نکاتدانستنی ها

30 حقیقت درباره چپ دست ها: خصوصیات دست چپ ها چیست؟

تمام انسان‌هایی که در جهان زندگی می‌کنند به دو دسته  چپ دست‌ ها و یا راست‌ دست‌ها تقسیم می‌شوند. در ابتدا فکر می‌کردند که چپ دست ‌ها غیرطبیعی و یا ضعیف‌اند اما بعدتر فهمیدند که چپ دست بودن نشانه ضعیف بودن و غیرطبیعی بودن  نیست. هیچ شواهدی مبنی بر وجود مشکلات جسمی و روحی در دست چپ ها وجود ندارد؛ اما دلیل این تفکرات قطعاً  کم بودن تعداد چپ دست ‌ها است. جمعیت آن‌ها بین ۱۰ تا ۱۵ درصد از کل جمعیت جهان است.

چپ دست بودن و راست‌ دست بودن ویژگی‌های متفاوتی را نیز در افراد خلق می‌کند. از دوران کودکی و مدرسه زیاد شنیده‌ایم که چپ دست‌ ها باهوش ‌ترند و تست هوش چپ دست ‌ها نشان می‌دهد که آن‌ها هوش بسیار بالایی دارند. از این همیشه به افراد موقع نوشتن دقت می‌کردیم و حتی برخی از ما آرزو داشتیم که چپ دست باشیم. از آنجایی‌که تعداد راست ‌دست‌ها بیشتر است اغلب امکانات متناسب با این افراد خلق می‌شود و دست چپ ها اصولاً دچار مشکل می‌شوند.

آنچه در ادامه می‌خوانید

دلیل چپ دست بودن چیست؟

برخی تئوری‌ها وجود دارد که می‌گویند عوامل ‌ژنتیکی، تفاوت‌های موجود در نیم‌کره‌های مغز  و قرار گرفتن در معرض‌ هورمون‌های پیش از تولد ممکن است بر روی چپ دست شدن تأثیر بگذارد. اخیراً پژوهشگران موفق به شناسایی برخی از تفاوت‌های ژنی افراد، که مؤثر بر روی این صفات است، شده‌اند. دست غالب بیانگر این است که یک قسمت از مغز، مسئول عملکردهای شناختی و ذهنی است.

طی مطالعات و بیانات مجله نیچر،  دانشمندان توانسته‌اند ۴۱ تفاوت ژنتیکی که با چپ دست بودن ارتباط دارند را پیدا کنند. آن‌ها هفت تغییر ژنتیکی  پیدا کردند که با یکسان دست بودن،  یعنی استفاده برابر از هر دو دست مرتبط بودند. عوامل ژنتیکی، تنها  بخش کوچکی از این تنوع  راست‌ دست بودن یا چپ‌ دست بودن هستند؛  عوامل محیطی  نیز در این موضوع نقش  مهمی دارد.

نظریه‌ی دیگری وجود دارد که می‌گوید دست غالب ارثی است؛  مطالعه‌ای که  اخیراً در مورد دوقلوها انجام‌شده است نشان‌دهنده این است که دست غالب ۲۵% ارثی  و ۷۵% به دلیل عوامل محیطی و غیرقابل توضیح است.

روز جهانی چپ دست ها کی است؟ (روز چپ دست ۱۴۰۱)

در تقویم بین‌المللی یک روز برای این افراد اختصاص‌یافته است. تقریباً ۴۵ سال پیش، در سال ۱۹۷۶ میلادی یا  ۱۳۵۵ خورشیدی این روز پیشنهاد شده و به روزهای خاص تقویم بین‌المللی وارد شد.  هرسال ۱۳ آگوست (اوت) یا  ۲۲ مرداد ماه روزی است که به  نام روز چپ دست ها است.

یکی از دلایل نام‌گذاری این روز انتقاد به جهان و ابزار و امکاناتی است که مختص راست‌دست‌ها است و استفاده از آن‌ها برای دست چپ ها سخت است. قیچی، قوانین راهنمایی رانندگی، موس و کیبورد کامپیوتر و…. تمام ابزار و امکاناتی که در جهان طراحی و تولیدشده‌اند، مناسب با ساختار فیزیکی راست‌دست‌ها است و  امکان استفاده از آن‌ها برای چپ دست ها سخت و دشوار است ولی آن‌ها مجبورند خود را با این شرایط وقف دهند. یکی دیگر دلایل نام‌گذاری یک روز در تقویم بین‌المللی به نام این افراد، مبارزه با باورهای خرافی است که در مورد آن‌ها به وجود آمده است.

اگر می‌خواهید بدانید روز چپ دست کی است، روز چپ دست سال 1401، 22 مرداد است.

روانشناسی چپ دست ها: 30 راز افراد چپ دست

حقایق چپ دست ها و یا خصوصیات چپ دست ها مواردی است که آنان را با راست ‌دست‌ها متمایز می‌کند؛ در ادامه به بررسی 30 مورد از حقایقی درباره چپ دست ها و بیان راز های چپ دست ها می‌پردازیم:

1. تعداد چپ دست ها

به‌طور تقریبی زمین بین ۸ تا ۹ میلیارد جمعیت دارد که  تقریباً  10 درصد جمعیت جهان را  چپ دست ها تشکیل  داده‌اند؛ یعنی حدود یک میلیارد نفر در سراسر جهان. جالب است بدانید که تعداد مردان چپ دست در جهان بیشتر از زنان چپ دست است.

2. پرجمعیت‌ترین کشور چپ دست ها

اولین حقایق چپ دست ها این است که در بین تمام کشورهای موجود در دنیا کشور هلند بیشترین میزان چپ دست را دارد. در این کشور تعداد چپ دست ها به بیش از 13 درصد رسیده است که این مقدار بالاتر از میانگین جهانی است؛ این درحالی است که در کشورهایی مانند چین، ژاپن و کره، تعداد این افراد به زیر 5 درصد رسیده ااست.

3. بیماری‌های چپ دست ها

یک حقیقت درباره چپ دست ها این است که این افراد بیشتر از راست‌دست‌ها از مشکلاتی مانند بی‌خوابی و اختلال پای بیقرار رنج می‌برند.

4. بروز نشانه‌های بلوغ در چپ دست ها

یکی از خصوصیات چپ دست ها که در بعد جسمی آن‌ها ظاهر شده، این است که نشانه‌های بلوغ در این افراد معمولاً ۴ تا ۵ ماه دیرتر نسبت به راست‌دست‌ها بروز پیدا می‌کند و اخلاق چپ دست ها زودتر دچار تغییرات و دگرگونی می‌شود.

5. مشکلات عصبی و روانی

اگر می‌خواهید بدانید دست چپ ها چه خصوصیاتی دارند، باید گفت دست چپ ها  نسبت به  راست‌دست‌ها زودتر عصبانی می‌شوند و  احتمال ابتلا به اختلالات روانی در آن‌ها  بیشتر  است. جالب است بدانید که  امکان ابتلا به بیماری روانی دوقطبی، در چپ دست ها بسیار زیاد است.

6. چپ‌دستی در نوزادان

چپ‌دستی در دوقلوها بیشتر از تک قلوها رؤیت می‌شود؛ همچنین در نوزادان نارس امکان چپ دست شدن  بیشتر از سایر نوزادان است.

7. میزان فارغ‌التحصیلی چپ دست ها

تعداد چپ دست های فارغ‌التحصیل از دانشگاه، ۲۷ درصد بیشتر از  راست‌ دست‌هاست؛ همچنین آن‌ها  در زمینه شغلی موفق‌تر عمل می‌کنند؛ یک راز چپ دست ها که بسیار جذاب است این است که معمولاً این افراد نسبت به راست ‌دست‌ها ثروتمندتر هستند.

8. تأثیر سن مادر در چپ دست شدن نوزاد

هر چه سن مادر افزایش پیدا کند احتمال اینکه نوزاد چپ دست شود نیز افزایش پیدا می‌کند. مادرانی با بیش از ۴۰ سال سن نسبت به  سایر زنان، احتمال بالاتری برای تولد فرزند چپ دست را دارند.

9. چپ‌دستی؛ ارث ماندگار خانوادگی

احتمال تولد نوزادان چپ دست، در میان خانواده‌هایی که در آن‌ها چپ دست وجود دارد بیشتر است. در خانواده سلطنتی انگلیس از ملکه مادر تا کوچک‌ترین عضو همگی چپ دست هستند.

10. طول عمر چپ دست ها

طبق شنیده‌ها و گفته‌ها به ‌طور میانگین طول عمر افراد چپ دست کمتر از افراد راست ‌دست است. گفته‌ها حاکی از این است که این افراد تقریباً ۹ سال کمتر از راست ‌دست‌ها عمر می‌کنند؛ اما نکته جالب این است که معمولاً به دلیل رانندگی بد چپ دست ها و تصادفات مرگباری که دارند، مرگ‌ومیر بیشتر است.

11. عملکرد جسمی برتر

حس شنوایی این افراد بسیار قوی است و چپ دست ها کمتر از راست ‌دست‌ها دچار زخم و ورم مفاصل می‌شوند.

12. چپ‌دستی در بین حیوانات

یکی از جالب‌ترین رازهای چپ دست ها این است که با وجود اینکه بیش از ۹۰ درصد انسان‌ها راست ‌دست‌اند، اما در بین گربه‌ها و موش‌ها این ویژگی پنجاه‌پنجاه است. در بین گربه‌ها، خصوصاً اغلب گربه‌های نر، چپ‌دستی به‌ وفور دیده می‌شود.

13. چپ‌دستی در ایالات‌متحده آمریکا

بیشتر از ۳۰ میلیون نفر در ایالات‌متحده آمریکا چپ دست‌اند. حداقل چهار نفر از تاریخ‌سازترین روسای جمهور ایالات‌متحده جزء این ۱۵ درصد بودند؛ هری ترومن، باراک اوباما،  بیل کلینتون،  و رونالد ریگان.

14. برتری هوشی چپ دست ها

استعداد چپ دست ها بالاست و احتمال نابغه بودن افراد چپ دست بسیار بالاست. 20 درصد اعضای MENSA ( انجمن افراد باهوش) متشکل از این افراد است.

15. حضور پررنگ چپ دست ها در ورزش

در مسابقات ورزشی معمولاً دست چپ ها نسبت به راست ‌دست‌ها برتری دارند؛ نزدیک به 25 درصد از بازيكنان ليگ‌هاي برتر بسكتبال جهان چپ‌دست هستند.

16. نیمکره فعال مغز چپ دست ها

افراد چپ دست اغلب از سمت راست مغز خود استفاده می‌کنند. کارکرد و عملکرد نیمکره راست مغز بیشتر مربوط به توانمندی افراد در هنر، ورزش و…. است؛ از این‌رو آن‌ها هنرپیشه‌های قوی‌تری هستند.

17. اعتیاد در چپ دست ها

احتمال اعتیاد به الکل در این افراد سه برابر  راست‌ دست‌ها است! شاید این مورد بدترین راز چپ دستی باشد.

18. مشکلات زبانی

در  سال 2009 طی تحقیقاتی، مشکلات زبان در کودکان موردبررسی قرار گرفت؛ طبق این تحقیقات   کودکانی که از هر دو دست خود برای انجام امور استفاده می‌کنند احتمال بیشتری برای تجربه مشکلات زبان، تا سن بزرگ‌سالی دارند. یکی از نکات چپ دست ها این است که در نروژ نیز بر روی 734 کودک آزمایشی انجام شد که نتیجه آن نشان می‌داد افراد چپ دست بیشتر دچار لکنت زبان و نارسا خوانی می‌شوند.

19. خلاقیت

حقایقی درباره چپ دست ها وجود دارد که از حاکی از میزان خلاقیت بالای آنان است. خلاقانی مانند نقاشان، موسیقیدانان و معماران بیشتر چپ دست هستند.

20. تایپ ساده‌تر

بیش از 3000 کلمه انگلیسی در صفحه کلید کواِرتی  وجود دارد که فقط با دست چپ تایپ می‌شوند؛ در مقایسه با تایپ راست‌دست‌ها می‌توان گفت فقط حدود 300 کلمه  وجود دارد  که می‌توان فقط با دست راست تایپ کرد.

21. احتمال مبتلا شدن به آلرژی در چپ دست ها

طی مطالعات انجام‌شده، این افراد  11 برابر بیشتر از افراد راست‌ دست دچار آلرژی می‌شوند؛ همچنین  دو و نیم برابر بیشتر از اختلالات خود ایمنی  رنج می‌برند.

22. انجام کارها به ‌صورت همزمان

چپ دست ها در انجام چند کار به‌طور همزمان، عملکرد خیلی خوبی دارند. طبق داده‌ها  افراد چپ و راست‌ دست با وظایف و عملکرد حافظه به شیوه‌های مختلف برخورد می‌کنند و افراد چپ دست در انجام چند کار همزمان برتری دارند.  افراد راست ‌دست مشکلات را تجزیه‌ و تحلیل می‌کنند و هرکدام را در یک زمان حل می‌کنند اما افراد چپ دست به مشکل دید کلی دارند  و برای حل و فصل آن، از الگویی خاص بهره می‌برند.

23. بهبود سریع‌تر سکته مغزی

اکثر سکته‌ها و آسیب‌های وارد شده به  مغز که در سمت چپ بروز پیدا می‌کند ، بر زبان تأثیر منفی می‌گذارد.  95 درصد از افراد راست‌دست به سمت چپ مغز تسلط دارند؛ این میزان  برای چپ دست ها  70 درصد کاهش پیدا می‌کند. پس از سکته مغزی که برای افراد به وجود می‌آید ، چپ دست ها می‌توانند سریع‌تر  توانایی زبان خود را بازیابی کنند.

24. حضور پررنگ چپ دستان روشنفکر

عده‌ای از روشنفکران مشهور در جهان جزء افراد چپ دست بوده‌اند؛  به‌طور مثال  معروف‌ترین چپ دست ها عبارت‌اند از: اسحاق نیوتون،  چارلز داروین،  آلبرت انیشتین، و بنجامین فرانکلین

25. شانس چپ دست شدن

برخی از محققان اعتقاد دارند که افزایش سطح هورمون تستسترون در رحم، شانس چپ دست شدن نوزاد را افزایش می‌دهد.

26. شهری به نام چپ دست ها

شهری در ویرجینیای غربی به نام  شهر چپ دست مشهور است.

27. فضانوردان چپ دست

طبق گزارش‌های انجام‌شده حدوداً نزدیک به یک‌چهارم فضانوردان چپ دست بودند؛ به‌طور دقیق، در میان 29 فضانورد، 7 نفر از آن‌ها چپ دست بوده‌اند.

28. ضرب‌المثل اسکاتلندی

در اسکاتلند، یک ضرب‌المثل وجود دارد  که وضعیت  یک فرد بخت‌برگشته را توصیف می‌کند؛ این ضرب‌المثل این است که او باید توسط یک کشیش چپ دست غسل‌تعمید داده‌شده باشد تا خوشبخت شود. درواقع چپ دست ها در این کشور از احترام بالایی برخوردارند.

29. چپ دست ها؛ شطرنج بازاران ماهر

این افراد در شطرنج نیز درخشش خاصی دارند. از جمله افراد معروف و مطرح شطرنج در دنیا الکساندر آلخین است. او  ۲۰ سال قهرمان شطرنج جهان بود و با ۵۰ نفر با چشم بسته بازی می‌کرد.

30. منع استفاده از دست چپ در کشورهای اسلامی

در برخی  از کشورهای اسلامی، مردم از غذا خوردن با دست چپ خود منع می‌شوند. به دلیل آنکه  تطهیر بدن با دست چپ است و غذا را با دست می‌خورند.  “تظاهر در استفاده از دست چپ در ملأعام”  در برخی  از کشورهای اسلامی، مثل عربستان سعودی  خلاف قانون اسـت.

مشکلات چپ دست ها

در جامعه به این افراد توجه چندانی نمی‌شود؛ تقریباً تمامی ابزار و امکانات به نفع راست‌دستان طراحی و تولید می‌شوند. این افراد از بدو حضور در اجتماع، یعنی در مدرسه در نشستن بر روی صندلی و میز و نیمکت‌ها دچار مشکل می‌شوند. طبق تحقیقات درصد قابل‌توجهی از کارمندان و کارکنان، دست غالب آن‌ها دست چپ است؛  حدود ۵ میلیون نفر و  از هر ۵ نفر یک نفر در محیط کار دچار مشکلات فراوانی در رابطه با ابزار می‌شود.

ابزار کار، از  بزرگ تا کوچک متناسب با فیزیک آن‌ها نیست؛ جالب است بدانید که این افراد در محیط کار به دلیل ناهماهنگی ابزار با فیزیک آن‌ها دچار آسیب و صدماتی مثل خراش، کبودی و… می‌شوند. آن‌ها برای چرخاندن یک ابزار متناسب راست‌ دست‌ها مجبورند به شیوه عجیبی دست خود را بچرخانند؛ حتی میز کار آن‌ها نیز مطابق با میل و شرایط و تفاوت آن‌ها نیست که برای آن‌ها بسیار آزاردهنده است.

فواید چپ دست بودن چیست؟

 • همان‌طور که اشاره شد، این افراد نیم‌کره سمت راست مغزشان توسعه‌یافته‌تر است و عملکرد بهتری دارد. این بخش از مغز به فرآیندهایی نظیر استدلال فضایی اختصاص دارد.
 • بافت سلول عصبی که رابط میان دو نیم‌کره مغز است در این اشخاص  بزرگ‌تر از  راست‌دست‌ها است.  یعنی برخی از این افراد میان دو نیم‌کره مغزشان ارتباط بهتری برقرار است و می‌توانند از هر دو نیم‌کره بهتر استفاده نمایند.
 • پردازش اطلاعات در مرکز فرماندهی بدنشان با قدرت بیشتری انجام می‌شود.
 • آن‌ها در حل ریاضیات، حل مسائل و خلاقیت برتری دارند. مهارت‌های بیشتری دارند.
 • در برخی مواقع سرعت تصمیم‌گیری آن‌ها نسبت به راست‌دست‌ها بیشتر است.
 • از حافظه واقع‌نگار قوی‌تری  برخوردارند. معمولاً اغلب انسان‌ها برخی از وقایع را به‌مرورزمان فراموش می‌کنند و یا خاطرات سنین کودکی خود را به یاد نمی‌آورند؛ به یادآوردن بعضی خاطرات از سال‌های اولیه زندگی یا به یاد داشتن زمان دقیق وقوع بعضی وقایع از ویژگی آن‌هاست.

چپ دست های معروف ایران و جهان

در جهان و ایران افراد معروفی هستند که دست غالب آن‌ها چپ است. اساساً این افراد هنرپیشه‌های خوبی هستند؛ ما در ایران بازیگران خوب بسیاری داریم که چپ دست هستند. مانند:

 • شیلا خداداد
 • زیبا بروفه
 • مهران غفوریان
 • رضا رویگری
 • هومن برق نورد
 • اکرم محمدی
 • پورانداخت مهیمن
 • محسن تنابنده
 • هومن حاجی عبدالهی
 • بهنوش بختیاری
 • هانیه توسلی
 • لاله اسکندری
 • بابک حمیدیان
 • ارسلان قاسمی
 • احسان کرمی
 • حامد کمیلی
 • کمند و سپند امیرسلیمانی

همچنین در بین ورزشکاران نیز ورزشکاران چپ دستی وجود دارند. مانند:

 • ندا شهسواری
 • مهرداد معدنچی
 • نوشاد عالمیان
 • علیرضا نیکبخت واحدی
 • فرهاد قائمی
 • کریم باقری
 • گلنوش سبقت الهی
 • میثم منیعی
 • محسن خلیلی

از دیگر شخصیت‌های چپ دست معروف در ایران نیز می‌توان افراد زیر را نام برد.

 • رضا پهلوی
 • سید علی خامنه‌ای
 • محسن یگانه

از معروف ترین چپ دست های دنیا نیز می‌توان افراد زیر را نام برد.

 • سیلوستر استالونه
 • بتهوون
 • لئوناردو داوینچی
 • لیدی گاگا
 • پل مک کارتنی
 • موتسارت
 • مارک تواین
 • ماری کورینیل
 • آرمسترانگ
 • اپرا وینفری
 • هلن کلر
 • استیو جابز
 • جیمی هندریکس
 • آنجلینا جولی
 • دیوید بویی
 • چارلی چاپلین
 • ناپلئون بناپارت
 • مارک زاکربرگ
 • هنری فورد
 • و…. 

نمونه تبریک روز چپ دست ها

برای تبریک این روز جملات و عبارات و کلمات مختلفی کنار هم چیده شده است.

مانند:

 • این‌که آدم جزء ۳% مردم جهان باشه خیلی کیف داره . حس خوبی هم داره . حسی که ۹۷٪ بقیه آدم‌ها نمیتونن اون رو درک کنن! روزمون مبارک.
 • تعدادشان کم و خیلی محدود

ولی جذابیت‌هایشان بسیار و نامحدود

جذاب‌ها، چپ دست ها

روزتان مبارک.

 • جالب‌ترین اتفاق در دوران تحصیل یک چپ دست ؛

وقتی‌که میفهمه صندلیش سر کلاس با بقیه فرق داره

متفاوت‌ترین‌ها روزتون مبارک!

 • عاقل‌ها

باهوش‌ها

عاشق هیجان‌ها

استثناهای کل دنیا

مهربون‌ترین‌ها

چپ دست ها

روزتون مبارک

 • چپـــــــــــ دست بودن یعنی ماهی آزاد

که جریان آب برخلاف مسیرش حرکت میکنه.

روز چپ دست مبارک

 • چپــــــ دستی یعنی یه دنیایی که راست‌دستا ندارن…

چپ دست بودن از اون تفاوتایی که

باید سرتو بالا بگیری و با افتخار بگی چپ دستم

روز چپ دست مبارک

کلام آخر

چپ دست بودن یک امر اکتسابی نیست؛ دلیل اصلی این موضوع هنوز به‌طور دقیق مشخص نشده است؛ اما محققان بر این باورند که ژنتیک تا حدودی می‌تواند بر چپ دست بودن مؤثر باشد. در کنار ژنتیک، عوامل محیطی نیز تأثیرات به سزایی برچپ دست بودن دارد. چپ دست‌ها 10 درصد جمعیت زمین را تشکیل داده‌اند؛ یعنی حدود 1 میلیار نفر؛اما هنوز از مشکلات زیادی رنج میبرند که مهم ترین آنها، ساخت لوازم کاربردی، بدون در نظر گرفتن استاندارد چپ دست ها است.

چپ دست ها معمولاً خصوصیات اخلاقی منحصربه‌فردی دارند؛ همچنین هوش بالا در ریاضیات و هنر و برتری فیزیکی در ورزش‌ها، از خصوصیات بارز آن‌هاست. آیا شما از مشکلات چپ دست ها مطلع هستید؟ اگر اطلاعاتی در مورد چپ دست ها دارید با ما در میان بگذارید.

سؤالات متداول

آیا چپ دست ها باهوش ترند؟

چپ دست یا راست‌دست بودن، انتخابی نیست و دست غالب افراد تحت تأثیر عوامل ژنتیکی و محیطی قرار دارد؛ اما همواره شواهد حاکی از آن بوده است که چپ دست ها هنر و خلاقیت بالاتری دارند که ناشی از فعالیت بالای نیمکره راست مغز آن‌هاست.  مهارت یادگیری، خصوصاً یادگیری ریاضی در چپ دست ها بیشتر است؛ همچنین چپ دست ها در عرصه‌های ورزشی نیز حضور موفق‌تری داشته‌اند.

چرا تعداد چپ دست ها کم است؟

محققان و دانشمندان هنوز به‌طور دقیق مطمئن نیستند که چه چیزی باعث چپ دست شدن یک فرد می‌شود؛ اما تحقیقات و داده‌ها نشان می‌دهد که تعامل پیچیده ژن‌ها و عوامل محیطی عامل چپ دست شدن است. جالب است بدانید که افرادی هستند که چپ گوش، چپ‌چشم و حتی چپ پا هستند؛ در گذشته تمام این موارد در کنار چپ‌دستی سرزنش می‌شد و اغلب افراد مجبور به استفاده از سمت راست بدن خود می‌شدند.

چپ دست ها چند درصد هستند؟

به‌طور میانگین و طی جدیدترین تحقیقات و آمارهای به‌دست‌آمده، 10 درصد از جمعیت کره زمین چپ دست هستند؛ البته تعداد بسیار کمی از افراد هم هستند که توانایی استفاده از هر دو دست را دارند.  حدود 1 میلیارد از جمعیت کره زمین را چپ دست ها تشکیل می‌دهند.

روز جهانی چپ دست ها کی است؟

22 مرداد یعنی همان 13 اوت هرسال، روز جهانی چپ دست‌هاست. این روز از سال 1355 شمسی یا همان 1976 میلادی نام‌گذاری شده است؛ دلیل این نام‌گذاری نیز انتقاد به محصولاتی است که طبق استاندارد راست‌دست‌ها تولید و عرضه می‌شود. یکی دیگر از دلایل این نام‌گذاری نیز مبارزه با خرافاتی است که در مورد چپ دست ها وجود دارد.

چپ دست در جدول چه می‌شود؟

اخلف، یسار و چپ بال معادل کلمه چپ دست هستند. معمولاً در حل جداول، بیشتر از کلمه اخلف استفاده می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا