آموزشچه چیزیدانستنی هاروابط زناشویی و جنسیروانشناسی و خانوادهزوج و خانواده

انواع بوسه | معنی و روانشناسی بوسیدن از سر تا پا

درست است که بوسیدن دو زوج توسط همدیگر در مقابل دیگران در کشور ما امری ناپسند و دور از ادب محسوب می‌شود اما در اقصی نقاط جهان به‌عنوان یک موضوع بسیار عادی و حتی پسندیده به حساب می‌آید. پدران و مادران ایرانی اغلب در حضور فرزندان خود از بوسیدن یکدیگر امتناع می‌کنند و نمی‌دانند که آموزش محبت و عشق‌ورزیدن به کودکان از همان سنین کودکی با دیدن رفتار والدین صورت می‌گیرد. بوسیدن تنها در روابط عاشقانه کاربرد ندارد اما یکی از کارهای مهم برای حفظ روابط عاشقانه و سالم در میان زوج‌هاست  که فواید آن برای سلامتی جسم و روان از نظر علمی اثبات شده‌ است. نشانه های انواع بوسیدن متفاوت است.

در این مقاله از فارسی‌رو همراه با توضیحاتی درباره معنی بوسه، انواع بوسه را معرفی می‌کنیم و به دلایل روانشناسی بوسه می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: چگونه یک زن جذاب برای شوهرم باشم؟|راههای جذاب شدن زن برای مرد

روانشناسی معنی انواع مختلف بوسه های معروف

آنچه در ادامه می‌خوانید

روانشناسی بوسه | بوسه دادن یعنی چه و دلیل آن چیست؟

بوسیدن کاربردهای مختلفی دارد که کاربرد اصلی آن نشان‎دادن محبت و علاقه‌ افرادی است که باهم در رابطه هستند. معنی انواع بوسه شامل بوسه عاشقانه، بوسه اعضای خانواده، بوسه آشنایی، بوسه خداحافظی، بوسه احوال‌پرسی و… ابراز عشق، علاقه، ایجاد صمیمیت و حس بهتر در رابطه است. آمار نشان می‌دهد که 90 درصد انسان‌ها در فرهنگ خود از بوسه استفاده می‌کنند و 10 درصد باقیمانده نیز به دلایل فرهنگی و دلایل دیگر از این کار سر باز می‌زنند؛ اما بوسه چه پیامدی دارد که در طول سالیان دراز همچنان به‎‌عنوان روشی پرطرفدار و لذت‌بخش در روابط رد و بدل می‌شود؟

مطالعات علمی حاکی از آن است که با بوسیدن میزان سه هورمون سروتونین، اکسی‌توسین و دوپامین در مغز افزایش می‌یابد که باعث فعال‌شدن بخش لذت در مغز می‌شوند. سروتونین هورمون شادی، اکسی‌توسین هورمون عشق و دوپامین هورمون لذت و اعتیاد است که افزایش آن‌ها در بدن فواید زیادی برای ما دارد. از طرفی فواید سلامتی زیادی از جمله کاهش فشار خون، کاهش کلسترول بد خون، افزایش جریان خون و…  از طریق بوسیدن به اثبات رسیده است. پس نتایج و معنی بوسه بسیار فراتر از چیزی است که شما تصور می‌کنید.

بیشتر بخوانید:رازهای پیکاپ لاین که هیچ وقت به شما نمی گویند|30 جمله پیکاپ لاین جذاب

بوسه دادن یعنی چه و دلیل آن چیست؟

تاریخچه بوسه

بوسیدن امری است غریزی و رفتاری که از طریق نیاکان ما به ما منتقل شده‌ است. حتی در حیوانات نیز انواع بوسه مشاهده شده و این دلیلی بر اثبات غریزی‌بودن آن است. به‌عنوان مثال بوسیدن در فیل‌ها از طریق گذاشتن خرطوم در دهان یکدیگر انجام می‌شود؛ سگ‌ها با بو کشیدن و لیسیدن یکدیگر را می‌بوسند. نوعی میمون به نام بونوبو در معاشرت‌های روزانه خود حتی بعد از دعوا با دوستانش آن‌ها را می‌بوسد. به گفته بسیاری از دانشمندان بوسه در اجداد ما به شکل غذادادن دهان به دهان مادران به فرزندشان انجام می‌شده و در سالیان دراز به شکل امروزی تکامل پیدا کرده است.

اگر به پرندگان نگاه کنید، دقیقا همین کار را با جوجه‎‌های خود انجام می‌دهند. شاید پایانه‌های عصبی فراوانی که در لب‌ها وجود دارد باعث کشف این لذت شده است و عمل غذا دادن به معنی بوسه عاشقانه امروزی درآمده است.

تاریخچه بوسه

بوسه در کشورهای مختلف

معنی انواع بوسه در کشورهای مختلف متفاوت است. در کشورهای مختلف با فرهنگ‌های متفاوت، بوسیدن به شکل‌های گوناگونی انجام می‌شود که در این قسمت به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

بوسه در آمریکا

در کشور آمریکا دو زن برای احوال‌پرسی می‌توانند گونه همدیگر را ببوسند اما بوسیدن دو مرد مرسوم نیست.

بوسه در بریتانیا

در کشور بریتانیا افرادی که باهم رابطه صمیمانه‌ای دارند هنگام ملاقات می‌توانند با یک بوسه روی گونه باهم احوال‌پرسی کنند اما در روابط رسمی بوسه وجود ندارد.

بوسیدن در کشورهای عربی

در کشورهای عربی مردان برای احوال‌پرسی در هنگام ملاقات باهم روبوسی می‌کنند. برای بوسیدن زوجین هم انواع بوسه وجود دارد اما زن و مرد در محافل عمومی مجاز به بوسیدن یکدیگر نیستند.

بوسه در مجارستان

دوستان در کشور مجارستان وقتی به هم می‌رسند گونه‌های راست و چپ همدیگر را می‌بوسند. روبوسی در دیدار اول با افراد دیگر در این کشور مرسوم نیست.

بوسه در بلژیک

در این کشور افراد مختلف چه آشنا باشند و چه غریبه وقتی به هم می‌رسند با یک بوسه احوال‌پرسی می‌کنند.

بوسه در روسیه

در کشور روسیه زن‌ها برای احوال‌پرسی سه بار همدیگر را می‌بوسند و گاهی اوقات دست طرف مقابل را می‌بوسند. معنی بوسه دست در این کشور ادای احترام است.

بوسه در فرانسه

در فرانسه هم در لحظه ملاقات و هم در لحظه خداحافظی هر دو نفر باهم روبوسی می‌کنند. پاریس پایتخت فرانسه به شهر عشق معروف است و بوسه در فرهنگ این کشور از اهمیت بالایی برخوردار است. کشور فرانسه از دیرباز انواع بوسه را به چشم خود دیده است و بوسه فرانسوی یکی از بوسه‌های معروف جهان است. جالب است بدانید در این نوع بوسه ۸۰ میلیون باکتری از طریق بزاق دهان جابه‌جا می‌شود.

بوسه در کشورهای مختلف

معنی انواع بوسه ها

در این قسمت ضمن معرفی بوسه‌های مختلف به توضیح معنی انواع بوسه می‌پردازیم.

 • معنی بوسه گونه

بوسه گونه نوعی بوسه برای برقرای ارتباطی دوستانه و شاید گاهی رمانتیک است. این نوع بوسه معمول‌ترین بوسه‌هاست و در حین احوال‌پرسی، خداحافظی، گفتن شب‌به‌خیر یا مواردی از این قبیل رد و بدل می‌شود.

 • معنی بوسه پیشانی

این نوع بوسه در اثر صمیمیت در بین افراد خانواده و دوستان یا زوجین رایج است. معنی بوسه بر پیشانی نشان‌دادن اهمیتی است که شما در رابطه برای فرد مقابلتان قائل هستید. معنی بوسیدن پیشانی در زوجین وجود عشق و علاقه بدون وابستگی به شهوت است.

 • روانشناسی بوسه دست

معمولا برای ادای احترام و نشان‌دادن تواضع به فرد مقابل از این بوسه استفاده می‌شود. در روابط عاشقانه معنی بوسیدن دست زن دادن حس والابودن به او است.

 • بوسه فرانسوی

نوعی بوسه در روابط عاشقانه است که از طریق بوسیدن لب انجام می‌شود. معنی بوسه از لب فرانسوی احساس عشق و شهوت زیاد است.

 • بوسیدن سر

معنی بوسه بر سر این است که شما به شخص مقابل حس ارزشمندی را انتقال دهید و می‌خواهید بگویید که پشتیبان او هستید. معنی بوسیدن سر کودکان انتقال حس امنیت و ارزشمندی به آن‌هاست.

معنی انواع بوسه ها
 • معنی بوسیدن چشم

در روابط زوجین گاهی از این بوسه استفاده می‌شود. معنی بوسه بر چشم دوست داشتن فرد مقابل، ایجاد رابطه‌ای صمیمانه و انتقال حس خوب به فرد مقابل است. معنی بوسیدن چشم کودکان ابراز علاقه شدید به کودکان است.

 • بوسیدن گردن

یکی از انواع بوسه، بوسیدن گردن است. معنی بوسیدن گردن ایجاد احساس لذت در روابط زوجین است و در افرادی که قصد انجام رابطه جنسی دارند کاربرد دارد.

 • بوسیدن پای زن

برخی ازمردان با بوسیدن پای زنان خود حس خوبی را تجربه می‌کنند. در این افراد معنی بوسیدن پای زن ایجاد احساس لذت در خود و فرد مقابل است و در حین روابط جنسی همسران انجام می‌شود.

 • بوسه پروانه

این نوع بوسه از طریق چشم‌ها انجام می‌شود؛ به این صورت که چشمان خود را به صورت فرد مقابل نزدیک کرده و در مقابل صورت او پلک‌های خود را مثل بال‌های پروانه باز و بسته می‌کنید. مورد استفاده بوسه پروانه در افرادی است که به نازکردن علاقه‌مندند.

 • بوسه اسکیمو

بوسه اسکیمو از طریق بینی انجام می‌گیرد. هر دو طرف بینی خود را در مقابل هم قرار داده و در جهات مختلف آن‌ها را به هم می‌زنند. این بوسه هم نشان‌دهنده رمانتیک بودن رابطه است.

 • بوسه میوه

یکی دیگر از انواع بوسه، بوسه میوه است. در این نوع بوسه تکه‌ای از یک میوه را در دهان خود گذاشته و به دهان سمت مقابل نزدیک شده و میوه را وارد دهان او می‌کنید. بوسه میوه نوعی بوسه سرگرم‌کننده و مفرح است.

 • بوسه هوایی

در این نوع بوسه شما در مقابل چند نفر قرار دارید و بوسه را برای فرد یا افرادی که دور از شما قرار دارند می‌فرستید. معنی بوسه هوایی  این است که شما برای افراد مقابل اهمیت زیادی قائل هستید. معمولا افراد مشهوری که می‌خواهند حس ارزشمندی را به طرفداران خود منتقل کنند ازاین بوسه استفاده می‌کنند یا در مواقعی که فردی بخواهد نسبت به فرد یا افرادی از فاصله دور ابراز علاقه کند استفاده می‌شود.

انواع بوسه ها
 • بوسه پک

یکی از انواع بوسه به نام بوسه پک شناخته می‌شود که در این بوسه لب‌ها مثل حالت نوک‌زدن به همدیگر نزدیک و سپس از هم دور می‌شوند. این بوسه برای دو زوج پس از بیدار شدن از خواب یا هنگام خداحافظی گزینه مناسبی است. افرادی که می‌خواهند توجه خود را در هر حالتی به سمت مقابلشان ثابت کنند از این بوسه استفاده می‌کنند. بوسه پک گاهی در افرادی که در ابتدای رابطه هستند، نسبت به بوسیدن مرددند و می‌خواهند میزان تمایل فرد مقابل خود را برای بوسیدن بسنجند نیز استفاده می‌شود.

 • بوسه پستی

برای ارسال این بوسه کافی است یک متن عاشقانه روی یک تکه کاغذ نوشته و با لب خود که به آن رژلب زده‌اید روی آن مهر بزنید. این تکه کاغذ را به شریک عاطفی خود بدهید تا او را هیجان‌زده کنید. معنی بوسه پستی ابراز هیجان و عشق است که در افراد رمانتیک و افرادی که علاقه زیادی به هیجان دارند بیشتر استفاده می‌شود.

 • بوسه موآه

اگر تلفنی مشغول حرف زدن با پارتنر خود هستید برای ابراز علاقه می‌توانید از این نوع بوسه استفاده کنید. برای انجام آن صدای موآه را با لبان خود در بیاورید. این بوسه نشان‌دهنده توجه و علاقه شما حتی در زمانی است که از شریک خود دور هستید.

 • بوسه وزوز

لب‌های خود را روی صورت طرف مقابل فشار داده و از طریق بوسیدن صدای وزوز کمی طولانی دربیاورید. این بوسه هم از انواع بوسه‌های مفرح همراه با علاقه زیاد است. این نوع بوسه برای بوسیدن کودکان و نوزادان هم کاربرد دارد و باعث سرگرمی آن‌ها می‌شود.

روانشناسی بوسه ها
 • بوسه رژلب

لب‌های خود را به رژلب آغشته کرده و روی گونه فرد مقابل فشار دهید تا اثر آن باقی بماند. انجام این بوسه علاوه بر نشان‌دادن علاقه باعث ایجاد سرگرمی وتفریح می‌شود.

 • بوسه شیرین

نحوه بوسه شیرین به این صورت است که شما یک تکه شکلات، آبنبات یا شیرینی در دهان خود قرار داده و سعی می کنید آن را در دهان فرد مقابل بگذارید. این بوسه هم برای ابراز علاقه در روابط همسران انجام می‌شود و همراه با سرگرمی و تفریح است.

 • بوسه سوپرمن

این روش بوسیدن در افراد ورزشکار بیشتر دیده می‌شود. روش آن به این صورت است که یکی از زوجین روی زمین دراز کشیده و فرد مقابل مانند سوپرمن روی پاهای او شروع به پرواز می‌کند و در حین این عمل همدیگر را می‌بوسند. این روش را در کودکی زیاد انجام داده‌اید. معنی بوسه سوپرمن هم مانند بوسه‌های دیگر ابراز علاقه در حین ورزش است.

 • بوسه متنی

این نوع بوسه برای ابراز محبت در زمانی استفاده می‌شود که در کنار هم نیستید و ایموجی بوسه را برای فرد مقابل می‌فرستید. بوسه متنی نشان‌دهنده محبت ذاتی شماست.

 • بوسه تیغه شانه

برخی از افراد به نوعی از انواع بوسه به نام بوسه تیغه شانه علاقه زیادی دارند و از این طریق نسبت به همسر خود ابراز محبت کرده و در حین رابطه جنسی برای لذت خود و همسرشان از آن استفاده می‌کنند.

 • بوسه آدامس

این بوسه برای عشوه‌گری در روابط با همسر انجام می‌شود و به این صورت است که یکی از افراد آدامس را در دهان خود نگه داشته و دیگری را تحریک می‌کند که آدامس را با دهان خود از او بگیرد. در روش دیگری فرد آدامس را باد کرده و طرف مقابل سعی می‌کند آن را بترکاند.

 • بوسیدن شانه‌‌ها

در مراحلی از عشوه‌گری‌های همسران از این بوسه استفاده می‌شود.

 • بوسه طراحی شکل

از طریق بوسیدن شکلی را روی بدن همسرتان طراحی می‌کنید و از او می‌خواهید شکل را حدس بزند. معنی بوسه طراحی شکل ایجاد رابطه‌ای صمیمانه است.

 • بوسه استخوان ترقوه

منطقه‌ای که استخوان ترقوه در آن قرار دارد در ایجاد برانگیختگی جنسی حساسیت بالایی دارد بنابراین می‌توانید در حین رابطه جنسی با همسر خود از این نوع بوسه استفاده کنید.

 • بوسه نیش‌دار

برخی از افراد در حین بوسیدن همسر خود اندکی نیش را چاشنی بوسه می‌کنند که باعث ایجاد لذت و برانگیختگی بیشتر در فرد مقابل می‌گردد.

 • بوسه جرعه

در این نوع بوسه یکی از زوجین جرعه‌ای نوشیدنی نوشیده و مقداری از آن را روی لب‌های خود نگه می‌دارد سپس روی لب‌های همسر خود قرار می‌دهد و نوشیدنی‌اش را با او شریک می‌شود.

 • بوسه مارمولکی

در این نوع از انواع بوسه یکی از همسران نوک زبان خود را به زبان و دهان شریک زندگی خود نزدیک می‌کند. این بوسه توسط افرادی انجام می‌شود که به‌دنبال ایجاد تنوع و لذت در روابط جنسی هستند.

 • بوسه وکیوم

در هنگام انجام این بوسه نفس همسر خود را از طریق دهان به دهان می‌مکید. معنی بوسه وکیوم انتقال حس یکی شدن به فرد مقابل است.

 • بوسه مرد عنکبوتی

بوسه‎‌ای است که مانند بوسه معروف فیلم مرد عنکبوتی انجام می‌شود. در این بوسه مرد عنکبوتی به‌صورت معلق آویزان شده و مری جین را می‌بوسد.

 • بوسه هیکی

بوسه هیکی به معنی بوسه گردن یا جای دیگری از بدن همراه با مکیدن است. در این بوسه که از یکی از انواع بوسه شهوانی است یکی از زوجین جایی از بدن همسر خود را به‌گونه‌ای می‌مکد که جای کبودی روی پوستش بماند و در افرادی استفاده می‌شود که می‌خواهند خاطره یک رابطه شیرین در ذهن خودشان و طرف مقابل بماند.

همچنین بخوانید: جای بوسه؛ 30 روش سریع رفع کبودی بوسه بر اثر مکیدن

 • بوسه مکیدن زبان

اگر می‌خواهید این بوسه را انجام دهید، باید در حالتی شبیه به بوسه فرانسوی و به‌آرامی زبان همسر خود را بمکید.

 • بوسه پشت گردن

یکی از نقاط بدن که مناسب بوسیدن است پشت گردن همسرتان است. برای اینکه لذت و تنوع را در رابطه خود تجربه کنید از این نقطه از بدن او می‌توانید برای بوسیدن استفاده کنید.

 • بوسه تک‌‌لب

نوعی بوسیدن که می‌توانید ان را با بوسه فرانسوی ترکیب کنید. در این بوسه یکی از لب‌های بالا یا پایین را به آرامی می‌مکید.

 • بوسه ذوب‌شده

برای انجام این بوسه مقداری نوشیدنی که حاوی یخ است بنوشید و یخ آن را در دهان خود نگه دارید. یخ را به آرامی در دهان همسر خود قرار دهید و همزمان با ذوب شدن یخ او را ببوسید.

 • بوسه گوش

یکی از انواع بوسه، بوسه گوش است که در آن گوش یکی از زوجین توسط دیگری بسیار آرام و با ملایمت بوسیده می‌شود تا فرد از طریق گوش تحریک شود. معنی بوسه گوش ایجاد حس برانگیختگی در فرد مقابل است.

 • بوسیدن فک

بوسیدن فک نوعی بوسه است که برای ابراز علاقه به همسر و ایجاد حس خوب در دو طرف می‌تواند هیجان‌انگیز باشد.

 • بوسه بینی

یکی از اندام صورت برای بوسیدن آرام و ملایم  در عشق‌ورزی بینی است.

 • بوسه انگشت

بوسیدن انگشت نیز از طریق مکیدن در روابط با همسر می‌تواند آغازگر مناسبی برای ایجاد حس برانگیختگی جنسی باشد.

 • بوسه روح

بوسه روح در ابتدا با کشیدن آرام لب‌ها روی قسمت‌های مختلف صورت همسر آغاز می‌شود و پس از آن بوسیدن انجام می‌گردد. جهت ایجاد حس بیشتر از این بوسه هم می‌توانید استفاده کنید.

بیشتر بخوانید : سایز مورد علاقه زنان : زنان از چه سایز آلت تناسلی خوششان میاید ؟

معروف ترین بوسه های تاریخ دنیا

برخی از بوسه‌ها هستند که بیشترین جنجال را در بین انواع بوسه جهان داشته‌اند؛ عکس آن‌ها در مجلات، روزنامه‌ها و امروزه در سایت‌ها ثبت شده و در تاریخ ماندگار شده‌اند. برخی از این بوسه‌ های معروف جهان عبارتند از:

 • بوسه یک ملوان و یک پرستار که در جشن پایان جنگ جهانی دوم پس از پیروزی آمریکا بر ژاپن توسط عکاس ثبت شد. گفته‌ می‌شود که این دو از قبل همدیگر را نمی‌شناختند.
 • بوسه بریتنی اسپیرز و مدونا
 • بوسه دو زوج جوان در سال 1950 در خیابانی در پاریس که به نماد بین‌المللی عشق جوانان بدل شد.
 • بوسه بارانی و وارونه مرد عنکبوتی و مری جین
 • بوسه ال گور نامزد ریاست جمهوری وقت آمریکا و همسرش تیپر
 • بوسه نوید محمد زاده و فرشته حسینی، این دو زوج در فستیوال کن 2022 سنت‌شکنی کرده و همدیگر را بوسیدند.

بسیاری دیگر از بوسه‌های معروف دنیا در زمان خودشان در صدر اول اخبار قرارگرفتند.

معروف ترین بوسه های تاریخ دنیا

سوالات متداول

معنی ایموجی💋 چیست؟

معنی نماد ایموجی 💋 که به بوسه ماتیکی است مشهور است، مربوط به احساس عاشقانه و شوق بوسیدن است.

آیا بوسیدن نشانه عشق است؟

بوسیدن بدون عشق و علاقه وجود ندارد و یکی از راه‌های نشان‌دادن علاقه بوسیدن است.

آیا بوسیدن کالری می سوزاند؟

برخی مطالعات نشان می‌دهند که با هر بوسه 8 تا 16 کالری سوزانده می‌شود.

آیا بوسیدن لب لذت دارد؟

بوسیدن لب باعث ترشح هورمون‌های لذت در مغز شده و احساس سرخوشی را در فرد ایجاد می‌کنند.

جمع‌بندی

در این مقاله درباره معنی بوسه سخن گفتیم و فواید بوسه را برای شما مطرح کردیم؛ فوایدی از قبیل ترشح هورمون‌های سروتونین، دوپامین، اکسی‌توسین و کاهش فشار خون، ضربان قلب، کلسترول خون، اضطراب و بسیاری موارد دیگر. گفتیم که بوسیدن امری غریزی است و تاریخچه بوسه به اجداد و نیاکانمان در زمان‌های بسیار دور برمی‌گردد؛ زمانی‌که مادرانمان با دهان خود کودکان را غذا می‌دادند. پس از آن به نوع بوسیدن در کشورهای مختلف پرداختیم و 40 نوع از انواع بوسه ها را در روابط  نام بردیم.

درباره علل روانشناسی بوسیدن صحبت کردیم و در آخر هم به معرفی چند بوسه معروف تاریخ پرداختیم. سخن آخر اینکه اهمیت بوسه به‌قدری زیاد است که هرسال تاریخ 13 فوریه به‌عنوان روز جهانی بوسه جشن گرفته می‌شود. به امید اینکه مقاله حاضر مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد از شما خواهشمندیم برای بهتر شدن کیفیت مطالب سایت ما را از نظرات ارزشمند خود بهره‌مند نمایید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا