آرایش بدنآرایش صورتآرایشی و زیباییچطوردانستنی هاراهنمامراقبت از پوستمراقبت و سلامتی

راز شادابی پوست بدن، دست و پا | برای شاداب کردن پوست چکار کنیم؟

اگر به شادابی پوست خود اهمیت می‌دهید و می‌خواهید جوان‌تر به نظر برسید، باید به وضعیت سلامتتان توجه کنید؛ مثلاً ورزش کنید، آب زیاد بنوشید و مصرف دخانیات را کنار بگذارید. یکی از راه‌های حفظ شادابی و جوانی، توجه به سلامت پوست است. پوستی صاف و بدون چروک نقش مؤثری در چهره شما دارد؛ پس با انجام روتین پوستی مخصوص خودتان، پوستی سالم و شاداب داشته باشید. اولین قدم برای شاداب کردن پوست، شناخت نوع آن است. پوست انواع مختلفی دارد و با توجه به شرایط آب‌وهوایی، محل و سبک زندگی می‌تواند در هر فرد متفاوت باشد. حتی پوست نواحی مختلف بدن نیز با هم فرق دارند.

برای مثال پوست صورت به دلیل نازکی و در معرض نور خورشید بودن، دارای ویژگی‌های متفاوتی است. همچنین نوع محصولات آرایشی و بهداشتی که استفاده می‌کنید تأثیر به‌سزایی بر میزان چربی و اسیدیته پوستتان دارد. در ادامه این مقاله می‌خواهیم به بررسی راه‌هایی برای شادابی و طراوت پوست بپردازیم و راز شادابی پوست را به شما بگوییم. با فارسیرو همراه باشید.

راز شادابی پوست بدن، دست و پا

بهترین راه ‌های شادابی و طراوت پوست

برای حفظ شادابی پوست لازم است به یک‌سری موارد توجه ویژه داشته باشید. ابتدا قصد داریم انواع پوست را به شما معرفی کرده و سپس به راه های شادابی را شرح دهیم.

انواع پوست به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

  1. پوست معمولی: پوستی است که چربی آن کاملاً به اندازه است؛ یعنی نه خیلی خشک و نه خیلی چرب است. این پوست کمتر با مشکلات پوستی مواجه می‌شود.
  2. پوست چرب: در پوست بدن یک فرد بالغ حدود 2 میلیون غده چربی وجود دارد. وقتی که ترشح چربی از این غدد بیشتر از حد طبیعی باشد، پوست چرب می‌شود. پوست این افراد همیشه براق است.
  3. پوست خشک: میزان آب و چربی در این نوع پوست کمتر از حد معمول است و به همین دلیل مستعد پوسته‌پوسته شدن و تیرگی است. خشکی پوست می‌تواند دلایل محیطی مانند تابش آفتاب شدید و بادهای گرمسیری داشته باشد؛ اما غالباً زمینه ژنتیکی دارد.
  4. پوست مختلط: در این نوع پوست برخی نواحی بدن خشک و برخی نواحی دیگر چرب است. مثلاً ممکن است پشت دست‌ها خشک باشد؛ اما پیشانی و چانه براق به نظربرسند.

راه حفظ شادابی هر یک از انواع پوست، حفظ تعادل میزان آب و چربی پوست است. در ادامه راه‌هایی برای حفظ این تعادل به منظور شاداب کردن پوست را به شما خواهیم گفت. با بهترین راه شادابی پوست همراه باشید.

راز جوانی و شادابی پوست

برای شاداب کردن پوست، برخی اقدامات سلامتی بین انواع پوست مشترک است. برای مثال ورزش کردن، سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و جریان خون را بهبود می‌بخشد؛ به همین دلیل می‌تواند تأثیر زیادی برشادابی پوست بگذارد. تعریق می‌تواند باعث بروز جوش و آکنه شود؛ پس بعد از ورزش فوراً به حمام بروید.

آّب زیاد بنوشید. نوشیدن آب یک رازهای جوان ماندن و شادابی و طراوت پوست مهم است که به حفظ طراوت و شادابی پوستتان کمک زیادی می‌کند. اگر پوست خشکی دارید، نوشیدن آب در کنار استفاده از مرطوب‌کننده، از ایجاد چین و چروک روی پوستتان جلوگیری می‌کند.

پوستتان را تمیز نگه‌دارید. پاک کردن آلودگی‌ها از پوست، به سلامت پوستتان کمک می‌کند. اگر از لوازم آرایشی استفاده می‌کنید، سعی کنید در کمترین زمان آن‌ها را از صورتتان پاک کنید. تداوم استفاده از لوازم آرایش به پوستتان آسیب می‌زند.

برای پاک کردن آلودگی‌ها از سطح پوست، از یک تمیزکننده استفاده کنید. برای مرحله دوم، شیرپاک‌کن انتخاب معقولی به نظر می‌رسد. حالا منافذ پوست شما از آلودگی‌ها تخلیه شده‌اند و می‌توانید از مرطوب کننده استفاده کنید.

استفاده از ماسک‌های صورت، طراوت خاصی به پوستتان می‌بخشد و به عنوان آب‌رسان عمل می‌کند. فراموش نکنید هر شب قبل از خواب، حتماً صورتتان را با آب بشویید. اگر چیزی روی پوستتان بماند، احتمال بروز جوش و آکنه بیشتر می‌شود.

راز جوانی و شادابی پوست

 

راز شادابی پوست بدن

برای شادابی پوست بدن باید مجموعه ای از توصیه‌ها را به کار بگیرید. اول از هر چیز، شوینده مناسب پوست بدنتان را تهیه کنید. شوینده‌های گوناگونی برای پوست‌های چرب، خشک، معمولی و مختلط وجود دارند که هرکدام دارای ویژگی‌های خاصی هستند. استفاده از این شوینده‌ها رطوبت، چربی و اسیدیته پوستتان را تنظیم می‌کند.

می‌توانید از انواع سرم، لوسیون و روغن برای شادابی پوست بدن استفاده کنید. روغن‌تراپی یکی از روش‌هایی است که زیر نظر مشاور، می‌تواند اثرگذاری خوبی داشته‌باشد. اگر پوستتان دچار مشکلات ریشه‌ای ناشی از اختلال در ارگان‌های بدن نیست، روغن‌تراپی پیشنهاد خوبی برای شماست.

روغن‌های گیاهی دارای تنوع بسیار زیادی هستند و هرکدام با خواص منحصر به فرد خود، می‌توانند مشکلات خاصی را برطرف کنند. روغن‌تراپی می‌تواند خشکی پوست را برطرف کرده و در درمان چین‌ و چروک‌های پوست مؤثر باشد؛ همچنین می‌تواند التهاب را برطرف کند و با اثر لایه‌برداری، لکه‌های عمقی پوست را از بین ببرد. اگر روغن‌تراپی را شروع می‌کنید، باید بدانید که اثربخشی آن زمان‌بر است.

شادابی پوست بدن

همچنین بخوانید: اسکراب بدن چیست + بهترین اسکراب های بدن خانگی و فواید آن ها 

راز شادابی پوست دست

ما اغلب کارهایمان را با دست‌ها انجام می‌دهیم. آن‌ها دائماً در معرض تابش نور خورشید، آب، هوای سرد،گرم یا خشک و عوامل آسیب‌زا قرار می‌گیرند. از طرفی دست‌ها قبل از هر نقطه دیگر از پوست، نشانه‌های پیری را نشان می‌دهند؛ به همین دلیل توجه به سلامت پوست دست‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

برای حفظ شادابی دست‌ها لازم است تا با آن‌ها مانند پوست صورتتان رفتار کنید؛ یعنی همان‌قدر که به صورتتان اهمیت می‌دهید، به دست‌هایتان هم توجه کنید. از آب‌رسان و مرطوب‌کننده استفاده کنید و آن‌ها را مرتباً آلودگی‌ها را پاک کنید. فراموش نکنید به دست‌هایتان هم ضد آفتاب بزنید. برای لایه‌برداری پوست دست‌ها می‌توانید از یک اسکراب شکر و روغن استفاده کنید تا پوست‌های مرده سطح دست جدا شوند.

استفاده از دستکش را به هیچ عنوان فراموش نکنید. هنگام ظرف شستن، یا در روز‌های خیلی سرد استفاده از دستکش مناسب دست‌ها را از عوامل آسیب‌زا محافظت می‌کند. اگر پوست دستتان بیش‌ از حد خشک شده، از گلیسیرین استفاده کنید. ماسک‌ دست نیز انتخاب مناسبی برای شادابی پوست دست است.

بهترین راه شادابی پوست

 

راز شادابی پوست پا

پا به عنوان قلب دوم شناخته شده و همین موضوع برای اهمیت دادن به سلامت پا کافی است. پاها اغلب ساعات زیادی از روز را درون کفش قرار دارند. راه رفتن مداوم و سرپا ایستادن به مدت طولانی می‌تواند به سلامت پا و پوست پا آسیب بزند؛ بنابراین باید از روش‌های درمانی برای حفظ سلامت پاها و شادابی و جوانی پوست آن‌ها استفاده کرد.

برای داشتن پاهایی نرم، شاداب و شفاف، از برس استفاده کنید. قبل از ورود به حمام برس را به صورت خشک روی پاهایتان بکشید. این کار باعث حذف سلول‌های مرده، افزایش جریان خون پاها و آمادگی پوست برای جذب مرطوب‌کننده می‌شود. برس کشیدن می‌تواند لکه‌های تیره سر زانوها را نیز از بین ببرد. بعد از برس خشک، از روغن‎‌های گیاهی استفاده کنید.

راه دیگری که برای حذف سلول‌های مرده وجود دارد، استفاده از اسکراب است. اسکراب‌های طبیعی در کنار بی‌ضرر بودن، پوست را لایه‌برداری کرده و طراوت وشادابی پوست پا را افزایش می‌دهند. ما اسکراب شکر و روغن نارگیل، یا شکر و روغن زیتون را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

حتماً به کف پاشنه‌هایتان رسیدگی کنید. پاشنه‌ها به میزان زیادی در معرض خشکی و سفتی پوست قرار دارند؛ پس حتماً از سنگ پا برای حذف سلول‌های مرده استفاده کنید و مرطوب‌کننده‌ها را فراموش نکنید. اگر شرایطش را داشته باشید، پدیکور می‎‌تواند پیشنهاد خوبی برای رسیدگی به پوست پاها باشد.

سوالات متداول

برای شادابی پوست چه بخوریم؟

برای شادابی پوست قبل از هرچیزی آب بنوشید. در کنار آن از مصرف برخی خوراکی‌ها مثل غذاهای چرب و تند بپرهیزید. مصرف میوه‌ و سبزیجات به شادابی پوست کمک می‌کند. گوجه‌فرنگی، آلوئه‌ورا و آووکادو نمونه‌هایی از خوراکی‌های مفید برای شادابی پوست هستند.

برای شادابی پوست چه ماسکی بزنیم؟

انواع زیادی از ماسک‌ها می‌توانند برای شاداب کردن پوست استفاده شوند. ماسک‌های خانگی که از ترکیب میوه‌ها و روغن‌ها تهیه می‌شوند، با تأمین موارد مورد نیاز پوست، به جوان‌سازی ورفع مشکلات پوستی کمک می‌کنند. برای مثال ماسک ماست و توت‌فرنگی یک ترکیب عالی برای شاداب کردن پوست است.

جمع‌بندی

اولین نشانه‌های پیری روی پوست و مو ظاهر می‌شوند. چین و چروک‌های پوست، چهره شما را شکسته‌ جلوه می‌دهند و این می‌تواند بر اعتماد به نفس شما نیز تأثیر بگذارد. بنا بر این باید به فکر طراوت و شادابی پوست خود باشید. حفظ سلامت و شادابی و جوانی پوست کار سختی نیست؛ کافی است پوست را از عوامل آسیب‌زا حفاظت کرده، و همه‌چیز را در تعادل نگه‌دارید. میزان چربی، رطوبت و ph باید متعادل باشند تا علائمی چون جوش، خشکی پوست، چین و چروک و… به وجود نیایند. اگر در محیط‌های خیلی گرم و آفتابی، یا سرد و خشک زندگی می‌کنید، بیشتر در معرض آسیب‌های پوستی قرار دارید.

با استفاده از کرم‌ها، روغن‌ها، ماسک و اسکراب می‌توانید سلامت از دست رفته پوستتان را برگردانید. همین حالا برای شناخت نوع پوستتان اقدام کنید و بعد، عملیات درمان پوست با توجه به نوع آن را شروع کنید. بعد از چند وقت معجزه شادابی و طراوت پوست را خواهید دید. در این مقاله سعی کردیم شما را با راه‌های شاداب کردن پوست آشنا کنیم. اگر راز شادابی پوست بدن را می‌دانید، حتما با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا