مبانی مد و فشنچه چیزیدانستنی هامد و فشن

هنر طراحی لباس چیست: همه چیز درباره اصول شغل طراح لباس

یکی از اساسی‌ترین نیازهای مادی انسان در کنار نیاز به خوراک و مسکن، نیاز به پوشاک بوده است. در گذشته‌های دور، پوشاک برای عموم مردم صرفاً پوششی برای پوشاندن بدن و نهایتاً تحمل سرما بود؛ اما رفته رفته لباس‌ها شکل دیگری به خود گرفتند و از عاملی برای رفع نیاز، به عاملی برای زینت بخشیدن به خود و آراستن ظاهر تبدیل شد. این روزها عده زیادی از افراد به شغل‌های مرتبط با پوشاک مشغول‌اند و از این راه کسب درآمد می‌کنند. یکی از اصلی‌ترین مشاغل مرتبط با صنعت مد و فشن، طراحی لباس است. طراحان لباس بخش مهمی از دنیای مد و لباس را تشکیل داده و در واقع، چرخ‌دنده اصلی این مجموعه به حساب می‌آیند.

پیشرفت‌های صنعت پوشاک، تا حد زیادی مرهون زحمات طراحان لباس است. به همین بهانه قصد داریم این مقاله را به معرفی طراحی لباس و راه تبدیل شدن به یک طراح لباس اختصاص دهیم. در ادامه این مقاله به شما خواهیم گفت که اصول هنر طراحی لباس چیست و طراح لباس کیست . پس برای آشنایی با این هنر، تا انتهای مقاله با فارسیرو همراه باشید.

کار طراح لباس چیست؟

آیا می‌دانید طراحی لباس چیست؟ آیا می‌دانید وظیفه یک طراح لباس چیست؟ این حرفه که یکی از حرفه‌های پر طرفدار نیز هست، یکی از مهم‌ترین جلوه‌های هنر به حساب می‌آید. تلفیقی از هنر طراحی و نقاشی و خیاطی، رشته طراحی لباس را پدید آورده‌اند. در واقع طراحی لباس، روندی است که طی آن ایده‌ای را برای دوخت یک لباس، به تصویر می‌کشید.این طراحی می‌تواند روی کاغذ و یا کامپیوتری باشد.

فرآیند طراحی لباس چه عناصری دارد؟

برای آشنایی با طراحی لباس، باید از فرآیندهای آن آگاه شوید. برای طراحی یک لباس، با توجه به چیزهایی که در سر دارید و خلاقیتی که چاشنی کار می‌کنید، باید قدم به قدم در طراحی برخی عناصر پیش بروید. در هنر طراحی لباس، سعی کنید به موارد زیر توجه ویژه‌ای داشته باشید تا طرح نهایی شما از کیفیت بالایی برخوردار باشد.

 • مدل یقه
 • قد و گشادی بلوز
 • قد و گشادی شلوار
 • قد و گشادی آستین
 • قد و گشادی دامن

جالب است بدانید که رعایت چند نکته کوچک می‌تواند تأثیر شگرفی در نتیجه کارتان داشته باشد. برای مثال لباسی که در آن گشادی بلوز و دامن به درستی تعیین شده باشد، نمای بهتری از لباسی که بدون توجه به این مورد دوخته شده دارد. نکته دیگری  که باید مد نظر داشته باشید این است که قرار نیست همه طرح‌های مورد علاقه‌تان را در یک لباس بگنجانید. ممکن است هر یک از مدل‌های به تنهایی زیبا و خاص باشند؛ اما الزاماً در ترکیب با هم نیز مناسب و چشم‌نواز نیستند.

همچنین بخوانید: 10 رشته ‌مد و فشن: آشنایی با رشته های مد و فشن در دنیا

طراحی لباس چیست

اهمیت رنگ در طراحی لباس

رنگ‌ها به طرح شما روح می‌بخشند. هیچ وقت روح و جریان یک طرح رنگ‌آمیزی شده با یک طرح بدون رنگ، قابل مقایسه نیست. یکی از اصلی‌ترین مواردی که به عنوان یک طراح لباس باید در نظر داشته باشید، توجه به رنگ آمیزی است. رنگ‌آمیزی درست طرح به شما کمک می‌کند تا مخاطب بیشتری برای طرحتان پیدا کنید. در اولین قدم سعی کنید چرخه رنگ‌ها را بشناسید و تناسب رنگ‌ها با یکدیگر را بررسی کنید. شناخت رنگ‌های مکمل و متضاد و چرخه رنگ‌ها در کنار آگاهی از طیف کامل و دقیق هر رنگ، به شما در انتخاب رنگ‌های درست برای یک طرح کمک می‌کند.رنگ یک لباس باید با توجه به جنسیت، سن، جنس پارچه و مواردی از این دست انتخاب شود.

همچنین بخوانید: استایل چیست + انواع استایل در دنیای مد و سبک لباس پوشیدن

زمینه های طراحی مد و لباس

شغل طراحی لباس زمینه‌های متعددی برای فعالیت دارد که برخی از آن‌ها به سبب نیاز جامعه، طرفداران ببیشتری دارند. باید با توجه به علاقه و توانایی‌های خود، بهترین زمینه یا زمینه‌ها را برای فعالیت انتخاب کنید. این مسئله بعد از مدتی کار کردن برای شما مشهود می‌شود. خواهید دید که در یک یا چند زمینه، توانمندتر هستید. زمینه‌های طراحی مد و لباس عبارتند از:

 • لباس زنانه
 • لباس شب زنانه
 • لباس زیر زنانه
 • لباس مجلسی
 • لباس بچگانه دخترانه و پسرانه
 • طراحی لباس روز مردانه
 • لباس رسمی مردانه
 • طراحی پوشاک ورزشی
 • لباس عروس
 • لباس فرم کارکنان نظامی و اداری

اصول هنر طراحی لباس

بدیهی است که هیچ کاری در دنیا، بدون رعایت یک‌سری اصول و قوانین خاص پیش نمی‌رود. انجام دادن درست و بدون نقص هر کار، مستلزم آشنایی و تسلط بر اصول و مهارت‌هاییست که کار مورد نظر می‌طلبد. شغل طراحی لباس نیز مانند هر کار دیگر، قوائدی دارد که پایه و اساس آن را شکل می‌دهند. حالا که می‌دانید طراحی لباس چیست و کار طراح لباس چیست، بد نیست با اصول اولیه طراحی دوخت لباس نیز آشنا شوید. در ادامه مواردی را برای آشنایی با این اصول، برایتان آورده‌ایم.

همچنین بخوانید: هفته مد یا فشن ویک چیست: معرفی بهترین هفته های مد جهان

طراح لباس چیست

قرینگی

قرینگی یکی از اصول طراحی لباس است که باید به آن توجه داشت. برای این کار، طرح لباس را به قسمت‌های عمودی و افقی تقسیم‌بندی کرده و قرینه بودن یا نبودن را در آن بررسی می‌کنند. اگرچه طرح یک لباس لزوماً نباید قرینه باشد و ممکن است دو طرف لباس، دو طرح متفاوت داشته باشند، اما باید قرینه بودن یا نبودن طرح مشخص شود. در طرحی که ذاتاً قرینه است، عدم رعایت قرینگی ایراد محسوب می‌شود.

تناسب

تناسب یکی دیگر از مواردی است که باید در هنر طراحی لباس به آن توجه کنید. به طور کلی در یک اندام ایده‌آل و نرمال، بین اجزای بدن تناسب و هماهنگی وجود دارد. برای مثال عرض شانه‌ها از کمر پهن‌تر است و اندام در قسمت کمر، باریک‌تر می‌شود. دست‌ها نباید خیلی کوتاه یا خیلی بلند باشند. پاها نیز باید در اندازه مناسب رسم شوند. به عنوان یک طراح لباس، باید مواردی از این قبیل را در نظر داشته باشید تا اصل تناسب در کارهایتان به درستی رعایت شود.

همچنین بخوانید: رازهای شیک پوشی: آموزش 7 نکات مهم در شیک پوشیدن لباس

تاکید

تأکید در طراحی لباس زمانی کاربرد دارد که بخواهید بخشی از لباس را بیشتر از سایر قسمت‌ها در معرض توجه بیننده قرار دهید. در این صورت، قسمت مورد نظر را بزرگ‌تر و با جزئیات بیشتر مشخص می‌کنید. با رعایت این اصل، بیننده متوجه تمرکز و تأکید شما بر قسمت مورد نظرتان می‌شود.

یکپارچگی در طراحی لباس

یکپارچگی به معنای رعایت تناسب و هماهنگی بین قسمت‌های مختلف لباس است. برای مثال در طراحی یک پیراهن، طراحی آستین‌ها باید متناسب با سایر قسمت‌های لباس باشد. شما نمی‌توانید آستین‌های کاملاً بی‌ربط به مدل لباس طراحی کنید. اصل یکپارچگی به زیباتر شدن لباس‌هایی که طراحی می‌کنید، کمک می‌کند.

همچنین بخوانید: استایل یا تیپ کژوال چیست + استایل کژوال مردانه و دخترانه 2022

ریتم لباس

ریتم پیش از هرچیزی شما را به یاد موسیقی می‌اندازد؛ اما جالب است بدانید که در شغل طراحی لباس نیز، ریتم مطرح است. ریتم به هر عاملی که منجر به چشم‌نواز شدن و ظرافت لباس شود اطلاق می‌گردد. برای مثال استفاده درست از خطوط و طرح‌های مختلف پارچه، برش‌های درست، استفاده از ترکیب رنگ‌های مناسب و چیزهایی از این دست، ریتم لباس را شکل می‌دهند. ریتم درست و مناسب در لباس، اهمیت بسیار بالایی در زیبایی و محبوبیت یک طرح لباس دارد.

برای طراحی لباس باید از کجا شروع کنیم؟

پیش از هرچیز این را بدانید که برای شروع یک حرفه، هیچ وقت دیر نیست. بنابراین هر زمان احساس کردید به انجام کاری علاقه دارید، حتماً برای یادگیری آن اقدام کنید. طرای لباس نیز حرفه‌ای است که می‌تواند هر زمانی آن را شروع کنید و به نتایج خوبی هم دست پیدا کنید. نکته اصلی، تلاش، پشتکار و ممارست شماست. پیش از آن که مبانی طراحی لباس را یاد بگیرید، به جزئیات لباس‌هایی که می‌بینید دقت کنید. توجه به جزیئات شما را چندین قدم جلو می‌برد. باید بتوانید به تک تک جزئیات یک لباس توجه کنید و از آن‌ها ایده بگیرید. در قدم‌های بعد، نیاز به یادگیری برخی مهارت‌ها دارید که آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

همچنین بخوانید: کت واک چیست: همه چیز درباره کتواک Catwalk و ران وی (Runway)

شغل طراحی لباس

طراحی کردن را یاد بگیرید

همان‌طور که از اسم هنر طراحی لباس پیداست، به عنوان یک طراح لباس باید طراحی خوبی داشته باشید. بنابراین پیش از هر مهارتی، باید مهارت طراحی را در خودتان تقویت کنید. می‌توانید این هنر را به صورت خودآموز و با تمرین مستمر یاد بگیرید و یا از طریق آکادمیک اقدام به یادگیری آن کنید. البته نیاز نیست یک تصویرگر حرفه‌ای باشید؛ کافیست قدرت پیاده کردن طرح‌های مد نظر بر روی کاغذ را داشته باشید. در این راستا می‌توانید از کتاب‌های آموزشی طراحی نیز کمک بگیرید. توجه داشته باشید که طرح اولیه، در واقع مرحله آزمون و خطاست. ابتدا طرحتان را با مداد ترسیم کرده و بعد از نهایی شدن، آن را با خودکار مشکی دورگیری کنید.

با رنگ‌ها آشنایی داشته باشید

برای آن که به طرح‌هایتان جان ببخشید، لازم است با دنیای رنگ‌ها آشنایی داشته باشید. انتخاب رنگ مناسب در طراحی کردن لباس از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در دو لباس با طرح یکسان، طبیعتاً لباسی را انتخاب می‌کنید که ترکیب رنگ‌ مناسب‌تری داشته باشد. همین مسئله اهمیت رنگ‌ها را به روشنی بیان می‌کند.

همچنین بخوانید: استایل وینتیج: 8 راه برای داشتن سبک وینتیج در لباس

خیاطی کردن را یاد بگیرید

نکته‌ای که باید مد نظر داشته باشید این است: حتی اگر نمی‌خواهید خیاطی کنید، آشنایی با اصول خیاطی شما را در کارتان حرفه‌ای‌تر می‌کند. زمانی که مبانی و اصول خیاطی را بلد باشید، ایده‌های بیشتر و بهتری به ذهنتان خطور می‌کند. بنابراین توصیه ما به شما این است که حتماً یادگیری خیاطی را جزو برنامه‌هایتان قرار دهید.

دنیای مد و فشن را بشناسید

طراحان لباس همواره دنیای مد را دنبال می‌کنند. نمایشگاه‌ها و کت واک‌های برندهای بزرگ، کالکشن‌های طراحان برجسته و هم‌چنین لباس‌های سلبریتی‌ها از جمله مواردی اند که یک طراح لباس هرگز از دست نمی‌دهد. برای آن که طراح خوبی باشید، مد را در سطح جهانی بررسی کرده و صرفاً به در نظر گرفتن محیط اطرافتان اکتفا نکنید.

همچنین بخوانید: بررسی استایل کلاسیک | ویژگی ها و انواع تیپ و مدل لباس کلاسیک

با تکنولوژی آَشنا شوید

مثل تمام چیزهایی که با پیشرفت تکنولوژی دست‌خوش تغییر شده‌اند، طراحی لباس نیز این روزها شکل دیگری به خود گرفته است. امروزه نرم‌افزارهایی پا به دنیای این هنر گذاشته‌اند که کار را بسیار راحت‌تر کرده‌ و تحولات عظیمی را در این زمینه به وجود آورده‌اند.  بنابراین سعی کنید خودتان را به روز نگه دارید. آشنایی با تکنولوژی در هر زمینه‌ای، برای شما یک مزیت محسوب می‌شود.

انواع جنس پارچه‌ها را بشناسید

یک طراح لباس، علاوه بر مبانی و اصول طراحی لباس، با انواع پارچه نیز آشنا است. پارچه به عنوان اصلی‌ترین متریال کار شما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. تا زمانی که ندانید برای طرح مد نظرتان باید از چه پارچه‌ای استفاده کنید، طراح موفقی نخواهید بود.

همچنین بخوانید: مدلینگ چیست | شرایط و استانداردها برای مدل شدن

هنر طراحی لباس چیست

بازار کار شغل طراحی لباس

بازار مد و فشن همیشه داغ و پر رونق است؛ بنابراین هرگز نباید نگران بازار کار این حرفه باشید. نکته اصلی در میزان مهارت و علم شما در این حرفه است. اگر دانش و مهارت کافی را داشته باشید، همیشه طرفداران خودتان را خواهید داشت. اطلاعات و مهارتتان را به روز نگه دارید، دائماً مطالعه داشته باشید و کار کردن مستمر را فراموش نکنید.

همچنین بخوانید: استایل مینیمال (Minimal) چیست | اصول تیپ و سبک لباس مینیمال

سوالات متداول

چگونه در خانه طراح لباس شویم؟

برای آن که در خانه طراح لباس شوید، باید با اصول و مبانی طراحی لباس آشنا شده و مهارت‌هایی چون طراحی و خیاطی را یاد بگیرید.

ژوژمان طراحی لباس چیست؟

ژوژمان در واقع نوعی امتحان است که هنرآموزان آموخته‌های خود را به صورت یک نمونه کار ارائه می‌کنند تا مورد بررسی قرار گیرد.

طراحی لباس دیجیتال چیست؟

طراحی لباس دیجیتال پیشرفتی در زمینه طراحی لباس است که امروزه به کمک نرم‌افزارهای متعدد انجام می‌گیرد و نیازی به طراحی دستی در آن نیست.

همچنین بخوانید: استایل خیابانی چیست؟ مشخصات استایل استریت پسرانه و دخترانه

جمع‌بندی

طراحی لباس یکی از پرطرفدارترین شاخه‌های هنر است که روز به روز با استقبال بیشتری نیز مواجه می‌شود. طراحان لباس در سراسر دنیا همواره برای طراحی بهترین لباس‌ها و تأثیرگذاری و جریان‌سازی تلاش می‌کنند. بسیاری از کمپانی‌های پول‌ساز دنیا، در زمینه مد و لباس فعال‌اند و برخی از سلبریتی‌ها نیز، اقدام به تأسیس برند شخصی خود در حیطه پوشاک کرده‌اند. وقتی زندگی همه ما کم یا زیاد به پوشاک و صنعت مد گره خورده، نمی‌توانیم منکر اهمیت این حرفه شویم.

در این مقاله سعی کردیم اطلاعات مختصر و مفیدی را درباره حرفه طراحی لباس در اختیارتان قرار دهیم. اگر علاقمند به دانستن همه چیز درباره رشته طراحی لباس هستید، حتماً به تحقیقات خود ادامه دهید تا با مبانی و اصول طراحی لباس آشنا شوید. اگر اطلاعات بیشتری در پاسخ به این پرسش که هنر طراحی لباس چیست دارید، با سایت فارسیرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا