مبانی مد و فشنچه چیزیدانستنی هامد و فشنمدلینگ

هفته مد یا فشن ویک چیست: معرفی بهترین هفته های مد جهان

در دنیای مد که از جذاب‌ترین موضوعات دنیا بری افراد از تمامی گروه‌ها، سنین و نقاط جغرافیایی است؛ طراحان معروف دنیا و فعالان عرصه مد نیازمند فرصتی هستند که بتوانند مجموعه‌ای از طرح‌ها و محصولات خود را که مربوط به مد و فشن است در معرض دید علاقمندان و خریداران از طریق رسانه‌ها بگذارند. افرادی که دنباله‌رو و فعال در صنعت مد و فشن هستند از طریق هفته مد و فشن ویک با اخبار مرتبط و ترندهای جدید دنیای مد آشنا می‌شوند. چهار شهر معروف دنیا بزرگترین برگزارکنندگان هفته ی مد هستند. در مقاله پیش رو از فارسی‌رو قصد داریم به ارائه توضیحات بیشتری درباره هفته های مد جهان بپردازیم و به این سؤال پاسخ بدهیم که “هفته مد چیست؟”

هفته مد چیست؟

در هر دو فصل رویدادی به مدت چند روز تا یک ماه در اقصی نقاط جهان برگزار می‌شود. تعداد روزهای برگزاری آن به بزرگی و اهمیت شهر مورد نظر در صنعت مد دارد. در این رویداد طراحان هنر خود را از طریق مدل‌ها به مدت ده تا پانزده دقیقه بر روی صحنه به نمایش می‌گذارند. در هفته فشن بهار و تابستان، جدیدترین طرح‌های برندهای معروف برای فصل پاییز و زمستان و در فصل‌های پاییز و زمستان، جدیدترین طرح‌های برندهای معروف دنیا برای بهار و تابستان در معرض دید فروشندگان و علاقمندان قرار می‌گیرند.

از این طریق شما تا حدودی می‌توانید بفهمید مثلا در هفته مد و فشن بهار و تابستان چه مدل لباس، پوتین، کفش، پالتو و غیره قرار است در فروشگاه‌های معروف دنیا به عنوان پوشاک مد روز پاییزه و زمستانه به فروش برسد؛ زیرا از طریق هفته ی مد، مدل‌ها و طرح‌های به روز توسط تولیدکنندگان دنیای فشن برای عرضه در فصول بعدی خریداری می‌شوند.

همچنین بخوانید: کت واک چیست: همه چیز درباره کتواک Catwalk و ران وی (Runway)

هفته مد و فشن

تاریخچه هفته مد و فشن

پاریس پایتخت فرانسه اولین مهد هفته مد در جهان است و فعالان حوزه پوشاک در پاریس پایه‌گذار ایده هفته مد و فشن بودند. در قرن نوزدهم خرده فروشان باهوش حوزه پوشاک زنانی را استخدام می‌‌کردند تا به عنوان مدل لباس‌ها را در مکان‌های عمومی بر تن کنند و به نمایش بگذارند تا بیشتر به فروش برسانند. پس از آن طی رویدادی یکی از تاجران مد پاریس طرح‌ها را در سالن‌ها برای مشتریان خاص و ثروتمند از طریق مدل‌ها به نمایش می‌گذاشت که به آن دفیله می‌گفتند.

در جنگ جهانی دوم در نیویورک به دلیل اشغال فرانسه به دست نازی‌ها امکان بازدید از دفیله در پاریس وجود نداشت و همین موضوع باعث شد که هفته مطبوعات به هفته فشن تغییر نام پیدا کرده و برای اولین بار که در سال 1943 اتفاق افتاد از آن برای نمایش مد لباس استفاده گردد. پس از آن تا سال 1958 به عنوان تنها برگزارکننده هفته مد و فشن شناخته می‌شد. پس از آن به ترتیب میلان، پاریس و لندن به طور رسمی فشن ویک را برگزار کردند. این چهار شهر به عنوان چهار بزرگ در حوزه مد شناخته شده‌اند.  هفته های مد و فشن کم کم در دیگر نقاط دنیا برگزار شد.

اهمیت هفته ی مد در صنعت مدلینگ

مد به طور کلی منعکس‌کننده هر فرهنگی در جهان است و به همین دلیل دارای اهمیت است. مد و فشن راهی برای ایجاد گروه‌های مختلف اجتماعی است و با توجه به موقعیت اجتماعی شما تغییر می‌کند. اولین لباسهای انسان برای محافظت از بدن در برابر آسیب و سرما به وجود آمد و به آرامی به یک صنعت تبدیل شد؛ از جواهرات گرفته تا کفش و لباس. ما در طول قرن‌ها لباس‌های یک جور نپوشیده‌ایم؛ بنابراین روند مد همیشه وجود داشته است.

امروزه مد هنوز به معنای شناخت موقعیت اجتماعی شما به کار می‌رود؛ مد راهی برای ابراز خود استِ؛ شما یا از طریق مد نقش بازی می‌کنید یا به دیگران اجازه می‌دهید که درباره لباس شما قضاوت کنند. مد علاوه بر ابراز شخصیت شما وسیله ای برای توانمندسازی و اعتماد به نفس شما است. بعضی اوقات احساس راحتی و اطمینان بیشتری با خود خواهید کرد؛ زیرا یک جفت کفش خاص یا لباس متفاوت پوشیده‌اید. در واقع شما هر وقت چیزی را که دوست دارید بپوشید، بسیار احساس رضایت می‌کنید، احساس خوبی در آن دارید و این موضوع به شما کمک می‌کند تا اعتماد به نفس و عزت نفستان افزایش یابد.

بنابر تأ ثیری که مد روی شخصیت افراد دارد برگزاری هفته مد و فشن نیز اهمیت خاصی می‌یابد. این‌که افراد ثروتمندی از تمام دنیا برای انتخاب نوع پوشاک خود در مراسمات، جشن‌ها، در مقابل دوربین و … دارند باعث ایجاد نیاز به برگزاری هفته های مد و فشن شده است که بر کل دنیا تأثیرگذار است. به دلیل جهانی‌بودن این رویداد و وجود رقابت بالا در آن، مدلینگ به صورت گسترده رشد کرده و باعث شکوفایی بسیاری از استعدادهای نهفته می‌گردد.

همچنین بخوانید: رازهای شیک پوشی: آموزش 7 نکات مهم در شیک پوشیدن لباس

هفته فشن

معروف ترین هفته های مد جهان

گفتیم که مهم‌ترین هفته‌های مد دنیا در چهار شهر بزرگ نیویورک، لندن، میلان و پاریس برگزار می‌شوند. علاوه بر این چهار مرکز معروف هفته فشن در دنیا شهرهای دیگری وجود دارند که به برگزاری مراسم های مد و فشن می‌پردازند. در این قسمت به معرفی مراکز و تاریخ هفته های مد می‌پردازیم.

هفته مد پاریس

یکی از مهم‌ترین هفته های مد و فشن هفته مد پاریس است که دو بار در سال برگزار می‌شود؛ یک بار در بهار و تابستان و بار دیگر در پاییز و زمستان. بزرگ‌ترین برندها از طراحان مد مانند شنل، لویی ویتون، فندی، دیور، پرادا، دولچه گابانا، دی اند جی، ورساچه، آرمانی، زارا و برندهای معروف دیگر دنیا در آن شرکت می‌کنند تا آخرین مدل‌های خود را به معرض نمایش و فروش بگذارند.

تاریخ هفته مد و فشن پاریس

تاریخ فشن ویک در پاریس هرساله توسط فدراسیون مد فرانسه تعیین می‌گردد و آخرین تاریخ فشن ویک اعلام شده توسط فدراسیون در پاریس از 26 سپتامبر 2022 آغاز خواهد شد و تا 4 اکتبر 2022 ادامه خواهد یافت.

هفته مد میلان

در کشور ایتالیا نیز همانند فرانسه هفته فشن میلان به صورت نیم‌سالانه برگزار می‌شود و در دوره‌های مختلف، برندهای مختلف مطرح دنیا برگزاری آن را به عهده می‌گیرند. تاریخچه هفته مد میلان به پیشتازی این شهر در صنعت مد و پوشاک برمی‌گردد. شهر میلان در قرن بیستم یکی از بزرگ‌ترین مراکز تولید ابریشم و پارچه در جهان محسوب می‌شد و با پیشرفت در زمینه طراحی پوشاک به یکی از برترین برگزارکنندگان هفته مد در دنیا تبدیل شد.

تاریخ فشن ویک میلان

در سال 2022 تاریخ فشن ویک میلان از 20 تا 26 سپتامبر 2022 خواهد بود.

همچنین بخوانید: استایل چیست + انواع استایل در دنیای مد و سبک لباس پوشیدن

فشن ویک

هفته مد لندن

فشن ویک لندن از نظر رتبه در دنیا در جایگاه سوم برگزار‌کنندگان هفته فشن قرار دارد. هفته فشن لندن اولین بار درسال 1984 در یک پارکینگ در شهر لندن برگزار شد که اکنون یکی از چهار رویداد برتر دنیا در صنعت مد و پوشاک است. هفته فشن در لندن سالی دو بار برگزار می‌شود و سرشناسان دنیای مد و پوشاک همه ساله در آن حضور پیدا می‌کنند.

تاریخ هفته مد لندن

تاریخ اعلام‌شده برای هفته مد لندن از 16 تا 20 سپتامبر 2022 است.

هفته مد نیویورک

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم پس از قطع ارتباط نیویورک با پاریس که دفیله‌ها در آن‌جا برگزار می‌شدند، اولین فشن ویک دنیا در شهر نیویورک به صورت مستقل شروع به کار کرد. هفته فشن نیویورک نیز در هر نیم‌سال برای به نمایش گذاشتن جدیدترین ترندهای پوشاک برگزار می‌گردد.

تاریخ هفته مد و فشن نیویورک

تاریخ برگزاری بعدی فشن ویک نیویورک از 9 تا 14 سپتامبر 2022 خواهد بود.

هفته مد چین

در شهر شانگهای چین هر ساله مانند شهرهای بزرگ دیگری که نام بردیم، هفته ی مد و فشن دوبار در سال برگزار می‌شود که علاوه بر نمایش طراحی‌های مد روز به معرفی فرهنگ و تاریخ چین در نوع لباس‌پوشیدن آن‌ها می‌پردازد که بسیار حائز اهمیت است.

تاریخ هفته مد چین

در سال 2022 در تاریخ 24 مارس تا 1 آوریل هفته مد شانگهای پس از مدتی وقفه به دلیل محدودیت‌های سخت‌گیرانه چین در دوران بیماری کرونا برگزار گردید. تاریخ بعدی برگزاری هفته مد چین هنوز اعلام نشده است.

بیشتر بخوانید: استایل وینتیج: 8 راه برای داشتن سبک وینتیج در لباس

هفته های مد و فشن

فشن ویک دبی

هفته مد عربی هفته مد رسمی در دبی و منطقه عربی است که با هماهنگی شورای مد عرب در همکاری استراتژیک با منطقه طراحی دبی برگزار می شود. هفته مد عربی هر سال 4 بار در ماه اکتبر و مارس برای لباس زنانه و هر ژانویه و ژوئن برای لباس مردانه برگزار می شود.

تاریخ فشن ویک دبی

هفته مد عربی ویژه زنان در دبی یک بار در تاریخ 10 تا 15 اکتبر و یک بار در تاریخ 14 تا 18 مارس 2023 برگزار خواهد شد.

هفته مد عربی ویژه مردان در دبی یک بار در تاریخ 28 تا 30 ژودن و یک بار در تاریخ 28 تا 30 ژانویه برگزار خواهد شد.

فشن ویک ترکیه

در کشور ترکیه هفته فشن در شهر استانبول مانند کشورهای دیگر برگزار می‌شود و علاوه بر حضور طراحان ترکیه‌ای، شهر استانبول در دوره‌های مخلف میزبان طراحان مشهور دنیا نیز بوده است.

تاریخ فشن ویک ترکیه

تاریخ فشن ویک ترکیه از روز 24 تا 26 آگوست برگزار خواهد گردید.

هفته مد چیست

هفته های مد و فشن در دیگر کشور ها

فشن ویک رویداد مهمی است که پا را فراتر گذاشته و منحصرا در کشورهای پیشرفته برگزار نمی‌شود؛ بلکه در بسیاری از کشورها از جمله کشورهای جهان سوم نیز مورد توجه قرار گرفته است. برخی از این کشورها در زیر نام برده شده‌اند.

هفته مد تاجیکستان

کشور تاجیکستان کشور پهناوری نیست؛ اما در سال‌های اخیر پیشرفت زیادی در حفظ فرهنگ خود در صنعت پوشاک داشته است و همانند کشورهای بزرگی چون آمریکا سالانه هفته مد را با حضور بزرگان مد فرانسه و ایتالیا برگزار می‌کند.

هفته مد تهران

با وجود تحریم‌ها علیه ایران از سال 1399 مجموعه هفته مد و فشن تهران درایران تأسیس شد تا این صنعت در ایران و جهان به عرضه بهترین‌های مد طراحی‌شده توسط طراحان داخلی مستعد بپردازد. بر اساس اطلاعات ثبت‌شده در وبسایت رسمی هفته فشن ایران، این رویداد در سال 1401 تا لحظه تحریر این مقاله فعالیتی نداشته است. آخرین تاریخ هفته مد تهران مربوط به سال گذشته است.

هفته مد هند

مهم‌ترین رویداد هند در زمینه مد هفته مد لاکمه است هر سال دو بار در دهلی نو یا بمبئی هند برگزار می‌شود و در آن طراحانی از شهرهای بزرگ هند و شهرهای دیگر جهان شرکت می‌کنند.

هفته مد اسلامی اندونزی

در شهر جاکارتا در اندونزی رویدادی به نام فشن ویک اسلامی برگزار می‌شود که در آن طراحانی از قسمت‌های مختلف دنیا برای ارائه طرح‌هایی در زمینه پوشش اسلامی گرد هم جمع می‌شوند.

هفته های مد جهان

سوالات متداول

بهترین هفته مد جهان کدام است؟

بهترین و بزرگ‌ترین شهرهای برگزارکننده هفته مد جهان چهار شهر بزرگ نیویورک، میلان، پاریس و لندن هستند.

در دنیا چند هفته مد داریم؟

هر سال در بسیاری از کشورهای دنیا فشن ویک برگزارمی‌شود که هر کدام از کشورها تاریخ هفته مد و فشن
مختص به خود را اعلام می‌کنند.

هفته مد چگونه است؟

هفته مد رویدادی است که در آن طراحان معروف در عرصه مد و پوشاک طرح‌های جدید خود را با تاجران و علاقمندان به اشتراک می‌گذارند.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردیم درباره هفته مد و فشن یا همان فشن ویک در نقاط مختلف دنیا صحبت کنیم. درباره مراسم مد و فشن گفتیم که به دلیل اهمیت صنعت مد در پوشاک رویدادی به نام فشن ویک یا هفته فشن برای گرد هم آمدن طراحان و تاجران پوشاک و صاحبان برندها به وجود آمد تا به گسترش مد در دنیا کمک کند. این رویداد هر نیم سال به مدت تقریبا یک هفته برگزار شده و در هر برگزاری حدود ده الی پانزده دقیقه طول می‌کشد. زادگاه اصلی هفته های مد و فشن جهان شهر پاریس پایتخت کشور فرانسه است که در دنیای مد و پوشاک از زمان گذشته تاکنون فرهنگی بسیار غنی داشته و دارد.

با برگزاری رسمی اولین فشن ویک دنیا در شهر نیویورک هفته های مد جهان در دیگر کشورها یکی یکی ایجاد شدند. شهر میلان، پاریس و لندن پس از نیویورک برگزارکنندگان بزرگ هفته مد در جهان محسوب می‌شوند. علاوه بر چهار شهر مطرح یاد شده در کشورهای دیگر جهان از جمله ایران، ترکیه، چین، اندونزی، هند، تاجیکستان، روسیه، ژاپن و بسیاری از کشورهای دیگر نیز فشن ویک برگزار می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا