سلامت و پزشکیدانستنی هالیست

انواع مدل خوابیدن: روانشناسی، مزایا و معایب مدل های خوابیدن

نحوه خوابیدن افراد می‌تواند جنبه‌هایی از شخصیت آن‌ها را نشان دهد. افراد در طول شب ده الی سی بار وضعیت خوابیدن خود را تغییر می‌دهند؛ اما یکی از انواع مدل خوابیدن بر مدل‌های دیگر غالب است که در این حالت فرد به خواب می‌رود و برخی از ویژگی‌های شخصیتی آن‌ها نمایان می‌شود. هرکدام از انواع حالات و روش های خوابیدن دارای مزایا و معایبی است و توصیه پزشکان این است که شما بهترین مدل خوابیدن را انتخاب کنید تا کمترین آسیب را ببینید. در این مقاله از فارسی‌رو به بررسی انواع حالت خواب می‌پردازیم و انواع مدل خوابیدن از نظر روانشناسی را شرح می‌دهیم.

معنی انواع مدل خوابیدن و بررسی مزایا و معایب آن ها

چند مدل خوابیدن برای شخصیت‌های گوناگون تعریف شده است که در این قسمت شما عزیزان را با آن‌ها به همراه معنی مدل های خوابیدن آشنا خواهیم کرد.

انواع مدل خوابیدن

1. مدل خوابیدن جنینی

همانطور که از نامش پیداست مدل خوابیدن جنینی حالتی است که در آن فرد به پهلو خوابیده و مانند جنین پاهای خود را به سمت شکم جمع می‌کند. یکی از محبوب‌ترین حالت‌ها برای خوابیدن حالت خوابیدن جنینی است و می‌شود گفت که سالم‌ترین حالت خوابیدن نیز هست. از مزایای این نوع خوابیدن این است که ستون فقرات شما از آسیب در امان می‌ماند.

اگر در مورد خوابیدن جنینی به سمت پهلوی چپ بخوابید، رفلاکس و سایر مشکلات معده کمتر شما را آزار می‌دهد. افرادی که خروپف می‌کنند در صورت خوابیدن به صورت جنینی، به دلیل آسان‌شدن تنفس خروپفشان قطع می‌شود. خم‌شدن بیش از حد پشت تنفس عمیق را محدود می‌کند و ممکن است به کمر شما فشار بیاورد. از نظر شخصیتی افرادی که به صورت جنینی می‌خوابند افراد  درون‌گرایی هستند و تمایل به پنهان ‌کردن مسائل خود دارند.

همچنین بخوانید: فواید لخت خوابیدن: 15 مزایای برهنه خوابیدن چیست

انواع حالت خواب

2. مدل خوابیدن ستاره دریایی

خوابیدن به شکل ستاره دریایی از انواع حالت خواب به پشت است که مفیدترین موقعیت برای تسکین ستون فقرات  محسوب می‌شود. از مزایای این حالت جلوگیری از چین و چروک پوست است زیرا صورت شما روی بالش قرار نمی‌گیرد و از کشش مصون است. اگر عادت به این خوابیدن دارید، بهتر است برای حفظ مهره‌های ستون فقرات خود از یک بالش کوچک در زیر زانوها استفاده کنید. بردن دست‌ها به بالای سر برای گردش خون مناسب نیست و باعث اختلال در خواب و همچنین آسیب شانه‌ها می‌شود. یکی از معایب به پشت خوابیدن خروپف است.

برای برطرف ‌شدن خروپف در این حالت باید بالش زیر سر و شانه‌های شما قرار بگیرد تا تنفس راحت‌تر شود و وضعیت گردن مناسب باشد. از نظر روانشناسی مدل خوابیدن، این افراد در فداکاری و ایثارگری پیش‌گام هستند؛ بسیار خیرخواه و سخاوتمند هستند و برای کمک به دیگران از هیچ کاری مضایقه نمی‌کنند از توجه خوششان نمی‌آید؛ اما شنونده خوبی هستند.

انواع مدل خوابیدن از نظر روانشناسی

3. مدل خوابیدن سرباز

یکی دیگر از انواع مدل خوابیدن، خوابیدن به شکل سرباز است. این مدل خوابیدن به این صورت است که فرد به پشت خوابیده و دست‌هایش در پهلوها قرار می‌گیرد. این وضعیت خوابیدن برای افرادی که خروپف می‌کنند حالت مناسبی نیست و خواب شبانه آنها را مختل می‌کند. درصد بسیار کمی از مردم به این شکل می‌خوابند و ویژگی‌های شخصیتی آنها به این صورت است که انسان‌هایی کمال گرا، آرام و درون گرا هستند و توقع زیادی از خود و دیگران دارند.

انواع حالات خواب

4. مدل خوابیدن دمر

یکی از انواع مدل خوابیدن، خوابیدن به شکل دمر است که برای هضم غذا بهترین حالت است؛ اما در این مدل به گردن شما فشار زیادی وارد می‌شود؛ زیرا باید صورت خود را بچرخانید و روی بالش قرار دهید که بتوانید نفس بکشید. امکان درد کمر در این حالت وجود دارد و گردش خون در بازوها و شانه‌ها در صورت بالا قرار دادن آنها کاهش می‌یابد.

اگر به این حالت عادت دارید، یک بالش در زیر لگن خود قرار دهید تا به کمرتان آسیب وارد نشود؛ همچنین زیر شانه‌هایتان بالش کوچکی قرار دهید تا گردن شما کمتر چرخیده و کمتر آسیب ببیند. افرادی که در وضعیت روش یا دمر می‌خوابند انتقاد پذیر نیستند و انسانهای اجتماعی، عصبی، سریع و عجولی به شمار می‌روند.

انواع حالت های خواب

5. مدل خوابیدن سقوط آزاد

یکی از حالت های خوابیدن دمر سقوط آزاد است که در این حالت دست‌ها به سمت بالا قرار می‌گیرد و سر به پهلو می‌چرخد. از لحاظ معایب و مزایا این حالت خوابیدن شبیه حالت دمر است. از ویژگی‌های روانشناسی این افراد انتقادپذیر نبودن، عجول بودن، دارای روابط اجتماعی خوب، شجاعت و پرخاشگری است.

روانشناسی مدل خوابیدن

6. خوابیدن به شکل آرزومند و مشتاق

یکی دیگر از انواع مدل خوابیدن، خوابیدن آروزمند و مشتاق است. در این حالت فرد به پهلو خوابیده و دست‌هایش به سمت جلو به صورت کشیده قرار می گیرد. در این حالت ممکن است پوست آسیب ببیند چون به مدت طولانی صورت روی بالش قرار گرفته و ممکن است کش بیاید و چروک شود. از لحاظ مزایا و معایب مشابه حالت جنینی است و مناسب افرادی است که خروپف می‌کنند.

افرادی که رفلاکس معده دارند و همچنین افرادی که کمردرد دارند این حالت برایشان مناسب است. در صورتی که رفلاکس معده دارید و می‌توانید به این حالت بخوابید، بهتر است به سمت چپ دراز بکشید. درازکردن دست‌ها اثرات منفی بر گردش خون دارد؛ زیرا  فشار بیش از حد بر اعصاب و عروق وارد می‌کند و ممکن است شما را از خواب بیدار کند. افرادی که به شکل آرزومند و مشتاق می خوابند روشنفکر، بدبین و منفی‌باف هستند و تصمیم گیری برایشان کمی مشکل است.

7. مدل خوابیدن درختی

خوابیدن به شکل درختی نوع دیگری از انواع مدل خوابیدن است. این مدل به این صورت است که فرد به پهلو خوابیده و دست‌هایش همراستای بدنش به حالت صاف قرار می‌گیرد. این حالت نوعی خوابیدن به پهلو است و برای افرادی که خروپف می‌کنند مناسب است. کسانی که به این صورت می‌خوابند از نظر شخصیتی آرام، خونسرد با روابط اجتماعی بالا، بسیار خوش‌بین و زودباور هستند.

8. مدل خوابیدن بالش به بغل

در این مدل از انواع مدل خوابیدن، فرد به پهلو خوابیده و بالش را در آغوش می‌گیرد و به خواب می ‌رود. از نظر مزایا و معایب این حالت شبیه به حالت خوابیدن به پهلو است. از نظر شخصیتی این افراد خانواده دوست هستند؛ اهمیت زیادی برای روابط خود با خانواده، فامیل و دوستان خود قائل بوده و نسبت به آن‌ها وفادارند.

معنی انواع مدل خوابیدن

سوالات متداول

مدل خوابیدن نشانه چیست؟

در اغلب موارد مدل خوابیدن هر فرد شخصیت و ویژگی‌های درونی فرد را نشان می‌دهد.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی بر این بود که بتوانیم انواع مدل خوابیدن از نظر روانشناسی را نام برده و به بررسی ویژگی‌های شخصیتی افراد با انواع حالت‌ خواب بپردازیم. انواع حالت های خواب هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارد و بهتر است در صورت امکان با توجه به شرایط جسمی خود مدل خوابیدن مناسب خود را انتخاب و یا تغییر دهید. به‌ عنوان مثال اگر خرو پف می‌کنید و به پشت می‌خوابید بهتر است مدل خوابیدن خود را عوض کنید و اگر نتوانستید بالش خود را روی شانه‌ها و کمی بلندتر قرار دهید تا این حالت موجب آزارتان نشود

انواع روش خوابیدن شامل خوابیدن جنینی، درختی، سرباز، سقوط آزاد، دمر و ستاره دریایی است که در این مقاله به آن‌ها پرداختیم و ویژگی‌های شخصیتی افرادی را که با هرکدام از مدل های خوابیدن راحت‌ترند برشمردیم. همچنین در این بخش از وبسایت فارسیرو می توانید با انواع تعبیر خواب ها آشنا شوید. امید است که مطالب ما موردپسند شما عزیزان قرار گرفته باشد. اگر دیدگاهی درباره مقاله حاضر دارید، لطفا ما را از شنیدن آن بهره‌مند نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا