سوالات پزشکیبهتریندانستنی هاسلامت و پزشکیلیستموضوعات پزشکی

بهترین زمان آب خوردن و بدترین موقع نوشیدن آب کی است؟

آیا بهترین زمان آب خوردن را می دانید؟ یکی از نیاز­های اصلی و روزانه بدن ما انسان ­ها نوشیدن آب است، خوردن آب فواید بسیاری برای بدن انسان به همراه داشته و نخوردن آن ممکن است مشکلات و بیماری­های زیادی برای انسان به وجود آورد. به صورت میانگین هر فردی نیاز دارد که در روز 8 لیوان آب بنوشد، در واقع با توجه به گفته پزشکان مصرف روزانه 8 لیوان برای بدن بسیار ضروری است. البته باید گفت که این مقدار با توجه به سن و جنسیت فرد می­تواند متفاوت باشد، اما به هر حال یک شخص بالغ در روز به خوردن 8 لیوان آب نیاز خواهد داشت.

اما تنها خوردن آب مهم نیست، بلکه بهترین زمان آب خوردن هم حائز اهمیت است؛ چرا که در صورت نوشیدن آب در زمان­های نامناسب باز هم امکان وارد شدن آسیب­های جدی به بدن انسان وجود خواهد داشت. در واقع باید گفت زمان درست آب خوردن مسئله ای است که در کنار نوشیدن و مصرف آب باید به آن توجه کرد. اگر شما از جمله افرادی هستید که از بهترین زمان نوشیدن آب اطلاعی ندارید، پس در ادامه این مطلب با وبسایت فارسیرو همراه شوید؛ چرا که در ادامه قصد داریم در مورد وقت آب خوردن با شما عزیزان صحبت کنیم.

بهترین زمان برای آب خوردن چه موقعی است؟

همانطور که در بالا هم گفته شد تنها نوشیدن آب مهم نیست و زمان مناسب برای خوردن آب هم از جمله مسائل بسیار مهمی است که باید به آن توجه کرد. به طور کلی بهترین موقع آب خوردن زمانی است که فرد احساس تشنگی می­کند، FNB یا سازمان غذا و دارو می­­گوید تشنگی بهترین زمان برای نوشیدن آب است.

درواقع می­توان گفت که تشنگی بهترین راهنما برای هر فرد بوده و بدین طریق می­تواند بفهمد بهترین زمان آب خوردن چه موقعی است یا اینکه در طول روز به چه میزان آّب نیاز دارد. اما به طور دقیق­تر همانطور که در بالا هم اشاره کردیم باید گفت هر میزان آب مورد نیاز برای هر فرد متفاوت بوده، و این میزان به عواملی چون وزن و سن فرد وابسته است. ولی به طور کلی بهترین موقع نوشیدن آب شامل موارد زیر می­شود:

بهترین زمان آب خوردن

بیشتر بخوانید: تعداد ضربان قلب نرمال در سنین مختلف: عوامل مؤثر و محاسبه آن

آب خوردن موقع ورزش

یکی از مهم­ترین مسائلی که می­تواند روی میزان مصرف آب هر شخص تاثیر گذار باشد انجام فعالیت­‌های روزانه است. برای مثال افرادی که در طول روز ورزش می­کنند به علت تعریق زیاد هنگام ورزش به میزان آب بیشتری نیاز خواهند داشت.

اما به طور کلی بهترین موقع آب خوردن برای یک ورزشکار زمانی است که او ورزش می­کند؛ چرا که در آن زمان دمای بدن فرد بالا رفته و در پی بالا رفتن دمای بدن آب زیادی از دست خواهد داد، این مسئله باعث ایجاد گرفتگی های عضلانی، کاهش یافتن کیفیت ورزش و افت انرژی می­شود. به همین علت هم در زمان ورزش برای جبران آب از دست رفته و جلوگیری از مشکلات گفته شده خوردن آب ضروری است.

نوشیدن آب هنگام کار

اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که زیر نور مستقیم آفتاب کار کرده یا در محیط­های بسیار گرم زندگی می­‌کنید، نباید به هیچ عنوان نوشیدن آب را از یاد ببرید. هوای گرم باعث ایجاد گرمازدگی و کم آبی بدن انسان می­شود.

با توجه به گفته EFSA سازمان ایمنی غذای اتحادیه اروپا اگر انسان بیشتر از 10 درصد آب بدن خود را از دست بدهد امکان مرگ او وجود خواهد داشت؛ از همین رو خوردن آب هنگام فعالیت در زیر آفتاب بسیار ضروری است. به علاوه هنگام مبتلا شدن به بیماری­هایی مانند استفراغ یا اسهال مهم­ترین زمان خوردن آب است. در چنین شرایطی بدن به آب بیشتری نیاز داشته و باید آب بیشتری مصرف کرد.

اول صبح بهترین زمان آب خوردن

تحقیقات پزشکی نشان می­دهد بهترین وقت اب خوردن قبل از صبحانه و اول صبح است. در واقع بهتر است که نوشیدنی اول صبح خود را با آب جایگزین کنید؛ چرا که خوردن آب در این زمان فواید بسیاری دارد.

با توجه به تحقیقات علمی اگر بهترین زمان نوشیدن آب اول صبح نباشد، قطعا یکی از بهترین وعده­‌ها برای خوردن آب است. تحقیقات نشان می­دهد خوردن آب قبل از هر وعده غذایی باعث کاهش وزن می­شود. در پی همین تحقیقات سال 2010 محققان اظهار کرده اند که افراد میان سال با مصرف روزانه 500 میلی لیتر آب قبل از خوردن وعده­های اصلی می­توانند در طی 12 هفته وزن خود را کاهش دهند.

یکی از دلایل که دانشمندان بهترین زمان آب خوردن اول صبح می­دانند آن است که نوشیدن آب در اوایل صبح باعث هیدراته شدن بدن انسان می­شود. این مسئله روی عملکرد مغز انسان تاثیرات مثبتی گذاشته و پوست را هم شاداب­تر می­کند.

بهترین زمان برای آب خوردن

نوشیدن آب یک ساعت بعد از غذا

بهترین زمان نوشیدن آب تقریبا یک ساعت بعد از خوردن غذا است. با نوشیدن آب یک ساعت بعد از خوردن غذا می­توانید به جذب بیشتر ویتامین­های بدن خود کمک کنید. این زمان مناسب­ترین زمان خوردن آب بعد از غذا است. توجه داشته باشید که نوشیدن آب بلافاصله بعد از خوردن غذا علاوه بر اینکه هیچ فایده­ای ندارد، مشکلات زیادی هم برای انسان به وجود می آورد. در ضمن خوردن یک لیوان آب آن هم 30 دقیقه قبل از خوردن غذا به هضم بیشتر آن کمک می­کند و بهترین زمان آب خوردن است.

بدترین موقع برای نوشیدن آب

همانطور که در بالا گفته شد تنها خوردن آب اهمیت ندارد و توجه به بهترین زمان برای آب خوردن هم مسئله مهمی است، در صورت عدم توجه به این موضوع و نوشیدن آب در زمان­های نامناسب آسیب­های بسیاری به بدن انسان وارد شده که برخی از آن­ها می­تواند بسیار خطرناک باشد. در مطالب فوق سعی داشتیم بهترین زمان آب خوردن چه زمانی است، حال با یک دیگر بدترین زمان آب خوردن را بررسی خواهیم کرد.

نوشیدن آب بعد از خوردن میوه­‌ها

به هیچ عنوان نوشیدن آب بعد از خوردن میوه توصیه نمی­شود. ممکن است این سوال برای شما به وجود آید که خوردن آب بعد از تمام میوه­‌ها مضر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که به طور کلی بهترین موقع خوردن آب مطمئناً بعد از خوردن میوه­ جات نیست، اما مصرف آب بعد از میل کردن میوه­ های تری چون مرکبات و هندوانه در معده فرد باعث ایجاد فساد هضم و ضعف فرد می­شود. به علاوه خوردن آب بعد از زردآلو هم بسیار مضر است.

همچنین بخوانید: خواص هندوانه | مضرات و فواید هندوانه و پوست آن + کالری هندوانه

آب خوردن موقع خواب

خوردن آب موقع خواب هم نمی­تواند بهترین زمان نوشیدن آب باشد. خوردن آب در این تایم باعث تکرر ادرار می شود، در افزایش تکرر ادرار در موقع خواب روی کیفیت خواب تاثیرات منفی داشته و خلق و خوی فرد، حافظه و قدرت تمرکز فرد را دچار مشکلات بسیاری می کند. اما بهترین موقع آب خوردن قبل از خواب حدود یک ساعت قبل است، با خوردن آب یک ساعت قبل از خوابیدن می­توان از رخ داد سکته ­های مختلف جلوگیری کرد.

همچنین بخوانید: انواع مدل خوابیدن: روانشناسی، مزایا و معایب مدل های خوابیدن

نوشیدن آب بلافاصله بعد از رابطه جنسی

خوردن آب بعد از رابطه جنسی هم بدترین تایم برای نوشیدن آب است و ضرر­های بسیاری برای فرد به دنبال دارد.

نوشیدن آب بلافاصله بعد از خوردن غذا

نمی­توان گفت بهترین زمان آب خوردن هنگام غذا بلافاصله بعد از اتمام غذا است؛ چرا که در این تایم خوردن آب باعث رقیق شدن اسید معده شده و از هضم غذا جلوگیری می­کند. به علاوه با خوردن آب بلافاصله بعد از غذا مواد مغذی به بدن جذب نشده و میزان انسولین بدن را هم افزایش می دهد؛ از همین رو گرسنگی زود هنگام، خوردن بیش از اندازه غذا و چاقی مفرت را به دنبال دارد. همچنین آب خوردن موقع غذا هم کاملا مضر بوده و باعث سوء هاضمه می­شود. پس همانطور که در بالا هم اشاره کردیم بهترین زمان آب خوردن یک ساعت بعد از اتمام غذا است.

همچنین بخوانید: بهترین دمنوش برای رفلاکس معده: 12 دمنوش کاهش اسید معده

بهترین موقع آب خوردن

سوالات متداول

خوردن آب بعد از غذا چاق میکند؟

بله؛ چرا که خوردن آب بلافاصله بعد از غذا باعث رقیق شدن اسید معده می شود و مناسب ترین زمان آب خوردن بعد از غذا حدود یک ساعت بعد از اتمام غذا است.

فواید آب خوردن قبل از غذا چیست؟

خوردن آب نیم ساعت قبل از غذا به هضم غذا کمک بسیاری می­کند.

بهترین زمان خوردن اب برای لاغری چه موقعی است؟

اول صبح و قبل از ناشتا خوردن یک لیوان آب ولرم با چند قطره آب لیموی تازه تاثیر فوق العاده­ای روی کاهش وزن دارد.

جمع بندی

در پایان لازم به ذکر است که آب مهم­ترین ماده شیمیایی موجود در بدن انسان است. تقریبا می­توان گفت 60 درصد وزن بدن هر فردی را آب تشکیل می­دهد؛ از همین رو مصرف آن برای انسان بسیار ضروری است. در واقع می­توان گفت زندگی هر فردی به آب وابسته است؛ چرا که هر عضو بدن انسان برای داشتن عملکرد مناسب نیازمند آب است.

همانطور که در مطالب بالا هم گفته شد شما نباید تنها به خوردن آب توجه داشته باشید و برای نوشیدن آب حتما باید بهترین زمان آب خوردن را در نظر بگیرید. با آگاهی از بهترین زمان برای آب خوردن می­توانید به وزن ایده آل خود رسیده، سلامت بدن خود را حفظ کرده و شادابی را به پوست و موی خود هدیه کنید.

امیدواریم که با خواندن مطالب فوق در مورد زمان مناسب آب خوردن دانش و اطلاعات کافی به دست آورده باشید. از همراهی شما سپاسگزاریم!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا