زوج و خانوادهبارداریخانوادهروابط زناشویی و جنسیمادر و فرزند

پوزیشن و روشهای نزديكی (سکس) در دوران بارداری به همراه عکس پوزیشن

رابطه جنسی در دوران بارداری می‌تواند شروع یک تازه‌وار در مسیر زندگی زناشویی شما باشد. اما چگونه می‌توانید یک رابطه جنسی سالم در طول این دوران داشته باشید؟

بسیاری از زوج‌ها به دلیل باورهای اشتباه و شایعات نادرست یا تجربیات پیشینی مثل سقط جنین یا ترس از آسیب به جنین، از روابط جنسی در دوران بارداری اجتناب می‌کنند. جالب است بدانید اگر بارداری شما طبیعی بوده و هیچ مشکلی وجود نداشته باشد، می‌توانید همچنان در این دوران رابطه جنسی داشته باشید. مهم‌ترین نکته در طول بارداری، علاقه و احترام به همسرتان و حفظ رابطه زناشویی است.

اگرچه رابطه جنسی در دوران بارداری مزایای زیادی دارد، اما باید به خاطر داشته باشید که ممکن است خطراتی نیز وجود داشته باشد. بهتر است با متخصص زنان و زایمان مشورت کنید تا راهنمایی‌های لازم را در این زمینه دریافت کنید. همچنین می‌توانید از خدمات مشاوره دکترتو بهره‌برداری کنید و اگر نیاز دارید، نوبت‌گیری غیرحضوری از طریق وب‌سایت دکترتو را انجام دهید.

بهترین زمان برای سکس در بارداری

با توجه به نظر متخصصان زنان و زایمان، بهترین زمان برای رابطه جنسی در دوران بارداری و تجربه سکس کامل، “سه ماهه دوم بارداری” می‌باشد. در این مدت، شرایط مادر و جنین به استحکام خود رسیده و خطر سقط یا مشکلات دیگر به حداقل می‌رسد. همچنین، سطح هورمون‌ها به استواری مطلوبی می‌رسد و امکان تجربه فعالیت جنسی و رابطه زناشویی مجدداً ممکن می‌شود.

در سه ماهه آخر بارداری و به‌ویژه در روزهای نزدیک به زمان زایمان، با وجود دردها و انقباضات رحمی و آماده شدن بدن برای زایمان طبیعی، پزشکان توصیه می‌کنند از رابطه جنسی با دخول کامل و بدون استفاده از وسایل محافظتی اجتناب کنید. در این شرایط، هورمون موجود در مایع منی به نام “پروستاگلاندین” ممکن است باعث انقباضات رحمی شود.

به همین دلیل، متخصصان زنان و زایمان تنها در مواردی ترشحات جنسی در دوران بارداری در روزهای آخر را توصیه می‌کنند که مادر هیچ انقباض یا درد زایمانی نداشته باشد و هفته‌های بارداری او به پایان رسیده باشد. در این شرایط، از سکس و تجربه ارگاسم می‌توان برای تحریک رحم به منظور آماده شدن برای زایمان استفاده کرد.

رابطه جنسی در دوران بارداری

در چه ماه‌هایی از بارداری می‌توان سکس داشت؟

در زیر برای شما جدولی قرار داده اییم که ذکر شده در چه ماه هایی از دوران بارداری میتوانید رابطه جنسی داشته باشید:

ماهامکان برقراری رابطه جنسی
سه ماهه اولبا مشورت پزشک
سه ماهه دوممعمولاً بدون مشکل
سه ماهه سومممکن است با محدودیت همراه باشد

رابطه جنسی در سه ماهه اول بارداری

در سه ماهه اول بارداری، معمولاً هیچ مشکلی برای برقراری رابطه جنسی وجود ندارد. با این حال، برخی از زنان ممکن است در این دوره دچار حالت تهوع، استفراغ، خستگی و سایر علائم بارداری شوند که می‌تواند بر میل جنسی آن‌ها تأثیر بگذارد.

رابطه جنسی در سه ماهه دوم بارداری

در سه ماهه دوم بارداری، بسیاری از زنان احساس بهتری نسبت به خود دارند و میل جنسی آن‌ها افزایش می‌یابد. در این دوره، معمولاً هیچ محدودیتی برای برقراری رابطه جنسی وجود ندارد.

رابطه جنسی در سه ماهه سوم بارداری

در سه ماهه سوم بارداری، رحم بزرگ‌تر شده و ممکن است برخی از پوزیشن‌های جنسی برای زن راحت نباشد. همچنین، در این دوره، خطر ابتلا به عفونت‌های ادراری افزایش می‌یابد؛ به همین دلیل، توصیه می‌شود که از رابطه جنسی دهانی و مقعدی در این دوره خودداری کنید.

شرایط خاصی که ممکن است رابطه جنسی را در دوران بارداری محدود کند.

در برخی شرایط، ممکن است پزشک رابطه جنسی را در دوران بارداری محدود کند. این شرایط عبارتند از:

 • سقط جنین مکرر
 • زایمان زودرس
 • خونریزی واژینال
 • سابقه زایمان زودرس
 • سابقه بیماری‌های مقاربتی
 • سابقه عفونت‌های ادراری
 • سابقه خونریزی یا درد در هنگام رابطه جنسی

در صورت داشتن هر یک از این شرایط، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

بهترین پوزیشن های سکس در دوران بارداری (حاملگی)

براساس تحقیقات انجام شده، پوزیشن خاصی برای دوران بارداری تعریف نشده است. با این حال، پزشکان توصیه می‌کنند که از خوابیدن به وضعیت تمامیت پشتی پس از هفته 20 بارداری پرهیز کنید؛ زیرا این موضوع ممکن است به مداخله در جریان خون جفت منجر شود. در غیر این صورت، شما می‌توانید از هر پوزیشنی که برایتان راحت‌تر باشد، استفاده کنید.

در ادامه چند عکس پوزیشن محبوب رابطه جنسی در دوران بارداری را برای شما قرار خواهیم داد :

پوزیشن پهلو به پهلو در دوران بارداری

 • پوزیشن شکل V و پهلو به پهلو در دوران بارداری

همانطور که خوابیدن به طرف پهلو در دوران بارداری برای مادران آینده راحت‌تر است، رابطه جنسی در وضعیت پهلو به پهلو نیز راحت و لذت‌بخش می‌تواند باشد.

در این وضعیت، هر دو شما به طور متقابل به سمت یکدیگر خوابیده و بدن‌های شما یک حرف “V” تشکیل می‌دهند. شما ممکن است یک بالش را زیر پشت خود قرار داده و پاهای خود را بالای لگن همسرتان قرار دهید. این وضعیت به همسرتان اجازه می‌دهد تا وزن بیشتری از شکم شما دور نگه دارد.

رابطه جنسی در وضعیت پهلو به پهلو نه تنها یکی از راحت‌ترین پوزیشن‌های جنسی برای دوران بارداری است، بلکه به شما این امکان را می‌دهد که با شریک زندگی‌تان در سطح عمیق‌تر و صمیمی‌تری ارتباط برقرار کنید. فقط تصور کنید که چقدر می‌توانید در چشمان یکدیگر خیره شوید.

پوزیشن سکس در دوران بارداری همسر رو به بالا

 • پوزیشن نزدیکی در بارداری زن نشسته بر روی آلت تناسلی همسر

باردار باشید یا نه، گاهی اوقات می‌خواهید کنترل کننده تجربه جنسی باشید. روی گذاشتن در بالا به شما این امکان را می‌دهد که تجربه جنسی را به دلخواه خودتان تعیین کنید، از جمله عمق دخول، زاویه و سرعت آن. همچنین، برخی از زنان در دوران بارداری از این وضعیت برای تجربه لذت جنسی بیشتر انتخاب می‌کنند. در یک مطالعه، زنان بارداری که از این موقعیت استفاده کردند، سطح رضایت جنسی بیشتری را گزارش دادند.

بیشتر بخوانید : سایز مورد علاقه زنان و حداقل اندازه آلت تناسلی مردان چقدر است؟

این وضعیت می‌تواند در طول تمام دوران بارداری استفاده شود. شما وقتی که همسرتان در وضعیت درازکشیده قرار می‌گیرد، پاهای خود را در دو طرف بدن او قرار می‌دهید. با این ترتیب، هیچ فشاری روی شکم شما وارد نمی‌شود و شما می‌توانید عمق دخول را کنترل کنید. به همین دلیل، این پوزیشن یکی از محبوب‌ترین پوزیشن‌ها در سه ماههٔ سوم بارداری است.

پوزیشن سکس ایستاده در دوران بارداری

 • پوزیشن سکس ایستاده در دوران حاملگی

پوزیشن ایستاده در دوران بارداری یک پوزیشن جنسی است که در آن زن باردار ایستاده و شریک جنسی از پشت وارد می‌شود. این پوزیشن جنسی ممکن است در دوران بارداری برخی زنان راحت‌تر و لذت‌بخش‌تر از دیگر پوزیشن‌های جنسی باشد؛ اما باید با دقت و توجه به وضعیت سلامت مادر و جنین انجام شود.

پوزیشن مرد در پشت در زمان بارداری

 • پوزیشن جنسی مرد از پشت در زمان بارداری

پوزیشن جنسی همسر در پشت و به پهلو یکی از انتخاب‌های مناسب برای رابطه جنسی در دوران بارداری است. این پوزیشن جنسی ، نوعی تغییر از پوزیشن جنسی معمولی پهلو به پهلو است و به شما و همسرتان امکان می‌دهد که دخول را از پشت انجام دهید.

در این پوزیشن، شما به پهلو دراز کشیده و همسرتان به پشت شما می‌پیوندد و سپس دخول از پشت انجام می‌شود. با پیشرفت بارداری، ممکن است برای افزایش راحتی از بالش‌ها برای پشتیبانی اضافی استفاده کنید.

همچنین اگر میخواهید از پوزیشن های جنسی دیگر در رابطه جنسی مطلع شوید می‌توانید مقاله بهترین پوزیشن های سکس را مطالعه نمایید.

بیشتر بخوانید : برای دوقلو باردار شدن چه باید کرد؟هرآنچه برای دو قلو باردارشدن باید بدانید

رابطه زناشویی در بارداری درچه‌صورت خطرناک است؟

رابطه زناشویی در بارداری به طور کلی بی‌خطر است، اما در برخی شرایط ممکن است خطرناک باشد. این شرایط عبارتند از:

 • سقط جنین مکرر: اگر سابقه سقط جنین مکرر داشته باشید، پزشک ممکن است از شما بخواهد که از رابطه جنسی در سه ماهه اول بارداری خودداری کنید.
 • زایمان زودرس: اگر در معرض خطر زایمان زودرس باشید، پزشک ممکن است از شما بخواهد که از رابطه جنسی در سه ماهه سوم بارداری خودداری کنید.
 • خونریزی واژینال: اگر در دوران بارداری خونریزی واژینال دارید، باید از رابطه جنسی خودداری کنید.
 • سابقه زایمان زودرس: اگر سابقه زایمان زودرس داشته باشید، پزشک ممکن است از شما بخواهد که از رابطه جنسی در سه ماهه سوم بارداری خودداری کنید.
 • سابقه بیماری‌های مقاربتی: اگر سابقه بیماری‌های مقاربتی داشته باشید، ممکن است خطر انتقال عفونت به جنین افزایش یابد.
 • سابقه عفونت‌های ادراری: اگر سابقه عفونت‌های ادراری داشته باشید، ممکن است خطر ابتلا به عفونت‌های ادراری در دوران بارداری افزایش یابد.
 • سابقه خونریزی یا درد در هنگام رابطه جنسی: اگر در هنگام رابطه جنسی خونریزی یا درد دارید، باید با پزشک خود مشورت کنید.

علاوه بر این، در برخی موارد، رابطه زناشویی در بارداری ممکن است باعث ناراحتی یا درد در مادر شود. در این موارد، باید از پوزیشن‌های جنسی راحت استفاده کنید یا از رابطه جنسی خودداری کنید.

در اینجا چند نکته برای داشتن رابطه جنسی ایمن در دوران بارداری آورده شده است:

 • با پزشک خود در مورد خطرات رابطه جنسی در دوران بارداری صحبت کنید.
 • اگر شرایطی دارید که رابطه جنسی را در دوران بارداری محدود می‌کند، از آن‌ها پیروی کنید.
 • از پوزیشن‌های جنسی راحت استفاده کنید.
 • در صورت داشتن درد یا ناراحتی، از رابطه جنسی خودداری کنید.

رابطه جنسی می‌تواند بخشی سالم و رضایت‌بخش از یک رابطه باشد. با رعایت نکات ایمنی، می‌توانید از رابطه جنسی در دوران بارداری لذت ببرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا