مهارت های ارتباطیدانستنی هاروانشناسی و خانوادهزندگی و موفقیت

معنی انواع دست دادن + نحوه دست دادن در کشور های مختلف

1
(2)

دست دادن از آداب و رسوم قدیمی انسان محسوب می‌شود. انواع دست دادن معانی مختلفی دارند و پشت هر کدام معنی و فلسفه متفاوتی نهفته شده است. در این مقاله قصد داریم به معنی دست دادن و روش های جالب دست دادن در کشور‌ها و فرهنگ‌های مختلف اشاره کنیم.

دست دادن از گذشته‌های دور تا به امروز به عنوان راه و روشی برای سلام و احوالپرسی، آشنایی، توافقات و معاملات مورد استفاده قرار می‌گیرد. دست دادن روش‌های متفاوتی دارد که در این مقاله از فارسی رو، به انواع مدل های دست دادن و معانی آن‌ها خواهیم پرداخت.

تاریخچه انواع دست دادن

محققان با مشاهده ویرانه‌ها و متون باستانی دریافتند که فرهنگ دست دادن بسیار قدیمی بوده و به قرن پنج پیش از میلاد در یونان باستان مربوط می‌شود‌. این ویرانه‌ها تصویری از دو سرباز در حال دست دادن را نشان می‌دهند که به قرن پنج قبل از میلاد مسیح تعلق دارد. به علاوه، روی سنگ یادبود دیگری مربوط به قرن چهارم پیش از میلاد، می‌توان تصویری از دست دادن تِرازِئاس و همسرش اِنداندِریا را مشاهده کرد.

شما می­توانید عکس انواع دست دادن در گذشته را روی سنگ نگاره­ها یا تابلو­های قدیمی مربوط به گذشته که در موزه‌­ها وجود دارند مشاهده کنید. تمام این­ها نشان می­دهد که دست دادن تا چه اندازه قدمت دارد.

برخی از باستان شناسان بر این باورند که دست دادن در گذشته حرکتی صلح آمیز بوده و برای اطمینان حاصل کردن از عدم وجود سلاح در دستان دیگری انجام می‌شده است. با وجود این دانشمندان مسلمان اعتقاد دارند که رسم دست دادن نخستین بار توسط مردم سرزمین یمن به جهانیان معرفی شد.

معنی انواع دست دادن

روانشناسی و معنی انواع دست دادن

در این بخش انواع دست دادن را به صورت مختصر بررسی می‌کنیم. همچین به مفهوم انواع دست دادن هم اشاره خواهیم کرد. آیا می دانید چند نوع مختلف دست دادن در جهان وجود دارد و معنی دست دادن در فرهنگ ها و آداب مختلف چیست؟ فلسفه دست دادن ها مختلف چیست؟

روش دست دادن سلطه‌گر

جهتی که کف دست خود را هنگام دست دادن با دیگران به طرف آن‌ها قرار می‌دهید، می‌تواند نشان‌دهنده ویژگی‌های شخصیتی شما باشد. روانشناسی دست دادن می‌گوید اگر هنگام دست دادن با دیگران، کف دست شما به سمت پایین باشد، نشان‌دهنده آن است که تمایل دارید بر شخص مقابل تسلط داشته باشید. این مدل دست دادن اغلب در افراد برون‌گرا مشاهده می‌شود. افراد سلطه‌گر معمولا در زمان دست دادن فشار بیشتری به دست شما وارد می‌کنند و همین موجب با قدرت‌تر بودن آن‌ها خواهد بود.

در مقابل اگر نحوه دست دادن شما به صورتی باشد که کف دستتان رو به بالا باشد، به این معنی است که شما نسبت به فرد مقابل رفتار مطیعی دارید.

در آخر می‌توان اضافه کرد که اگر هنگام دست دادن هیچ یک از دست‌ها به سمت دیگر خم نشود، نشان دهنده آن است که هیچ یک از طرفین تمایلی برای اطاعت یا سلطه بر دیگری ندارند.

روش دست دادن ماهی مرده

یکی دیگر از انواع دست دادن که می‌توان به آن اشاره کرد، دست دادن به روش ماهی مرده است‌. روانشناسی دست دادن بر این باور است که این نحوه دست دادن در زبان بدن می‌تواند نشان از بی‌تفاوتی باشد. در این روش دست طرف مقابل بسیار ضعیف و با کمترین توان فشرده می‌شود و جوری به نظر می‌رسد که فرد هیچ استخوانی در دست خود ندارد.

این شکل از دست دادن نشان‌دهنده شخصیتی خوددار یا منفعل است. این روش از بدنام‌ترین نوع‌های دست دادن است و فرد را ضعیف و بدون انرژی جلوه می‌دهد. معمولاً در این نوع دست دادن هیچ احساس و فشاری وجود نداشته و نشان از این است که فرد عزت نفس پایینی دارد.

روانشناسی دست دادن

روش دست دادن دست عرق آلود

عرق کردن کف دست یکی از نشانه‌های اضطراب است؛ زیرا در مواقعی که فرد عصبانی است یا احساس ناراحتی می‌کند، سیستم سمپاتیک بدن فعال شده و عرق بیشتری را تولید و دفع خواهد کرد.

روش دست دادن استخوان شکن

یکی دیگر از روش های دست دادن، دست دادن استخوان شکن است. استخوان‌شکن از انواع دست دادن در زبان بدن است که اغلب برای تهدید و ترساندن طرف مقابل مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این شیوه فرد به قدری به دست طرف مقابل فشار وارد می‌کند که به نظر می‌رسد استخوان‌های دست او در حال خرد شدن هستند. دست دادن استخوان‌شکن اغلب با درد همراه است و طرف مقابل را به ترس و دلهره می‌اندازد.

اما شرایط هنگامی بدتر می‌شود که فرد مقابل ترسیده است. در این صورت آن‌ها می‌توانند فشار دست را از قبل هم بیشتر کنند. با این حال هنگامی که تعداد افراد اطراف شما افزایش می‌یابد یا موفق به ترساندن طرف مقابل نمی‌شوند، از فشار دادن بیشتر دست بر می‌دارند.

روش دست دادن خودخواه

یکی دیگر از روش های دست دادن، دست دادن خودخواه است. این نوع دست دادن در افراد بسیار جدی، خشک و خودخواه دیده می‌شود. این دسته از افراد تنها توجهشان به خودشان بوده و از نظر آن‌ها، فقط مسائلی که به خودشان مربوط باشد اهمیت دارد. مدل دست دادن افراد خودخواه بسیار سریع بوده و بیشتر از چند لحظه طول نمی­کشد. در صورت دست دادن با این افراد احساس می­کنید که دستتان به یک سمت پرت می­شود.

روش دست دادن سیاستمدار

یکی دیگر از انواع دست دادن که می‌توان به آن اشاره کرد، نوع دست دادن به شکل سیاستمداران است. این نوع همانطور که از نامش مشخص است در بین افراد سیاستمدار مشاهده می‌شود و نشان‌دهنده خونگرمی، دوستی و صداقت است. در این شیوه، دست چپ روی دست راست شخص مقابل قرار داده می‌شود. همچنین این نوع دست دادن دوستانه‌تر و رسمی‌تر از دیگر انواع دست دادن به نظر می‌رسد. دست دادن سیاستمدار از انواع دست دادن در مذاکره است و اغلب توسط همکاران، تاجران و البته سیاستمداران استفاده می‌شود.

اما لازم به ذکر است که معنی دست دادن سیاستمدار را می‌توان به دو صورت برداشت کرد. اگر‌ دست چپ روی دست فرد مقابل قرار بگیرد، نشان‌دهنده صداقت است. همچنین هنگامی که دست روی شانه طرف مقابل قرار داده شود نشان از این  است که فرد سعی دارد از شما درخواستی کند.

معنی دست دادن

 روش دست دادن ملکه

یکی دیگر از روش های دست دادن، دست دادن ملکه است. در این نوع دست دادن، کف دست‌ها با هم برخورد نمی‌کنند، بلکه فقط انگشتان دست لمس می‌شوند. این نوع دست دادن معمولاً مختص افراد دارای موقعیت و مرتبه اجتماعی بالا مانند ملکه است.

افرادی مثل ملکه که از موقعیت اجتماعی بالایی برخوردارند، معمولا با زیردستان خود به این شکل دست می‌دهند. هرچند که برخی از خانم‌ها هنگام دست دادن با مردان، از این شیوه استفاده می‌کنند. فلسفه دست دادن به روش ملکه می‌تواند نیاز به حفظ حریم شخصی باشد.

روش دست دادن چنگال خرچنگ

یکی دیگر از روش های دست دادن، دست دادن چنگال خرچنگ است. چنگال خرچنگ از انواع دست دادن است که به دلیل شباهت به چنگال‌های خرچنگ با این نام شناخته می‌شود. در روش خرچنگ انگشت شست و دیگر انگشتان فرد، کف دست طرف مقابل را لمس می‌کنند. معنای انواع دست دادن متفاوت بوده و معنی این دست دادن معذب بودن فرد مقابل است.

این افراد روابط عمیق کمی دارند و تمایلی برای آشنایی با دیگران نشان نمی‌دهند. آن‌ها ابتدا سعی می‌کنند پیش از پذیرش طرف مقابل و حرف زدن راجع به خود، ابتدا حرف‌های او را بشنوند و درک کنند.

انواع دست دادن در کشور های مختلف

کشورهای مختلف دنیا آداب و رسوم و قواعد خاصی برای دست دادن دارند. در این قسمت از مقاله برخی از این قواعد را به طور مختصر بیان خواهیم کرد.

 • سوئیس: در سوئیس حتما به یاد داشته باشید با هر کسی که دست می­دهید، حتما پیش از نام آن‌ها از سرواژه «آقا» یا «خانم» استفاده کنید.
 • فرانسه: در فرانسه هنگام دست دادن باید آرام دست بدهید و همزمان دستتان را تکان دهید.
 • تایلند: در تایلند از دست دادن پرهیز کنید. در این کشور معمولا افراد برای ادای احترام کف دستان خود را روی هم و روی سینه گذاشته و تعظیم می‌کنند. شما هم سعی کنید همین کار را انجام بدهید.
 • انگلستان: یکی از انواع دست دادن در انگلستان به این شکل است که دست طرف مقابل را به آرامی گرفته و آن را تکان دهید. اما در فاصله خیلی نزدیک قرار نگیرید و حرف نزنید.
 • چین: در چین هنگام دست دادن موضوع سن اهمیت پیدا می‌کند. ابتدا باید صبر کنید فردی که سن بیشتری دارد دست دراز کند، همچنین دست دادن باید نرم باشد و هیچ نوع نگاه چشمی مستقیمی هم وجود نداشته باشد.
 • استرالیا: به یاد داشته باشید که در استرالیا زنان تنها به مردها دست می‌دهند. اگر زن هستید برای دست دادن با مردان اول شما باید دست خود را دراز کنید.
انواع دست دادن در کشور های مختلف
 • برزیل: از انواع دست دادن در کشورهای مختلف، می‌توان به دست دادن در برزیل اشاره کرد. نحوه دست دادن در برزیل به صورتی است که باید محکم دست بدهید و هم در چشمان طرف مقابل نگاه کنید. این کار هم در مواقع سلام دادن و هم در زمان خداحافظی انجام می­‌شود.
 • مراکش: در مراکش فقط زن با زن و مرد با مرد دست می‌دهد. خیلی هم آرام دست هم را می‌فشارند.
 • روسیه: در روسیه هرگز نباید با جنس مخالف خود دست بدهید، مگر برای ارتباط‌ها و موقعیت‌های کاری؛ در روسیه مردها باید دست زن‌ها را ببوسند.
 • مکزیک: در مکزیک دست دادن باید طولانی باشد. اگر دو مرد به یکدیگر دست می‌دهند می‌توانند در آخر یکدیگر را در آغوش بگیرند.
 • کره جنوبی: در کره جنوبی فردی که موقعیت بالاتری دارد دست دادن را آغاز می‌کند و طرف مقابل هم باید خیلی آرام دست او را بفشارد.
 • امارات متحده عربی: دست دادن را با فشردن دست افراد سن بالاتر، آغاز  کنید. سعی کنید دست خود را برای مدت کوتاهی نگه دارید و سریع آن را نکشید.
 • ترکیه: در فشردن دست فرد مقابل نوعی بی‌احترامی به شمار می‌رود. همچنین دست دادن باید طولانی‌تر از حالت عادی باشد.
 • آمریکا: در حین اینکه دست طرف مقابل را محکم می‌فشارید، خودتان را معرفی کنید.

با اطلاع داشتن از این قواعد و دانستن زبان بدن انواع دست دادن در کشورهای مختلف، می‌توانید هنگام مسافرت‌های خارجی طبق فرهنگ و آداب و رسوم آن‌ها عمل کنید.

سوالات متداول

دست دادن با یکدیگر در حل جدول چه می شود؟

کلمه مصافحه به معنای دست دادن با یکدیگر در حل جدول است.

انواع دست دادن رفاقتی چگونه است؟

دست دادن رفاقتی بسیار راحت و ساده است و به هر دو طرف حس خوب نزدیکی را منتقل می‌کند. برخی از جوانان و نوجوانان از روش‌هایی مثل زدن مشت دست‌ به یکدیگر، برای دست دادن رفاقتی استفاده می‌کنند.

انواع دست دادن دیپلماتیک به چه صورت است؟

دست دادن دیپلماتیک مثل دست دادن به شیوه سیاستمدار است. معنی دست دادن های مختلف به شیوه دیپلماتیک، مفاهیمی مثل دوستی و صداقت است. در این نوع، معمولا دست چپ یا روی دست طرف مقابل یا روی شانه او قرار داده می‌شود.

دست دادن شل نشانه چیست؟

دست دادن شل به ماهی مرده هم شهرت دارد. ماهی مرده یکی از انواع دست دادن است و معنی دست دادن به شیوه ماهی مرده، ضعیف و بی انرژی بودن فرد مقابل است. روانشناسی دست دادن ماهی مرده نشان از عزت نفس پایین فرد مقابل دارد.

روش های دست دادن

جمع‌بندی

در این مطلب انواع دست دادن و روانشناسی دست دادن به شیوه‌های مختلف را مورد بررسی قرار دادیم. دست دادن به شیوه‌های سلطه‌گر، ماهی مرده، دست عرق‌آلود، استخوان شکن، خودخواه سیاستمدار، ملکه و چنگال خرچنگ از انواع مختلف دست دادن هستند که در بخش‌های قبل به آن‌ها اشاره شد. البته که دست دادن انواع و معانی مختلفی دارد و معرفی تک به تک آن­ها در یک نوشتار نمی­گنجد.

همانطور که متوجه شدید، فرهنگ و نوع دست دادن در کشورهای مختلف با هم متفاوت است. از همین رو بهتر است پیش از اینکه به کشوری سفر ‌کنید، با آداب و رسوم و فرهنگ آن کشور آشنایی داشته باشید تا با افراد محلی دچار سوءتفاهم نشوید. برای مثال امکان دارد معنی دست دادن با دست چپ در یک کشور کاری توهین آمیز و در کشوری دیگر کاملا رایج باشد.

شما هم مدل‌­های دیگری از دست دادن را می­شناسید؟ خوشحال می­شویم از بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

به این مطلب چه امتیازی میدی؟

میانگین 1 / 5. تعداد 2

اولین نفری باش که رای میده!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا