تناسب اندامدانستنی هانکات

6 علت لرزش بدن هنگام ورزش + 5 راه جلوگیری لرزیدن بدن در ورزش

ممکن است بارها برایتان پیش آمده باشد که در حین ورزش‌کردن دچار احساس لرزش بدن و ماهیچه‌های خود شده‌اید و در ادامه‌دادن برخی از حرکاتی که باعث لرزش بدن شما می‌شوند احساس ناتوانی می‌کنید. برخی از شما با این موضوع احساس نگرانی و برخی دیگرتان نسبت به آن بی‌تفاوت هستید؛ اما اکنون همه شما می‌خواهید بدانید که دلایل لرزش بدن هنگام ورزش چیست.

ما در این مقاله از فارسی‌رو مطالبی را گرد آورده‌ایم که بتوانیم به شما در پی‌بردن به این موضوع کمک کنیم که علت لرزیدن بدن در هنگام ورزش چیست؛ همچنین به شما راه‌هایی را پیشنهاد می‌کنیم تا از مسائلی که علت لرزش بدن هنگام ورزش محسوب می‌شوند جلوگیری کنید.

آیا لرزش عضلات بدن در هنگام ورزش نگران کننده است؟

تجربه لرزش عضلات در طول تمرین معمولاً به عنوان یک نشان افتخار برای تمرین و ورزشی که خوب انجام شده یا به عنوان نشانه‌ای از افزایش قدرت در نظر گرفته می‌شود؛ اما گاهی هم لرزش می‌تواند به این معنی باشد که شما بیش از حد پیش رفته‌اید. توجه‌ کردن به پاسخ بدن خود در حین یک ورزش خاص به خصوص اگر مبتدی هستید، به شما کمک می‌کند تا با آمادگی جسمانی خود هماهنگ باشید و در حین ورزش تنظیمات لازم بدن خود را انجام دهید.

در هر صورت علت لرزش بدن در ورزش هرچه که باشد، نیازی به نگرانی نیست؛ حتی اگر عضلات شما در اثر ورزش سخت دچار آسیب شده باشند، با انجام یک سری راه‌کارها می‌توانید آن‌ها را بازسازی کنید؛ همچنین اگر به هر دلیل لرزیدن بدن در ورزش را تجربه کردید، با خواندن این مطالب می‌توانید به پیشگیری از لرزش بدن در حین انجام حرکات ورزشی بپردازید.

دلایل لرزش بدن هنگام ورزش

علت لرزش بدن هنگام ورزش چیست؟ بیایید به شش علت لرزش بدن در ورزش، از تمرین پلانک گرفته تا دویدن روی تردمیل و آنچه باید در پاسخ به آن انجام دهید، بپردازیم.

1. خستگی

عضلات پس از یک تمرین سخت به عنوان یک پاسخ فیزیولوژیکی به خستگی می‌لرزند. معمولاً این لرزش حاصل یک شاخص عالی است؛ به این معنی که شما با نهایت شدت ورزش کرده‌اید و همچنین یک راه خوب برای دانستن این است که زمان عقب‌نشینی فرا رسیده و باید ورزش را متوقف کنید. وقتی ماهیچه‌های شما می‌لرزند به چالش کشیده می‌شوند؛ بنابراین با سرعتی شدید شروع به انقباض و رها‌ شدن می‌کنند. این طبیعی است و تا زمانی که از آن نقطه عبور نکنید، مشکلی وجود نخواهد داشت.

بسیاری از مردم می‌خواهند عضله بسازند؛ اما از رسیدن به آن نقطه لرزش می‌ترسند و به دنبال برطرف‌کردن دلیل لرزیدن بدن در ورزش هستند. بهتر است به جای اینکه در فکر عبور از آن نقطه لرزش باشید، هدف خود را رسیدن به آن نقطه و سپس استراحت در نظر بگیرید.

2. گروه‌های عضلانی محدود

همه شما می‌دانید که باید به طور منظم تمرینات خود را تغییر دهید تا تمامی عضلات خود را تقویت کنید. هنگامی که روی عضلات مختلف کار می‌کنید ممکن است با لرزش مواجه شوید. تا زمانی که شما از فرم صحیح حرکت خود مطمئن باشید و نخواهید فشار را در جای دیگری جبران کنید لرزش بدن ایرادی ندارد؛ به عنوان مثال: اگر یک وزنه سنگین نگه داشته‌اید و فشار زیادی را در شانه‌ها و گردن خود احساس می‌کنید، ممکن است به این معنی باشد که باید قسمت مرکزی بدن خود را درگیر کنید تا بتوانید از آسیب احتمالی کمر یا روتاتور کاف خود جلوگیری کنید؛ هرچند که این کار شما علت لرزش بدن در ورزش باشد.

کلاس‌هایی را که می‌گذرانید تغییر دهید و مجموعه‌ای از تمرین‌ها را برای خود در نظر بگیرید؛ به این ترتیب به بدن خود استراحت می‌دهید و هیچ ماهیچه‌ای کار بیش از حد انجام نمی‌دهد؛ بنابراین اگر به جلسات بدنسازی خود وفادار هستید، سعی کنید زمانی را به یوگا یا تمرینات قدرتی برای متعادل‌ کردن گروه‌های عضلانی اختصاص دهید؛ متوجه خواهید شد که هر تغییری مربوط به آن تنوع است.

همچنین بخوانید: مدیسن بال چیست و چگونه با این توپ طبی ورزش کنیم؟

دلیل لرزش بدن هنگام ورزش

3. کم‌آبی بدن

یک علت لرزش بدن در ورزش کم ‌آبی بدن است. کم‌ بودن مایعات بدن نه تنها باعث ایجاد موجی از تغییرات در الکترولیت‌های شما می‌شود، بلکه بافت همبند شما در ارسال سیگنال‌ها از مغز به فیبرهای عضلانی با مشکل مواجه می‌شود؛ بنابراین حتماً برای هر تمرینی که بیش از 60 دقیقه است آب بنوشید و در طول روز هیدراته بمانید.

همچنین بخوانید: بهترین زمان آب خوردن و بدترین موقع نوشیدن آب کی است؟

4. کمبود خواب

یک علت لرزیدن بدن هنگام ورزش کم‌خوابی است. خواب نقشی حیاتی در توانایی شما برای انجام مؤثر هر نوع تمرین دارد. خواب به ماهیچه‌های شما اجازه می‌دهد تا بهبود یافته و استراحت کنند. هم کمبود خواب و هم کمبود استراحت می‌توانند باعث لرزش بدن از شدت خستگی شوند. اگر لرزش مداوم عضلانی را تجربه می‌کنید، به این موضوع توجه کنید که اخیرا چند ساعت خوابیده‌اید. اگر این تعداد کم است، احتمالاً عاقلانه است که به خوابیدن ادامه دهید و از یک جلسه تمرین صرف‌ نظر کنید.

همچنین بخوانید: 10 ترفند خواب سریع : بهترین راه های سریع خوابیدن در شب

5. خیلی سریع، خیلی زود

در اکثر تمرینات، منطقی است که به خودتان فشار بیاورید؛ اما وقتی متوجه شدید که ماهیچه‌هایتان به شدت می‌لرزند، شاید علت لرزیدن بدن هنگام ورزش این است که در این کار زیاده‌روی می‌کنید. علاوه بر این انجام تمرینات ورزشی با حداکثر توان خود در هر تمرین به راحتی منجر به ضعف می‌شود و خطر آسیب دیدگی را افزایش می‌دهد. وقتی متوجه می‌شوید عضلات در طول تمرین می‌لرزند بهتر است که عقب‌نشینی کنید. به گروه عضلانی دیگری بپردازید و کمی آب بنوشید.

این لرزش ممکن است منجر به آسیب شود؛ بنابراین شما واقعاً باید توجه داشته باشید و به صدای بدن خود گوش دهید. اگر مثلا بر حرکت پله‌نورد مسلط شدید و احساس می‌کنید پاهایتان می‌لرزند، مطمئن شوید که کنترل خوبی دارید. درست است که تمرین شما باید سخت باشد؛ اما نه آنقدر سخت که در تمام مدت بلرزید. هنگامی که لرزش عضلانی رخ می‌دهد به آن به عنوان فرصتی نگاه کنید تا برای لحظه‌ای سرعت خود را کم کنید یا به خودتان استراحتی کوتاه بدهید.

6. نفس

غرور در انجام حرکات ورزشی یک دلیل لرزش بدن حین ورزش است که مشکل ایجاد می‌کند؛ سعی نکنید که از مرحله لرزش عبور کنید؛ بهتر است وقتی به نقطه لرزش رسیدید استراحت کنید؛ در غیر این صورت این موضوع شما را در موقعیت عدم تعادل عضلانی و آسیب احتمالی قرار می‌دهد. این میل به لرزش می‌تواند نتیجه ناگوار غرور کسی باشد. به طور کلی، فشار شدید به خود در طول تمرین فوق‌العاده است؛ اما زمانی که عضلاتتان شروع به لرزیدن می‌کنند باید توجه کنید که می‌توانید نفس بکشید. روزهای استراحت را به برنامه تمرینی خود اضافه کنید و به یاد داشته باشید که در طول تمرین آب بنوشید.

نکاتی برای کاهش یا جلوگیری از لرزش عضلانی پس از تمرین

حال که متوجه شدید به چه دلیل در هنگام ورزش بدن می لرزد، در این قسمت نکاتی عنوان شده است که اگر احساس سختی بعد از لرزش کردید می‌توانید جهت کاهش لرزش آن‌ها را انجام دهید.

1. هیدراته بمانید.

گفتیم که کم‌آبی بدن ممکن است در لرزش عضلات در حین ورزش نقش داشته باشد؛ بنابراین حتماً قبل و حین ورزش میزان مایعات خود را کنترل کنید. لرزش بدن بعد از ورزش هم ممکن است به دلیل کم‌آبی اتفاق بیفتد.

2. به صورت مداوم ورزش کنید.

با تقویت قدرت بدنی، عضلات شما قادر به انجام تمرینات شدید خواهند بود؛ بنابراین شما می‌توانید با این کار یک علت لرزش بدن در هنگام ورزش را از بین ببرید.

همچنین بخوانید: آموزش تصویری گرم کردن بدن یا نرمش قبل از ورزش

علت لرزیدن بدن هنگام ورزش

3. خواب کافی داشته باشید.

اگر از خود می‌پرسید که چرا حین ورزش بدنم می لرزد نگاهی به کیفیت خواب خود بیندازید. خواب ناکافی فقط باعث خواب آلودگی شما نمی‌شود بلکه به عضلات شما قدرت کمتری برای انجام تمرین می‌دهد.

همچنین بخوانید: قبل از خواب راحت چه بخوریم: بهترین و بدترین غذاها قبل خواب

4. استراحت کنید.

یک علت لرزش عضلات بدن هنگام ورزش کم‌بودن استراحت بدن و ماهیچه‌ها است. هیچ مشکلی در تمرین‌ سخت کردن وجود ندارد، فقط مطمئن باشید که در مسیر ورزش آهسته و پیوسته قدم برمی‌دارید. گاهی وسط دوره‌های ورزش‌ متناوب و سخت با ورزش با شدت کمتر به خد استراحت دهید.

5. روزهای استراحت برای خود درنظر بگیرید.

به عضلات خود فرصت کافی دهید تا بین تمرینات بهبود یابند. هنگامی که با عضلات خسته شروع به ورزش می‌کنید بیشتر دچار لرزش عضلات می‌شوید؛ در این صورت احتمال بیشتری هم وجود دارد که بتوانید صدمات بیش از حد را جبران کنید. اگر بی‌وقفه پیش بروید احتمالا به خود آسیب وراد خواهید کرد.

به یاد داشته باشید که بعد از تمرین سخت بدن خود را هیدراته کنید و یک میان‌وعده با پروتئین و کربوهیدرات همراه با کمی چربی سالم میل کنید. طبق گفته Reader Digest، یک قانون خوب این است که میان‌وعده‌ای تقریباً با نیمی از کالری که هنگام ورزش سوزانده‌اید بخورید. این بدان معناست که اگر 300 کالری سوزانده‌اید، میان‌وعده بعد از تمرین باید حدود 150 کالری باشد. پروتئین و کربوهیدرات به شما در ذخیره انرژی و ساخت ماهیچه کمک می‌کند. گزینه‌های خوب شامل ماهی تن روی نان تست غلات کامل، تخم‌مرغ‌های پخته‌شده و هوموس یا انواع پنیر و میوه است.

همچنین بخوانید: عوارض و فواید ورزش در شب: ورزش کردن در شب برای لاغری خوب است؟

سوالات متداول

آیا لرزش بدن هنگام ورزش نشانه خطرناکی است؟

خیر خطرناک نیست و شما باید به دنبال دلیل لرزیدن بدن در ورزش باشید. علت اصلی لرزش عضلات بدن در هنگام ورزش رسیدن انجام تمرین سخت ورزشی است و نباید نگران باشید.

چه کنیم هنگام ورزش بدنمان نلرزد؟

خواب کافی داشته باشید، بدن خود را با انجام تمرینات مستمر و متنوع قوی کنید، آب کافی بنوشید و در ورزش‌کردن به بدن خود استراحت دهید.

لرزش بدن حین ورزش برای چیست؟

یک دلیل لرزش بدن هنگام ورزش سختی تمرین شما است. دلایل دیگر شامل کم‌خواب، استراحت ناکافی عضلات و کم‌آبی بدن باشد.

علت لرزش بدن در ورزش

جمع‌بندی

این‌ موضوع که گاهی در حین انجام حرکات ورزش بدن دچار لرزش می‌شود ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد؛ اما اغلب به سخت‌بودن ورزش شما بر می‌گردد و نباید از آن بترسید. علل لرزش بدن هنگام ورزش چیست؟ بهتر است ابتدا به دنبال دلایل لرزش بدن هنگام ورزش باشید و سپس اقداماتی را در جهت پیشگیری یا کاهش لرزش عضلات در حین ورزش انجام دهید. بسیاری از مربیان حرفه‌ای به دنبال این هستند که شما را به این نقطه برسانند، یعنی جایی که عضلات شما شروع به لرزش کنند؛ سپس به شما استراحت می‌دهند.

در واقع رسیدن به این نقطه باید هدف تمرینی شما باشد و عبور از ان به افزودن قدرت بدنی شما کمک چندانی نخواهد کرد. غیر از تمرین سخت، علت لرزیدن بدن هنگام ورزش می‌تواند به دلایل دیگری همچون بی‌خوابی، کم‌آبی، انجام بی‌وقفه ورزش بدون استراحت دوره‌ای، استراحت‌نکردن در طول هفته برای بازسازی بدن و عضلات رخ دهد. اگر شما هم تجربه مشابهی در این زمینه دارید، لطفا آن‌ را در قمست نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا