زوج و خانوادهخانوادهدانستنی هاروانشناسی و خانواده

انواع ازدواج ها: 20 نوع از ازدواج های مختلف در جهان

انواع ازدواج ها کدام‌اند؟ به نظر شما چند نوع ازدواج داریم؟ ازدواج و پیمان زناشویی به معنی شراکت عاطفی و احساسی میان دو نفر است. در حالت عادی و معمولی، ازدواج بستری برای این خواهد بود که زن و مرد با هم محرم شوند و در تمامی امور، متحد و شریک باشند. به این صورت است که خانواده شکل می‌گیرد. اما امروزه معنی اصلی و قدیمی ازدواج کاملا فرق کرده است. به اندازه­ای که معنی اصلی آن تا حدودی فراموش و اهداف اصلی آن زیر سوال رفته‌اند. امروزه در سراسر دنیا انواع ازدواج های جدید به وجود آمده‌اند با عنوان‌های مختلفی مثل ازدواج سفید، بنفش و… .

در هر صورت پرداختن به این مقوله بسیار مهم و شناخت بیشتر جنبه‌های مختلف آن نیازمند آگاهی و آشنایی بیشتر با مسئولیت‌ها و شرایط ازدواج است که بر دوش زوجین قرار دارد. روانشناسان خانواده به این اصل معتقدند که انواع ازدواج­های مختلف در جهان، ویژگی‌ها و شرایط خاص خودشان را دارند که موجب تفاوت جدی هرکدام از آن‌ها با دیگری است.

امروز با این مقاله از وبسایت فارسی رو، هدف ما برسی انواع ازدواج در سراسر جهان و توضیح جنبه‌های مختلف هرکدام است. همچنین مزایا و معایب هرکدام را هم بررسی خواهیم کرد.

انواع ازدواج های مختلف

انواع ازدواج ها در جهان و شکل های مختلف آن

انواع ازدواج ها در طول تاریخ و در سراسر جهان بسیار زیاد بوده‌اند. یکی از بزرگ‌ترین کمک‌ها به آینده خودتان این است که انواع ازدواج را به خوبی بشناسید تا بتوانید با دید بازتری در مورد این مسئله مهم تصمیم‌گیری کنید. اگر بخواهیم به صورت کلی بگوییم، ازدواج یکی از نهاد‌های اجتماعی بزرگ در جهان است. ازدواج به وسیله جامعه بشری تاسیس و تقویت شد که با نهاد خانواده ارتباط بسیار نزدیکی دارد.

از آن‌جایی که این یک مسئله بسیار مهم به شمار می‌رود، وجود هرگونه مشکل یا شکست در آن بر تمامی جنبه‌های زندگی فرد اثر می­گذارد. شاید برای شما هم این سوال پیش آمده‌باشد که چند نوع ازدواج در جهان داریم؟

پاسخ به این سوال کار دشوار و سختی نیست. فقط باید تمامی انواع آن را به طور کامل و دقیق بشناسید تا بتوانید بهترین انتخاب را در این زمینه داشته‌باشید. در ادامه این مقاله به توضیح و بررسی انواع ازدواج های مختلف می‌پردازیم.

ابتدا ازدواج‌های اصلی و متعارف را مورد بررسی قرار می‌دهیم با شکل های مختلف ازدواج همراه باشید:

ازدواج چند همسری یا Polygyny

ازدواج چند همسری یا Polygyny، به معنی ازدواج یک مرد با چندین زن به طور همزمان  است. این نوع ازدواج رایج‌ترین نوع ازدواج در تمدن اسلام به شمار می­رود. در این ازدواج مرد می­تواند همزمان چند همسر داشته باشد به شرطی که همسران او با یک‌دیگر خواهر نباشند. چه خواهر سببی چه نسبی.

اگر در ازدواج چند همسری، همسران با هم خواهر باشند به آن ازدواج چند همسری سورورال می‌گویند. که در حال حاضر در بسیاری از قبیله‌های سرخ‌پوستی رواج دارد. اگر همسران با یکدیگر خواهر نباشند به آن غیر سورورال می‌‌گویند. که رایج‌ترین نوع ازدواج چند همسری در جهان و به خصوص در کشور‌های اسلامی است. متاسفانه در این نوع از ازدواج، حقوق زنان به هیچ عنوان رعایت نمی‌شود.

همچنین بخوانید: مرد از کدام قسمت بدن زن خوشش میاد و نگاه می‌کند + عکس

انواع ازدواج های جدید

ازدواج Polyandry یا چند شوهری

این نوع ازدواج که بسیار به ندرت دیده‌ می‌شود، زنان به طور همزمان چند شوهر دارند. این ازدواج پیش از ظهور اسلام بیشتر در قبایل عرب رواج داشت. پس از آمدن اسلام، این چند شوهری حرام اعلام شد. هنوز هم در هند میان قبایل تیان، تودا، کوتا، خسا و لاداخلی رایج است.

ازدواج چند شوهری هم به دو صورت انجام می‌شود:

  • چند شوهری برادری

مربوط به زمانی است که یک زن همزمان با چند برادر ازدواج کند و این یعنی تمامی برادران یک خانواده، با هم یک همسر داشته‌باشند.

  • چند شوهری غیر برادری

در این روش، یک زن می‌تواند با چندین مرد که هیچ نسبت و رابطه فامیلی با هم ندارند ازدواج کند. در ازدواج چند شوهری، از زمان قدیم روشی برای تعیین کردن پدر فرزندی که متولد می‌شود وجود داشته‌است.

در میان قبایل تودا، یکی از همسران در یک مراسم رسمی که نام آن تعظیم و تیر است، به همراه زن شرکت می‌کند و خودش را به عنوان پدر نوزاد تازه متولد شده معرفی می‌کند.

در قبیله ساموآ، فرزندان پس از گذراندن چند سال اول زندگی خود می‌توانند برای اقامت دائم یک پدر انتخاب کنند. مردی که انتخاب شود، به عنوان پدر آن بچه برای همیشه شناخته می‌شود.

همچنین بخوانید: زن از کدام قسمت بدن مرد خوشش میاد و نگاه می کند + عکس

انواع ازدواج در دنیا

تک همسری

ازدواج تک همسری یا Monogamy، یکی از انواع ازدواج های مختلف است که همه شما با آن به طور کامل آشنا هستید و از رایج‌ترین نوع ازدواج در سراسر جهان محسوب می­شود. در ازدواج تک همسری، زن و مرد به هم متعهد می‌شوند که پس از ازدواج با هیچ کسی رابطه جنسی نداشته باشند. هرکدام از آن‌ها که خلاف این تعهد عمل کند، خیانت کرده‌است.

همچنین بخوانید: 14 تعبیر خواب خیانت زن، مرد، شوهر، همسر، دوست پسر و دختر

قدمت این ازدواج به زمان آدم و حوا برمی­گردد. در ازدواج تک همسری وجود عشق و علاقه بین زوج‌ها باعث می‌شود برابری بیشتری با هم داشته باشند. رشد و شکوفایی هردو بیشتر خواهد شد. آرامش روانی ازدواج تک همسری از چند همسری و چند شوهری بسیار بیشتر است و درگیری‌های آن‌ها را ندارد.

ازدواج تک همسری هم به دو دسته تقسیم می‌شود:

  • ازدواج تک همسری چند‌باره

اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، تک همسری چند‌باره رایج‌ترین نوع ازدواج در دنیا است. در این نوع ازدواج، اگر فردی همسرش فوت کند یا از همسر خود جدا شود حق دارد مجددا ازدواج کند. اما نمی‌تواند در یک زمان دو همسر داشته باشد.

  • تک همسری دائم

در ازدواج تک همسری دائم فرد حتی پس از مرگ و جدایی از همسرش، حق ازدواج مجدد را ندارد.

انواع ازدواجها در جهان

ازدواج دائم

ازدواج دائم که یکی دیگر از انواع ازدواج ها به حساب می­آید، دونفر قرار است تا پایان عمرشان در کنار هم زندگی کنند. البته اگر مشکلی مثل عدم تفاهم بین آن‌ها وجود داشته باشد، می‌توانند از هم جدا شوند.

در این نوع ازدواج از کلمه نکاح استفاده می‌شود. نکاح به معنی این است که بر اساس قوانین ازدواج رابطه جنسی بین این زن و مرد از نظر دین و شرع و قانون مشروع و حلال خواهد بود. بر اساس قوانین دین اسلام، یک مرد می‌تواند در ازدواج دائم هم 4 همسر به طور همزمان و دائم داشته‌باشد.

ازدواج متعه یا موقت

در زبان عربی به ازدواج موقت، متعه هم گفته ‌می‌شود. متعه بین زن و مرد قراردادی است که در زمان معین به هم محرم هستند. پس از اتمام این زمان، زن و مرد با درخواست طلاق از هم جدا می‌شوند و دیگر با هم نسبتی ندارند.

پس از اتمام مهلت ازدواج موقت، زن برای ازدواج مجدد باید 2 ماه صبر کند و بعد از گذشت 2 ماه می­تواند مجدد ازدواج کند. اهل سنت معتقد هستند که پیامبر ازدواج موقت را ممنوع اعلام کرده‌است. اما اهل شیعه اعتقاد دارند که پیامبر هرگز این نوع ازدواج را منع و ممنوع نکرده.

تا اینجای مقاله انواع ازدواجها در جهان را که شامل ازدواج‌های متعارف بودند بررسی کردیم. در ادامه به بررسی ازدواج‌های نا متعارف در دنیا می‌پردازیم.

ازدواج سفید

ازدواج سفید به این معنی است که زن و مرد بودن هیچ ثبت قانونی و صیغه محرمیت با هم در یک خانه زندگی می‌کنند. در برخی از فرهنگ‌ها این نوع ازدواج را لازمه و پیش‌ زمینه‌ای برای ازدواج دائم می‌دانند. اما در دین و فرهنگ کشور‌های اسلامی، این ازدواج حرام است و از نظر شرعی پذیرفته ‌نیست.

چند نوع ازدواج داریم

صوری

یکی دیگر از انواع ازدواج ها ازدواج صوری است. هدف اصلی از این نوع ازدواج تشکیل خانواده نیست. معمولا برای مهاجرت، ارث و میراث و موارد این‌چنینی این ازدواج صورت می گیرد.

در ازدواج صوری چون هیچ صیغه و نکاحی وجود ندارد، داشتن رابطه جنسی حرام و خلاف شرع و قانون است و مجازات آن در حکم زنا خواهد بود.

ازدواج بنفش

ازواج بنفش حکم یک ازدواج مصلحتی را دارد. این نوع ازدواج که بیشتر در کشور‌های غربی انجام می‌شود، بین یک فرد دگرجنس‌گرا و یک فرد هم‌جنس‌گرا برای مخفی نگه­داشتن گرایش جنسی این فرد صورت می­گیرد.

انگیزه ازدواج بنفش این است که دو نفر به طور مخفیانه بتوانند با شریک هم‌جنس خودشان زندگی کنند بدون این که خانواده و دوستان یا همکاران در محیط کار از این موضوع اطلاعی داشته‌باشند.

ازدواج هم ‌جنس‌گرایان

یکی دیگر از انواع ازدواج های جدید، ازدواج همجنسگرایان است. در این نوع ازدواج دو مرد یا دو زن که هم جنس‌گرا هستند با هم ازدواج می‌کنند. می‌توان گفت این ازدواج از نظر خانواده‌ها در سراسر جهان قابل قبول نیست و با آن مخالفت‌های بسیار زیادی می‌کنند. همچنین در برخی از کشور‌ها جرم شناخته می‌شود.

اما در بعضی از کشور‌ها هم این موضوع ایرادی ندارد و حتی شرایط پزشکی و آزمایشگاهی مناسب برای فرزند‌آوری این افراد فراهم شده‌ است.

ازدواج همجنس‌گرایان

ازدواج کودک همسری

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، سن قانونی برای برقراری رابطه جنسی 16 تا 18 سال شناخته شده‌است. در صورتی که ازدواج در سنی کمتر از این رنج اعلام شده انجام بگیرد، به عنوان کودک همسری شناخته می‌شود که از نظر سازمان جهانی یونیسف، جرم محسوب می­شود.

در اغلب کشور‌ها کودک همسری آزار جنسی کودکان شناخته شده و از نظر قانونی ممنوع اعلام شده‌است. اما متاسفانه در بسیاری از کشور‌ها از جمله ایران در حال انجام است.

ازدواج‌های غیابی

همانطور که از نام این ازدواج مشخص است، به صورت غیابی انجام می‌شود. در این ازدواج، یکی از طرفین در خارج از کشور زندگی می‌کند یا برای تردد منع قانونی دارد. مراسم عقد در این ازدواج به صورت تصویری یا صوتی انجام می‌شود. برای جاری شدن عقد حضور نماینده قانونی که باید وکالت‌نامه رسمی هم داشته باشد، الزامی است.

ازدواج شخص با خود

سولوگامی یا ازدواج با خود، به این معنی است که فرد تصمیم می‌گیرد با خودش ازدواج کند. در کشور‌های آمریکا، تایوان، ژاپن و انگلستان این ازدواج رواج دارد و دیده می‌شود. هیچ‌گونه منع قانونی هم ندارد.

ازدواج سامبو یکی دیگر از انواع ازدواج در دنیا

ازدواج سامبو یا همزی یکی دیگر از انواع ازدواج ها در جهان است. در این ازدواج دو نفر بدون هیچ تعهدی با هم در یک خانه زندگی می‌کنند و حتی بچه‌دار هم می‌شوند. در کشور سوئد و کشور‌های اسکاندیناوی این ازدواج رواج زیادی دارد.

طبق قوانین این کشور‌ها در این نوع از ازدواج، اگر یکی از همزی‌ها فوت کند، همزی دیگر می‌تواند به زندگی خودش در آن خانه ادامه دهد و تمامی اموال موجود در خانه را هم به ارث می‌برد. اما برای حساب‌های بانکی باید حتما وصیت‌نامه‌ای وجود داشته‌ باشد.

Group marriage یا ازدواج گروهی

ازدواج گروهی یا Group marriage، به معنای ازدواج چند زن و چند مرد با هم است. در این ازدواج که کاملا برخلاف ازدواج کلاسیک بوده، تمامی زنان و مردان یک گروه با هم در یک خانه مشترک به عنوان همسران هم زندگی می‌کنند. برزیل تنها کشوری است که این نوع ازدواج در آن انجام می‌شود.

همچنین بخوانید: تعبیر خواب رابطه جنسی:17 تعبیر خواب نزدیکی با محرم و نامحرم

شکل های مختلف ازدواج

ازدواج باز

ازدواج اشتراکی یا ازدواج باز (open marriage)، به رابطه یا ازدواجی گفته می‌شود که هرکدام از طرفین هر زمانی که دلشان بخواهد اجازه دارند با فرد دیگری وارد رابطه عاشقانه یا جنسی شوند.

ازدواج Swinging marriage

در این ازدواج هرکدام از طرفین می‌توانند هم رابطه عاشقانه و هم رابطه جنسی با دیگر اشخاص داشته‌باشند. در این ازدواج، مبادله زن و شوهر هم صورت می گیرد.

ازدواج Polyamory marriage

در این نوع ازدواج که از انواع ازدواج های جدید بوده، زوج‌ها می‌توانند با افراد دیگر رابطه عاشقانه داشته‌باشند. در این ازدواج خبری از برقراری رابطه جنسی با دیگران نیست.

ازدواج مصلحتی

در این نوع ازدواج دونفر به دلایل سیاسی با هم ازدواج می‌کنند. در این نوع از ازدواج، هیچ‌گونه عشق و علاقه‌ای وجود ندارد. این ازدواج واقعی نیست.

ازدواج اجباری

یکی دیگر از انواع ازدواج های مختلف، ازدواج اجباری است. در این ازدواج یکی از طرفین بنا به دلایلی تحت فشار روانی یا جسمی قرار می‌گیرد و مجبور به پذیرفتن این ازدواج می‌شود. در این ازدواج قربانیان زنان هستند.

ازدواج سنتی

ازدواج فامیلی

ازدواج فامیلی همانطور که از نامش مشخص است، به ازدواج میان زن و مردی گفته می‌شود که با یک‌دیگر نسبت فامیلی دارند. مثل دخترعمو و پسر عمو، دختر عمه و پسر دایی و… . این ازدواج توصیه نمی‌شود. چرا که در این نوع از ازدواج، احتمال معلولیت فرزندان بسیار بالا است. اگر هم تمایل به این نوع ازدواج دارید باید حتما آزمایشات ژنتیک را پیش از ازدواج انجام دهید.

سوالات متداول

انواع ازدواج های جدید کدام است؟

در سراسر دنیا انواع مختلفی از ازدواج‌ها وجود دارد که متناسب با گرایش و قوانین مختلفی که در کشور‌ها وجود دارد، رایج است.

حداقل چند نوع ازدواج در دنیا داریم؟

حداقل 20 نوع ازدواج مختلف در جهان وجود دارد که هر روزه بر اساس تغییرات گرایش و تفکرات افراد، به آن‌ها اضافه می‌شود.

ازدواج گروهی

جمع بندی

ازدواج یکی از مهم‌ترین بحث‌ها در زندگی تمامی افراد است. اهمیت این موضوع آنقدر زیاد بوده که شکست یا موفقیت در آن بدون شک روی تمامی جنبه‌های دیگر زندگی افراد هم تاثیر می گذارد. برای داشتن یک انتخاب درست و یک ازدواج موفق باید در وهله اول خودتان و گرایشتان را بشناسید. انواع ازدواج در دنیا وجود دارد که بر اساس گرایشات و تمایلات افراد دسته‌بندی می‌شوند.

با وجود این که انواع ازدواج ها در جهان وجود دارد، اما شما باید به طور کامل خودتان را بشناسید و بدانید از زندگی و ازدواج چه توقعی دارید سپس اقدام به ازدواج کنید. در این مقوله باید به این نکته توجه نمایید که کسی نمی‌تواند شما را مجبور به انجام این کار کند و شما نباید تن به ازدواج با هر آدمی بدهید.

ما در این مقاله از وبسایت فارسی رو، انواع ازدواج های جدید را برای شما عزیزان توضیح دادیم و جنبه‌های مختلف تمامی آن‌ها را بررسی کردیم و دانستسم که چند نوع ازدواج داریم. اگر شما هم در این زمینه اطلاعات یا تجربه‌ای دارید، حتما با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا