دانستنی هاآموزشچرا

چرا شب یلدا هندوانه و انار می خوریم ؟؟

تا حالا از خودتون پرسیدید واقعا چرا شب یلدا هندوانه و انار می خوریم ؟؟هندوانه و انار در شب یلدا نماد چه هستند؟؟چه فلسفه ای پشت این آداب و رسوم هست؟؟یلدا در لغت به معنی تاریک و طولانی است.قرن هاست ایرانی ها طولانی ترین شب سال یا همان شب یلدا را جشن می‌گیرند. جالب است بدانید کشورهایی مثل پاکستان، افغانستان و تاجیکستان هم شب یلدا را جشن می‌گیرند. یک سری از آداب و رسوم (مثل خوردن هندوانه و انار) هستند که بدون اینکه دلیلش را بدانیم برای این شب انجام می‌دهیم. اگر شما هم به دنبال جواب ریشه این آداب و رسوم هستید تا پایان مقاله همراه ما باشید.

watermelonچرا در شب یلدا هندوانه می خوریم؟؟

یکی از پای ثابت های سفره یلدا یا شب چله هندوانه است که به حالت های مختلفی تزیین می‌شود. وجود میوه هندوانه در شب یلدا فلسفه ای دارد. مرحله به مرحله تمام فلسفه هایی که باعث شد هندوانه وارد سفره های شب یلدا شود را بررسی می‌کنیم:

هندوانه میوه فصل تابستان

یک دلیل اینست که هندوانه ما را به یاد گرمای تابستان می اندازد. دلیل دیگر که قدیمی تر ها به آن معتقد بودند این بود که اگر هندوانه در شب یلدا مصرف کنید در فصل زمستان، سرما اثری بر شما نخواهد گذاشت؛ این باور قدیمی امروزه به دلیل وجود ویتامین های موجود در هندوانه به راحتی قابل اثبات است.

هندوانه و کروی بودن

یک هندوانه را در نظر بگیرید گرد و کروی بودن به همراه رنگ سبزش شما را یاد کره زمین نمی اندازد؟کروی بودن هندوانه نمادی از ارتباط با کره زمین و رنگ سبز آن نشانه ای از سرزندگی در این کره خاکی است.

هندوانه و خط‌ های سفید

لابلای رنگ سبز پوست هندوانه خط های نزدیک به رنگ سفید قرار دارد که نشان از صلح و آرامش است.

هندوانه و بافت قرمز

بعد از کروی بودن و رنگ سبز هندوانه وقتی پوست هندوانه را قارچ می زنید به اصل میوه که بافت قرمز رنگ با دانه های سیاه دارد می رسید. همین رنگ قرمز هر قدر بیشتر باشد؛ نشان رسیده تر بودن میوه هندوانه است. از طرف دیگر رنگ قرمز نشان دهنده عشق و دوستی درون این کره خاکی هم است.

هندوانه و دانه مشکی

شاید برایتان جالب باشد که اگر شما هر یک از دانه های هندوانه را بکارید و به آن خوب رسیدگی کنید خودش می تواند هندوانه دیگری باشد. این دانه ها نشان از باروری و ادامه نسل در این کره خاکی دارد.

خاصیت های هندوانه

فکر کنم تا اینجا از اینکه چرا از قدیم در شب یلدا هندوانه مصرف می کنیم شگفت زده شده باشید خوب است کمی هم  در مورد ارزش های غذایی هندوانه بدانید:

1.تقریبا 80 الی 90 در صد هندوانه از آب تشکیل شده است برای رفع عطش و دفع سنگ کلیه بسیار مفید است.
2.هندوانه کالری کمی دارد، در دفع بیشتر و سریع مواد زاید از بدن موثر است و خاصیت آنتی اکسیدانی دارد.

بیشتر بخوانید: بهترین شعر شب یلدا از شاعران معروف | گلچین اشعار شب یلدا

Pomegranateچرا شب یلدا انار می خوریم؟

در شب یلدا ، هر میوه نماد یک چیزی است و میوه انار هم مثل بقیه به دلیل دانه های بسیار و رنگ قرمز نماد برکت و سرزندگی است. همان طور که از شباهت میوه هندوانه و اناز مشخص است. یکی از فلسفه های اینکه شب یلدا هندوانه و انار می خوریم؛ ترجیح بیشتر در مصرف میوه های گرد و رنگی است.

خاصیت های انار

1.شب یلدا، شب ورود به فصل سرما هست و انار به عنوان میوه‌ای که در بالا بردن سیستم ایمنی بدن نقش دارد بسیار مفید است.
2.انار خون را تصفیه می کند،کسترول را حفظ می‌کند و خاصیت آنتی اکسیدانی دارد.

بیشتر بخوانید: طولانی‌ترین شب سال یلدا چقدر بلندتر است؟ یلدا چند دقیقه بیشتر است؟

سخن پایانی:

سعی کردیم فلسفه های اینکه چرا شب یلدا هندوانه و انار می خوریم را به طور کامل بیان کنیم. همانطور که دیدید میوه هایی که در شب یلدا سر سفره ها قرار می گیرید بدون دلیل قرار نمی گیرد. اگر دوست دارید نماد بقیه میوه ها و آداب و رسوم شب یدا هم بررسی کنیم نظراتتان را برامون بنویسید.

سوالات متداول

آیا خوردن هندوانه در شب یلدا مضر می‌باشد ؟؟

هندوانه میوه فصل تابستان است وطبع سردی دارد. از طرفی شب یلدا آخرین شب پاییز و اغلب هوا سرد است. فردی که کمی کسالت دارد بهتر است هندوانه را در شب یلدا میل نکند مگر اینکه کنار آن چند میوه گرم هم مصرف کند.

در شب یلدا چه زمانی هندوانه بخوریم؟

مصرف هندوانه از جمله رسوم مهم در شب یلدا است. خوردن هندوانه ممکن است باعث کاهش حرارت معده و بروز مشکلات جدی در هضم شود و بهتر است که هندوانه را همراه غذا یا پس از غذا مصرف نکنید. سعی کنید هندوانه را چند ساعت قبل یا بعد از وعده غذای اصلی میل کنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا