دانستنی هاآموزش ماساژماساژ درمانی

آموزش ماساژ دست برای رفع گرفتگی و خستگی دست

ماساژ یکی بهترین شیوه‌‎های درمان درد است که باعث بهبود جریان خون در اندام ها و اعضای بدن می شود. ماساژ عمومی جریان گردش خون را در بدن تقویت کرده و ماساژهای موضعی مانند ماساژ دست یا ماساژ پا می توانند انرژی و قوای بدن را به یک نقطه معطوف کنند. با ماساژ می توانید، از فواید بی نظیر آن استفاده کنید.

فواید ماساژ دست چیست؟

ماساژ دست فواید زیادی دارد که برخی از آن ها شامل موارد زیر است:

رفع انسدادهای بدن

در برخی از تنش ها، مانند تنش های عاطفی، ممکن است شاهد مسدود شدن انرژی در برخی از نقاط دست باشیم. با ماساژ دست و انجام حرکات فشاری می توان این انسدادها را بر طرف و بدن را متعال سازی کرد.

بهبود کیفیت خواب

ماساژ دست باعث ترشح سرتونین می شود و دردهایی که هنگام خواب به سراغ شما می آید را تسکین می بخشد. همین امر باعث می شود یک خواب آرام تجربه نمایید.

کاهش استرس

ماساژ عصب دست راه مناسبی برای ایجاد آرامش فرد است و می تواند اضطراب را کاهش دهد.

افزایش انعطاف در دست ها

یکی از مهمترین فواید ماساژ دست، خواص فیزیکی برای نواحی دست است. هنگامی که استفاده زیادی از دستان خود نداشته باشید، امکان به وجود آمدن تنش های عضلانی وجود دارد. این تنش ها را می توان به وسیله ماساژ برطرف کرد. همچنین ماساژ باعث افزایش گردش خون و انعطاف مچ و جلوگیری از آسیب رساندن به آن می شود.

کاهش تورم با ماساژ کف دست

در مواردی که شاهد تورم در دستان خود هستید، می توانید با ماساژ روغن، آبرسانی به نقاط مختلف را انجام دهید و با گردش خون باعث رساندن مواد مغذی به بدن شوید. همچنین ماساژ دست برای جوانسازی پوست نیز موثر است.

در چه مواردی ماساژ دست توصیه نمی شود؟

به صورت کلی ماساژ دست برای افراد خطری ندارد؛ اما در هر صورت ماساژ دست اگر در شرایط خاصی باشد، می تواند محدودیت هایی ایجاد کند.

  • ماساژ دست با یک روغن خاص، ممکن است برای فرد حساسیت ایجاد کند.
  • افرادی که تحت شیمی درمانی هستند، بهتر است ماساژ انجام ندهند.
  • اگر فرد دارای زخم باز است نبایداز ماساژ استفاده کند.
  • افراد دیابتی بهتر است پیش از ماساژ با پزشک خود مشورت نمایند.

آموزش ماساژ دست برای رفع خستگی

ماساژ دست کار آسانی است و خودتان می توانید با استفاده از راهنمای ماساژ دست آن را انجام دهید. همچنین با آموزش ماساژ درمانی دست می توانید برخی از مشکلات روحی و جسمی خود را برطرف کنید. علاوه بر آن، با آموزش ماساژ گوش نیز به سلامت پاهای خود کمک کنید.

ماساژ دست آموزشی

1.گرم کردن دست ها

دست ها و انگشتان خود را کش دهید تا گرم شوند. سپس با هر دست یک مشت ایجاد کرده و انگشتان خود را تا حد امکان به طرف بیرون بکشید. این کار را 4 یا 5 بار تکرار کنید. پس از آن با هر دست یک مشت شل کنید و مچ دست را 5 بار در جهت های مختلف دایره بچرخانید.

2.استفاده از روغن یا لوسیون

برای این از روغن ماساژ یا لوسیون استفاده کنید. سپس حرکت های صاف و سریع انجام دهید تا ماهیچه ها گرم شوند. این کار را در پشت دست، مچ دست و بین انگشتان انجام دهید. اگرچه این ماساژ بدون روغن امکان پذیر است، اما بهتر است از روغن استفاده کنید تا آبرسانی بهتری صورت بگیرد. ماساژ دست با روغن زیتون می تواند حس آرامش بیشتری به شما ببخشد.

3.ماساژ انگشت ها

این کار را با انگشت کوچک شروع و به سمت شست حرکت کنید. در یک زمان تنها یک انگشت را ماساژ دهید. به آرایم پایه هرکدام از انگشت ها را بین انگشت اشاره و انگشت وسط بگیرید. در گام بعدی به آرامی بند انگشتان خود را به پایین نوک انگشتان بکشید و فشار ملایمی به آن وارد کنید. این کار را چند دفعه تکرار کنید.

4.ماساژ پشت دست ها

کف دست چپ را در کف دست راست قرار دهید. سپس از انگشت شست برای ماساژ پشت دست استفاده نمایید. از بند انگشت صورتی شروع کرده و با ضربات محکم و کوتاه، به سمت مچ دست ماساژ دهید. این کار را برای هر انگشت انجام دهید.

5.ماساژ مچ دست

داخل مچ دست را ماساژ دهید. دست چپ را در گهواره سمت راست قرار داده و از انگشت شست خود برای ماساژ داخلی مچ استفاده نمایید. پس از آن دست ها را عوض کرده و این حرکت را تکرار نمایید.

6.آموزش ماساژ کف دست

یک دست خود را در دست دیگر قرار داده و کف دست را با حرکات کوچک و دایره ای ماساژ دهید. این کار را از مرکز شروع کرده و به دو طرف حرکت نمایید هر دست خود را با فشار محکم به مرکز دست برای چند لحظه تمام کنید. سپس با عوض کردن دست ها این عمل را تکرار نمایید.

7.سرد کردن انگشتان

یک بار دیگر دست های خود را باز کنید تا ماساژ کامل شود. وقتی کارتان تمام شد، به آرامی دست ها را بیرون بدهید. مچ دست را بچرخانید؛ سپس با گره کردن مشت ها انگشت خود را دراز کنید. می توانید از ابزارهایی مانند توپ تنیس استفاده نمایید.

هر انگشت با چه ارگانی از بدن ارتباط دارد؟

طب چینی معتقد است که هرکدام از انگشنان با ارگان های خاصی از بدن ارتباط دارند و با ماساژ هرکدام می توان سلامت ارگان خاص را بهبود داد. در ادامه به بررسی ارتباط انگشت ها با ارگان های خاص می پردازیم:

انگشت شست

بر اساس گفته محققین طب سنتی، انگشت شیت ارتباط مستقیمی با قلب دارد. اگر ضربان قلب شما افزایش پیدا کند، می توانید با ماساژ این انگشت ضربان قلب را به حالت عادی برگردانید. همچنین ماساژ یان انگشت دردهای ریه را آرام می کند.

انگشت اشاره

انگشت اشاره، با دستگاه گوارش و دردهای شکمی ارتباط دارد؛ به این معنا که اگر در دستگاه گوارش یا هضم غذا دچار مشکل شدید می توانید انگشت خود را ماساژ دهید تا مشکل خود را رفع کنید.

انگشت وسط

این انگشت با سیستم گردش خون و سیستم غدد درون ریز ارتباط دارد. هنگام سرگیجه و تهوع یا بی خوابی، این انگشت را ماساژ دهید تا مشکلتان رفع شود.

انگشت حلقه

وظیفه انگشت حلقه کنترل خلق و خوی افراد است. اگر دچار افسردگی هستید می توانید با ماساژ انگشت حلقه، خلق و خوی خود را بهبود بخشید.

ماساژ انگشت کوچک

این انگشت عملکرد کلیه را بهبود می بخشد. همچنین در رفع سر درد موثر است.

آموزش ماساژ دست برای فرد دیگر

با آموزش کامل ماساژ دست، می توانید دست افراد دیگر را نیز ماساژ دهید. ماساژ دست دیگران به شرح زیر است.

ماساژ دست به صورت کامل

1.عضلات ساعد فرد را آماده کنید!

برای شروع ماساژ، ابتدا یک حوله تمیز زیر بازو و آرنج شخص قرار دهید تا در وضعیتی مناسب به ارائه ماساژ بپردازید. پس از آن کف دست فرد را در دست بگیرید و از آن به عنوان تکیه گاه استفاده نمایید. دست دیگر خود را به روغن آغشته کرده و از پایین آرنج تا مچ دست او را به آرامی ماساژ دهید. در این مرحله فشار زیادی به ماهیچه ها وارد نکنید؛ تنها ماهیچه های ساعد را لمس کرده تا برای ماساژ آماده شوند.

2.عضلات را نیشگون بگیرید

پس از آماده شدن عضلات ساعد و هنگامی که از ارتباط پوست با روغن مطمئن شدید، مرحله بعدی ماساژ را آغاز نمایید. برای این کار عضلات ساعد را با نیشگون های ضعیف بین انگشتان اشاره و شست فشار دهید. این کار کمک می کند تا ماهیچه تنش و خستگی خود را رها کند.

3.مچ دست را گرم کنید

در این مرحله از هر دو دست خود استفاده و مچ دست فرد را بگیرید.هر دو انگشت شست را یکی پس از دیگری با حرکات کوتاه ماساژ دهید. برای ماساژ از یک یا دو بند بالاتر از مچ دست حرکت را آغاز کنید و کار را تا پشت دست ماساژ گیرنده ادامه دهید. البته مراقب باشید فشار زیادی به دست فرد وارد نکنید.

4.پشت دست را از یاد نبرید

ماساژ پشت دست در زیبایی آن نقش مهمی دارد و دارای تاثیر زیادی در تخلیه بارهای عصبی است. کف دست فرد را در دستان خود بگییرد و با انگشتان شست خود، پشت دست او را ماساژ دهید.

5.تک تک انگشتان را ماساژ دهید

برای ماساژ انگشتان، اندکی کف هر دو دست را به روغن آغشته کنید. دست فرد را با یک دست نگه دارید و با دست دیگر انگشت او را ماساژ دهید. برای این کار لازم است از انگشت اشاره و شست خود استفاده نمایید. این ماساژ را برای تک تک انگشتان او انجام دهید.

ماساژ دست به صورت طبیعی

6. کف دست را ماساژ دهید

در مرحله آخر، کف دست فرد را چرخانده و برای ماساژ کف دست از روغن استفاده کنید. برای این کار از انگشتان شست کمک کنید.

سخن پایانی

ماساژ یکی از روش های موثر در درمان خستگی است که فواید زیادی دارد و با ماساژ هر نقطه، می توانید بسیاری از دردهای خود را بهبود بخشید. با آموزش ماساژ دست می توانید خودتان این کار را انجام دهید تا از فواید آن بهره مند شوید.

بیشتر بخوانید :

ماساژ چیست | انواع ماساژ و فواید آن ها برای بدن

آموزش ماساژ کف پا ساده و تصویری + فواید ماساژ دادن کف پاها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا