تناسب اندامورزش در خانه

محبوب ترین ورزش های جهان کدامند ؟

از هزاران سال پیش تا کنون، شاهد ورزش های زیادی در تاریخ زندگی بشریت هستیم. از تندرستی، سرگرمی و رقابت، می توان به عنوان اهداف اصلی به وجود آمدن ورزش ها یاد کرد. هنوز هم این سه مورد را می توان اهداف اصلی ورزش دانست. اما به وجود آمدن مسابقات جهانی و سراسری در برخی از ورزش ها، به حساسیت، محبوبیت و جدیت آن ها اضافه کرد. به همین دلیل در ادامه قصد داریم به معرفی و بررسی محبوب ترین ورزش های جهان بپردازیم.

بیشتر بخوانید: آشنایی با ورزش پاتیناژ ، ورزشی شاد و جذاب!

اولین ورزش محبوب در جهان فوتبال

وقتی می خواهیم لیستی را از محبوب ترین ورزش های جهان درست کنیم، بدون شک قوتبال باید در رتبه اول قرار داشته باشد. طبق آمار به دست آمده بیش از نیمی از جمعیت جهان، طرفدار ورزش فوتبال هستند. بسیاری از مردم، آغاز ورزش فوتبال را در انگلستان می دانند. اما این باوری اشتباه است. فوتبال ابتدا در کشور چین به وجود آمد. در ادامه در بین یونانیان، ژاپنی ها و رومی های باستان رواج پیدا کرد. در ادامه این ورزش در کشور انگلستان به شکلی معاصر تبدیل شد.

واترپو ورزش محبوب در دنیا

واترپلو هم به مانند بسیاری از ورزش های دیگر، در کشور انگلستان به وجود آمد. این ورزش تلفیقی از چند ورزش دیگر است. واترپلو ورزشی است که در آب برگذار می شود. بازیکنان دو تیم باید در طول بازی توپ را وارد درباره حریف خود کنند. این ورزش در سال 1900 به صورت رسمی به المپیک اضافه شد. برای انجام این ورزش باید شنا را در یکی از بهترین استخر ها مانند استخر موج طلایی یاد بگیرید تا بتوانید در مسابقات واترپلو شرکت کنید.

ورزش کریکت  پر طرفدار

ورزش کریکت با داشتن 2.5 میلیارد طرفدار، جزو محبوب ترین ورزش های جهان محسوب می شود. این ورزش در کشور انگلستان محبوبیت زیادی دارد و در کشور های ذی النفع نیز بسیار رواج پیدا کرده است. کریکت در قرن 18 به ورزش رسمی کشورانگلستان تبدیل شد. کریکت کاملا به مانند فوتبال، بین دو تیم 11 نفره برگذار می شود. در این ورزش هر تیمی که بیشترین امتیاز را دریافت کند، پیروز بازی است. برای بالا بردن قوای بدنی باید بدنی ورزیده داشته باشید پس حتما باید آموزش شنا رفته باشید تا از قدرت بدنی خوب برخوردار شوید.

هاکی روی زمین ورزش محبوب در دنیا

ورزش هاکی روی زمین جزو محبوب ترین ورزش های جهان به حساب می آید. این ورزش دارای بیش از 2 میلیارد طرفدار در دنیا است. دلیل اصلی تعداد طرفداران زیادی هاکی روی زمین را می توان محبوبیت این ورزش درچهار قاره آسیا، اروپا، استرالیا و آفریقا دانست. شکل بازی هاکی روی زمین، بسیار مشابه فوتبال است. بزرگترین تفاوت بین هاکی و فوتبال، استفاده از چوب های مخصوص برای بازی با توپ است. بعد از همه این استخر ماساژ در استخر می تواند سرحالتان کند.

تنیس پرطرفدار در جهان

ورزش تنیس در سراسر جهان بیش از 1 میلیارد طرفدار دارد. باوری وجود دارد که شکلی از تنیس ابتدا در بین رومی ها، یونانیان و مصری ها به وجود آمد. اما شکلی که درحال حاضر از تنیس شاهد هستیم، ابتدا در کشور فرانسه رواج پیدا کرده و سپس کشور های دیگر هم از تنیس استقبال کرده اند.

والیبال از محبوب ترین های دنیا

والیبال با بیش از 900 میلیون طرفدار، جزو محبوب ترین ورزش های جهان به حساب می آید. طبق بررسی های انجام شده، این ورزش در حال حاضر بیشتر در اروپای غبی و آمریکای شمالی محبوب است. کشوریکه والیبال در آن به وجود آمد را می توان امریکا دانست؛ چرا که در سال 1895 در این کشور توسط ویلیام مورگان بود که به وجود آمد. هدف اصلی مورگان به وجود آوردن ورزشی از ترکیب بسکتبال، بیس بال، تنیس و هندبال بود. ورزش والیبال تحت دو تیم 6 نفره برگذار می شود.

بیشتر بخوانید: 21 ورزش عجیب و غریب: جالب ترین و عجیب ترین ورزش های جهان 

تنیس روی میز

تنیس روی میز دارای 875 میلیون هوادار در سراسر جهان است. ورزش تنیس روی میز در قرن 19 و درکشور انگلستان به وجود آمد؛ حال به یکی از محبوب ترین ورزش های جهان تبدیل شده است. در تنیس روی میز دو تیم متشکل از یک یا دو بازیکن وجود دارند. هر تیم که امتیاز بیشتری را کسب کند پیروز بازی است. تنیس روی میز را اکثر مردم با اسم پیگ پنگ می شناسند.

بسکتبال پرطرفدار

ورزش بسکتبال که در کشور خودمان هم دارای طرفداران بسیاری است، در سراسر جهان حدود 828 میلیون طرفدار دارد. این ورزش در سال 1891 توسط دکتر جیمز ناسمیت و در شهر ماچوست آمریکا به وجود آمد. هدف از ایجاد ورزش بسکتبال، جایگزین شدن او به جای فوتبال بود؛ چرا که درفضای بسته برگذار می شد و احتمال آسیب دیدن بازیکن ها هم کمتر بود. در حال حاضر بسکتبال نتوانسته محبوبیت فوتبال را کسب کند؛ اما باز هم جزو محبوب ترین ورزش های جهان به حساب می آید.

بیسبال

ورزش بیسبال با داشتن 500 میلیون هوادار، جزو محبوب ترین ورزش های جهان به حساب می آید. این ورزش در کشور های آمریکا، کارائیب و ژاپن بسیار پر طرفدار است. در ورزش بیسبال شاهد دو تیم 9 نفره خواهید بود. هردو تیم با چوب های مخصوص بر دست و رد و بدل کردن توپ، سعی در دریافت امتیاز خواهند داشت.

ورزش راگبی محبوب

به مانند خیلی از ورزش های دیگر، راگبی هم در انگلستان به وجود آمده است؛ تارییخ پدید آمدن این ورزش به قرون وسطی انگلستان بر می گردد. راگبی در حال حاضر به صورت تخمینی دارای 475 میلیون نفر طرفدار در دنیا است. این ورزش در کشور های تحت استعمار انگلیس مانند نیولند و استرالیا بسیار رایج و محبوب است. دو تیم در ورزش مهیج راگبی با رساندن توپ به خط پایان بازی امتیاز دریافت می کنند. قدرت بدنی، استقامت، سرعت و تنفس زیاد در این بازی حرف اول را می زند.

کشتی

از کشتی می توان به عنوان قدیمی ترین و محبوب ترین ورزش های جهان یاد کرد. ابداع این ورزش به هزاران سال گذشته بر می گردد. کشتی جزو ورزش هایرسمی المپیک است. این ورزش در کشور ما نیز محبوبیت بسیاری را دارد. قدرت بدنی، استقامت و تسلط بر فنون از معیار های مهم بازیکنان ورزش کشتی است.

سخن نهایی

ورزش هایی که در این مقاله به آن پرداختیم، هر کدام به شیوه و نوع خاص خود برگذار می شوند؛ اما برخی از آن ها تلفیقی از ورزش های دیگر هستند. محبوب ترین ورزش های جهان در حال حاضر سرگرم کننده میلیون ها هوادار می باشند. هر کدام از ورزش های ذکر شده، در نقطه جغرافیایی خاصی به رسمیت شناخته شده اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا