اماکن دیدنیجاذبه های گردشگریدانستنی هاسفرطبیعت گردیفرهنگ مللکجا

کوه های مقدس جهان: 14 کوه مقدس از ژاپن و یونان تا ایران

کوه مقدس چیست؟ خداوند کوه‌ها را به عنوان ستون‌هایی برای زمین قرار داد تا آن را استوار و پایدار کنند. کوه‌هایی که همواره نمادی از عظمت و استحکام و استواری هستند. علاوه بر این، همیشه عجایب و جاذبه‌هایی در دل کوه‌ها وجود داشته‌اند که توجه همگان را به خود جلب کرده‌اند. جدای از نقش کوه‌ها در اکوسیستم‌ها، گاهی کوه‌ها می‌توانند چیزی فراتر از طبیعت  باشند. برای مثال شاید اطلاعی از کوه‌ های مقدس جهان نداشته باشید و حتی از وجود آن‌ها نیز بی‌اطلاع باشید؛ اما در سرتاسر دنیا کوه‌هایی وجود دارند که از جانب افراد محلی، مقدس شناخته می‌شوند.

این کوه‌ها اسراری را در دل خود جای داده‌اند که شنیدن داستان آن‌ها می‌تواند برای هر شنونده‌ای جالب و جذاب باشد. اگر علاقمند به شنیدن داستان‌های کوه های مقدس دنیا هستید، تا انتهای مقاله همراه سایت فارسیرو باشید. قصد داریم شما را با کوه مقدس نپال، یونان و چند مورد کوه مقدس دیگر دنیا آشنا کنیم.

کوه های مقدس چه هستند؟

در برخی از کشورهای دنیا، کوه‌هایی وجود دارند که طبق عقاید سنتی و باورهای مردم آن منطقه، مقدس شمره می‌شوند. این کوه‌ها اغلب به مسائل دینی و خدایان و ادیان باز می‌گردند؛ چرا که اصولاً تقدس منشأ دینی و مذهبی دارد. کوه های مقدس جهان در نقاط مختلفی پراکنده شده‌اند. شاید بتوان گفت که اکثر کشورها که نشانی از دین و آئین در آن‌ها دیده می‌شود، یکی از این کوه‌‌های مقدس را دارند.

برای مثال ژاپن که کوه‌های زیادی را در نقاط مختلف خود دارد، یکی از کشورهایی است که تعداد زیادی کوه مقدس دارد و هر ساله تعداد زیادی گردشگر را به خود جذب می‌کند. در ادامه این مقاله شما را با کوه های مقدس جهان، از جمله کوه مقدس در ایران و کوه مقدس در استرالیا آشنا می‌کنیم.

معرفی کوه های مقدس جهان

با شناختن کوه‌ های مقدس جهان، می‌توانید فلسفه تقدس آن‌ها را بشناسید و با تعدادی از مکان‌ها و جاذبه‌های گردشگری دنیا نیز آشنا شوید. برای آشنایی با این چند کوه مقدس، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

کوه مقدس ژاپن

به نظر می‌رسد ژاپن، بیشترین تعداد کوه‌های مقدس را داشته باشد و عقاید مردم این خطه، به جاذبه‌های طبیعی چون کوه‌ه، تقدس بخشیده است. ژاپن به عنوان کشوری از آسیای شرق، همچون سایر کشورهای این منطقه تاریخ پرفراز و نشیب و غنی دارد که همین امر سبب شده تا آثاری از عقاید متنوع و گوناگون در سراسر کشور دیده شود. در ادامه شما را با چند کوه مقدس ژاپنی ها آشنا می‌کنیم. 

همچنین بخوانید: 25 وسیع‌ترین و بزرگترین بیابان های جهان به ترتیب وسعت بیشتر

کوه های مقدس جهان

کوه فوجی

کوه فوجی احتمالاً شناخته‌شده‌ترین کوه از لیست سه کوه مقدس ژاپنی است که ارتفاعی معادل 3776 متر دارد. کوه فوجی یک آتشفشان فعال است که در سال 1707 آخرین فوران خود را داشته است. جالب است بدانید که این کوه در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و در بین مردم نیز محبوبیت زیادی دارد. این کوه رد فرهنگ ژاپن، به عنوان مکانی برای کسب خوش‌شانسی به حساب می‌آید. چند زیارتگاه و معبد نیز در کوهپایه کوه فوجی بنا شده که پذیرای گردشگران زیادی است.

کوه هاکو

کوه هاکی نیز یک کوه مقدس ژاپن است که 2703 متر ارتفاع دارد. کوه هاکو نیز مانند کوه فوجی یکی از جاذبه‌های گردشگری به حساب می‌آید و همیشه بسیاری از ژاپنی‌ها و حتی گردشگران، در دامنه این کوه دیده می‌شوند. البته هاکو یک کوه آتش‌فشانی است و رودخانه‌هایی نیز در اطراف آن در جریان‌اند. مردم ژاپن  معتقدند که نیروهای معنوی در کوه هاکو و رودخانه‌های اطراف آن، به زمین جان می‌‌بخشند. به همین دلیل است که مکانی مقدس به شمار می‌رود.

کوه تاتیاما

کوه تاتیاما نیز یکی از کوه‌های معروف از بین صد کوه معروف ژاپن است که در میان ژاپنی‌ها از تقدس ویژه‌ای برخوردار است. این کوه در اغلب زمان‌های سال پوشیده از برف است و به همین دلیل قابل صعود کردن نیست. این کوه که 3015 متر ارتفاع دارد، در زمان‌هایی که قابل صعود باشد پذیرای تعداد زیادی از افرادی است که مشتاق کوهنوردی و بهره‌مند شدن از منظره زیبای این کوه هستند. 

کوه مقدس ژاپن در جدول به شرح زیر است: 

کوه مقدس ژاپن کوه فوجی
کوه مقدس ژاپن کوه هاکو
کوه مقدس ژاپن کوه تاتیاما

کوه المپ یا المپوس؛ کوه مقدس یونان

یونان یکی دیگر از کشوهایی است که یک کوه مقدس را در دل خود جای داده و آن را ستایش می‌کند. یونان از سالیان دور تا به الان، مهد تمدن‌ها و افسانه‌های اساطیری بوده و برخی از جاذبه‌های طبیعی را نیز به اساطیر ارتباط می‌دهند. برای مثال کوه المپ یا المپوس، یکی از کوه‌های مقدسی است که مردم یونان به آن اعتقاد دارند. المپ که 2917 متر ارتفاع دارد، بلندترین کوه یونان بوده و در نیمه شمالی این کشور واقع شده است. در واقع المپ به مجموعه 52 قله گفته می‌شود که بلندترین آن‌ها «میتیکاس»  نام دارد.

علت مقدس بودن این کوه نیز مطابق انتظار، به اساطیر یونان باستان برمی‌گردد. گفته می‌شود رئییس خدایان یونانی یعنی «زئوس»، در کوه المپ زندگی می‌کرده و هرازچندگاهی خدایان یونانی در این کوه‌ها گرد هم می‌آمدند و با خوردن «آمبروزیا» که خوراک مخصوص خدایان بوده، زندگی جاودانه و نامیرایی می‌یافتند. به همین دلیل است که کوه المپ یکی از کوه های مقدس جهان به حساب می‌آید.

همچنین بخوانید: 10 حیوان سنگین جهان: سنگین ترین حیوانات به ترتیب وزن بیشتر

کوه مقدس یونان

کوه اولورو؛ کوه مقدس در استرالیا

استرالیا خانه کوهی به نام اولورو است که به نام صخره آیرز نیز شناخته می‌شود. این کوه که یک کوه مقدس به حساب می‌اید، از جنس ماسه‌سنگ بوده و 450 کیلومتر از مسیر جاده فاصله دارد. با وجود این که این کوه مقدس در مکانی دورافتاده واقع شده، هر ساله مقصد بسیاری از افراد است که علاقمند به دیدن این جاذبه گردشگری هستند. کوه اولورو به رنگ قرمز دیده می‌شود که البته رنگ آن در زمان‌های مختلف سال تغییر می‌کند.

اگر بخواهیم راجع به علت مقدس بودن این کوه صحبت کنیم، باید به عقاید مردم بومی استرالیا به «روزگار رویا» اشاره داشته باشیم. مردم بومی استرالیا بر این باورند که در روزگاری دور، جهان مادی خالی از روح و جریان زندگی بوده است. در دورانی که روزگار رویا نامیده می‌شود، خدایان به زمین آمده و به جهان روح بخشیده‌اند. حالا آن‌ها معتقدند خدایانی که بعد از روزگار رویا زمین را ترک کرده‌‌اند، آثاری از روح و روان خود را در نقاطی از زمین همچون کوه‌ها و صخره‌های مقدس بر جای گذاشته‌اند. کوه اولورو یکی از همین کوه های مقدس جهان است که عده‌ای معتقدند حضور خدایان در آن‌جا حس می‌شود.

کوه ماچوپوچار؛ کوه مقدس نپال

نپال، یکی از جاهاییست که ردپای آئین هندو را می‌توان در آن مشاهده کرد. کشوری در آسیای شرقی که به داشتن کوه ماچوپوچار معروف است. این کوه که 6993 متر ارتفاع دارد، در ارتفاعات آناپورنا واقع شده و توسط اهالی محلی نپال، مقدس شمرده می‌شود. آئین هندو، آئین خدایان متعدد است. بنابراین در هر قسمت از زندگی روتین و روزانه، می‌توان ردی از یک خدا را دید. علت تقدس ماچوپوچار نیز به یکی از همین خدایان باز می‌گردد.

«شیوا» که یکی از بلندپایه‌ترین خدایان هندوهاست، خدای نگه‌دارنده آسمان و زمین، نابوکننده اهریمنان و روزی‌بخش توصیف می‌شود. اهالی نپال معتقدند که شیوا در کوه ماچوپوچار اقامت داشته است. به همین دلیل کوه مقدس نپال، مورد توجه گیروان این آئین قرار گرفته است. جالب است بدانید که صعود به این کوه به علت تقدس آن، ممنوع اعلام شده و کسی اجازه فتح ماچوپوچار را ندارد.

کوه سینا؛ کوه مقدس در مصر

کوه سینا شاید نام‌آشناترین کوه از این فهرست باشد که حتماً نام آن را پیش‌تر شنیده‌اید. کوه سینا ارتباطی عمیق با یهودیت و ادیان ابراهیمی دارد. اما کوه سینا کجاست ؟ سینا نام کوهی در شمال شرقی مصر است که بل عنوان کوه مقدس سینا از آن یاد می‌شود. طبق روایات، بنی‌اسرائیل حدود سه ماه بعد از ترک مصر، به طور سینا رسیدند و همان‌جا ساکن شدند. آن‌ها معتقدند که خداوند شریعت را در همان منطقه به بنی اسرائیل عطا کرد.

از آن‌جایی که نام این کوه در قرآن نیز ذکر شده و خداوند به طور سینا سوگند یاد می‌کند، می‌توان گفت که اهالی اسلام نیز برای این کوه تقدس قائل‌اند. لازم به ذکر است که این کوه 2285 متر ارتفاع داشته و جزو جاذبه‌های گردشگری مصر است.

همچنین بخوانید: لیست حیوانات به ترتیب طول عمر بیشتر؛ 24 حیوان با عمر زیاد

عکس کوه سینا

کوه سبلان؛ کوه مقدس در ایران

کشور عزیز ما ایران نیز در کنار جاذبه‌های گردشگری متعددی که دارد، کوه مقدس سبلان را نیز به عنوان یکی از کوه های مقدس جهان در دل خود جای داده است. کوه سبلان که در شمال غربی ایران واقع شده، یکی از آتش‌فشان‌های غیرفعال است و بلندترین قله آن به نام «سلطان ساوالان»، 4811 متر ارتفاع دارد. علت تقدس این کوه به پیروان دین زرتشت بر می‌گردد. کوه سبلان عبادتگاهی برای پیروان دین زرتشت بوده و به همین دلیل است که هنوز هم یکی از مکان‌های مقدس به شمار می‌آید.

یکی از جالب‌ترین چیزهایی که درباره کوه سبلان وجود دارد، سوگند مردم اهالی اطراف سبلان به کوه است. آن‌ها برای آن که صحت کلام خود را اثبات کنند، به کوه سبلان سوگند یاد می‌کنند. همین مسئله می‌تواند گواه اهمیت و تقدس این کوه باشد.

کوه ناندا دیوی؛ کوه مقدس هند

کوه مقدس هند، ناندا دیوی نام دارد. این کوه دومین قله بلند کشور هند است که در واقع بخشی از رشته کوه هیمالیا به حساب می‌آید. ارتفاع این کوه 7816 متر بوده و در ایالت اوتاراکند واقع شده است. علت تقدس این کوه به باورهای ادیان هندی برمی‌گردد. جالب است بدانید ناندا دیوی، خود نام یک الهه در اساطیر هند است که به عنوان الهه سعادت از او یاد می‌شود.

گفته می‌شود کوه ناندا دیوی، محل اقامت الهه‌ای به همین نام است. همین مسئله باعث شده تا این کوه به یکی از کوه های مقدس جهان تبدیل شود. البته ارتفاع این کوه زیاد است و به همین دلیل امکان صعود برای همه افراد وجود ندارد و عده کمی اقدام به فتح این قله می‌کنند.

کوه مقدس چین

چین، یکی از کشورهایی است که به سبب تاریخ و پیشینه خود و سابقه‌ای که در علوم پیش‌گویی دارد، بسیاری از مکان‌ها را مقدس می‌داند و برای آن‌ها ارزش زیادی قائل است. به طور کلی می‌توان این مسئله را راجع به کشورهای آسیای شرقی که پیشینه و تاریخ غنی دارند بیان کرد. تاریخ چین، چنان پربار است که به جا ماندن این همه مکان مقدس از روزگار دور، چندان دور از تصور نیست. از میان کوه های مقدس جهان، پنج کوه مقدس مربوط به چین است. در ادامه پنج کوه مقدس چین را به شما معرفی می‌کنیم.

کوه سونگ شان

کوه سونگ شان یک کوه مقدس است که در لغت، به معنای رفیع  ارجمند بیان شده و در استان هنان قرار دارد. این کوه دارای 36 قله است که بلندترین آن، 1512 متر ارتفاع دارد. این کوه در ادیان مختلفی چون بودایی و تائوئیسم مقدس شمرده می‌شود. احتمالاً نام معبد شائولین را زیاد شنیده‌اید. جالب است بدانید که معبد شائولین نیز در این کوه قرار دارد. به علاوه، تعدادی از معابد ادیان دیگر، در این کوه بنا شده‌اند که بر تقدس کوه سونگ شان می‌افزاید.

بیشتر بخوانید: کار در آلمان و بایدها و نبایدهایی که در این مورد باید بدانید…

کوه مقدس چین

کوه هنگ شان شان‌شی

هنگ شان در لغت به معنای ثبات و پایداری است. این کوه در استان شان‌شی واقع شده و بلندترین قله آن 2016 متر ارتفاع دارد. جالب است بدانید این کوه در طول تاریخ، اکثراً تحت کنترل کشورهای دیگر بوده و امپراطوران آن‌ها اجازه بازدید از این کوه را نمی‌دادند. به همین علت است که در بین این پنج کوه مقدس، هنگ شان کم‌ترین بازدیدکننده را داشته است. در این کوه نیز تعدادی معبد ساخته شده که محل عبادت پیروان مذاهب مختلف هستند.

کوه هنگ شان هونان

کوه هنگ شان که در 173 کیلومتری استان هونان واقع شده، یکی دیگر از کوه‌های مقدس چین است که در قسمت جنوبی چین قرار دارد. این کوه مجموعاً از 72 قله تشکیل شده که بلندترین قله آن به نام «ژورونگ»، 1300 متر ارتفاع دارد. معبدی در این کوه ساخته شده که به نوعی یکی از بزرگ‌ترین بناهای ساخته شده در دوران باستان است. این معبد برای سه دین بودیسم، تائوئیسم و کنفوسیوس دارای اهمیت است.

کوه هائو شان

کوه هائو شان رد لغت به معنای زرق و برق و جلال و شکوه است و در قسمت غرب، درست محل غروب خورشید قرار گرفته است. به نوعی این کوه را نماد مرگ و وفات می‌دانند و عده‌ای معتقدند که خدای عالم اموات در این کوه اقامت دارد. این کوه مسیر صعب‌العبوری دارد که باعث شده نتواند میزبان گردشگران باشد. معبدی که رد این کوه قرار دارد، مربوط به 2 سال پیش از میلاد مسیح است.

کوه تای شان

کوه تای شان که در معنای لغوی به معنای آسودگی و آرامش است، در قسمت شرق واقع شده و درست در مسیر طلوع خورشید قرار دارد. به همین دلیل آن را نمادی از تولد و شروع دوباره می‌دانند. بلندترین قله این کوه که1540 متر ارتفاع دارد، امپراطور جید نامیده می‌شود. تقدس این کوه به هزار سال پیش از میلاد مسیح بر می‌گردد. در کوهپایه کوه تای شان معبدی دیده می‌شود که تقریباً 200 سال پیش از میلاد مسیح ساخته شده است. گفته می‌شود این کوه مقدس، خانه الهه سحرآبی است.

بیشتر بخوانید: 21 ورزش عجیب و غریب: جالب ترین و عجیب ترین ورزش های جهان

کوه های مقدس دنیا

کوه مقدس آگونگ در بالی

در شرق بالی کوه مقدس آگونگ دارای ارتفاع ۳۱۴۲ متر قرار دارد. این کوه برای بالیایی ها اهمیت بسیاری دارد. در ارتفاع ۱۰۰۰ متری از دامنه های این کوه معبد مادر بساکیه قرار دارد. لازم به ذکر است که این کوه آتشفشانی است و به نوعی تهدید شناخته می شود. زیرا ممکن است بیشتر قسمت های جزیره را از بین ببرد. اما به این وجود نیز این کوه مقدس ترین کوه آن فرهنگ است.

کوه مقدس کایلاش در تبت (چین)

یکی از مقدس ترین کوه های جهان، کوه کایلاش است که هنوز هم بیشتر نواحی آن در دسترس نیستند. براساس کتاب های مقدس بودایی و هندو، این کوه تجسم فیزیکی کوه مرو است. این کوه غارها و صومعه های باستانی ای دارد که فقط چند انسان خوش اقبال می توانند آن ها را مشاهده کنند. این کوه در بودیسم، هندوئیسم و جینیسم، مقدس است که سال هاست در افسانه های آسیای باستان از آن یاد می شود. علاوه بر اینکه هندوها معتقدند این قله محل اقامت لرد شیوا است، دیگر ادیان نیز اعتقاد دارند که برخی از شخصیت های مهم مذهبی آن ها هم از آن کوه دیدن کرده اند.

سوالات متداول

مقدس ترین کوه ژاپنیها چیست؟

مقدس‌ترین کوه ژاپنیها فوجی است که در بین ساکنین ژاپن از تقدس ویژه‌ای برخوردار است.

کوه مقدس ایران کدام است؟

کوه سبلان، کوه مقدس ایران است و این تقدس به حدی است که افراد محلی، به سبلان یا همان ساوالان سوگند یاد می‌کنند.

کوه مقدس در یونان کدام است؟

کوه المپ، کوه مقدس یونان است که تقدس آن به خدایان اساطیری یونان باستان بر می‌گردد.

جمع‌بندی

کوه های مقدس جهان در جای جای دنیا وجود دارند و هر ساله عده زیادی از گردشگران را به سوی خود فرا می‌خوانند. این کوه‌ها آثاری از ادیان و مذاهب مختلف را بر تن خود به یادگار دارند و معابدی که در این کوه‌ها ساخته شده‌اند، گاهی آن‌قدر قدیمی هستند که به سال‌های قبل از میلاد مسیح باز می‌گردند. به همین دلیل است که این کوه‌ها علاوه بر تقدس و جاذبه‌های طبیعی، به عنوان جاذبه‌های تاریخی نیز برشمرده می‌شوند.

در این بین احتمالاً راجع به کوه‌ مقدس ژاپن و کوه مقدس چین، چیزهایی شنیده باشید. کوه مقدس سینا نیز یکی از کوه‌ های مقدس جهان است که در قرآن نیز به آن اشاره شده و خداوند به طور سینا سوگند یاد کرده است. در این مقاله به بررسی چند کوه مقدس مانند کوه مقدس نپال، کوه مقدس هند، کوه مقدس چین و … پرداختیم. اگر  اطلاعاتی درباره کوه مقدس بیستون دارید، با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا