آموزشبرنامه ریزی و مدیریت زماندانستنی هاراهنمارشد و توسعه فردیروانشناسی و خانوادهزندگی و موفقیتنکات

تکنیک پومودورو (Pomodoro) چیست؛ آموزش مدیریت زمان به روش گوجه فرنگی

زمان ارزشمندترین دارایی انسان است و باید به بهترین شکل ممکن از هر ثانیه و هر لحظه آن استفاده کرد. همه شما در طول روز به فعالیت‌های مختلفی مثل درس خواندن، ورزش کردن، فعالیت‌های شغلی، جلسات مختلف، پروژه‌ها و… مشغول هستیم. گاهی اوقات این فعالیت‌های روزانه به‌قدری مواجه می‌شوند که به ناگاه متوجه می‌شوید زمان کافی برای انجام آن‌ها را ندارید.اگر شما هم با چنین مشکلی مواجه شده‌اید و دغدغه مدیریت زمان خود را دارید تکنیک پومودورو چاره راه شماست. تکنیک Pomodoro و یا روش گوجه فرنگی یک روش بی‌نظیر برای مدیریت زمان است که به شما کمک می‌کند فعالیت‌های روزانه خود را اولویت‌بندی کرده و طبق یک برنامه مشخص پیش ببرید.

جالب است بدانید بسیاری از افراد موفق جهان از این تکنیک استفاده می‌کنند و به کمک آن سعی دارند به زندگی و فعالیت‌های خود سروسامان ببخشند. اگر تمایل دارید با تکنیک پومودورو و اصول آن آشنا شوید و به خوبی زمان خود را مدیریت کنید، با این مطلب از فارسی رو همراه شوید.

تکنیک پومودورو چیست

 

روش پومودورو چیست؟

اجازه دهید قبل از هر چیزی به شما بگوییم تکنیک پومودورو چیست و یک تعریف کلی از این تکنیک داشته باشیم: پومودورو یک کلمه ایتالیایی به معنای گوجه فرنگی است و به همین دلیل به این تکنیک، روش گوجه‌فرنگی هم گفته می‌شود. این تکنیک از شما می‌خواهد به‌جای استفاده از ساعت و دقیقه برای مدیریت کارهای خود از گوجه‌فرنگی استفاده کنید.

روش پومودورو توسط فردی به نام فرانچسکو سیریلو و در دهه 80 میلادی ابداع شد. ایده این تکنیک زمانی که به ذهن فرانچسکو رسید که به خودش قول داده بود 10 دقیقه روی یک موضوع تمرکز کند و برای این کار از یک ساعت زنگ‌دار گوجه‌ای استفاده کرد. این ساعت جرقه اولیه تکنیک پومودورو را در ذهن او روشن کرد و موجب ابداع روش مدیریت زمان پومودورو شد. فرانچسکو روش برنامه‌ ریزی پومودورو را در یک کتاب 130 صفحه‌ای توضیح داده است.

فن پومودورو به ما یاد می­دهد که زمان در مقابلمان نیست، بلکه کنار ماست و ما باید به جای دست و پنجه نرم کردن با زمان، همسو با آن عمل کنیم. در واقع ایم روش مدیرت زمان و برنامه ریزی به ما کمک می­کند از خستگی­ها و دویدن­های پیاپی و بدون نتیجه راحت شویم و فشارهای کاری مختلف را از روی دوش ما کمتر خواهد کرد.

در واقع به کمک این تکنیک، شما می­توانید تمام عوامل مزاحم و حواس­پرتی­ها را از خود دور کنید و تمام تمرکزتان را روی کاری که انجام می­دهید بگذارید. به شما اطمینان می­دهیم هیچ روشی مثل پومودورو نمی­تواند به مدیریت و استفاده بهینه از زمان کمک کند و جلوی هدر دادن این دارایی ارزشمند را بگیرد.

همچنین بخوانید: معنی روتین روزانه چیست؟ بهترین کارهای روتین روزانه

روش پومودورو چیست؟

 

اصول تکنیک پومودورو یا گوجه فرنگی

حال که به خوبی متوجه شدید تکنیک pomodoro چیست، بهتر است با اصول این تکنیک هم آشنا شوید. شناخت اصول این تکنیک به شما کمک می­کند کارهای خود را به بهترین شکل ممکن و به صورت منظم و زمان­بندی شده پیش ببرید و در پایان روز از اینکه نتوانسته­اید کارهایتان را تمام کنید ناراحت نباشید.

برای برنامه‌ریزی کارهای خود به کمک پومودورو باید براساس اصول زیر عمل کنید:

 • ابتدا فهرستی از کارهایی که قرار است انجام دهید به همراه یک ساعت زنگ­دار تهیه نمایید.
 • سپس ساعت را روی 25 دقیقه تنظیم کرده و تا زمانی که صدای آن به گوشتان می­رسد روی اولین کار تمرکز کنید.
 • با به صدا در آمدن زنگ ساعت، بازه زمانی اول شما به اتمام رسیده و باید یک گوجه­فرنگی کنار بگذارید و کارهای انجام شده را یادداشت کنید.
 • سپس 5 دقیقه به خود استراحت داده و بعد از آن به سراغ بازه زمانی بعدی بروید.
 • بعد از اینکه 4 گوجه­فرنگی کنار گذاشتید، می­توانید 15 الی 30 دقیقه استراحت کنید.

برای اجرای این تکنیک باید به چند نکته توجه داشته باشید:

 1. اول اینکه اگر شما یک پروژه پیچیده دارید و انجام آن بیشتر از 4 پومودورو یا گوجه­فرنگی نیاز دارد، باید آن را به بخش­های کوچک­تر تقسیم نمایید.
 2. درصورتی که قبل از اتمام بازه زمانی فعالیت خود را کامل کردید، می­توانید وقت باقی­مانده را صرف مطالعه یا گشت‌وگذار در شبکه­های اجتماعی خود کنید.

در هر بازه زمانی باید روی کار خود تمرکز کنید و هر فکری مثل چک کردن ایمیل­ها یا پیامک­ها به ذهنتان رسید را به بعد از این بازه موکول نمایید.

اصول تکنیک پومودورو یا گوجه فرنگی

بیشتر بخوانید: من میخوام شاد باشم چیکار کنم؟ 5 روش برای خوشحالی همیشگی

فواید روش پومودورو مدیریت زمان

تکنیک گوجه فرنگی در مدیریت زمان از مزایای فراوانی برخوردار است. اگر بتوانید به خوبی با این تکنیک آشنا شوید و به آن عادت کنید، هیچ­گاه از کمبود زمان یا انجام ندادن فعالیت­های خود شکایت نخواهید کرد.

به طور کلی می­توان مزایا و فواید پومودورو را به صورت زیر دسته­بندی کرد:

1 – مدیریت زمان و کنترل اختلالات:

با توجه به اهمیت برنامه‌ریزی و مدیریت زمان، تاکنون روش‌های زیادی برای تحقق این موضوع ابداع شده اما هیچ‌کدام از آن‌ها به اندازه پومودورو قابل بحث نیست. چراکه روش برنامه ریزی پومودورو هم به خوبی فعالیت‌های مختلف شما را زمان‌بندی کرده و هم به شما کمک می‌کند تمام تمرکزتان را روی کارتان قرار دهید.

درواقع این روش تمام عوامل اختلال مثل تلفن همراه را از شما دور می‌کند و باعث می‌شود 25 دقیقه کامل از هر چیزی به‌جز کارتان دور باشید.

2 – افزایش تعهد و مسئولیت‌پذیری نسبت به انجام فعالیت‌های مختلف:

بعد از مدتی که از این روش برای انجام فعالیت‌های خود استفاده کردید، متوجه می‌شوید که تا چه اندازه حس مسئولیت‌پذیری در شما تقویت شده و نسبت به انجام فعالیت‌هایتان تعهد دارید.

3 – امکان ایجاد برنامه‌ریزی مشخص:

با استفاده از روش برنامه‌ریزی پومودورو می‌توانید یک برنامه منظم روزانه، هفتگی، ماهیانه و حتی فصلی تنظیم کرده و یک دید کلی از آینده فعالیت‌های خود داشته باشید. این موضوع به به هود عملکرد شما کمک کرده و باعث می‌شود خیلی زودتر به اهدافتان برسید.

4 – کاهش خستگی جسمی و ذهنی:

با روش مدیریت گوجه‌فرنگی فعالیت‌های شما اولویت‌بندی شده و در یک زمان مشخص به اتمام خواهند رسید. به‌این‌ترتیب خیلی از فشارهای جسمی و روحی از روی شما برداشته می‌شود و می‌توانید زمان‌های مشخصی را به تفریح و استراحت بپردازید.

5 – افزایش انگیزه:

یکی از مهم­ترین مزایای روش برنامه ریزی پومودورو این است که انگیزه شما را برای انجام فعالیت­های مختلف و رسیدن به اهدافتان بیشتر می­کند. زمانی که شما کارهایتان را به­خوبی پیش ببرید و در انجام آن­ها موفق باشید، روزبه­روز انگیزه بیشتری برای کار و تلاش پیدا خواهید کرد.

فواید روش پومودورو مدیریت زمان

 

آموزش تکنیک پومودورو در مدیریت زمان و درس خواندن

بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان با مشکل کمبود زمان برای درس خواندن مواجه هستند. این موضوع در زمان آزمون‌های مهمی مثل کنکور پررنگ‌تر شده و باعث نگرانی دانش آموزان خواهد شد. اگر شما هم با چنین مشکلی روبرو هستید، می‌توانید از تکنیک درس خواندن پومودورو کمک بگیرید.

مراحل اجرای روش مطالعه پومودورو به‌صورت زیر است:

 1. ابتدا باید مطالبی که باید مطالعه نمایید را مشخص کرده و زمان لازم برای مطالعه هر کدام را تخمین بزنید.
 2. سپس یک ساعت زنگ­دار را روی 25 دقیقه تنظیم کرده و در این مدت تمام تمرکز خود را روی مطالعه قرار دهید.
 3. به محض زنگ خوردن ساعت می­توانید 5 دقیقه استراحت کنید. بعد از اینکه 4 بازه زمانی به اتمام رسید، امکان استراحت به مدت 30 دقیقه را خواهید داشت.
 4. برای انجام روش مطالعاتی پومودورو باید هرگونه عامل حواس­پرتی را از خود دور کنید.
 5. اگر مطلب مورد نظر را زودتر از بازه زمانی تعیین شده مطالعه کردید، به سراغ مطلب بعدی بروید و تا اتمام بازه استراحت نکنید.

پومودورو یک روش ثابت شده و مؤثر برای درس خواندن و رسیدن به اهداف است. بسیاری از مشاورین کنکور و آزمون‌های مهم دیگر، روش درس خواندن پومودورو را به شاگردان خود آموزش می‌دهند. حتی اپلیکیشن های این روش هم موجود است و شما می‌توانید از این اپلیکیشن­ها برای برنامه‌ریزی مطالب درسی خود استفاده کنید.

همچنین بخوانید: برنامه افراد موفق | عادت و روتین روزانه انسانهای موفق و ثروتمند جهان

آموزش تکنیک پومودورو

 

سوالات متداول

تکنیک پومودرو چیست؟

تکنیک پومودورو یا گوجه ­فرنگی روشی برای مدیریت زمان و جلوگیری از هدر رفتن وقت است.

برای اجرای تکنیک پومودورو به چه وسایلی نیاز است؟

برای انجام این روش به یک ساعت زنگ­دار و چهار گوجه­ فرنگی نیاز دارید.

روش پومودورو برای چه افرادی مناسب است؟

این روش برای تمام افرادی که در طول روز فعالیت­ های مختلفی انجام می­دهند و قصد زمان­بندی فعالیت­ های خود را دارند مناسب است.

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم شما را با تکنیک پومودورو و اصول آن آشنا کنیم. همان‌طور که متوجه شدید، پومودورو روشی برای برنامه‌ریزی و زمان‌بندی فعالیت‌های روزانه است و به شما کمک می‌کند کارهای خود را با دقت و تمرکز بیشتری پیش ببرید. روش مدیریت زمان پومودورو فواید و مزایای زیادی دارد و یک برنامه‌ریزی درست و اصولی برای رسیدن به اهداف به شمار می‌رود. به عبارت بهتر می‌توان گفت به کمک این روش، مسیر رسیدن به اهداف هموار شده و به بهترین شکل ممکن از زمان استفاده خواهد شد.

شما می‌توانید از تکنیک پومودورو برای درس خواندن، انجام پروژه‌های کاری، انجام کارهای روزمره و برنامه‌ریزی سرگرمی‌ها و اوقات فراغت خود و… استفاده نمایید و از هدر رفتن وقت خود جلوگیری کنید. اگر شما هم تجربه‌ای در خصوص استفاده از روش مدیریت زمان پومودورو یا روش‌های دیگر مدیریت زمان دارید، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا