دانستنی هابهترینلیست

باهوش ترین حیوانات جهان کدام اند؟

باهوش ترین حیوانات جهان کدام حیوانات هستند؟ همان طور که همه ما دیده ایم، حیوانات دائماً خود را ثابت کرده اند که قادر به تفکر، همدلی و هوش هستند به روشی که ما هرگز انتظارش را نداشتیم. درک جدید ما از ذهن حیوانات جذاب است.

دانشمندان به طور مداوم در حال یادگیری بیشتر در مورد دنیای درونی حیوانات هستند تا به نتیجه دقیق تری برسند که کدام موجودات باهوش ترین حیوانات هستند. در این مطلب از فارسیرو باهوش ترین حیوانات جهان را برای شما معرفی می کنیم تا به درک بهتری از حیوانات برسید. پس برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این بخش همراه ما باشید. 

بیشتر بخوانید: 15 حیوان سنگین جهان: سنگین ترین حیوانات به ترتیب وزن بیشتر

معرفی باهوش ترین حیوانات جهان در خشکی و اقیانوس

شاید تا به امروز تصور می کردید فقط انسان ها دارای هوش هستند اما جالب است بدانید برخی از حیوانات نیر دارای هوش هستند. در زیر باهوش ترین حیوانات جهان را برای شما آورده ایم:

باهوش ترین حیوان جهان، دلفین ها

دلفین ها یکی از باهوش ترین گونه های روی کره زمین هستند. آنها هم در یادگیری و هم در تقلید توانایی بالایی دارند. اولین موجود دریایی باهوش در لیست ما احتمالاً تعجب آور نیست. دلفین ها مدت هاست که به دلیل رفتار پیچیده خود شناخته شده اند. مغز آنها بزرگتر از انسان است و 3.5 پوند وزن دارد (مغز ما فقط 2.9 پوند است!). نسبت مغز به بدن آنها، به این معنی که چه مقدار از وزن آنها از مغز آنها تشکیل شده است، از وزن میمون ها بیشتر است.

اما اندازه همه چیز نیست. آنها همچنین دارای گروه های پیچیده ای از نورون ها هستند که منجر به خودآگاهی (از جمله تشخیص بازتاب خود) و افزایش مهارت های حل مسئله می شود. آنها با اسباب‌بازی‌ها بازی می‌کنند، پازل‌ها را حل می‌کنند و از ابزار استفاده می‌کنند که همه اینها نشانه‌های افزایش هوش است.

دلفین ها همچنین دارای سیستم های اجتماعی پیچیده ای هستند و از یک سری کلیک ها و سوت ها برای برقراری ارتباط با دلفین های همنوع خود استفاده می کنند. آنها از این “زبان” برای هماهنگ کردن شکار یا حتی برنامه ریزی برای آینده استفاده می کنند. یک مطالعه نشان داد که دو دلفین برای جدا کردن یک لوله پی وی سی که ماهی در داخل آن پنهان شده بود، همکاری کردند. طولی نکشید که آنها متوجه شدند کار تیمی راهی برای پیروز شدن است! 

باهوش ترین حیوانات جهان، کلاغ ها

کلاغ‌ها به دلیل ظاهر سیاه و سفید و صدای متمایزشان که اغلب با نشانه‌ها همراه هستند، پرندگان بسیار باهوشی هستند. این پرندگان مفاهیم انتزاعی را درک می کنند. کلاغ ها توانایی خود را در مدیریت مفاهیم انتزاعی و برنامه ریزی برای آینده بهتر از کودکان نوپا نشان داده اند.

در یک آزمایش، این پرندگان تا هفده ساعت از قبل برنامه ریزی کردند و کلیدی را از میان مجموعه ای از اشیاء انتخاب کردند که بعداً می توان از آن برای باز کردن جعبه ای با خوراکی مورد علاقه داخل آن استفاده کرد. کلاغ ها 90 درصد مواقع کلید را انتخاب می کردند. این نشان می‌دهد که زاغ‌ها در حال برنامه‌ریزی بودند که چگونه به خوبی زودتر از موعد مورد نظر خود را دریافت کنند.

پرندگان فوق‌العاده باهوش، کلاغ‌ها به دلیل عشقشان به اشیاء براق شناخته شده‌اند. اما استعداد آنها به مجموعه ای از استعدادهای زیبا ختم نمی شود. آنها قادر به شکلی از تفکر عالی هستند، که قبلاً تصور می شد که فقط به انسان و تعداد کمی از پستانداران دیگر تعلق دارد.

تحقیقات اخیر نشان می دهد که کلاغ ها از دانشی که دارند آگاه هستند و می توانند در مورد آن دانش فکر کنند.

بیشتر بخوانید: لیست حیوانات به ترتیب طول عمر بیشتر؛ 50 حیوان با عمر زیاد

باهوش ترین حیوان جهان، خوک

یکی دیگر از باهوش ترین حیوانات جهان خوک ها هستند. اگرچه بسیاری از مردم فکر می‌کنند خوک‌ها کثیف، تنبل و نه چندان باهوش هستند، اما حقیقت این است که خوک‌ها نه تنها فعال و تمیز هستند، بلکه بسیار باهوش نیز هستند. در گزارشاتی توانایی هایی از خوک ها دیده شده که نشان از باهوشی آن ها است. 

باهوش ترین حیوانات جهان، شامپانزه ها

ما 99 درصد از DNA خود را با شامپانزه‌ها مشترک دیده ایم، بنابراین جای تعجب نیست که ساعت‌های بی‌شماری تحقیق برای درک هوش و رفتار گونه‌های خواهرمان اختصاص داده باشیم. این تحقیق کاملاً ثابت کرده است که شامپانزه ها یکی از باهوش ترین گونه های روی زمین هستند. این گونه ها مفاهیم انتزاعی را مدیریت می کنند. محققان مدت‌هاست که به توانایی شامپانزه‌ها در تفکر به روش‌های انتزاعی اذعان کرده‌اند. مطالعات متعدد نشان داده‌اند که آن‌ها می‌توانند خود را در آینه‌ها بشناسند و از توانایی آن‌ها در مبارزه با مفاهیم انتزاعی بیشتر حمایت کنند.

باهوش ترین حیوانات جهان، فیل ها

فیل ها از دیگر باهوش ترین حیوانات جهان هستند. حیوانات مدام با هوش خود ما را غافلگیر می کنند. فیل ها نمونه ای از حیواناتی هستند که ما زمانی آنها را نسبتاً کند ذهن و فاقد هوش می دانستیم اما در واقع بسیار باهوش هستند. آن ها محیط اطراف را دستکاری می کنند. در موارد متعددی، فیل ها برای دستیابی به هدف خود، محیط اطراف خود را دستکاری می کنند.

کاندولا، فیلی که در باغ وحش ملی واشنگتن دی سی نگهداری می شود، توانایی های گونه خود را در این زمینه نشان داد. وقتی در محوطه خود قدم زد، تصمیم گرفت که به میوه هایی که توسط محققان روی ساقه بامبو قرار داده شده بود، برسد که دور از دسترس او بود. برای رسیدن به میوه، کاری کرد که قبلا انجام نداده بود، یک بلوک را زیر درخت حرکت داد و از آن برای رسیدن به هدفش استفاده کرد.

باهوش ترین حیوانات جهان

به طور خلاصه، او برای رسیدن به هدفش محیط اطرافش را دستکاری کرد که نشان از هوش آن حیوان است. دانشمندانی که در مورد هوش حیوانات قضاوت می کنند باید در نظر داشته باشند که همه حیوانات دارای ویژگی ها و روش های منحصر به فرد برای تجربه جهان هستند.

برای سال‌ها، محققان به دلیل پیش‌فرض‌های انسان در مورد آنچه که هوش را تشکیل می‌دهند، نتوانستند مهارت فیل‌ها در دستکاری محیط اطراف و توانایی آنها در استفاده از ابزار را تشخیص دهند. آنها در نظر نگرفتند که فیل ها در تعامل با محیط اطراف خود بسیار بیشتر از انسان یا میمون ها به حس بویایی و لامسه خود وابسته هستند.

در نتیجه، دانشمندان فقط چوب هایی را به عنوان ابزار به فیل ها پیشنهاد کردند، که فیل ها فقط با خرطوم خود می توانند آن ها را نگه دارند و توانایی آنها برای لمس و بوییدن دنیای اطراف خود را کاهش می دهد. 

باهوش ترین حیوان جهان، طوطی خاکستری آفریقایی

تصور می شود طوطی های خاکستری آفریقایی یکی از باهوش ترین گونه های روی کره زمین هستند که حتی با میمون ها هم رقابت می کنند. برخی از محققان پیشنهاد کرده اند که این طوطی ها توانایی استدلالی شبیه به یک کودک سه یا چهار ساله انسان دارند. این طوطی ها مفاهیم انتزاعی را مدیریت می کنند.

طوطی‌های خاکستری آفریقایی می‌توانند از استدلال قیاسی برای حل مسائل استفاده کنند، به‌ویژه تعیین کنند که کدام یک از دو جعبه حاوی پاداش غذایی است. آنها همچنین می توانند برای به دست آوردن پاداش مورد نظر با یکدیگر همکاری کنند. 

بیشتر بخوانید: حیوانات به ترتیب وزن کمتر کدام اند؟ 

باهوش ترین حیوانات جهان، اختاپوس

حتی یک تحقیق گذرا در اختاپوس ها چندین نمونه از آنها را نشان می دهد که از دست نگهبانان فرار می کنند و باعث ایجاد شرارت در آکواریوم های سراسر جهان می شوند. برخی حتی توانسته‌اند از زندان‌های پرآب خود فرار کرده و به طبیعت بازگردند. وقتی در نظر بگیرید که نسبت مغز به بدن آنها نسبت به سایر گونه های بی مهرگان شناخته شده بیشتر است،

مهارت های آن ها چندان شگفت آور نیست. اختاپوس ها محیط اطراف خود را دستکاری می کنند. اختاپوس ها در استفاده از ابزارهایی که از محیط اطراف خود تهیه می شوند مهارت دارند. برخی از گونه‌ها شاخک‌هایی را به عنوان سلاح حمل می‌کنند، در حالی که برخی دیگر پوسته‌های نارگیل را جمع‌آوری و حمل می‌کنند تا برای خود پناهگاه بسازند.

وقتی صحبت از هوش به میان می آید، مهره داران معمولاً خارج از بی مهرگان هستند. اما اختاپوس ها ثابت می کنند که برای داشتن مغز بزرگ نیازی به ستون فقرات ندارید. اختاپوس دارای مغز بزرگ و سیستم عصبی گسترده ای است. برای بیان این موضوع، اختاپوس ها تقریباً به اندازه سگ ها نورون ها یا سلول های عصبی دارند، به این معنی که آنها گیرنده های زیادی برای ارسال پیام به مغز خود دارند.

اختاپوس ها بخشی از مغز خود را به طور کامل به یادگیری اختصاص داده اند، که در حل مسائل مفید است و در بین سایر بی مهرگان منحصر به فرد است. توانایی های درخشان اختاپوس در حل مسئله بارها و بارها مستند شده است.

به عنوان مثال، اختاپوس که از شکافی در مخزن خود در یک آکواریوم نیوزلند سر خورد و از لوله فاضلابی به طول 164 فوت به خلیج هاوک سر خورد. اختاپوس ها همچنین یاد گرفته اند که چگونه چراغ های آکواریوم را با ریختن آب در سوئیچ و اتصال کوتاه برق خاموش کنند.

هرچه بیشتر در مورد اختاپوس ها بیاموزید، شباهت های بیشتری به انسان ها می بینید – آنها می توانند شخصیت داشته باشند، خاطرات را شکل دهند و افراد را در طول زمان تشخیص دهند. 

باهوش ترین حیوانات جهان، Bonobos 

بونوبوها با شهرت هیپی‌های قلمرو حیوانات، به دلیل طبیعت آزادانه‌شان، یکی از معدود گونه‌هایی هستند که در جوامع مادرسالار زندگی می‌کنند. آنها همچنین گونه های بسیار باهوشی هستند که می توانند حتی با غریبه ها همدلی کنند. آن ها مفاهیم انتزاعی را درک می کنند.

بونوبوها همدلی خود را با غریبه‌ها در مطالعاتی نشان داده‌اند که نشان می‌دهند کاری را به پایان می‌رسانند که منجر به اهدای غذا به بونوبو دیگری می‌شود. بونوبوها زمانی که بونوبو دیگری برای دریافت غذا حضور داشت این کار را بیشتر از زمانی که بونوبوی دیگری حضور نداشت انجام می دادند. این نتیجه نشان می‌دهد که بونوبوها حداقل تا حدی با تمایل به کمک به بونوبوی دیگر، انگیزه داشتند.

بیشتر بخوانید: حیوانات به ترتیب طول عمر کمتر کدام اند؟

باهوش ترین حیوانات جهان

باهوش ترین حیوان جهان، موش

یکی از دلایلی که موش‌ها معمولاً برای تحقیق در محیط‌های آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می‌گیرند، توانایی آنها در یادگیری از تجربیاتشان است. موش ها از تجربه یاد میگیرند. این توانایی برای ایجاد تعدادی آزمایش مختلف برای تست توانایی های شناختی و استدلالی آنها به کار گرفته شده است. توانایی موش‌ها در یادگیری همچنین بر نحوه انجام آزمایش‌های غیرانسانی نیز تاثیر دارد، زیرا موش‌ها قادر به یادگیری و یادآوری چیزی هستند که آزمایش شامل آن‌ها می‌شود، بنابراین آزمایش‌های مجدد را بسیار دشوارتر می‌کند.

باهوش ترین حیوان جهان، کبوتر

کبوترها که اغلب به عنوان موش های آسمان در نظر گرفته می شوند، بسیار باهوش هستند و توانایی تفکر، استدلال و حافظه دارند. کوترها نیز مانند موش ها از تجربه یاد می گیرند. کبوترهایی که برای تمایز بین هنر توسط پیکاسو و مونه آموزش دیده بودند در یادگیری این کار مشکلی نداشتند. آنها سپس توانستند آنچه را که آموخته بودند برای تمایز بین آثاری که قبلاً نشان داده نشده بودند به کار ببرند.

باهوش ترین حیوانات جهان، اورکاها

اورکاها همچنین دارای مغزهای بسیار بزرگی هستند که به آنها اجازه می دهد خاطرات را ذخیره کنند و به سرعت سیگنال های اعصاب را ارزیابی کنند. اورکاها پس از نهنگ‌های اسپرم، دومین مغز بزرگ در بین تمام پستانداران اقیانوسی را دارند. مغز اورکا تقریبا چهار برابر مغز انسان است!

اورکاها مانند انسان ها شبکه های اجتماعی پیچیده ای را بر اساس پیوندها و اتحادهای خانوادگی ایجاد می کنند. آنها همچنین دانش را از نسل های قدیمی به نسل های جوان منتقل می کنند. به عنوان مثال، افراد با تجربه تر می توانند به اورکاهای جوان بگویند که اگر تعداد ماهی ها از یک نقطه شکار کاهش یابد، کجا بروند. این منجر به یک پایگاه دانش جمعی مشترک در یک جامعه می شود.

باهوش ترین حیوانات جهان، سمورهای دریایی

اگر سمورهای دریایی را به خاطر ظاهرشان دوست دارید، اکنون می توانید آنها را به خاطر مغزشان نیز دوست داشته باشید! سمورهای دریایی تکامل یافته اند تا از ابزارهایی برای خوردن استفاده کنند، از جمله استفاده از سنگ برای شکستن پوسته های سخت. به عنوان مثال، سمور دریایی سنگی را به پوسته آبریز می کوبد (گاهی به سرعت 45 ضربه در 15 ثانیه!) تا آن را از کف دریا شل کند.

قبلاً فکر می کردیم که فقط انسان ها از ابزار استفاده می کنند. اما استفاده از ابزار از آن زمان در تعدادی از حیوانات، از جمله پستانداران و پرندگان شناخته شده است. تحقیقات اخیر نشان می دهد که سمورهای دریایی نه تنها از ابزار استفاده می کنند،

بلکه ممکن است مدت ها قبل از سایر گونه ها توانایی این کار را داشته باشند. مطالعه روی 100 سمور دریایی کالیفرنیا نشان داد که اجداد آنها میلیون‌ها سال است که از ابزار استفاده می‌کنند. در مقابل، یک نمونه شناخته شده از استفاده از ابزار دلفین، استفاده از اسفنج برای محافظت از منقار خود در حین شکار ماهی، تنها حدود 200 سال پیش تکامل یافت. 

بیشتر بخوانید: فوبیا حیوانات؛ دلایل و روش درمان ترس از حیوان ها

کلام پایانی 

هر ساله محققان با تحقیق بیشتر از هوش حیوانات شگفت زده می شوند. درک اینکه گونه‌های غیرانسانی چقدر باهوش و توانا هستند، نحوه برخورد و تعامل ما با آنها را در زندگی روزمره به چالش می‌کشد. این اکتشافات ناگزیر این سوال را مطرح می کند که آیا حیوانی که به اندازه یک کودک نوپا انسان توانایی دارد باید زندگی خود را در قفس به عنوان حیوان خانگی شخصی بگذراند یا به عنوان شام در کنار پوره سیب زمینی و لوبیا سبز سرو شود.

با توجه به شواهد، به چالش کشیدن طرز تفکر ما در مورد حیوانات غیرانسانی و نقشی که آنها در جهان ایفا می کنند، ضروری است. حیواناتی مانند شامپانزه‌ها و فیل‌ها که در خشکی زندگی می‌کنند معمولاً از نظر هوش حیوانات باهوشی به رسمیت شناخته می‌شوند، اقیانوس برخی از انینشتین‌هایی را در خود جای داده است. از اختاپوس بدون خار گرفته تا کوسه سفید بزرگ، موجودات از هر گوشه اقیانوس توانایی‌های باورنکردنی برای حل مشکلات، استفاده از ابزار و فریب شکارچیان و طعمه‌های خود نشان داده‌اند.

منبع: sentientmedia

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا