روابط زناشویی و جنسیزوج و خانواده

چرا شوهرم بهم حسی ندارد؟بررسی دلایل +6 راهکار ارتباط با مرد بی احساس

حتما شما هم دور و اطرافتان خاتم هایی را دیده اید که می گویند شوهرم بهم علاقه ندارد و سعی می کنند با هزار جور عمل و آرایش اون توجه لازم مرد را بدست بیاورند یا مرد هابی که می گویند به زنم هیچ حسی ندارم. دلیل بی حسی مرد چیست؟ چه اتفاقی می افتاد که مرد پرشور روزهای اول تبدیل به مرد بی احساس می شود.

با توجه به اهمیت این مسئله در حفظ رابطه زناشویی، ابتدا لازم است که بدانیم مرد بی احساس کیست و در ادامه سعی خواهیم کرد نشانه های مرد بی احساس را بررسی کنیم و راهکارهایی ارائه دهیم که به ارتباط عاطفی و حفظ رابطه زناشویی شما کمک کننده باشد. در این مقاله، به بررسی دلایل  کاهش حس عاطفی مردان می پردازیم. از مشکلات جنسی گرفته تا مواجهه با استرس‌های زندگی روزمره و همه عوامل که می‌توانند تأثیرگذار باشند.

مرد بی احساس کیست؟

اصطلاح “مرد بی احساس” به طور عمومی برای توصیف فردی استفاده می‌شود که به نظر می‌رسد احساسات و اظهارات عاطفی کمتری دارد یا حداقل احساسات خود را به دیگران نشان نمی‌دهد. افراد ممکن است به دلایل مختلفی احساسات خود را به طرز کمتری نشان دهند از جمله تجربیات تلخ گذشته، مسائل روانی و غیره.

نشانه های مرد بی احساس چیست؟

نشانه‌هایی از مرد بی احساس ممکن است شامل عدم اظهارات عاطفی، مسئولیت پذیر نبودن، رفتار سرد، عدم واکنش به وضعیت‌های عاطفی، سرد بودن در سکس و اجتناب از مکالمات عاطفی باشد. دقت کنید این نشانه‌ها باید با توجه شخصیت، محیط زندگی و زمینه‌های مختلفی که موجب این رفتارها از سوی مرد بی احساس می‌شود، ارزیابی شوند.

راهکارهای مقابله با مرد بی احساس و بهبود ارتباط عاطفی

به عنوان یک زن، ارتباط عاطفی برای شما ضروری است، زیرا این امکان را فراهم می‌کند که با شوهر خود پیوند عمیقی بسازید و عشق را در زندگی خود جاری کنید. در زمانی که احساس کنید هیچ ارتباطی عاطفی با همسرتان ندارید، این ممکن است به سلامت روحی و زندگی مشترک شما آسیب بزند و باعث شود از زندگی خود راضی نباشید.

اگر درگذشته از ارتباط عاطفی با همسر لذت می‌بردید، کمبود شور و هیجان اکنون، ممکن است درد و اندوه زیادی برای شما به همراه داشته باشد. شاید همسرتان قبلاً به شما توجه زیادی می‌کرد و گفتگوها صمیمانه بودند، اما اکنون این تغییرات و کاهش در پاسخ‌دهی ممکن است به حفظ رابطه زناشویی شما آسیب برساند.

هر چه همسر شما بی احساس تر و ارتباط ضعیف تر شود؛ بیشتر احساس می‌کنید که در زندگی با هم اتاقیتان هستید تا زندگی با همسر خود. در نتیجه، صمیمیت، اعتماد، شادی، و احساس امنیتی که قبلاً با همسر خود به اشتراک می‌گذاشتید، کمرنگ می شود و اگر مرد بی احساس خود را درست نکند به طور کامل از بین می رود.


بیشتر بخوانید: چطور با همسرم در جمع برخورد کنم؟| چگونگی رفتار درست با همسرتانبیشتر بخوانید: انواع بوسه | معنی و روانشناسی بوسیدن از سر تا پا


قبل از بی احساس شدن مرد به دنبال راه حل باشید

در پیشگیری از ایجاد زمینه‌های ناپایدار در حفظ رابطه زناشویی ، ارتباط عاطفی با همسر امری بسیار حیاتی است. اما هنگامی که ارتباط عاطفی با همسر کاهش می‌یابد و به نظر می‌رسد که او دیگر به اندازه قبل به شما توجه ندارد، این وضعیت می‌تواند به سلامت روحی شما و زندگی مشترکتان ضربه بزند. حال چند مورد از عواملی که می تواند زندگی مشترکتان را از فروپاشی نجات دهد بررسی می کنیم.

 • از شوهرتان نظر و کمک بخواهید

به سراغ همسرتان بروید و نظر او را در مورد مسئله ای بپرسید. به او نشان دهید که نظرات، عقاید و باورهای او برای شما اهمیت دارد و برایش احترام قائل هستید.

 • با شوهرتان مکالمه داشته باشید

سعی کنید در طول شبانه روز با همسرتان مکالمه داشته باشید؛ اینکه در چه موردی صحبت می شود یا چقدر زمان می‌برد اهمیتی ندارد؛ فقط مکالمه داشتن مهم است.

 • رابطه جنسی داشته باشید

داشتن رابطه جنسی منظم هرچند کم هم باشد؛ در صمیمیت مردان با همسرشان تاثیر گذار است و باعث گرم شدن بیشتر رابطه شما و همسرتان می شود.


بیشتر بخوانید: انواع پوزیشن خوابیدن مرد و زن، پوزیشن های مختلف با همسر خود


مرد بی احساس


بیشتر بخوانید: 10 روش برخورد و آرام کردن همسر عصبانی (بایدها+ و نبایدها-)


 • نقد و سرزنش را کنار بگذارید

مطمئن باشید کسی را پیدا نخواهید کرد که کامل باشد و همسر شما هم از این قائده مستثنی نیست؛ پس سعی کنید نقد و سرزنش کردن را کنار بگذارید تا آرامش به خانه شما وارد شود.

 • تجربیات قبلی را مجدد خلق کنید

سعی کنید اتفاق های خوش گذشته را تکرار کنید مثل اولین باری که هم را دیدید، کارهایی که بیشتر با هم انجام می دادید یا اولین کادوی که خریدید و…

 • ویژگی های دوست داشتنی مرد شما

به چیزهایی که در مورد همسرتان دوست دارید توجه کنید و خصوصیات مثبتی که در او می‌بینید را به یاد بسپارید. به کارهایی که او انجام می‌دهد و لبخند به لبانتان می‌آورد مانند حس شوخ طبعی اش و… توجه کنید.

چرا باید یک رابطه را احیا کنیم؟

با توجه به شرایط خود و زندگیتان باید بررسی کنید که احیای رابطه ارزشش را دارد یا نه ؟آیا هزینه ای که صرف می کنید نتیجه خوبی خواهد داشت ؟ منظور از هزینه ، علاوه برمعنای عرفی که مالی است می تواند هزینه زمانی باشد. شاید احیای رابطه زمان زیادی از شما بگیرد و هیچ وقت هم مثل روز اولش نشود.همه این مطالب را از این نظر گفتیم که متناسب با شرایطتان تصمیم بگیرید و به آن عمل کنید.مسلما کسی تمایل ندارد دوباره به روزهای بد گذشته خودش برگردد.

چگونه یک رابطه را احیا کنیم؟

یک مطلبی که باید بدانید این است که ما وارد یک رابطه مشترک می شویم تا سرعت رشد خودمان را ارتقا بدیم . این به این معنی هست که شما تنهایی هم در حال رشد هستید و با وارد شدن به رابطه ، سرعت رسیدن به اهداف مشترکتان را چندین برابر می‌کنید. با توجه به این نکته برای برگشتن به روزهای خوش زندگی مشترکتان ، باید با پارتنرتان درباره اهداف و برنامه هایی که در ادامه زندگی به دنبال آن هستید صحبت کنید و بعد از آن بررسی کنید که احیای آن ارزش دارد یا نه ؟


بیشتر بخوانید: چگونه یک زن جذاب برای شوهرم باشم؟|راههای جذاب شدن زن برای مردبیشتر بخوانید: بهترین شیوه برقراری رابطه جنسی کدام است؟


احیای رابطه امری دو طرفه است

مسئله دیگری که باید بهش توجه داشته باشید اینست که شاید شما تمام شرایط رو بسنجید و به این نتیجه برسید که احیای رابطه ارزشش را دارد و سخت برای آن تلاش می کنید اما این عمل فقط از طرف شماست و پارتنر سابق شما هیچ تمایلی به ادامه مسیر مشترک ندارد. در این مواقع حتی اگر به نتیجه هم برسید باز هم رابطه قوی ای نخواهید داشت چون یکی از طرفین آنطور که باید برای رابطه تلاش نمی کند.

درنهایت به سراغ مشاوره ازدواج بروید!

در پایان اگر همه این عوامل را لحاظ کردید و به نتیجه دلخواه نرسیدید می توانید از خدمات مشاوره استفاده کنید . مشاوره زوجین، تا زمانی که هر دوی شما برای بهبود رابطه‌تان آماده به مبارزه هستید، می‌تواند در ایجاد تغییرات و پیشرفت لازم حمایت کند. یک درمانگر با تجربه می‌تواند به شما کمک کند تا زمینه‌های نیازمند به بهبود را شناسایی کرده و راهبردهای مختلفی را برای بهبود رابطه‌تان یاد بگیرید، از جمله مهارت‌های گوش دادن فعال و ارتباط.

با این حال، به خاطر داشته باشید که موفقیت در درمان نیازمند پیگیری مستمر و اختصاص زمان و تلاش از سوی شماست. فقط حضور در جلسات درمان و گوش دادن به تنهایی کافی نیست؛ بلکه باید گام‌های توصیه‌شده توسط درمانگر را اجرا کنید و در جستجوی زمان و مکان متاسب برای ایجاد تغییرات باشید. صداقت و شفافیت همیشه مهم‌ترین عامل در تقویت احساسات و کیفیت رابطه شماست.

سوالات متداول

نشانه های مرد با احساس که همسرش را دوست دارد چیست ؟

برای نشانه های مرد با احساس عوامل متعددی را می توان ذکر کرد. مرد بااحساس همسرش را دوست دارد عشق و علاقه خود را اعلام می کند ، در لحظات دشوار او را پشتیبانی می کند، با هدیه و نشان‌های دیگر علاقه خود را نشان می دهد، به نظرات و احساسات همسر خود احترام می گذارد.از ویژگی‌های صمیمیت مردان با همسرشان می توان به مشارکت در خانواده و زندگی مشترک، توجه به جزئیات، و احترام به حریم شخصی همسر اشاره کرد.

نشانه های مرد عاشق چیست؟

از نشانه ‌های مرد عاشق می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. نشان دادن اهتمام و توجه به شخص مورد علاقه در مواقع مختلف
 2. برقراری ارتباط فعال و مکالمات صمیمانه با شخص مورد علاقه
 3. اظهار عشق و احترام به طریق کلامی و غیرکلامی.
 4. حضور و حمایت در مواقع دشوار و نیازهای فیزیکی یا روحی
 5. بیان احساسات شخصی و به اشتراک گذاری احساسات خود
 6. مشارکت در کارهای روزمره و زندگی مشترک
 7. اظهار نشانه‌های علاقه مانند لبخند زدن، نگاه‌های عمیق و….
 8. احترام به حریم شخصی کسی که واقعا دوستش دارد.

تلاش برای تغییر مرد بی احساس

با هم تمام نشانه های مرد بی احساس را بررسی کردیم ؛ در پایان توصیه می‌شود به جای فکر به پایان رابطه ، دلایل این حس منفی را بررسی کرده و برای حل مشکلات، روشنگری کنید. کاهش هیجانات برای همه زندگی های مشترک  طبیعی است و برای افزایش علاقه، به رفتارهایی که عشق را تقویت می‌کنند تأکید کنید. با صداقت و محبت خودتان حتی اگر حس مثبت نداشته باشید می توانید رابطه‌ ضربه خورده خودتان را تقویت کنید. برنامه‌ریزی برای زندگی عاشقانه، وقت بیشتر با هم سپری کردن، ابراز احساسات و خواسته‌ها و خلق تغییرات و هیجان در زندگیتان می‌تواند کمک کننده باشد. در پایان همه تلاش های صورت گرفته اگر به نتیجه مطلوب نرسیدید می توانید به مشاوره تخصصی مراجعه کنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا