استایلترند های روزچه چیزیدانستنی هامبانی مد و فشنمدلینگ

استایل یا تیپ کژوال چیست + استایل کژوال مردانه و دخترانه 2022

صنعت مد و فشن روز‌به‌روز پیشرفت می‌کند و در هر دوره تغییر و تحولات اساسی در آن دیده می‌شود. دائماً استایل‌های جدیدی به وجود می‌آیند که گاهاً چندان متعارف نیستند؛ اما بعضی از آن‌ها هم‌سو با نیازها و شرایط فعلی انسان‌ها پا به دنیای مد و فشن می‌گذارند. اگر از آن دسته افراد هستید که برای انتخاب استایل خودتان وقت می‌گذارید و پیرو سبک خاصی از لباس پوشیدن هستید، حتما استایل کژوال (Casual) به گوشتان آشناست. این استایل طرفداران سرسخت خود را در دنیای مد دارد. در ادامه این مقاله از فارسیرو می‌خواهیم به معرفی سبک و تیپ کژوال بپردازیم و تعدادی استایل کژوال دخترانه و مردانه را به شما معرفی کنیم.

استایل یا تیپ کژوال چیست

استایل کژوال چیست؟

به طور کلی استایل کژوال به تیپ و استایلی اطلاق می‌شود که لباس‌های مورد استفاده در آن به شخص حس راحتی و سبکی بدهد و حالت رسمی و کلاسیک نداشته باشد.

امروزه این استایل زیاد در بین مردم استفاده می‌شود. ممکن است برخی آن را به عنوان« لباس اسپرت» بشناسند؛ درحالی که لباس اسپرت در دنیای مد و فشن به لباس‌هایی که اختصاصاً برای ورزش طراحی شده‌اند گفته می‌شود. لباس‌های ساده و راحتی که افراد می‌پوشند، درواقع شکل‌دهنده استایل کژول هستند.

می‌توان گفت همه ما گاهاً از این استایل در لباس پوشیدنمان استفاده می‌کنیم؛ اما شاید از اصول آن آگاه نباشیم. برای مثال باید بدانیم که لباس راحت و سبک پوشیدن به این معنا نیست که لباس‌ها را بدون توجه به ترکیبشان، صرفاً به دلیل راحتی بپوشیم. باید حتماً به این نکته توجه کنید:« تیپ کژوال به هیچ وجه مناسب مهمانی‌های رسمی نیست»؛ پس یادتان باشد با این استدلال که طرفدار مدل راحتی یا کزوال هستید، با لباس‌های نامناسب وارد مهمانی‌های شب یا مجالس عروسی نشوید.

با این وجود می‌توانید با خیال راحت در زندگی روزمره‌تان با یک مدل کژوال، درعین راحتی، خوش‌پوش و بی‌نظیر به نظر برسید. ما به شما چندین استایل کژوال دخترانه و مردانه معرفی خواهیم‌ کرد تا آن‌ها را در استایل خود به کار بگیرید.

استایل کژوال چیست

تاریخچه استایل کژوال

ریشه استایل کژوال به لباس‌های اسپرت برمی‌گردد. در اواخر قرن نوزدهم، آزادی خانم‌ها در مسائل سیاسی و فرهنگی بیشتر شد و همین امر باعث شد تا بانوان بتوانند در زمینه‌های ورزشی هم حضور داشته باشند. لباس‌های ورزشی که برای خانم‌ها دوخته می‌شد، دامن کوتاه‌تری داشت و درکل طوری بود که برای ورزش کردن، آزاد و راحت باشد.

«جان ردفرن» در سال 1870 شروع به طراحی و دوخت لباس‌های ورزشی برای خانم‌ها کرد؛ اما کم‌کم آن لباس‌ها بر تن عموم جامعه دیده شد. او را می‌توان بنیان‌گذار استایل کژوال دانست. از همان زمان‌ها بود که خانم‌ها به پوشیدن پیراهن مردانه علاقه‌مند شدند و پیراهن‌های مردانه به لباسی مشترک بین خانم‌ها و آقایان تبدیل شد. این دقیقاً یکی از ویژگی‌های مدل استایل Casual است: در این استایل، عموماً لباس‌ها برای خانم‌ها و آقایان مشترک‌اند. به این صورت، از دل لباس‌های اسپرت، استایل کژوال متولد شد.

قوانین و ویژگی های استایل یا تیپ کژوال

از استایل کژوال می‌توانید برای دورهمی‌های دوستانه، حضور در محل کار، انجام کارهای روزمره مثل خرید کردن و… استفاده کنید. هدف این است که شما در عین شیک‌پوش بودن، احساس راحتی کنید.

برای داشتن یک تیپ کژوال، تیشرت و شلوارجین جزو ضروریات هستند. هم‌چنین یک ژاکت کش‌بافت اغلب تکمیل‌کننده استایل شما در روزهای سرد است. پیراهن و کفش کتانی را هم از قلم نیندازید.

این استایل معمولاً لباس‌های اختصاصی برای یک فصل را پوشش نمی‌دهد. برای مثال اگر شخصی از یک پالتوی ضخیم پشمی برای فصل زمستان استفاده می‌کند، اما قصد دارد تیپ casual داشته باشد، باید بداند دراین استایل اضافه کردن لایه‌ها اصل مهمی است؛ نه پوشیدن یک لباس ضخیم.

رنگ‌های سرد معمولاً بیشتر در استایل کژوال استفاده می‌شوند. خاکستری، سفید، مشکی، آبی، قهوه‌ای، خاکی و… در این استایل دیده می‌شوند.

اصول سبک لباس کژوال

تفاوت استایل کژوال و اسپرت

استایل کژوال ریشه در استایل اسپرت دارد؛ اما تفاوت‌هایی هم میان آن‌ها دیده می‌شود. مهم‌ترین چیزی که باید به آن توجه داشت، جنس پارچه است. در لباس‌های اسپرت از پارچه‌های نخی و نخ‌پنبه استفاده می‌شود تا مانع از تعریق بیش از حد شده و محدوده حرکتی شما را افزایش دهد؛ هم‌چنین ازپارچه‌هایی استفاده می‌شود که اندام را زیباتر نشان دهند.

درحالی که در تیپ راحتی از لایه‌های متعدد لباس استفاده می‌شود که با وجود راحتی، به اندازه استایل اسپرت، به شما اجازه تحرک نمی‌دهد. استفاده از پارچه چرم در مدل کژوال متداول است؛ در صورتی که کاملا مغایر اصول استایل اسپرت به حساب می‌آید.

تفاوت استایل کژوال و کلاسیک

استایل کلاسیک به سبکی گفته می‌شود که در آن قبل از هرچیز، کیفیت مطرح است. در استایل کلاسیک  تمیز و اتوکشیده بودن بسیار اهمیت دارد. برش‌ها کاملاً صاف و دقیق دوخته شده‌اند و چیزی خارج از چارچوب دیده نمی‌شود. پارچه‌ها معمولاً ساختاری محکم دارند و به سبب همین کیفیت بالا، لباس‌های این استایل قیمت بالایی هم دارند.

در حالی که در لباس کژوال از پارچه‌هایی استفاده می‌شود که با آن‌ها احساس راحتی داشته باشید. عناصر تشکیل‌دهنده استایل شما، در عین بی‌قائده بودن، دارای ارتباط مشخصی هستند. به طور کلی می‌توان گفت استایل کلاسیک و کژوال در بسیاری از موارد نقطه مقابل هم هستند.

استایل کژوال مردانه و پسرانه

تفاوت استایل کژوال و مینیمال

با شنیدن استایل مینیمالیستی، احتمالاً اولین چیزی که به ذهنتان می‌رسد رنگ سیاه و سفید است. با این‌که اغلب از این دو رنگ استفاده می‌شود، اما ماهیت استایل مینیمال، استفاده از دو یا سه رنگ به گونه‌ای چشم‌نواز است که استایلی زیبا خلق کند. ویژگی مهم در استایل مینیمال، استفاده از لباس‌های بادوام و خوش‌دوخت است که باوجود سادگی، زیبایی خاصی دارند.

استایل مینیمال زنانه گاهاً می‌تواند به عنوان استایل casual نیز در نظر گرفته شود. در کل از بین استایل‌های موجود، تیپ مینیمال مشترکات بیشتری با این تیپ دارد.

تفاوت استایل کژوال و مینیمال

انواع استایل کژوال

تیپ کژوال دسته‌بندی‌هایی دارد؛ کژوال اداری، اسمارت کژوال، کژوال ورزشی و کژوال خیابانی از جمله آن‌ها هستند. کژوال اداری برگرفته از استایل کارمندان غربی است که کمی از استایل رسمی، راحت‌تر است.

استایل اسمارت کژوال کمی ارزش و ثروت به این استایل تزریق کرده و استایل کژوال ورزشی بعضی از عناصر استایل اسپرت را با آن درآمیخته است. درکل تمام انواع استایل کژوال در اکثر موارد یکسان‌اند.

انواع تیپ کژوال دخترانه، پسرانه، مردانه و زنانه

اگر شماهم به این مدل تیپ علاقه‌مند شدید و می‌خواهید پیرو این سبک باشید، ما نمونه‌هایی از آن را به شما معرفی خواهیم کرد. در ادامه با تعدادی استایل کژوال دخترانه و مردانه آشنا خواهید شد.

تیپ کژوال دخترانه و زنانه

مهم‌ترین چیزی که در این سبک باید مد نظر قرار‌دهید این است که کجا می‌خواهید آن را استفاده کنید. متناسب با محل حضورتان، با انتخاب لباس‌های غیر رسمی می‌توانید یک استایل کژوال دخترانه و شیک داشته باشید. برای محل کار یا دانشگاه می‌توانید از مانتوهای کتان ساده با رنگ‌های نه‌چندان گرم و شاد، به همراه شلوار کتان یا جین استفاده کنید. کفش کتانی استایل شما را تکمیل می‌کند.

استایل و تیپ کژوال دخترانه و زنانه

به خاطر داشته‌ باشید استفاده از لباس‌های تنگ و چسبان که دامنه حرکتتان را بیش از حد محدود کنند یا حس راحتی را از شما بگیرند، مناسب سبک کژوال نیستند. برای حضور در مهمانی‌های دوستانه می‌توانید یک دامن ساده و شومیز بپوشید؛ این است یک تیپ کژوال زنانه.

تیپ کژوال دخترانه و زنانه

استایل و تیپ کژوال مردانه و پسرانه

آقایان نیز می‌توانند در موقعیت‌های مختلف از استایل Casual استفاده کنند. معمولاً تیشرت‌ها، ژاکت‌ها و شلوارهای جین و کتان در همه فصول می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند. توجه داشته‌باشید که استفاده از کراوات در این استایل توصیه نمی‌شود؛ مگر زمانی که بتوانید آن را به شیوه‌ای هوشمندانه به‌کار بگیرید که اصول استایل کژوال را زیر پا نگذارد.

استفاده از رنگ‌های تیره‌تر استایل شما را بیشتر به سمت رسمی بودن می‌برد. می‌توانید از یک شلوار جین یا کتان به همراه کفش کتانی استفاده کنید. برای بالاتنه، متناسب با فصل، از تیشرت و یا ترکیب تیشرت و ژاکت و بارانی یا پالتو برای استایل کژوال پسرانه‌تان استفاده کنید. کت جین یا چرم نیز می‌تواند زیبایی خاصی به تیپ کژوال مردانه شما بدهد.

سوالات متداول

استایل اسمارت کژوال چیست؟

استایل کژوال اسمارت، به استفاده از لباس‌ها و اکسسوری‌های لوکس، در عین سادگی و راحتی شناخته می‌شود. بیشتر توسط کسانی استفاده می‌شود که با وجود توانایی مالی و علاقمندی به المان‌های لوکس، طرفدار سادگی هستند. این مدل را اغلب می‌توان بر تن مدیران خانم دید.

چگونه استایل کژوال داشته باشیم؟

به طور کلی شما می‌توانید با رعایت اصول اصلی این استایل، از لباس‌هایی که دارید استفاده کنید و تیپ کژوال مخصوص خودتان را داشته باشید. ویژگی خوب این مدل این است که هر یک از عناصر آن را می‌توانید در تعداد زیادی استایل به‌کار ببرید. برای مثال یک تیشرت سفید می‌تواند چندین و چند استایل منحصربه‌فرد برای شما بسازد.

جمع‌بندی

صنعت مد دنیای بسیار بزرگی دارد که همواره مخاطبان زیادی را به سمت خود جلب می‌کند. استایل و پوشش شما نشانگر شخصیت شماست و انتخاب پوشش مناسب می‌تواند در ارتباطات و نوع برخورد دیگران با شما تأثیرگذار باشد؛ پس با انتخاب استایل مناسب برای هر موقعیت، ظاهرتان را آراسته و مناسب نگه‌دارید. به این ترتیب در برخورد با دیگران، اولین مورد که ظاهر شماست، نمره قابل قبولی خواهد گرفت. تلاش کردیم شما را با تیپ کژوال آشنا کرده و استایل کژوال مردانه و دخترانه را به شما معرفی کنیم.

انتخاب تیپ و استایل یک موضوع سلیقه‌ای است؛ موضوع مهم آن است که ترکیب انتخابی شما برای استایل مدنظرتان همخوانی لازم را داشته باشد. اگر استایل‌تان همخوانی لازم را نداشته باشد، آن‌گاه نمی‌توانید آن‌طور که باید تیپ خود را به رخ بکشید. اگر شما نیز در زمینه استایل و مد مهارت دارید، می‌توانید تجربیات خود را در بخش نظرات با ما و دیگر خوانندگان فارسیرو در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا