بهترینتغذیهخواص خوراکی ها و نوشیدنی هادانستنی هالیست

کدام میوه برای سگ خوب است؟ آیا میوه برای سگ ضرر دارد؟

5
(1)

سگ‌ها از محبوب‌ترین حیوانات جهان هستند که بیشترین آمار را در میان حیوانات خانگی دارند. افرادی که سگ را به‌عنوان حیوان خانگی در منزل نگهداری می‌کنند؛ سعی دارند به تغذیه و سلامت این حیوان توجه ویژه‌ای داشته باشند. سیستم گوارش حیوانات با انسان‌ها متفاوت است و همین نکته، گاه باعث سردرگمی افراد می‌شود. در کنار گوشت‌خواری که در ذات سگ‌هاست، افراد همواره به‌دنبال سایر موادغذایی برای این حیوان هستند. کشف این مطلب که بهترین میوه برای سگ خانگی کدام است؟ و یا این‌که میوه مضر برای سگ چیست؟ دغدغه بسیاری از افرادی است که از این حیوان نگه‌داری می‌کنند.

اگر شما هم به دنبال شناخت میوه مفید برای سگ‌ها و فواید میوه برای سگ خانگی هستید؛ با سایت فارسی رو همراه باشید.

کدام میوه برای سگ خوب است

فواید میوه برای سگ های خانگی و توله سگ

ازآن‌جاکه دستگاه گوارش سگ‌ها و البته همه‌ی حیوانات با دستگاه گوارش انسان متفاوت می‌باشد، بهتر است بایدها و نبایدهای تغذیه‌ی حیوانات خانگی را بهتر بشناسید. توجه کنید که قرار دادن برخی میوه ها در برنامه غذایی این حیوان در کنار غذای‌اصلی، می‌تواند به هضم بهتر غذای او کمک کند. از دیگر فواید میوه برای سگ، می‌توان به تاثیر مثبت آن در زمان بیماری اشاره کرد. توجه داشته باشید که باید بهترین میوه ها برای سگ خانگی و همچنین میوه مضر برای سگ را خوب شناخته و سپس آن را به سگ خود بدهید.

میوه‌ها بسیار انرژی‌زا می‌باشند و به‌دلیل آن‌که سرشار از قند طبیعی هستند، می‌توانند برای سگ بسیار مفید و لذت‌بخش باشند. در کنار موارد گفته‌شده، لازم به ذکر است که میوه‌ها خاصیت ضد باکتریایی و ضد سرطانی برای سگ‌ها دارند؛ بنابراین بهتر است از میوه سگ در برنامه غذایی آن غافل نشوید.

بهترین میوه‌ های مفید و مناسب برای سگ خانگی و توله سگ

همان‌طور که گفته شد، میوه خواص و تاثیرات مثبتی در سیستم بدنی سگ دارد. بسیاری از افراد، از میوه به‌عنوان میان‌وعده یا راه تشویقی در هنگام بازی با سگ استفاده می‌کنند؛ نکته مهم این‌جاست که باید میوه مناسب سگ را شناخته و بعد آن را در میان‌وعده‌های سگ قرار دهند. برای شناخت میوه های مناسب برای سگ ها و همچنین میوه مضر برای سگ‌ ها با ما همراه باشید.

بهترین میوه های مفید و مناسب برای سگ

میوه به برای سگ

میوه به، مانند سایر میوه‌ها دارای خواص بسیار زیادی است که سبب شده از آن برای رفع برخی مشکلات استفاده شود. این میوه معمولا به‎‌صورت پخته مصرف می‌شود و برای رفع طعم ترش آن، فریز می‌شود؛ زیرا به‌‌دلیل طعم ترش، سگ‌ها تمایل زیادی به مصرف آن ندارند. از طرف دیگر، این میوه سفت است و ممکن است سگ در هنگام هضم آن دچار مشکل شود. توصیه می‌شود که باوجود فواید بسیار زیاد این میوه، از سایر میوه‌ها نیز برای میان‌ وعده سگ استفاده کنید. مصرف برگ درخت این میوه، به‌دلیل ایجاد مشکل یبوست توصیه نمی‌شود.

میوه انجیر برای سگ

به‌طورکلی انجیر در تعداد کم برای سگ مفید است. این میوه به‌دلیل مواد معدنی متعادل و فیبر غذایی موجود در آن، می‌تواند برای سگ‌ها مفید باشد. انجیر سرشار از پتاسیم بوده و به همین دلیل این میوه برای سگ‌هایی توصیه می‌شود که پتاسیم آن‌ها پایین است؛ زیرا این مواد معدنی، فشارخون آن‌ها را پایین نگه می‌دارد. توجه کنید که مصرف زیاد این میوه به همان اندازه که مفید است، می‌تواند برای سگ سنگین و غیرقابل‌هضم باشد؛ بنابراین عوارضی همچون اسهال، استفراغ، ناراحتی معده و یا التهاب در دهان و زبان سگ را به‌همراه خواهد داشت.

پرتقال برای سگ

پرتقال میوه مفید برای سگ ها محسوب می‌شود؛ زیرا منبع بسیار خوبی از ویتامین C، فیبر و پتاسیم است. هرگاه خواستید به حیوان خود میوه بدهید، به واکنش‌های او توجه کنید. پرتقال جزء مرکبات دارای رایحه قوی است؛ همین امر امکان دارد میل سگ را به خوردن این میوه، کم کند؛ اما در کل نمی‌توان پرتقال را میوه مضر برای سگ دانست. در هنگام تجویز این میوه، حتما پوست و دانه‌های آن را جدا کنید و فقط گوشت پرتقال را به سگ خود بدهید. پوست پرتقال حساسیت‌زا است و روی سیستم گوارش سگ تاثیر منفی می‌گذارد.

کیوی برای سگ

کیوی نیز یکی از بهترین میوه ها برای سگ محسوب می‌شود. ویتامین C موجود در این میوه، بیشتر از پرتقال بوده، و پتاسیم آن بیشتر از موز است. ازآن‌جا که هشتاد درصد این میوه از آب تشکیل شده، نگران دهیدراته شدن یا به عبارت دیگر کاهش آب بدن سگ خود نباشید. از دیگر ویژگی‌های کیوی، خاصیت ملین بودن آن است؛ همچنین این میوه برای دستگاه تنفس و سلامت چشم سگ مفید بوده و خاصیت ضد سرطانی دارد؛ اما مصرف این میوه به‌صورت روزانه مناسب نیست.

انبه برای سگ

انبه از دیگر میوه هایی است که سگ‌ها می‌توانند مصرف کنند. این میوه به‌دلیل طعم شیرینی که دارد، می‌تواند موردعلاقه‌ سگ‌ها باشد. در زمان شناخت بهترین میوه برای سگ، انبه می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. این میوه دارای ویتامین‌های مختلف ازجمله ویتامینC،   B،  Aو E است. نکته مهم در مصرف این میوه و تجویز آن برای سگ، این است که حتما باید ابتدا هسته‌ی آن جدا شود؛ زیرا دارای مقدار کمی سیانور است که امکان دارد منجر به خفگی سگ شود. انبه می‌تواند یک میوه مناسب برای توله‌سگ هم باشد.

توت سفید برای سگ

توت سفید یک میوه خشک برای سگ محسوب می‌شود که کاملا سالم و بی‌خطر است. توت، میوه‌ای شیرین و خوش‌مزه است که معمولا سگ‌ها عاشق آن در انواع مختلف هستند. از توت سفید گرفته تا توت سیاه، بلوبری، تمشک، شاه‌توت و زغال‌اخته، همگی موردعلاقه سگ‌ها به حساب می‌آیند. انواع توت‌ها ازجمله توت سفید دارای آنتی‌اکسیدان هستند که برای سلول‌های بدن سگ بسیار مفید محسوب می‌شوند.

ازگیل برای سگ

ازگیل میوه‌ای خوش‌طعم با خواص بسیار بالا به شمار می‌آید که همین خواص، مصرف آن را در بین افراد بالا برده است. شاید گمان کنید به‌دلیل خواص بسیار زیادی که این میوه برای انسان دارد، مصرف آن برای سگ هم می‌تواند مفید باشد. همان‌طور که گفته شد، سیستم گوارش سگ با انسان متفاوت است و همین امر سبب تفاوت در نوع تغذیه می‌شود. ازگیل میوه‌ای حساسیت‌زا است که این حساسیت می‌تواند در سگ بیشتر بروز کند. از طرفی هسته‌ی آن نیز خواصی سمی دارد و همین دلایل سبب شده که از میان لیست بهترین میوه ها برای سگ، حذف شود.

خرمالو برای سگ

خرمالو میوه‌ای نرم و قابل‌هضم است که معمولا طرفداران زیادی دارد. این میوه شیرین، دارای مواد معدنی و ویتامین‌های زیادی است که می‌تواند یک ملین طبیعی نیز باشد. مصرف خرمالو برای سگ ضرری ندارد. تنها نکته مهم این است که حتما باید هسته‌ی آن جدا شود؛ زیرا هسته آن حاوی سیانید است که هم برای انسان و هم حیوان مضر است. دلیل دیگر این‌که امکان دارد هسته در مری سگ گیر کند که بسیار خطرناک است. درصورتی‌که خرمالو رسیده و هسته‌ی آن جدا شده باشد، می‌تواند بهترین میوه برای سگ محسوب شود.

سیب برای سگ

در مسیر شناخت بهترین میوه ها برای سگ ها، سیب گزینه‌ی خوبی به حساب می‌آید. این میوه نیز منبع سرشاری از فیبر، ویتامین C و ویتامین A است. سیب به‌دلیل آن‌که پروتئین و چربی کمی دارد، می‌تواند یک میان‌وعده خوب برای سگ شما باشد. توجه داشته باشید این میوه برای توله ‌سگ خیلی مناسب نیست و بهتر است برای سگ‌های بزرگ‌سال استفاده شود. در هنگام سرو این میوه، بذر و هسته‌ی آن را کاملا جدا کنید.

انواع میوه های مضر و ممنوع برای سگ‌ ها

باوجود آن‌که میوه‌ها برای انسان بسیار مفید هستند، اما این مساله همیشه برای حیوانات صدق نمی‌کند. پیش‌از‌این با بهترین میوه برای سگ خانگی آشنا شدیم و در ادامه می‌خواهیم بدانیم میوه ممنوعه برای سگ کدام است؟ در کنار میوه های مفید، برخی از میوه‌ها استثنا هستند و تحت هیچ شرایطی نباید به سگ داده شوند. یکی از این میوه‌ها آووکادو است که به‌دلیل داشتن ماده‌ای به نام پرسین برای سگ بسیار مضر است. این ماده در برگ، بذر، ساقه و میوه‌ی آووکادو قرارگرفته؛ بنابراین در صورت پرورش آووکادو در خانه، دقت کنید که سگ شما از آن دور باشد. در مورد میوه مضر برای سگ می‌توان گیلاس را نام برد.

این میوه خوش‌طعم، برای سگ مضر است و مصرف آن اختلالات زیادی را در پی دارد. اختلالاتی همچون: گشادی مردمک چشم، قرمزی زیاد لثه و اختلالات تنفسی. انگور و کشمش دیگر میوه ممنوع برای سگ هستند که حتی خوردن مقدار بسیارکمی از آن، سبب بیماری سگ می‌شود. پس از خوردن انگور، عملکرد کلیه سگ دچار اختلال می‌شود که نشانه‌ی آن استفراغ پی‌درپی و بی‌حالی و افسردگی حیوان است. گوجه‌فرنگی از دیگر موارد میوه های ممنوعه برای سگ به‌حساب می‌آید که نباید در غذای حیوانات، خصوصا سگ استفاده شود. نکته قابل‌توجه در مورد میوه سگ، ممنوعیت مصرف هسته‌ی میوه‌هاست.

میوه_های مضر و ممنوع برای سگ

میوه برای انواع نژاد سگ ها

در میان انواع غذاها و موارد موردنیاز سگ‌ها، میوه ها از اهمیت زیادی برخوردار هستند. بسیاری از افراد با توجه به نوع و نژاد سگ خود، به‌دنبال شناخت بهترین میوه برای سگ یا میوه مضر برای سگ خود هستند. اگرچه همه‌ی میوه‌ها سرشار از ویتامین و مواد مغذی هستند؛ اما بهتر است بدانید که ذائقه سگ‌ها متفاوت و گاه متضاد است و همین امر سبب می‌شود که افراد به‌دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه باشند.

میوه برای سگ پامرانین

پامرانین، نژادی جذاب و پرطرفدار در میان سگ‌هاست که به‌دلیل جثه کوچکی که دارد، می‌توان آن را در مکان‌های کوچک نگه‌داری کرد. این نژاد از سگ‌ها شباهت زیادی به روباه دارند و معمولا بسیار باهوش و گوش‌به‌فرمان هستند. این سگ‌ها بسیار حساس بوده و در انتخاب غذا و میوه‌های آن‌ها باید دقت بالایی داشته باشید. بهترین میوه برای سگ پامرانین، میوه‌ای است که دارای مواد مغذی سرشار و مفید باشد.

از دیگر ویژگی میوه مفید برای این سگ‌ها باید به‌ضرورت کربوهیدرات‌ها اشاره کرد؛ زیرا این میوه ها برای پامرانین بسیار انرژی‌زا هستند. توجه کنید که همه‌ی میوه‌ها و سبزیجات از ویتامین یکسانی برخوردار نیستند؛ بنابراین در انتخاب میوه برای این سگ، بهتر است به وجود کلسیم، آهن، فسفر؛ و ویتامین‌های B، A، C و E دقت کنید.

میوه های مناسب سگ

میوه برای سگ تریر

نژاد تریر در میان سگ‌ها، بسیار پرطرفدار و جذاب است؛ زیرا جثه‌ای ریز دارند و موهای پرپشت و پشمالوی آن‌ها جذابیت‌شان را دو چندان می‌کند. جثه ریز و وزن کم این نژاد، سبب شده توجه به غذا و میوه های مصرفی آن‌ها بسیار مهم باشد. بهتر است بدانید سگ تریر بسیار بد غذا بوده و معده آن خیلی زود به غذاها واکنش نشان می‌دهد؛ اگرچه پروتئین، محبوب‌ترین غذای تریر است؛ اما برای تامین ویتامین موردنیاز بدن او، باید بهترین میوه برای سگ را بشناسید و مصرف کنید.

از آن‌جا که معده‌ی این سگ حساس است، از خرید ویتامین‌های مصنوعی و کارخانه‌ای خودداری کنید؛ زیرا هیچ‌چیز نمی‌تواند به‌اندازه میوه و سبزیجات طبیعی، ویتامین موردنیاز آن را تامین کند. میوه ‌های مناسب سگ تریر باید دارای ویتامین‌های K، A، B، C، D و E باشند.

میوه ممنوعه برای سگ

میوه برای سگ هاسکی

سگ هاسکی دارای جثه‌ای درشت و ظاهری بسیار قوی است که همین امر سبب محبوبیت این سگ در میان افراد شده است. این حیوان ازنظر ظاهری به گرگ شباهت دارد و به‌دلیل ظاهر قوی خود، از دیرباز برای سورتمه‌کشی در مکان‌های برفی و مناطق کوهستانی مورداستفاده قرار می‌گرفته است. در انتخاب غذای سگ هاسکی باید به غذاهایی رجوع کرد که رشد و سلامت او را تضمین کنند. این سگ در برنامه‌غذایی خود به انواع پروتئین، چربی، ویتامین و کربوهیدرات نیاز دارد. بهترین میوه برای سگ هاسکی می‌تواند سیب، هویج و نخود‌فرنگی باشد.

استفاده از سایر میوه ها نیز برای این سگ مفید است؛ به‌طوری‌که ویتامین ای موجود در میوه و سبزیجات تاثیر بسیار زیادی بر زیبایی پوست و مو هاسکی دارد.

فواید میوه برای سگ

میوه برای سگ ژرمن

ژرمن، نژادی معروف و آشنا در بین سگ‌هاست. این نژاد در تمام جهان معروف است و معمولا در پارک‌های عمومی، فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی و همچنین تبلیغات تجاری، به وفور مشاهده می‌شوند. این سگ‌ها دارای هوش و ذکاوت فراوان بوده و بسیار آماده برای یادگیری هستند. غذاهای مناسب برای سگ ژرمن متشکل از لیست بلندبالایی هستند؛ اما این به آن معنا نیست که سگ شما حتما به همه‌ی آن‌ها تمایل دارد.

ژرمن‌ها هم همچون دیگر نژاد سگ‌ها، تمایل زیادی به پروتئین، گوشت، مرغ و ماهی دارند؛ اما در کنار پروتئین‌ها، ویتامین‌ها هم برای بدن آن‌ها بسیار ضروری است. اگر به‌دنبال بهترین میوه برای سگ و مخصوصا سگ ژرمن هستید؛ بهتر است بدانید این سگ به هویج علاقه زیادی دارد. هندوانه و سیب، دیگر میوه هایی هستند که در کنار سایر موادغذایی همچون برنج، تخم‌مرغ، پنیر و پیتزا موردعلاقه سگ ژرمن هستند.

میوه به برای سگ خوبه

سوالات متداول

نگه‌داری و حفاظت از سگ‌ها در منزل، همواره با سوالات و ابهاماتی همراه است که افراد را به سمت کسب اطلاعات بیشتر سوق می‌دهد. تفاوت انواع سگ‌ها با یکدیگر و حساسیت‌های گوناگون آن‌ها، سبب شده که افراد به‌دنبال کسب اطلاعاتی جامع در مورد این حیوان شوند. ما در ادامه به پرتکرارترین این سوالات پاسخ خواهیم داد:

آیا میوه برای سگ ضرر دارد؟

در ارتباط با میوه ها، بهتر است بدانید که در صورت شناخت ویژگی سگ خود و رعایت نکات اصولی، میوه برای سگ ضرری ندارد. میوه ها میان‌وعده‌ای بسیار کامل و انرژی‌زا برای سگ محسوب می‌شوند و مصرف آن‌ها در رشد و نشاط سگ تاثیر زیادی دارد. در این زمینه تنها مصرف چند مورد از میوه ها می‌تواند برای سگ مضر و خطرساز باشد. میوه هایی همچون آووکادو، انگور، کشمش، گیلاس و گوجه‌فرنگی می‌توانند تاثیراتی منفی بر سیستم ایمنی، گوارش و حتی بینایی سگ شما داشته باشند.

آیا به سگ میوه بدهیم؟

به‌طورکلی نه تنها مصرف میوه برای سگ‌ها ضرری ندارد، بلکه می‌توان گفت بسیار هم مفید است. برای تامین ویتامین موردنیاز سگ خود، با خیال راحت به او میوه بدهید؛ فقط باید نکات ذکرشده در این رابطه را رعایت کنید. مشورت با دام‌پزشک در این راه می‌تواند کمک شایانی به شما بکند. نکته قابل‌توجه این است که، بهتر است مصرف میوه را در حیوانات از سنین پایین شروع کنید تا بدن آن‌ها در بزرگ‌سالی عادت کرده باشد. توجه کنید که قند موجود در میوه ها، طبیعی و بسیارکم است؛ اما اگر سگ شما درخطر اضافه‌وزن است، از میوه هایی استفاده کنید که قند کم‌تری دارند.

میوه انار برای سگ ضرر دارد؟

انار یکی از میوه های محبوب و لذیذ بین افراد بوده که از خواص زیادی نیز برخوردار است. برخی از افراد گمان می‌کنند دادن این میوه به سگ مضر یا خطرناک است که شاید دلیل آن عدم تمایل بسیاری از سگ‌ها به خوردن این میوه باشد. باید گفت باوجود فواید این میوه برای سگ‌ها، بسیاری از آن‌ها میلی به خوردن آن نشان نمی‌دهند.
انار هیچ‌گونه خطری برای سگ شما ندارد و اتفاقا می‌تواند بهترین میوه برای سگ بوده و به تقویت سیستم بدنی سگ شما نیز کمک کند. آنتی‌اکسیدان موجود در انار بسیار زیاد است و همین مسئله به تقویت سیستم ایمنی بدن سگ منجر می‌شود؛ به‌طوری که از بیمار شدن سگ جلوگیری می‌کند. شناخت انار به‌عنوان میوه مضر برای سگ ها تفکر اشتباهی است که بهتر است اصلاح گردد.

سگ چه میوه ای میخورد

جمع بندی

سگ‌ها حیواناتی محبوب و پرطرفدار هستند که امروزه درصد بالایی از حیوانات خانگی را به خود اختصاص داده‌اند. آن‌چه در نگه‌داری آن‌ها مهم است، شناخت انواع غذا، میوه و مرکبات موردنیاز برای آ‌ن‌ها‌ست. اگرچه میوه ها بسیار مغذی و مفید هستند؛ اما بهتر است برای شناخت بهترین میوه برای سگ خانگی و همچنین میوه مضر برای سگ ها، با توجه به نژاد سگ خود با دام‌پزشک مشورت کنید. ذکر این نکته مهم است که میوه سگ نمی‌تواند جایگزین غذای اصلی شود و بهتر است از آن به‌عنوان میان‌‎وعده استفاده شود.

به این مطلب چه امتیازی میدی؟

میانگین 5 / 5. تعداد 1

اولین نفری باش که رای میده!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا