگ‌های مناسب در مدل مینیمال: این‌که گمان کنید برای داشتن یک استایل لباس مینیمال باید تنها چندرنگ را انتخاب و با سایر رنگ‌ها خداحافظی کنید کاملا اشتباه است. در این استایل شما باید توجه کنید که رنگ‌هایی همچون مشکی، سفید، سرمه‌ای وخاکستری در درجه اول اهمیت قرار دارند و به‌دلیل سادگی به‌آسانی با رنگ‌های دیگر ترکیب می‌شوند پس با خیال راحت آنها را با رنگ‌های موردعلاقه خود ترکیب کنید و استایلی ساده و شیک داشته باشید.
  2. پوشیدن لباس راحت و اندازه: راحتی و اندازه بودن لباس‌ها یک اصل مهم در این سبک لباس پوشیدن است. شما باید در عین شیک‌پوشی راحت هم باشید و لباس‌هایتان را درست اندازه اندامتان انتخاب کنید. گشادی و بلندی بیش‌ازحد یا حتی تنگی و کوتاهی زیاد برخلاف اصول استایل مینیمالیستی است.
  3. . استفاده از اکسسوری‌های ساده: در این مدل پوشش، اکسسوری پرزرق‌وبرق و برجسته جایگاهی ندارد و باید به سراغ زیورآلات، کیف، کفش، ساعت، عینک و اکسسوری‌هایی بروید که در عین سادگی خاص و شیک باشند و به استایل شما جلا بخشند.
  4. استفاده از آرایش و مدل‌مو ساده: در یک استایل مینیمال مدل مو پیچیده و آرایش غلیظ جایگاهی ندارد. هرچقدر که تیپ شما ساده باشد اگر آرایش صورت و موهایتان به‌دوراز سادگی باشد یک اصل مهم در این استایل را زیر پا گذاشته‌اید.

فرق استایل مینیمال و کژوال

استایل کژوال در ساده‌ترین حالت به لباسی گفته می‌شود که درآن بسیار راحت باشید و مشخصه اساسی این‌لباس راحتی و کاربردی بودن آن است. کژوال درواقع استایلی غیررسمی است که طیف لباس پوشیدن درآن مرز مشخصی ندارد. اگر به‌دنبال آن هستید که استایل راحتی داشته باشید که در هرمکان و هرزمان بتوانید آن‌را بپوشید کژوال می‌تواند انتخاب درستی باشد. دیگر مشخصه این سبک، بادوام بودن جنس پارچه آن است به‌گونه‌ای که شما بارها بتوانید از‌آن استفاده کنید.

برخلاف سبک مینیمال این سبک محدودیتی در رنگ ندارد و دیگر تفاوت آن غیررسمی بودن این‌سبک است. اگر سادگی را مهم‌ترین عنصر سبک مینیمال بدانیم می‌توانیم راحتی و دوام را در سبک کژوال عنصر اساسی بدانیم. اگر در سبک مینیمال فرد یک پیراهن سفید را با یک شلوار مشکی می‌پوشد در سبک کژوال فرد ترجیح می‌دهد تیشرت آستین کوتاه و شلوار جین را جایگزین این لباس‌ها کند.

مدل مینیمال

فرق استایل مینیمال و کلاسیک

بسیاری از افراد به‌ اشتباه سبک تیپ مینیمال و سبک کلاسیک را یکسان می‌دانند. این دو سبک اگرچه شباهت بسیار زیادی به هم دارند اما برخی جزئیات آنها را از یکدیگر متمایز می‌کنند. استایل کلاسیک نیز مانند استایل مینیمالیستی سادگی را اصلی مهم و غیرقابل‌انکار می‌داند. در این سبک رنگ‌های خنثی و آرام جایگاه ویژه‌ای دارند و خبری از تجملات پررنگ و لعاب نیست. راحتی، دیگر اصل مهم سبک کلاسیک است و بر پوشیدن لباس‌هایی اندازه و متناسب تن تاکید دارند.

شاید همین شباهت‌هاست که سبب اشتباهی رایج میان افراد و یکسان شمردن این دو استایل شده است. اما آنچه این دو سبک را متمایز می‌کند این است که سبک مینیمال بیش ‌از سبک کلاسیک بر شیک بودن تاکید دارد. می‌توان گفت اصل کلیدی سبک کلاسیک راحتی و اصل کلیدی سبک مدل مینیمال شیک‌پوشی است. سبک مینیمال سبکی کاربردی در هر مکان و هر شرایطی است اما سبک کلاسیک بیش‌تر برای مکان‌هایی مناسب است که نیاز به پوششی رسمی دارند.

انواع استایل‌های مینیمال و لباس پوشیدن به سبک تیپ مینیمال

تا اینجا با تعریف استایل مینیمال، تاریخچه شکل‌گیری و قواعد مهم آن آشنا شدید. در ادامه قصد داریم به انواع این استایل‌ و سبک لباس پوشیدن مینمال در میان مردان و زنان بپردازیم.

تیپ و استایل مینیمال دخترانه و زنانه

خانم‌ها همواره توجه ویژه‌ای به ظاهر و شیک‌پوشی دارند و سعی می‌کنند از پوشیدن لباس‌های تکراری اجتناب کنند. سبک مینیمال این فرصت را فراهم کرده که در عین سادگی و جذابیت هیچ‌گاه از چرخه مد خارج نشوند و کماکان ظاهری شیک و جذاب داشته باشند. یکی از موارد مهم در استایل مینیمال زنانه و دخترانه توجه به نقطه‌ کانونی است. به این صورت که یکی از اجزای لباس خود را نقطه کانونی درنظر بگیرید؛ مثلا شلوار جین ساده به همراه تیشرت طرح‌دار. در این استایل می‌توانید از همه‌ی رنگ‌ها کمک بگیرید مثلا مانتو یا شومیز رنگ روشن خود را با شلوار جین مشکی ست کنید.

در این استایل توجه به رنگ عنصر بسیار مهمی است و این مساله خانم‌های پیرو سبک مینیمال را تشویق می‌کند که چند لباس را همیشه در کمد خود داشته باشند. لباس‌هایی همچون تیشرت سفید، شلوار جین مشکی‌، کیف‌دستی مشکی، شومیز یا کت چرم مشکی یا سرمه‌ای، پالتو کمربنددار و مواردی از این‌دست. 

تیپ مینیمال

تیپ سبک استایل مینیمال مردانه و پسرانه

استایل مینیمال پسرانه و مردانه نیز امروزه طرفداران زیادی دارد. این استایل به آقایان کمک می‌کند در عین شیک‌پوشی از هزینه‌های خود بکاهند و حتی دفعات مراجعه به لباس‌فروشی را کم کنند. همه‌ی نکات و اصول ذکرشده برای این سبک درمورد آقایان هم صدق میکند. آنها باید به سادگی در طرح، رنگ و اندازه‌ی لباس و حتی استفاده از اکسسوری‌های متناسب توجه ویژه‌ای داشته باشند. آنچه برای سبک مینیمال مردانه ضروری است می‌تواند لیست بلندبالایی از پیراهن، شلوار و کت باشد. ما در ادامه به اصلی‌ترین آنها اشاره خواهیم داشت:

  • کت‌و‌شلوار دو تکه سرمه‌ای یا خاکستری
  • شلوار جین مشکی
  • پیراهن مردانه سفیدرنگ
  • کفش و کمربند مردانه چرمی
  • سویشرت رنگ سیر
  • ژاکت یقه‌هفت

این‌موارد می‌توانند به شما در جهت رسیدن به استایلی شیک، مناسب و دلخواه کمک زیادی بکنند. توصیه می‌شود در صورت نداشتن این‌موارد، برای تهیه‌ی آن‌ها اقدام کنید و با ترکیب آن‌ها همواره استایلی شیک داشته باشید.

استایل های مینیمال

اکسسوری استایل مینیمال

اکسسوری‌های مینیمال همان‌گونه که از اسمشان مشخص است شامل مدل‌هایی ساده با کم‌ترین میزان پیچیدگی هستند. این‌که گمان کنید استایل مینیمال با استفاده از اکسسوری مخالف است تفکر اشتباهی است. این مدل پوشش در عین سادگی به استفاده از اکسسوری تاکید دارد و آنچه باید موردتوجه قرار گیرد نوع و مدل این اکسسوری‌هاست. کیف‌های مجلل، کفش‌هایی با رنگ‌های جیغ و پاشنه‌هایی بلند‌، زیورآلات پرزرق‌و‌برق و شلوغ، جایی در این استایل ندارند. اگرچه شما می‌توانید با استفاده از گوشواره و دستبند‌هایی مدرن و یا کیف و کفش‌هایی با یراق فلزی از سادگی تیپ خود بکاهید و همچنان استایلی شیک داشته باشید.

در زیورآلات مینیمال ظرافت، باریک بودن و استفاده از اشکال هندسی با جزئیات کم جایگاه ویژه‌ای دارند.گوشواره‌های میخی با مدل‌هایی از اشکال هندسی، انگشترهایی به شکل رینگ ساده و یا استفاده از بندانگشتی و همچنین گردنبندهای ظریف و باریک می‌توانند استایل مینیمالیستی شمارا تکمیل کنند. همین قواعد برای آقایان نیز صدق می‌کند و ساعت مچی بند چرمی، عینک، دستبند و گردنبند فلزی ساده استایل مینیمال آنها را جذاب می‌کند.

سبک لباس مینیمال

سوالات متداول

در دنیای امروز که بازار مد و استایل لباس بسیار داغ است و هر فرد سعی دارد با انتخاب پوشش خاص استایلی برای خود داشته باشد این سوال در ذهن هر فرد نقش می‌بندد که بهترین، به‌صرفه‌ترین و شیک‌ترین استایل کدام است. سوال چه بپوشم؟ همیشه سوال پرتکراری بوده است اما امروزه با شناخت  به سبک مینیمال و مزایای استفاده از این سبک، یکی از سوالات متداول میان افراد این است که چگونه در لباس و ظاهر خود سبک مینیمال داشته باشیم؟ اگر شما هم به دنبال پاسخی برای این‌سوال هستید با ما همراه باشید.

چگونه استایل مینیمال داشته باشیم؟

برای داشتن استایل مینیمال در درجه اول باید مدل مینیمال را بشناسید و با اصول، قواعد و فاکتورهای این سبک آشنا شوید. پس از بررسی شما خواهید دانست که سادگی فاکتور اصلی استایل لباس مینیمال است بنابراین به دنبال لباس‌ها و زیورآلاتی خواهید رفت که شمارا در این مسیر کمک کنند. رنگ در استایل‌های مینیمال بسیار مهم است و شما باید بدانید که استفاده از رنگ‌های خنثی و گاهی ترکیب کردن آنها با سایر رنگ‌ها به شما کمک خواهد کرد برای رسیدن به این استایل موفق باشید.

جمع بندی

استایل لباس پوشیدن می‌تواند نشانه‌ای از تفکرات و عقاید هرفرد باشد و امروزه افراد به دنبال شیک‌ترین و به‌صرفه‌ترین روش برای لباس پوشیدن هستند. استایل مینیمالیستی هم مانند هر سبک دیگری می‌تواند نشانه‌ای از درون شما باشد. در انتخاب هر استایلی شناخت اصول و قواعد و پایبندی به آنها بسیار مهم است. مدل مینیمال نیز قواعدی دارد که هم در استایل مینیمال زنانه و هم در استایل مینیمال مردانه مشترک هستند و پایبندی به آنها شمارا در پیروی از این سبک جذاب موفق خواهد کرد.

ما در این مقاله به سبک پوشش استایل های مینیمال، تاریخچه شکل‌گیری، اصول و قواعد آن در پوشش‌های زنانه و مردانه پرداختیم اگر شما هم در این زمینه تجربه، نظر یا سوالی دارید آن را با ما درمیان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا