مهارت های ارتباطیبهتریندانستنی هارشد و توسعه فردیروانشناسی فردیروانشناسی و خانوادهزندگی و موفقیتلیست

معرفی 21 بهترین کتاب های فن بیان و سخنوری جهان

انسان ذاتاً موجودی اجتماعی است که به برقراری ارتباط با دیگران نیاز دارد. به همین خاطر است که شاید هیچ چیز برای انسان، کشنده‌تر از تنهایی نیست. انسان‌های اولیه چنان نیاز به ارتباط را درک کرده بودند که در تلاش برای برقراری ارتباط، به مرور چیزی به نام زبان را ابداع کردند. اگرچه در ابتدا زبان تنها ابزاری برای ارتباط با دیگران و انتقال مفاهیم بود، اما امروزه نقشی فراتر از یک ابزار ارتباطی دارد.

این روزها کلام و زبان و واژه‌ها، اصلی‌ترین پایه‌های بسیاری از کسب و کارها را تشکیل می‌دهند و حتی قدرت کلام می‌تواند اساس جنبش‌ها و اتفاقات عظیم جهانی باشد. به همین دلیل است که امروزه برای موفقیت و پیشرفت، باید بر اصول فن بیان و سخنرانی مرثر مسلط باشید.

در این مقاله قصد داریم شما را با بهترین کتاب فن بیان و سخنوری آشنا کنیم. اگر به دنبال تقویت فن بیانتان هستید، معرفی بهترین کتاب برای فن سخنوری از سایت فارسیرو را از دست ندهید. تا انتهای مقاله بهترین کتاب های فن بیان جهان با ما همراه باشید.

بهترین کتاب های فن بیان و سخنرانی جهان

برای آن که بتوانید فن بیان خود را تقویت کنید، بهتر است در ابتدا نکات آموزشی را مطالعه کنید و بعد با تمرین مستمر و مکرر، به تسلط نسبی دست پیدا کنید. کلاس‌های آموزشی متعددی برای تقویت فن بیان ارائه می‌شوند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید؛ اما پیشنهاد ما به شما خواندن کتاب‌هایی در این زمینه است. کتاب‌های متعددی با موضوع تقویت فن بیان و سخنوری تألیف شده‌اند که می‌توانند راهنمای خوبی برایتان باشند. در ادامه این مقاله قصد داریم به معرفی بهترین کتاب های فن بیان و سخنوری بپردازیم و شما را با بهترین کتاب فن بیان و سخنوری آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: زبان بدن صورت: 7 حالت زبان بدن چهره که حتما باید بدانید

بهترین کتاب فن بیان و سخنوری

حرف بزن تا برنده شوی؛ بهترین کتاب فن بیان و سخنوری

کتاب حرف بزن تا برنده شوی که با نام قدرت بیان نیز شناخته می‌شود، کتابی از برایان تریسی، نویسنده و سخنران انگیزشی است که در 12 فصل به رشته تحریر درآمده و یکی از کتاب فن بیان قوی محسوب می شود. برایان تریسی در این کتاب با توضیحات و تمریناتی که ارائه داده، شما را به یک سخنران کاربلد و موفق تبدیل می‌کند و از آن‌جا که خود او یک سخنور است، تمام چالش‌های شما را می‌شناسد و به آن‌ها پاسخ می‌دهد. کافیست گام به گام با کتاب جلو بروید و از انجام دادن تمرین‌ها شانه خالی نکنید.

در این کتاب از مباحثی چون روش‌های برنامه‌ریزی و آمادگی برای صحبت کردن، تقویت اعتماد به نفس برای سخنرانی، سخنرانی مؤثر، تکنیک‌های قدرتمند کردن صدا و… صحبت شده است. بعد از اتمام کتاب، تغییرات مطلوبی در فن بیان شما حاصل خواهد شد. این کتاب را شاید بتوان معروف‌ترین و بهترین کتاب سخنوری دانست.

سخنران شدن سخت نیست

دومین کتاب از لیست بهترین کتاب های فن بیان جهان، کتاب سخنران شدن سخت نیست، نوشته محمدرضا انصاری است که یک کتاب فن بیان قوی است. با مطالعه این کتاب یاد می‌گیرید که چگونه در جمع‌های بزرگ و کوچک، آشنا یا ناآشنا صحبت کنید و به گونه‌ای کلمات را مهندسی کنید که بیشترین تأثیر را بر مخاطب داشته باشید. در این کتاب که یکی از بهترین کتاب های تقویت فن بیان است، با اساتید برجسته که سخنرانی تأثیرگذار را به خوبی می‌شناسند، مصاحبه شده است.

محمدرضا انصاری قول نمی‌دهد که با خواندن این کتاب به یک سخنران حرفه‌ای تبدیل شوید، چون او سخنرانی را یک مهارت می‌داند که نیاز به تمرین زیاد دارد؛ اما قول داده که تغییرات مثبتی را در نحوه سخنرانی شما ایجاد کند، به طوری که همه از شما به عنوان فردی یاد کنند که به خوبی از پس سخنرانی‌های مشکل بر می‌آید. خواندن بهترین کتاب فن بییان و سخنوری را به تعویق نیندازید.

بدون ترس سخنرانی کن

یکی از مهم‌ترین چالش‌های سخنرانی که احتمالاً تا اخرین باری که برای سخنرانی روی صحنه بروید هم‌چنان همراه شماست، ترس و اضطراب از سخنرانی است. زمانی که می‌خواهید مقابل تعداد زیادی از افراد سخنرانی کنید، طبیعی است که استرسی وجودتان را فرا بگیرد. گاهی این استرس و اضطراب از حد طبیعی فراتر می‌رود و به گونه‌ای خود را بروز می‌دهد که قدرت ارائه و راندمان کار شما را کاهش می‌دهد. بنابراین باید به حدی از آمادگی و کنترل بر احساساتتان برسید که سخنرانی بی‌عیب و نقصی ارائه دهید.

در این کتاب، مایک اکر با شما صحبت می‌کند تا اعتماد به نفستان را افزایش و اضطرابتان را کاهش دهید. توجه داشته باشید که باید قدم به قدم تمرین‌های این کتاب را پیش ببرید تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

همچنین بخوانید: چگونه سر صحبت را باز کنیم: 10 روش عالی برای شروع حرف

بهترین کتاب های فن بیان جهان

جادوی بداهه‌گویی از بهترین کتاب فن بیان جهان

مورد بعدی از لیست بهترین کتاب فن بیان و سخنوری، کتابی از آندری سدنیف است که به شما یاد می‌دهد چگونه بدون آمادگی قبلی، سخنرانی خوب و قابل قبولی داشته باشید. این کتاب پر از نکته‌هایی است که بزرگترین هنرمندان، سیاستمداران و افراد سرشناس از آن‌ها برای داشتن سخنرانی‌های تأثیرگذار استفاده می‎‌کنند. با خواندن این کتاب می‌توانید نکات جالبی درباره بازیگری، استنداپ کمدی، بداهه‌گویی و روانشناسی یاد بگیرید و در کنار داشتن اوقاتی خوش، موارد کاربردی جالبی را نیز بیاموزید. بعد از خواندن این کتاب، شما به فردی تبدیل می‌شوید که از سخنرانی‌های خارج از برنامه نمی‌ترسد و هر آن برای داشتن یک کنفرانس عالی و جذاب آماده است.

بیشتر بخوانید: چگونه سر صحبت را باز کنیم: 10 روش عالی برای شروع حرف

جراحی بیان

بی‌شک در لیست بهترین کتاب برای فن بیان ، کتاب جراحی بیان جالب‌ترین اسم را به خودش اختصاص داده است. تا به این‌جا کتاب‌هایی را بررسی کردیم که در باب سخنوری و آداب سخن گفتن اطلاعات مفیدی داشتند. این کتاب بیشتر درباره نکات مرتبط با صدا صحبت می‌کند. احسان طباطبایی در این کتاب اصول استفاده از صدا در گویندگی و دوبلاژ را با کلامی روان و ساده به علاقمندان توضیح داده است.

اگر به حوزه گویندگی و دوبلاژ علاقه دارید، حتماً این کتاب را مطالعه کنید. جالب این که این کتاب برای عموم افراد قابل استفاده است و حتی اگر علاقه‌ای به گویندگی و دوبلاژ ندارید، برای داشتن سخنرانی‌های مؤثرتر و یادگیری استفاده صحیح از صدا، می‌توانید از کتاب جراحی بیان استفاده کنید. پس به هیچ عنوان یکی از بهترین کتاب های تقویت فن بیان را از دست ندهید.

هنر گفت‌وگو

جالب است بدانید که گفت‌وگو کردن، حقیقتاً یک هنر است. این که بتوانید به صحبت‌های دیگران گوش دهید و بعد با کلامی اثربخش، سخنان خود را ارائه دهید، یک هنر بسیار ارزشمند است که هر کسی از آن بهره‌مند نیست. با خواندن بهترین کتاب فن بیان و سخنوری یاد می‌گیرید که در هر گفت‌وگویی برنده باشید. البته، پیروزی در گفت‌وگویی که جنبه مسابقه‌ای ندارد به معنای متقاعد کردن طرف مقابل نیست؛ بلکه به این معناست که بتوانید هر آن چه در ذهن دارید به بهترین شکل بیان کنید و یک سخنرانی قابل قبول ارائه دهید.

دبرا فاین در کتاب هنر گفت‌وگو این مهارت را به شما می‌آموزد. علاوه بر این، با خواندن این کتاب یاد می‌گیرید که چگونه یک گفت‌وگو را آغاز کنید و برای داشتن یک گپ دوستانه پیش‌قدم شوید.

خوش بیان

خوش بیان یکی دیگر از بهترین کتاب برای فن بیان است. شما به عنوان فردی که در این جهان زندگی می‌کنید، در هر جایگاهی که باشید نیازمند برقراری یک ارتباط مؤثر با سایرین هستید. فرقی نمی‌کند یک فرد شاغل باشید یا خانه‌دار، کارمند باشید یا مدیرعامل، در هر شرایطی به عنوان یک موجود اجتماعی باید توانایی برقراری ارتباط درست با دیگران را داشته باشید. به همین دلیل باید بتوانید خوب صحبت کنید و از کلام، به عنوان پل ارتباطی با دیگران استفاده کنید. بیژن جعفری در کتاب خوش بیان، شما را با اصول بیان درست جملات و تزریق اعتماد به نفس به سخنرانی‌ها آشنا می‌کند. بنابراین شما را به خواندن بهترین کتاب برای فن سخنوری دعوت می‌کنیم.

همچنین بخوانید: زبان بدن دست ها: 14 معنی حرکات دست در زبان بدن

بهترین کتاب فن سخنوری

آموزش فن بیان

کتاب آموزش فن بیان، نوشته دکتر احمد حلت، یک کتاب آموزشی جامع برای آن‌هاییست که می‌خواهند فن بیان خود را تقویت کرده و اثرگذاری کلام خود را بیشتر کنند و بهترین کتاب برای فن بیان است. دکتر حلت یکی از برترین سخنرانان حیطه موفقیت و روانشناسی است که تجربیات خود را در این کتاب در اختیار دیگران قرار داده است.

این کتاب که اتفاقاً یکی از بهترین کتاب های آموزش فن بیان است، شما را قدم به قدم پیش می‌برد تا از ابتدای راه با درک اهمیت سخنرانی در جمع شروع کنید و به فصل انتهایی کتاب یعنی به کارگیری هماهنگ زبان کلامی و غیرکلامی برسید. در طول این مسیر یاد می‌گیرید که چطور هدفتان در سخنرانی را تعیین کنید، برای سخنرانی‌تان چارچوب داشته باشید و هیجانات و رفتار مخاطب را کنترل کنید. خواندن بهترین کتاب فن بیان و سخنوری یعنی آموزش فن بیان را به شما توصیه می‌کنیم.

اصول سخنرانی و فن بیان به روش TED

بهترین کتاب سخنرانی کدام است؟ احتمالاً بسیاری از شما با سخنرانی‌های TED آشنا هستید یا حداقل نام آن را بارها شنیده‌اید. TED یک مجموعه خصوصی برای گسترش ایده‌های ارزشمند است. این مجموعه سخنرانی‌های بسیار تأثیرگذاری را ارائه می‌کند و همین موضوع سبب شده تا مدیر TED، نکات برجسته این سمینارها و سخنرانی‌ها را در یک کتاب جمع‌آوری کند و به مردم ارائه دهد. با خواندن این کتاب در 21 فصل یاد می‌گیرید که چگونه یک سخنرانی قابل قبول داشته باشید. از جمله سرفصل‌های این کتاب می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • خلاقیت در سخنرانی
  • روش‌های بیان داستان
  • اصول یخ‌شکنی
  • اصول متقاعدسازی
  • شیوه لباس پوشیدن یک سخنران
  • تقویت صدا و زبان بدن

اصول سخنرانی و فن بیان به روش TED، قطعاً می‌تواند بهترین کتاب فن بیان خارجی و بهترین کتاب سخنرانی باشد. خواندن این بهترین کتاب سخنوری را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین بخوانید: زبان بدن پاها: 12 حرکت پا در زبان بدن که حتما باید بدانید

بهترین کتاب فن بیان خارجی

قدرت شگرف سخنرانی در افزایش اعتماد به نفس

دیل کارنگی یک مربی کسب و کار است که چند کتاب نیز در زمینه فن بیان و سخنوری نوشته و تجربیات خود را با ما به اشتراک گذاشته است. اتفاقاً کتاب‌های او در فهرست بهترین کتاب های فن بیان جهان و بهترین کتاب سخنرانی قرار دارند. در این کتاب به شما گفته می‌شود که چگونه محتوای یک سخنرانی خوب را آماده کنید و چطور آن را در بهترین حالت ارائه دهید. دیل کارنگی به شما ثابت می‌کند که برای داشتن یک کسب و کار موفق، باید سخنران خوبی باشید و حتی اگر کسب و کار شخصی‌تان را ندارید، سخنران خوبی بودن یک مزیت و برتری در هر شرایط به حساب می‌آید. این کتاب، می‌تواند بهترین کتاب برای فن سخنوری باشد.

بیشتر بخوانید: من میخوام شاد باشم چیکار کنم؟ 5 روش برای خوشحالی همیشگی

جادوی سخنرانی

جادوی سخنرانی، نوشته تام شرایتر و مارک دیویس، یکی از بهترین کتاب فن بیان و سخنوری جهان است که شما را در داشتن سخنرانی‌های بهتر و تأثیرگذارتر راهنمایی می‌کند. در این کتاب یاد می‌گیرید که چطور در 20 ثانیه اول، کنترل سخنرانی را در دست بگیرید و با دور کردن ترس و استرس، اعتماد به نفستان را افزایش دهید. با خواندن این کتاب، پیشرفت چشم‌گیری در بیان و سخنرانی‌هایتان خواهید داشت. اگر به دنبال چنین پیشرفتی هستید، خواندن این کتاب که بهترین کتاب سخنرانی است را فراموش نکنید.

راهنمای تقویت فن بیان و تسلط بر سخنرانی

اگر جزو آن دسته از افراد هستید که با یک دنیا استرس برای سخنرانی‌ها دست و پنجه نرم می‌کنید، حتماً به توصیه‌هایی نیاز دارید که شما را در کاهش و کنترل استرس، یاری کنند. آماندا هنسی در یکی از بهترین کتاب های فن بیان جهان این کار را انجام می‌دهد. کتاب راهنمای تقویت فن بیان و تسلط بر سخنرانی با کلامی روان و دوستانه، نکاتی را بازگو می‌کند که باید پیش از آغاز سخنرانی و حین انجام آن اجرا کنید. نکته مهم این است که تمرین‌ها را درست و دقیق انجام دهید و آن‌ها را پشت گوش نیندازید. بعد از خواندن بهترین کتاب فن سخنوری، به سخنران بهتری تبدیل خواهید شد.

دقیقاً چه بگویید تا حرفتان را گوش کنند

اگر کسب و کاری داشته باشید که ارائه خدمات و محصولات به مشتریان محوریت آن باشد، نیاز به کلامی تأثیرگذار دارید. اگر مدیر مجموعه‌ای هستید و کارمندانی برای هدایت و رهبری دارید، باید بتوانید با کلامی نافذ، آن‌ها را متحد و یکپارچه کنید تا هدایت آن‌ها را به دست بگیرید. در چنین شرایطی مهم‌ترین نکته، نفوذ کلام شماست. فبل جونز در این کتاب، معجزه‌ای را به شما یاد خواهد داد که با استفاده از آن، تأثیرگذاری و نفوذ کلامتان را چند برابر کنید. در معرفی بهترین کتاب فن بیان، قطعاً یکی از بهترین‌ها همین کتاب است. خواندن آن را در اولویت قرار دهید.

فن بیان؛ تمرین‌های عملی

کتابی که رضا شیرمرز برای تقویت فن بیان نوشته و حالا به عنوان بهترین کتاب فن بیان و سخنوری معرفی می‌شود، در 16 هفته شما را به پیشرفت قابل قبولی در سخنوری می‌رساند. تمرین‌های این کتاب به شما کمک می‌کنند تا اثربخشی و نفوذ کلامتان را افزایش دهید و هنر خوب حرف زدن را یاد بگیرید. لازم به ذکر است که رضا شیرمرز نمایشنامه‌نویس، پژوهشگر، مترجم و مدرس فن بیان است و به نوبه خود، در این زمینه حرفی برای گفتن دارد. حتماً خواندن بهترین کتاب فن سخنوری را جزو برنامه‌هایتان قرار دهید.

بیشتر بخوانید: برنامه افراد موفق | عادت و روتین روزانه انسانهای موفق و ثروتمند جهان

بهترین کتاب فن بیان جهان

اصول مذاکره و فن بیان

آخرین کتاب از این لیست که به معرفی آن می‌پردازیم، کتاب اصول مذاکره و فن بیان نوشته امیر شفیعی است. امیرشفیعی که خود مدرس فن بیان و گویندگی و هم‌چنین مدرس کسب و کار است، در این کتاب نکاتی را برای داشتن ارتباط مؤثر در زندگی روزمره ارائه داده است. با خواندن این کتاب یاد می‌گیرید که چطور در قلب و ذهن اطرافیانتان نفوذ کنید و آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهید.

کتاب فن بیان از اِونجِلین مچلین

اگر به بازیگری و تئاتر علاقه دارید مسلما می دانید که داستن فن بیان قوی یکی از ملزومات هر بازیگری است. در این قسمت بهترین کتاب فن بیان بازیگری را برای شما آورده ایم. این کتاب مختص بازیگران است. 

در این کتاب با استفاده از تمرینات عنلی و همچنین نت نویسی ابتدایی موسیقی به خوانندگان مهارت فن بیان را آموزش می دهد. در این کتاب بیشتر تکنینک های بیانی آموزش داده شده است به خاطر همین برای همه افرادی که می خواند فن بیان خود را تقویت کنند مناسب است. این کتاب در ایران توسط رضا شیرمرز ترجمه شده است. 

هنر سخنرانی از استفان ای. لوکاس

یکی از جامع ترین کتاب های سخنوری که بسیار مورد استقبال خوانندگان قرار گرفت کتاب هنر سخنرانی است. این کتاب به صورت کاملا عملی و کاربردی نوشته شده است به همین دلیل این کتاب در دانشگاه ها نیز تدریس می شود. یکی از ویژگی های بارز کتاب هنر سخنرانی این است که برای عموم مردم مناسب است. این کتاب نکات مفیدی برای سخنرانان و معلمان نیز دارد. با خواندن این کتاب اعتماد به نفستان برای تدریس نیز بیشتر می شود. این کتاب در ایران توسط باباطاهر علیزاده و حمزه ساده ترجمه شده است. 

کتاب آیین سخنرانی از دیل کارنگی

اکر اهل کتاب خواندن باشید بی شک کتاب آیین دوستیابی دیل کارنگی را خوانده اید یا حداقل اسم آن را شنیده اید. آیین سخنرانی یکی دیگر از کتاب های پرفروش دیل کارنگی است. این کتاب در ابتدا به شما می آموزد که صحبت کردن در جمع آن طور که فکر می کنید کار سختی نیست. از این رو این کتاب یک کتاب فن بیان و روابط اجتماعی است. در این کتاب برنامه ای که در 5 قدم نوشته شده آمده است که به تدریج به شما می آموزد چطور یک سخنران حرفه ای شوید. 

این کتاب دارای 2 بخش است که در قسمت اول اصول موثر صحبت کردن آمده است و در بخش دوم نیز روش های افزایش اعتماد به نفس بیان می شود. به بیان کارنگی یک سخنران در ابتدا باید به خودش اعتماد و اعتقاد داشته باشد. کتاب آیین سخنرانی در ایران چندین بار ترجمه شده است که یکی از ترجمه های آن توسط مهناز بهرنگی از نشر شبگیر انجام شده است.

همچنین بخوانید: سن عاشقی: بهترین سن برای عاشق شدن چند سالگی است؟

کتاب مهارت‌های برقراری ارتباط مؤثر از دیل کینگ 

اگر به دنبال یک کتاب هستید که هم درک بهتری از روابط فردی و عاطفی به شما بدهد و هم بتوانید راحت تر در جمع صحبت کنید این کتاب مناسب شما است. اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که نمی توانید در محیط های کاری یا آموزشی ایده خود را به خوبی بیان کنید حتما این کتاب را مطالعه کنید. 

کتاب مهارت‌های برقراری ارتباط مؤثر در ایران توسط محسن کاظمی نوشته شده است. 

کتاب پرسش‌گری متواضعانه

سوال کردن درست در هر جمع و محیطی بسیار اهمیت دارد.این یک مهارت است که هر فردی باید آن را کسب کند. کتاب پرسش گری متواضعانه که توسط استاد بازنشسته دانشگاه ام آی تی نوشته شده است بر سوال کردن از دیگران تاکید دارد. نویسنده این کتاب برای مدیران، رهبران و کسانی که می خواهند سوال کردن درست را یاد بگیرند توصیه های کارآمدی دارد. این کتاب در ایران توسط فاطمه خلعتبری و مائده فرجی ترجمه شده است. 

کتاب فن بیان را قورت بده 

در دنیای امروز کلام بسیار قدرتمند است. اگر شما مهارت های بسیاری داشته باشید اما نتوانید دانش و مهارتتان را به درستی بیان کنید بی شک نادیده گرفته می شوید. این کتاب از مجتبی مصطفایی به زبان ساده نکات لازم برای تقویت بیان را به شما آموزش می دهد. با خواندن این کتاب مهارت درست صحبت کردن خود را تقویت می کنید. 

بیشتر بخوانید: تابلو آرزوها چیست: آموزش ایده هایی برای ساخت تابلو کائنات

سوالات متداول

بهترین کتاب فن بیان و سخنوری جهان چیست؟

تعداد زیادی کتاب در زمینه فن بیان و سخنوری نوشته شده‌اند که هر کدام برای تقویت برخی مهارت‌ها مفیدند. خوب است با توجه به نقاط ضعف و اهدافتان، کتاب مناسب را انتخاب کنید.

جمع‌بندی

فهرست بهترین کتاب فن سخنوری آماده شده است تا شما را دنیای جدیدی رو به رو کند. زمانی که بتوانید ارتباط بهتر و مؤثرتری داشته باشید و تأثیر و نفوذ کلامتان بر دیگران را احساس کنید، با دنیای جدیدی رو به رو می‌شوید. دنیایی که در مسیر پیشرفت و موفقیت قرار دارید و می‌توانید به فردای بهتر بیندیشید. شاید برایتان عجیب باشد، اما معجزه کلام را دست کم نگیرید. ارتباط درست با فن بیان قوی همین قدر تأثیرگذار است.

به دلیل اهمیت این موضوع، این مقاله از سایت فارسیرو را به معرفی بهترین کتاب فن بیان و سخنوری اختصاص دادیم. حالا چندین کتاب از بهترین کتاب های فن بیان جهان را می‌شناسید که با خواندن آن‌ها می‌توانید پیشرفت چشم‌گیری در زمینه فن بیان و سخنوری داشته باشید. اگر بهترین کتاب فن بیان جهان را مطالعه کرده‌اید و یا اطلاعاتی درباره بهترین کتاب فن سخنوری دارید، حتماً با ما به اشتراک بگذارید و ما را از تجربه‌هایتان بهره‌مند کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا