لیستدانستنی ها

21 ورزش عجیب و غریب: جالب ترین و عجیب ترین ورزش های جهان

ورزش عجیب چیست؟ آیا با عجیب ترین و جالب ترین ورزش های جهان آشنا هستید؟ ورزش و ورزش کردن از سالیان بسیار دور تا به حال در بین ما انسان‌ها از محبوبیت خاصی برخوردار بوده است. می‌توان از روی نقاشی‌هایی که روی دیوار غارها، از انسان‌های اولیه بر جای مانده است، فهمید که قدمت ورزش‌‌ کردن به ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. گوش ما با نام‌ بسیاری از این ورزش‌ها آشنا است و حتی ممکن است برخی از ما به چندین رشته ورزشی نیز مشغول باشیم.اما در این بین ورزش‌هایی هم وجود دارند که کمی با آن‌چه ما می‌شناسیم، تفاوت دارند.

این ورزش‌ های عجیب دنیا می‌توانند ترکیبی از دو ورزش جداگانه باشند یا ممکن است در مکان‌های عجیب برگزار شوند. در هر صورت شناختن آن‌ها خالی از لطف نخواهد بود. به این منظور ما قصد داریم در این مقاله با معرفی چند ورزش عجیب تصور شما را برای همیشه نسبت به کلمه «عجیب و غریب» تغییر دهیم و همچنین جالب‌ترین ورز‌ش ‌ها را به شما بشناسانیم. پس تا انتهای این مقاله با فارسی رو همراه باشید.

ورزش های عجیب دنیا: 11 تا از عجیب ترین ورزش جهان

در هر کشوری با توجه به فرهنگ و آداب و رسومی که در آن وجود دارد، مردم آن سرزمین نیز ممکن است به نوع خاصی از ورزش توجه داشته باشند. به عنوان مثال: برزیلی‌ها علاقه خاصی به ورزش فوتبال دارند، به طوری که کشور برزیل به کشور فوتبال معروف است. حال چه اتفاقی می‌افتند اگر روزی مردم برزیل به فکر ایجاد تغییری در قوانین این ورزش محبوب دهند؟ بدون شک با این کار یک ورزش جالب و دیدنی به وجود می‌آید.

همچنین بخوانید: بهترین سن فوتبالیست شدن: فوتبالیست های معروف از چه سنی شروع کرده اند؟

پشت هرکدام از ورزش ‌های عجیب غریب دنیا که امروز در این مقاله معرفی می‌کنیم نیز فلسفه و داستان خاصی وجود دارد. جالب است بدانید برخی از آن‌ها در سطح جهانی معروف‌اند و حتی دارای مسابقات بین المللی هستند. در ادامه به چند نمونه از ورزش عجیب که ممکن است برای شما جالب باشند، اشاره می‌کنیم.

ورزش عجیب کایاک سواری با کدو‌تنبل‌های غول پیکر

این ورزش برای اولین بار در سال ۱۹۹۹، در دریاچه پیساگود در وینزر، نوا اسکوشیا کانادا توسط مردمان خوش ذوق این منطقه اختراع شد. ورزش کایاک با کدوتنبل یکی از ورزش ‌های جالب و انفرادی است که در دسته ورزش‌های آبی قرار می‌گیرد. برای انجام این ورزش فقط به یک کدوتنبل غول پیکر و یک پدال کایاک نیاز دارید.

در این ورزش شما باید درون کدوتنبل خود بنشینید و از مسیری که قبلا تعیین شده است تا رسیدن به خط پایان را پارو بزنید. هر کس زودتر این مسیر را طی کند برنده است. جالب‌ترین قسمت این ورزش این است که شما قبل از انداختن کدوی غول‌آسای ۴۵۰ کیلوگرمی خود به آب، باید آن را همان‌جا خالی کنید. بدیهی است که هر چه زودتر این کار را انجام دهید، می‌توانید سریع‌تر از رقیبان خود مسابقه را شروع کنید.

لازم به ذکر است که مسیریابی در این ورزش عجیب به هیچ عنوان کار ساده‌ای نیست و نیازمند تمرین مستمر و مکرر است. کایاک سواری با کدوتنبل بین اهالی نوا اسکوشیا، ورمانت، اورگن و ایالت مین طرفداران بسیار دارد.

ورزش عجیب دنیا

ورزش جالب کشتی با انگشتان پا

کشتی با انگشتان پا یکی از ورزش ‌های عجیب در دنیا است. این ورزش در سال ۱۹۷۴ توسط اهالی استافوردشر انگلستان پدید آمد. داستان جالبی که پشت این ورزش وجود دارد از این قرار است؛ در گذشته کشور انگلیس از نداشتن قهرمان در رشته‌های ورزشی رنج می‌برد. از این رو ۴ نفر با امید اینکه با اختراع ورزشی بی نظیر بتوانند این کمبود را برطرف کنند، این ورزش جالب و عجیب را پدید آوردند؛ البته در این کار موفق هم بودند.

کشتی با انگشتان پا توانست دو سال پشت سر هم برای انگلیسی‌ها قهرمانی به ارمغان بیاورد. تا این‌که سرانجام شخصی از کانادا، قهرمان انگلیسی را شکست داد و منجر به منحل شدن این ورزش شد.

همچنین بخوانید: آموزش تصویری گرم کردن بدن یا نرمش قبل از ورزش

عجیب ترین ورزش جهان

ورزش عجیب و غریب زوبینگ

در سال ۱۹۹۴ شخصی در نیوزلند به فکر اختراع ورزش جالب زوبینگ افتاد. این ورزش عجیب غریب به دو تا سه نفر شرکت کننده نیاز دارد و هم می‌تواند در فضای باز هم فضای سرپوشیده انجام گیرد. ورزش زوبینگ به این صورت است که شما و هم تیمی‌هایتان باید وارد یک گوی بزرگ و شفاف شوید و از یک تپه بلند به سمت پایین سر بخورید.

این ورزش یکی از عجیب‌ ترین ورزش ‌های توپی دنیا است و به قدری طرفدار دارد که در سال ۲۰۰۱ کلمه «زوبینگ» در لغت نامه آکسفورد وارد شد. جالب است بدانید در ایران نیز این ورزش در مدارس و برخی از شهرها محبوبیت خاصی دارد.

ورزش جالب و دیدنی

بیشتر بخوانید: 15 حیوان سنگین جهان: سنگین ترین حیوانات به ترتیب وزن بیشتر

ورزش عجیب سیلی زدن

سیلی زدن امری است که احتمالا همه ما حداقل یک بار آن را یا خورده‌ایم یا زده‌ایم؛ اما آیا فکرش را می‌کردید این کار یکی از ورزش‌ های جالب و دیدنی روسیه باشد؟ روس‌ها در سال ۲۰۱۸ برای اولین بار این ورزش را پدید آوردند. برای انجام دادن این رزش فقط کافی است دو فرد که از لحاظ وزنی و قدی هم‌تراز هستند، روبروی هم بایستند و نوبتی به هم سیلی بزنند. هر کدام زودتر در اثر سیلی‌هایی که خورده از حال برود، بازنده است. البته روس‌ها همیشه به خشن ‌بودن معروف بوده‌اند؛ پس بدیهی است که همچین ورزش تندخویانه‌ای را جذاب بدانند.

ورزش های عجیب دنیا

ورزش جالب حمل همسر

به نظر می‌آید فنلاندی‌ها به این جمله «پشت هر مرد موفق، یک زن موفق است» اعتقاد عجیبی دارند؛ چرا که ورزشی را بر همین مبنا اختراع کرده‌اند. حمل همسر یکی دیگر از ورزش‌ های عجیب دنیا است که در سال ۱۹۹۲ در کشور فنلاند پدید آمد. برای انجام این ورزش مرد‌ها، همسران خود را به صورت وارونه روی دوش خود حمل می‌کنند و از مسیر تعیین شده‌ای عبور می‌کنند. این مسیر دارای موانع و پیچ و تاب‌های بسیاری است که مسابقه را چالش برانگیزتر می‌کند.

وزن همسر باید حداقل ۴۹ کیلوگرم باشد. در صورتی که همسرها وزنی کم‌تر از این داشته باشند برای رسیدن به وزن مطلوب، با خود وزنه حمل می‌کنند. جایزه ورزش عجیب حمل همسر نیز خود می‌تواند در لیست عجیب‌ترین جایزه‌ها قرار گیرد؛ چرا که برنده این مسابقه به اندازه وزنش آب پرتقال دریافت می‌کند. امروزه این ورزش در کشورهای انگلستان، هنگ کنگ، استونی، آمریکا و استرالیا نیز برگزار می‌شود.

ورزش جالب و عجیب

ورزش عجیب غریب به دنبال پنیر

باز هم انگلیس و ورزش‌ های عجیبی که اختراع می‌کند! گویا اجداد انگلیسی‌ها ذهنی خلاق در زمینه پدید‌آوردن ورزش ‌های جالب و عجیب داشته‌اند. نام دیگر این ورزش غلت خوردن از تپه است و جزو عجیب‌ ترین ورزش‌ های جهان محسوب می‌شود. مسابقه به این صورت است که داور مسابقه یک پنیر گرد و ۲ الی ۴ کیلویی را از تپه به پایین قل می‌دهد و شرکت کنندگان باید به دنبال آن بروند. هر کس زودتر پنیر را گرفت، برنده است.

با این‌که این ورزش جالب و دیدنی مجروحان بسیاری را در پی دارد؛ اما همچنان نه تنها در بین مردم انگلیس بلکه در اسپانیا و فرانسه نیز طرفداران خاص خود را دارد.

عجیب ترین ورزش های جهان

بیشتر بخوانید: بهترین بازی های فکری اندروید و آیفون: 34 بازی معمایی گوشی

ورزش جالب هاکی زیر آب

این ورزش در سال ۱۹۵۴ در انگلستان پدید آمد و نام دیگر آن ورزش اختاپوس است. جالب است بدانید که این ورزش عجیب توسط مدیر یک باشگاه غواصی اختراع شد. وی که دوست نداشت اعضای باشگاهش را از دست بدهد، فکر پدیدآوردن این بازی به ذهنش خطور کرد؛ اما مطمئنا نمی‌دانست که ورزشی که اختراع می‌کند روزی جز پرطرفدارترین ورزش ‌های عجیب و غریب دنیا خواهد شد.

برای انجام آن به دو گروه شش نفره و وسایل واترپلو نیاز است و قوانینی شبیه قوانین هاکی روی یخ دارد. تنها فرق آن‌ها این است که در هاکی زیر آب مجروحان کم‌تری وجود دارد. این یکی از ورزش‌های عجیب جهان است که دارای مسابقات بین المللی  نیز هست. هاکی زیر آب برای اولین بار در سال ۱۹۸۰ در کشور کانادا برگزار شدند.

ورزش عجیب غریب

ورزش عجیب شطرنج-بوکس

به راستی که در این لیست نام کشور آلمان خالی بود. شطرنج-بوکس ورزشی آلمانی است که همزمان زور بازو و ضریب هوشی انسان را به چالش می‌کشد. این یکی از ورزش های عجیب جهان است که دارای شش دور شطرنج و پنج راند بوکس است. فرد شرکت کننده باید بتواند حریف خود را در یکی از ورزش‌های شطرنج یا بوکس شکست دهد.

البته فکر نکنید که آسان است؛ چرا که برای هر دور وقت خاصی تعیین شده و در صورتی که شرکت کننده نتواند در این زمان حریفش را شکست دهد، می‌بازد. لازم به ذکر است که اگر ۵ دور بوکس تمام شود و هیچ‌ کدام نتوانند حریف خود را ناک‌اوت کنند، آن فردی که بیشترین امتیاز را آورده برنده است.

ورزشهای عجیب جهان

ورزش جالب و دیدنی راگبی زیر آب

راگبی زیر آب را می‌توان عجیب ترین ورزش جهان نامید. این ورزش درست شبیه راگبی معمولی است، با این تفاوت که در زیر آب انجام می‌شود. برای انجام این ورزش عجیب باید دو تیم ۱۱ نفره در یک استخر ۴۰ متری سعی کنند یک توپ سنگین را به سمت دروازه حریف پرتاب کنند. برای شرکت در این مسابقات لازم نیست شرایط خاصی داشته باشید، همین که بتوانید بر وضعیتی که زیر آب حاکم است فائق آیید، می‌توانید در این مسابقه موفق شوید.

بیشتر بخوانید: بهترین زمان مدیتیشن و مراقبه برای تاثیرگذاری بیشتر کی است؟

ورزش های عجیب غریب دنیا

ورزش عجیب لیگ سنگ، کاغذ، قیچی

شاید با شنیدن نام این ورزش کمی تعجب کنید؛ اما باور کنید این همان سنگ، کاغذ، قیچی خودمان است که در آمریکا باب شده است. در سال ۲۰۰۶ در کشور آمریکا لیگی با همین نام برگزار شد و ۲۵۷ نفر از سراسر این کشور نیز در آن شرکت کردند. قوانین این ورزش محبوب بر هیچ‌کس پوشیده نیست و کمتر کسی پیدا می‌شود که با آن آشنایی نداشته باشد.

ورزش های عجیب در دنیا

ورزش جالب غواصی در لجن

اخرین ورزش از عجیب ترین ورزش های دنیا، که قرار است در این مقاله به شما معرفی کنیم، غواصی در لجن است. برای انجام آن لازم است شرکت کنندگان مسیری به طول ۵۵ متر را در لجن شنا کنند. هر کس بتواند سریع‌تر از خط پایان عبور کند، برنده مسابقه است.

شرکت‌کنندگان مانند غواصان معمولی دارای کپسول اکسیژن و کفش غواصی هستند؛ اما بخاطر غلیظ بودن گل و لجن نسبت به آب نمی‌توانند به طور معمول شنا کنند. رکورددار این مسابقات آقای فیلیپ جان بوده که توانسته در طول ۱ دقیقه و ۳۸ ثانیه مسیر مسابقه را بپیماید.

عجیب ترین ورزش های دنیا

بیشتر بخوانید: 25 وسیع‌ترین و بزرگترین بیابان های جهان به ترتیب وسعت بیشتر

ورزش عجیب باتااوشی

باتااوشی یکی از ورزش های عجیب ژاپنی است که به معنای پایین کشیدن تیر چوبی می باشد. این ورزش یک ورزش قدرتی است که هر تیم آن 150 بازیکن دارد که 75 نفره آن ها جایگاه حمله کننده و 75 نفر دیگر جایگاه مدافع خواهند داشت. در این ورزش هدف انداختن تیر چوبی تیم دیگر است. 

ورزش عجیب گاگا بال

ورزش گاگا بال یکی از ورزش های عجیب است که در اردوهای تابستانی بسیار محبوب است. این ورزش ابتدا در کشور اسرائیل به وجود آمده است و بسیار شبیه وسطی است با این تفاوت که این ورزش در یک زمین هشت وجهی چوبی انجام می شود و برای بیرون کردن بازیکنان باید به زیر زانوی آن ها ضربه زد. 

ورزش های باحال اسنو پلو 

ورزش اسنو پلو یا چوگان روی برف در سال 1985 در سوئیس آغاز شد و سپس به یک ورزش بین المللی تبدیل شد. این ورزش در ایالات متحده به طور ویژه در آسپن کلرادو برگزار می شود. این ورزش، به ورزش ثروتمندها معروف است. 

ورزش خرگوش پرانی

یکی دیگر از ورزش های عجیب و غریب که سوئدی ها آن را اختراع کردند ورزش خرگوش پرانی است. در این ورزش خرگوش های تعلیم دیده از روی موانع می پرند. 

ورزش جالب رولر دربی

ورزش رولر دربی بیشتر توسط زنان انجام می شود. در این بازی دو تیم با هم دورتادور یک مسیر واحد می دوند. در هر تیم یک عضو با عنوان جمر یا مسدود کننده وجود دارد که باید جلوی بازیکنان تیم حریف را بگیرد و اجازه ندهد امتیاز بگیرند. لازم به ذکر است که در این بازی احتمال بروز صدمه زیاد است. 

عجیب ترین ورزش دنیا آدم در مقابله با اسب

آیا انسان می تواند اسب را در یک ماراتون شکست دهد؟  برای پاسخ به این سوال ورزش عجیب انسان در مقابله با اسب به وجود آمده است. در این ورزش رقابت کنندگان آماده می شوند تا اثبات کنند که قادرند 

در یک مسیر 35 کیلومتری اسب ها را شکست دهند. 

عجیب ترین ورزش دنیا اسنورکلینگ در مرداب

در این ورزش شرکت کنندگان باید 120 متر در یک مرداب طی کنند. لازم به ذکر است که در این ورزش نمی توانند به طور معمولی شنا کنند و نباید از حرکات دست و پا در شنا استفاده کنند و فقط باید با کمک کفش های شنا این مسیر را طی کنند. این ورزش عجیب و غریب نیز به خاطر یک شرط بندی به وجود آمد و در نهایت گسترش یافت. 

ورزش عجیب شیرجه با شکم

می توان گفت این ورزش یکی از عجیب ترین و دردناک ترین ورزش های جهان است. اما شرکت کنندگانی که این چند ثانیه درد را تحمل می کنند پول بسیاری را دریافت می کنند. 

ورزش عجیب پرورش سبیل

در بین ورزش های عجیب و غریب، این ورزش درست است که عجیب است اما می توان گفت یکی از بی دردسرترین ها است. حواستان باشد به یک پرورش دهنده سبیل نگویید که ورزشکار نیستید. 

بیشتر بخوانید: لیست حیوانات به ترتیب طول عمر بیشتر؛ 50 حیوان با عمر زیاد

ورزش عجیب و غریب بزکشی

ورزش بزکشی یکی از ورزش های ملی افغانستان است که در آن شرکت کنندگان با راندن اسب، بز مرده دیگر شرکت کنندگان را گرفته و آن ها را در یک مسیر دایره ای قرار می دهند. در این ورزش با وجود مشت و لگد و گاهی نیز تیراندازی خشونتش چیزی کم از فوتبال آمریکایی نیست. 

سوالات متداول

آیا سنگ، کاغذ، قیچی هم یکی از ورزش ‌های عجیب دنیا است؟

بله در آمریکا این ورزش هر ساله برگزار می‌شود.

کدام کشور رکورددار اختراع بیشترین ورزش عجیب دنیا است؟

بدون شک انگلستان بیشترین ورزش عجیب را به دنیا معرفی کرده است.

جمع بندی

ممکن است ورزش های عجیب جهان که در این مقاله ذکر شده‌اند کمی خنده‌دار به نظر برسند؛ اما باید بدانید که هر کدام از آن‌ها جز جالب ترین ورزش ها و عجیب ترین ورزش های دنیا بوده و طرفداران خاص خود را دارند. در کل امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و بر اطلاعات شما درباره عجیب ترین ورزش های دنیا افزوده شده باشد. به نظر شما آیا ورزش دیگری نیز وجود دارد که در لیست ورزش عجیب جهان قرار بگیرد؟ کدام ورزش جالب و عجیب برای شما غیرقابل تصور است؟ لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا