طبیعت گردیاماکن دیدنیجاذبه های گردشگریدانستنی هاسفرکجالیست

25 وسیع‌ترین و بزرگترین بیابان های جهان به ترتیب وسعت بیشتر

بزرگترین بیابان های جهان به ترتیب وسعت به نظر شما کدام‌اند؟ وسیع ترین و بزرگترین بیابان جهان در کدام قاره قرار دارد؟ حتما شما هم مانند سایر افراد و گردشگران، ترجیح می‌دهید که برای سفر و گشت‌وگذار مناطق سرسبز و خوش آب و هوا را انتخاب کنید.این تصور اشتباهی است که فکر می‌کنید صحرا و بیابان مکانی برای تفریح و گردش نیست. درصورتی که بیابان‌ها مکان‌ها و جاذبه‌های گردشگری بسیار زیادی دارند که می‌توان با سفر کردن به آن جا بسیار لذت برد.

در کشور خودمان ایران هم بیابان‌ها و صحراهای بسیار زیبا که برای سفر و تفریحات مختلف مناسب هستند هم وجود دارد. تفریحاتی مثل: سافاری روی تپه‌های شنی، پیاده‌روی در کویر، آموزش بقا و زندگی در کویر و لذت بردن از شب‌های کویر که زیبایی بی‌نظری دارند نمونه‌هایی از تفریحاتی هستند که می‌توانید در بیابان‌ها تجربه کنید. امروز در این مقاله از وبسایت فارسی رو، هدف ما توضیح و بررسی دقیق درمورد بزرگترین بیابانهای جهان به ترتیب وسعت است. همچنین قصد داریم بیابان های جهان به ترتیب بیشترین وسعت را برای شما عزیزان نام‌برده و توضیح مختصری درمورد قرار گرفتن هرکدام از آن‌ها بدهیم.

آنچه در ادامه می‌خوانید

بیابان به چه جایی گفته می شود؟

قبل از توضیح و بررسی این موضوع که بزرگترین بیابان های جهان به ترتیب کدام‌اند و در کجا قرار دارند، بهتر از با مفهوم بیابان و دلایل به وجود آمدن آن آشنا شویم. در واقع بیابان یک سرزمین گسترده است که به یک منطقه خشک که در آن بارش وجود ندارد گفته می‌شود. در جغرافیای زمین، بیابان‌ها به دلیل عدم بارش و آب‌وهوای خشکی که دارند، پوشش گیاهی بسیار محدودی دارند.

در کنار پوشش گیاهی کم و محدودی که در بزرگترین بیابان های جهان وجود دارد، اختلاف دما در روز هم یکی دیگر از مشخصات بیابان‌ها است. اگر بخواهیم به صورت دیگری بیابان را تعریف کنیم؛ بیابان به نواحی گفته می‌شود که در آن با وجود کمی رطوبت، موجودات زنده و تغییرات شدید دما در شب و روز مشخص می‌شوند.

احتمالا تا به حال نام برهوت را شنیده‌اید. در زبان فارسی به مکانی که بسیار خشک است و هیچ چیزی در آن پیدا نمی‌شود، برهوت می‌گویند. یک منطقه جغرافیایی هم وجود دارد که در جنوب غرب یا مراکش وجود دارد که به آن بیابان غربی می گویند. در زیر به برخی از ویژگی‌های آب‌وهوایی در پهناورترین بیابان جهان اشاره می‌کنیم:

  • عدم بارنگی در مناطق خشک و بارش باران به ندرت.
  • متفاوت بودن میزان بارش در سال‌های مختلف، که در برخی از بیابان‌ها چندین سال ممکن است هیچ بارشی صورت نگیرد.
  • بارش‌ها در وسیع ترین بیابان جهان، به صورت رگباری و اغلب شدید هستند.
  • به دلیل خشک بودن این نواحی و همچنین وزش باد شدید، میزان تبخیر و تعریق از بارش سالانه بسیار بیشتر است.
  • وزش شدید باد در مناطق بیابانی و خشک، بسیار زیاد است. همین موضوع باعث حمل بیشتر ذرات گرد و غبار می‌شود که بر خشکی هوا می‌افزاید.

تا اینجای مقاله در مورد این که بیابان چیست و ویژگی‌های آب‌وهوایی آن به چه صورت است صحبت کردیم. اما بعد از همه این موارد، ممکن است برخی سوالات مثل: نام بزرگترین بیابان های جهان به ترتیب وسعت چیست؟ بیابان های اسیا به ترتیب وسعت شامل کدام مناطق‌اند؟ بزرگترین بیابان جهان کجاست؟ بزرگترین بیابان افریقا نامش چیست؟ و بسیاری سوال دیگر برای شما به وجود بیاید.

در ادامه به توضیح و بررسی تمامی این سوالات خواهیم پرداخت.

بزرگترین بیابان های جهان به ترتیب وسعت

انواع بیابان‌ها

به نظرم بد نیست بدانید چند نوع بیابان وجود دارد و هرکدام از بیابان‌ها دارای چه مشخصات و خصوصیاتی هستند. در زیر هدف ما توضیح در مورد انواع بیابان است.

بیابان قطبی

بیابان‌های قطبی یکی از انواع بیابان هستند. این نواحی بسیار وسیع بوده و توسط یخ پوشانده شده‌اند. خشکی این نواحی به دلیل پایین بودن بیش از حد دما و سردی این مناطق است.

بیابان‌های توپوگرافی

بیابان‌های توپوگرافی بیابان‌هایی هستند که به دلیل دور بودن زیاد از اقیانوس‌ها و عدم رسیدن رطوبت به این نواحی که یکی از دلایل دیگر آن وجود کوه‌های مرتفع هم هست، بسیار خشک هستند. سومین دلیل نرسیدن باد‌های اصلی به این مناطق، قرار گرفتن آن‌ها در مرکز قاره‌ها است. یکی از نمونه‌های بیابان توپوگرافی، بیابان‌های مرکزی ایران است.

بیابان استوایی

بیابان‌های استوایی نسبت به بیابان‌های قطبی، وسیع‌تر هستند و در فاصله بین 15 تا 30 درجه شمال و جنوب خط استوا قرار دارند. از بزرگترین بیابان های جهان به ترتیب وسعت که در این ناحیه وجود دارند، بیابان شمال آفریقا و بیابان عربستان را نام‌برد.

دلایل پیداش بیابان‌ها

در این قسمت به مهمترین دلایل پیدایش و بو وجود آمدن بیابان ها در کره زمین می پردازیم.

گرم شدن بیش از یک منطقه به دلیل تابش زیاد نور خورشید

در مناطق استوایی به دلیل گرم بودن بیش از حد هوا که دلیل آن سبکی و افت بی در رو است، دما به سمت لایه‌های بالایی جو حرکت می‌کند. زمانی که تا حد زیادی بالا رفت، دمای آن کاهش یافته و به صورت افقی در لایه بالایی جو به سمت عرض‌های بالاتر جغرافیایی حرکت می‌کند. (یعنی به سمت منطقه جنب استوایی یا جنب حاره‌ای می‌رود.) در بین این راه دمایش کاهش می‌یابد و سنگین می‌شود. در عرض‌های 25 تا 30 درجه مانند آبشاری فروکش کرده و به سمت سطح زمین حرکت می‌کند.

درست در آن منطقه‌ای که پایین می‌آید، یک توده کم فشار محلی وجود دارد که به دلیل سبک بودن و گرمی، میل به صعود دارد. همین هوای مهاجر که از لایه‌های بالای جو از استوا آمده مانند یک چکش مانع صعود توده‌های کم فشار می‌شود که همین امر مانع عدم بارش می‌شود.

بیابان گبی در کشور مغولستان که یکی از بیابان‌هایی است که جزو دسته‌ی بیابان های جهان به ترتیب بیشترین وسعت است، به این صورت به وجود نیامد. این بیابان در این محدوده عرض جغرافیایی واقع نشده‌است. گبی به دلیل محصور بودن در میان رشته کوه‌ها و دوری از دریا و بالا بودن ضریب بری، فاقد رطوبت بوده و یکی از بیابان‌های سرد محسوب می‌شود.

همچنین بخوانید: 10 حیوان سنگین جهان: سنگین ترین حیوانات به ترتیب وزن بیشتر

بیابان های جهان به ترتیب به بیشترین وسعت

فشار جنب قاره‌ای

همانطور که می‌دانید فشار هوا در تمامی عرض‌های جغرافیایی یکسان نیست. زمانی که فشار هوا در یک منطقه کم باشد، سبک بودن هوا باعث بالا رفتن آن شده و پس از سرد شدن، اگر میزان رطوبت کافی باشد، بارش صورت می‌گیرد.

هوای گرم و مرطوب استوایی زمانی که بارش اتفاق افتاد، به اطراف مدار رأس‌السرطان و رأس‌الجدی حرکت می‌کند. اما چون در عرض‌های جغرافیایی سنگین شده و تراکم زیاد است، نشست کرده و یک منطقه پر فشار را به وجود می‌آورد. این توده‌ها با از دست دادن رطوبت باعث خشکی و گرمی هوا و همچنین صاف بودن آسمان در این نقاط می‌شوند.

جریان آب سرد ساحلی

جریان‌های آب سرد که در اقیانوس‌ها از سمت قطب جنوب به سمت خط استوا حرکت می‌کنند، در برخی از نواحی به دلیل ایجاد هوای سرد و همچنین نشست هوا، مانع ایجاد بارش می‌شوند. از بزرگترین بیابان های جهان به ترتیب وسعت که وجود دارند، بیابان آتاکاما در آمریکای جنوبی و نامیب در آفریقا را می‌تواند نام برد که به دلیل این جریانات آب سرد به وجود آمده‌اند.

دور بودن از منابع اصلی رطوبت و قرار گرفتن در بین کوهستان‌ها

یکی دیگر از اصلی‌ترین دلایل به وجود آمدن بزرگترین بیابان در کره زمین و همچنین بزرگترین بیابان های جنوب غربی آسیا، دور بودن از منابع اصلی رطوبت و وجود کوهستان است. در این حالت به اثر سایه کوه گفته می‌شود. بیابان‌های تکلامکان که در آسیای مرکزی و گبی که در مغولستان وجود دارند به دلیل دور بودن از دریا به وجود آمده‌اند. همچنین بیابان مرکزی ایران هم تحت تاثیر کوه‌های البرز و زاگرس شکل گرفته است.

بیابان های جهان به ترتیب بیشترین وسعت

فواید بیابان های جهان

بزرگترین بیابان های جهان به ترتیب وسعت در کنار مشکلاتی که دارند، مزایا و فواید بسیار زیادی هم هستند که برخی از آن‌ها در زیر آمده‌اند:

مطالعات در زمینه نجوم

به دلیل کمبود رطوبت و همچنین حداقل بودن میزان آلودگی در مناطق بیابانی، آسمان همیشه صاف بوده و ستارگان جلوه خاصی به آسمان می‌بخشند. همین ویژگی باعث می‌شود که بیابان‌ها از نظر علم نجوم و ستاره‌شناسی از اهمیت بالایی برخوردارند.

منبع اصلی مواد معدنی

منابع اصلی و با ارزشی همچون طلا، مس، آهن و… در مناطق بیابانی قرار دارند.

تولید اصلی انرژی

چون تابش نور خورشید در بزرگترین بیابان جهان زیاد است، بیابان‌ها منبع اصلی تولید انرژی هستند.

گردشگری

یکی دیگر از فواید بزرگترین بیابان کره زمین، این است که به دلیل داشتن زیبایی، سکوت، آرامش و پدیده‌های جذاب مناطق بسیار خوبی برای تفریح و گردشگری هستند.

اهمیت بیابان های جهان به ترتیب به بیشترین وسعت از نظر نظامی

مناطق بیابانی به دلیل دور بودن از مراکز جمعی و انسانی، محل بسیار خوبی برای مانور‌های نظامی و انجام آزمایشات نظامی هستند.

وسیع ترین بیابان جهان

بزرگترین بیابان های جهان به ترتیب بیشترین وسعت

تا اینجای مقاله درمورد این که بیابان چیست و دلایل پیدایش آن صحبت کردیم. در این قسمت هدف ما این است که بگوییم بزرگترین بیابان جهان در کجاست و وسیع ترین بیابان جهان در کدام قاره است. همچنین مساحت بیابان های جهان را هم بررسی می‌کنیم.

جنوبگان؛ بزرگترین بیابان در کره زمین

نام بزرگترین بیابان جهان چیست؟ بزرگترین بیابان جهان، جنوبگان نام دارد که یک بیابان سرد قطبی بوده و مساحت آن برابر با 5500000 مایل مربع است که معادل است با 14000000 کیلومتر مربع.

شمالگان

شمالگان یک ناحیه در اطراف قطب شمال است که بخش‌هایی از روسیه،آلاسکا، کانادا، گرینلند، لاپلند و سوالبا را در برمی‌گیرد. مساحت آن 13985000 کیلومتر مربع یا 5400000 مایل‌مربع است.

صحرای بزرگ آفریقا؛ بزرگترین بیابان آفریقا

سومین مورد از بزرگترین بیابان های جهان به ترتیب وسعت، صحرای بزرگ آفریقا است که یکی از بیابان‌های جنب‌حاره‌ای محسوب می‌شود. مساحت آن 9000000 کیلومترمربع یا حدود 3300000 مایل‌مربع است.

بیابان‌های استرالیا

بزرگترین بیابان استرالیا از نوع جنب‌حاره‌ای بوده که شامل 1371000 کیلومتر مربع از قاره استرالیا را در بر گرفته. مساحت این صحرا‌ها 2700000 کیلومتر مربع یا 1000000 مایل مربع است.

بیابان عربستان؛ بزرگترین بیابان آسیا

بزرگترین بیابان اسیا بیابان عربستان است که در غرب قاره آسیا واقع شده است. پوشش گیاهی این بیابان جنب‌حاره‌ای بوده و مساحت آن 2330000 کیلومتر مربع است که معادل 900000 مایل مربع است. این بیابان بزرگترین بیابان عربستان در دنیا است.

بیابان گبی

گبی یکی دیگر از وسیع ترین بیابان جهان است که پوشش آن سرد زمستانی است. در آسیای مرکزی (چین و مغولستان) قرار دارد و مساحت آن 1295000 کیلومتر مربع یا 500000 مایل مربع است.

کالاهاری

بیابان کالاهاری یک بیابان نیمه‌خشک با زمین‌های شنی است که در جنوب قاره آفریقا قرار دارد. مساحت آن 9000000 کیلومتر مربع است که معادل است با 360000 مایل مربع.

همچنین بخوانید: لیست حیوانات به ترتیب طول عمر بیشتر؛ 24 حیوان با عمر زیاد

بزرگترین بیابان جهان

پاتاگونیا

بیابان پاتاگونیا یکی دیگر از بیابان های جهان به ترتیب بیشترین وسعت است که پوشش آن زمستان سرد و مساحت آن برابر است با 620000 کیلومتر مربع و 200000 مایل مربع. بزرگ‌ترین بیابان آرژانتین است.

بیابان شام

بیابان شام ترکیبی از پوشش استپ و بیابانی است. محل آن در شمال شبه جزیره عربستان واقع است. مساحت آن 520000 کیلومتر مربع یا 200000 مایل مربع است.

بیابان گریت بیسین

دهمین مورد از بزرگترین بیابان های جهان به ترتیب وسعت، گریت بیسین است که هم‌جوار با آمریکای شمالی است. آب‌وهوای آن سرد و خشک بوده و 492000 کیلومتر مربع مساحت آن است که معادل است با 190000 مایل مربع.

چی‌واوا

بیابان چی‌واوا یک بیابان واقع در دو سوی مرز ایالات متحده و مکزیک است. پوشش آن جنب‌حاره‌ای، مساحت آن برابر با 450000 کیلومتر مربع و 175000 مایل مربع است.

بیابان قره‌قوم

قره‌قوم بیابانی واقع در آسیای مرکزی بوده که یکی از بزرگ‌ترین کویر‌های شنی را در جهان دارد. این بیابان حدود 70 درصد مساحت ترکمنستان را در بر گرفته. مساحت آن 350000 کیلومتر وربع و 135000 مایل مربع است.

فلات کلرادو

فلات کلرادو یا استان فلات کلرادو، یکی دیگر از گزینه‌های بیابان های جهان به ترتیب به بیشترین وسعت است که مساحت آن برابر است با 337000 کیلومتر مربع یا 130000 مایل مربع. پوشش این منطقه زمستان سرد است.

سونورا

بیابان سونورا، با داشتن پوشش جنب‌حاره‌ای و مساحتی معادل با 310000 کیلومتر مربع و 120000 مایل مربع، چهاردهمین بیابان بزرگ جهان است که در منطقه مرزی آمریکای شمالی (مکزیک و ایالات متحده آمریکا) قرار دارد.

بزرگترین بیابانهای جهان به ترتیب وسعت

بیابان قزل‌قوم

قزل‌قوم در زبان ترکی به معنای شن سرخ است. پوشش این منطقه زمستان سرد و مساحت آن 300000 کیلومتر مربع یا 115000 مایل مربع است که در آسیای مرکزی (قزاقستان، ترکمنستان و ازبکستان) قرار دارد.

تکله‌مکان

مورد بعدی از درمورد وسیع ترین بیابان جهان، بیابان تکله‌مکان، واقع در کشور چین است. 80 درصد این منطقه تپه‌های شنی هستند. مساحت آن 270000 کیلومتر مربع یا 105000 مایل مربع است.

بیابان تار

تار یک بیابان با پوشش جنب‌حاره‌ای و مساحت 200000 کیلومتر مربع یا 77000 مایل مربع است که در آسیای جنوبی (هند و پاکستان) قرار دارد. در منطقه آسیا، سومین بیابان بزرگ جهان است.

دشت مارگو

بیابان مارگو، هجدهمین بیابان بزرگ در جهان است که پوشش آن Subtropical و مساحت آن 150000 کیلومتر مربع و 58000 مایل مربع است و در افغانستان قرار دارد. همچنین گفته می‌شود این دشت، محل بزرگی از ذخایر اورانیوم است که تا نزدیکی ایران ادامه دارد.

بیابان ریگستان

ریگستان یک فلات بسیار خشک واقع در افغانستان است که پوشش آن Subtropical و مساحتی برابر با 146000 کیلومتر مربع و 56400 مایل مربع دارد.

آتاکاما

آتاکاما یکی از خشک‌ترین بیابان‌ها در دنیا است که در آمریکای جنوبی (شیلی و پرو) قرار دارد. پوشش این منطقه Mild Coastal و مساحت آن برابر با 140000 کیلومتر مربع و 54000 مایل مربع است.

بیابان موهاوی

موهاوی یکی دیگر از بزرگترین بیابان جهان است که پوشش آن جنب‌حاره‌ای و مساحتی برابر با 124000 کیلومتر مربع و 48000 مایل مربع واقع در ایالات متحده آمریکا دارد.

کلمبیا بیسن

بیابان کلمبیا بیسین یکی از بزرگ‌ترین بیابان‌ها در ایالات متحده است که پوشش آن زمستان سرد و مساحت آن 83100 کیلومتر مربع و 32100 مایل مربع است.

نامیب

نامیب یک بیابان ساحلی واقع در جنوب آفریقا (آنگولا و نامیبیا) است که پوشش آن Cool Coastal  و مساحت 81000 کیلومتر مربع و 31000 مایل مربع دارد.

پهناورترین بیابان جهان

دشت کویر؛ بزرگترین بیابان ایران

بزرگترین بیابان ایران دشت کویر است که پوشش آن جنب‌حاره‌ای و مساحت آن برابر است با 77000 کیلومتر مربع یا 30000 مایل مربع. دشت کویر در جنوب رشته کوه البرزی قرار دارد.

دشت لوت

دشت لوت بیابانی در قسمت جنوب شرقی ایران است که پوشش آن مانند دشت کویر از نوع جنب‌حاره‌ای و مساحت آن 52000 کیلومتر مربع یا 20100 مایل مربع است.

سوالات متداول

نام بزرگترین بیابان جهان چیست؟

وسیع ترین بیابان جهان جنوبگان است که دارای بیشترین مساحت و سرد‌ترین آب‌وهوا را در جهان دارد.

وسیع ترین بیابان جهان در کدام قاره است؟

جنوبگان قاره‌ای در دنیا است که پنجمین قاره از نظر وسعت است و بزرگ‌ترین بیابان را هم شامل می‌شود.

بیابان های جهان به ترتیب وسعت در بازی خواستگاری چیست؟

بازی خواستگاری یک بازی حدس کلمه از روی حروف الفبا است که در آن شما می‌توانید نام بیابان‌های بزرگ را در جهان پیدا کنید.

نام بزرگترین بیابان جهان چیست

جمع بندی

همه ما با شنیدن نام بیابان، توقع یک منطقه خشک و گرم را داریم. درصورتی که اینگونه نیست و بسیاری از بیابان‌های بزرگ در جهان در مناطق بسیار سرد و خشک قرار دارند. بیابان‌ها در کنار بر تمامی مشکلاتی که به همراه دارند از قبیل، گرمای زیاد، سرد و خشک بودن، عدم بارش، نبود پوشش گیاهی کافی و… فواید و مزایای بسیار زیادی هم دارند. بیابان‌ها بهترین مکان برای انجام تحقیات و آزمایش‌های نجوم است. همچنین به دلیل دور بودن از مناطق مسکونی برای انجام مانور‌های نظامی هم بسیار مفید هستند. همچنین برای تفریح و گردش برای افرادی که علاقه زیادی به سکوت و آرامش دارند، بهترین گزینه هستند.

17 ژوئن که برابر است با 27 خردادماه، روز جهانی بیابان‌زدایی است. یکی از چالش‌هایی که در قرن اخیر با آن مواجه هستیم همین مسئله است. در حال حاضر 191 کشور عضو کنوانسیون بین‌المللی مبارزه با بیابان‌زدایی هستند. این کنوانسیون علاوه بر مهار بیابان‌زدایی، سعی در ریشه کردن فقر و رسیدن به توسعه پایدار در کشور‌های مبتلا است. امروز در این مقاله از وبسایت فارسی رو، بزرگترین بیابان های جهان به ترتیب وسعت بازی خواستگاری را توضیح دادیم و علاوه بر بررسی بیابان های جهان به ترتیب بیشترین وسعت، توضیح دادیم که بزرگترین بیابان جهان چه نام دارد. اگر شما هم در این زمینه اطلاعاتی دارید، حتما با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا