دانستنی هاچه زمانی

طولانی‌ترین شب سال یلدا چقدر بلندتر است؟ یلدا چند دقیقه بیشتر است؟

شب یلدا، بلندترین شب سال در نیمکره شمالی است که مصادف با انقلاب زمستانی‌ است. در این شب، خورشید در نقطه انقلاب زمستانی قرار می‌گیرد و به سمت جنوب متمایل می‌شود. این باعث می‌شود که طول روز در نیمکره شمالی کوتاه‌تر و طول شب طولانی‌تر شود. حال باید این سوال را بپرسید که شب یلدا امسال چقدر بلندتر است؟ یا به عبارتی طولانی‌ترین شب سال چند ساعت است؟ در ادامه این مقاله از فارسیرو به این موضوع خواهیم پرداخت.

فلسفه شب یلدا در ایران

برای مردم ایران کهن زمین، شب یلدا شبی غم‌انگیز بود. آن‌ها از این که خورشید برای مدت طولانی‌تری از دید آن‌ها پنهان می‌شد، نگران بودند. آن‌ها بر این باور بودند که خورشید ممکن است دوباره طلوع نکند و تاریکی بر جهان غلبه کند.

برای غلبه بر این ترس و نگرانی، مردم ایران باستان در شب یلدا دور هم جمع می‌شدند و با انواع خوراکی‌ها، دعا و نیایش، داستان‌گویی و شعرخوانی، خود را سرگرم می‌کردند. آن‌ها معتقد بودند که با این کار، خورشید را در برابر تاریکی تقویت می‌کنند و باعث می‌شوند که دوباره طلوع کند.

بیشتر بخوانید: چرا شب یلدا هندوانه و انار می خوریم ؟؟

طول شب یلدا در ایران

طول شب یلدا در ایران به عوامل مختلفی مانند عرض جغرافیایی، ارتفاع از سطح دریا و شرایط جوی بستگی دارد. در تهران، طول شب یلدا امسال ۱۴ ساعت و ۱۵ دقیقه و ۵۳ ثانیه است. این یعنی شب یلدا امسال در تهران تنها چند ثانیه طولانی‌تر از شب‌های دیگر سال است.

شب یلدا چقدر بلنده

کوتاه‌ترین و بلندترین شب یلدا در ایران

کوتاه‌ترین شب یلدا در ایران در شهرهای شمالی مانند آستارا و ماسال با طول ۱۴ ساعت و ۱۴ دقیقه و ۱۶ ثانیه است. بلندترین شب یلدا نیز در شهرهای جنوبی مانند چابهار و بندرعباس با طول ۱۴ ساعت و ۱۵ دقیقه و ۵۶ ثانیه رخ می‌دهد.

بیشتر بخوانید: بهترین شعر شب یلدا از شاعران معروف | گلچین اشعار شب یلدا

طولانی‌ترین شب سال چند ساعت است؟

طولانی‌ترین شب سال در نیمکره شمالی به عرض جغرافیایی بستگی دارد. در عرض جغرافیایی ۲۳٫۵ درجه، که عرض جغرافیایی استوا است، طول شب یلدا ۱۲ ساعت و ۱۲ دقیقه است. در عرض جغرافیایی ۳۰ درجه، که عرض جغرافیایی تهران است، طول شب یلدا ۱۴ ساعت و ۱۵ دقیقه و ۵۳ ثانیه است. در عرض جغرافیایی ۴۰ درجه، که عرض جغرافیایی شهرهایی مانند مازندران و گیلان است، طول شب یلدا ۱۴ ساعت و ۱۴ دقیقه و ۱۶ ثانیه است.

بیشتر بخوانید: روش های دانه کردن انار چیست؟

علت طولانی تر بودن شب یلدا چیست؟ و یلدا چند دقیقه بلندتر است؟

طول روز و شب در طول سال به دلیل حرکت زمین به دور خورشید تغییر می‌کند. در نیمکره شمالی، زمین در زمستان به دور خورشید متمایل می‌شود. این باعث می‌شود که خورشید در آسمان زاویه کمتری داشته باشد و طول روز کوتاه‌تر شود. در شب یلدا، خورشید در کمترین زاویه خود قرار دارد و طول روز کوتاه‌ترین طول خود را دارد.

شب یلدا زمان میان غروب آفتاب ۳۰ آذر ماه به عنوان آخرین روز پاییز تا طلوع آفتاب در اول ماه دی به عنوان نخستین روز زمستان است که به باور ایرانیان باستان شب یلدا شب زایش خورشید است.

شب یلدا با وجود تنها یک دقیقه تفاوت زمانی با شب‌های پیش و پس از خود، برخاسته از باورها و سنن ایرانیان باستان، یک زمان مفصل و مهم در تاریخ نگارش فرهنگ ما محسوب می‌شود.

تاریخ دقیق شب یلدا به شمسی

تاریخ دقیق شب یلدا به شمسی مصادف است با:چهارشنبه 30 آذر ماه 1401

تاریخ دقیق شب یلدا به میلادی

تاریخ دقیق شب یلدا به میلادی مصادف است با:wednesday, 21 December 2022

تاریخ دقیق شب یلدا به قمری

تاریخ دقیق شب یلدا به قمری مصادف است با:  26 جمادی الاولی 1444

سوالات متداول در مورد شب یلدا

  • آیا شب یلدا در همه جای دنیا طولانی‌تر است؟

خیر، شب یلدا تنها در نیمکره شمالی طولانی‌تر است. در نیمکره جنوبی، خورشید در تابستان به دور زمین متمایل می‌شود و طول روز طولانی‌تر می‌شود. بنابراین، شب یلدا در نیمکره جنوبی کوتاه‌ترین شب سال است.

  • آیا شب یلدا هر سال به یک اندازه طولانی است؟

خیر، طول شب یلدا هر سال کمی متفاوت است. این به دلیل تغییر زاویه زمین به دور خورشید است.

  • آیا شب یلدا همیشه در یک روز خاص از سال رخ می‌دهد؟

خیر، شب یلدا هر سال در تاریخ‌های متفاوتی رخ می‌دهد. این به دلیل اختلاف بین تقویم شمسی و تقویم میلادی است.

کلام آخر

شب یلدا یکی از مهم‌ترین جشن‌های ایرانی است که با آداب و رسوم خاصی برگزار می‌شود. در این شب، مردم دور هم جمع می‌شوند و با خوردن خوراکی‌های سنتی مانند هندوانه، انار و آجیل، شب را تا سپیده دم بیدار می‌مانند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا