مبانی مد و فشندانستنی هاراهنمامد و فشننکات

10 رشته ‌مد و فشن: آشنایی با رشته های مد و فشن در دنیا

رشته مد و فشن چیست؟ یکی از اساسی‌ترین نیازهای مادی انسان در کنار نیاز به خوراک و مسکن، نیاز به پوشاک بوده است. در گذشته‌های دور، پوشاک برای عموم مردم صرفاً پوششی برای پوشاندن بدن و نهایتاً تحمل سرما بود؛ اما رفته رفته لباس‌ها شکل دیگری به خود گرفتند و از عاملی برای رفع نیاز، به عاملی برای زینت بخشیدن به خود و آراستن ظاهر تبدیل شد. این روزها عده زیادی از افراد به شغل‌های مرتبط با پوشاک مشغول‌اند و از این راه کسب درآمد می‌کنند. مشاغلی که ممکن است آشنایی با آن‌ها نداشته باشید؛ اما هر یک به نوعی نقش مهم و تعیین‌کننده در مسیر تولید و عرضه پوشاک دارند.

اگر دقیق‌تر به رشته مد و فشن نگاه کنید، آن را چیزی فراتر از طراحی لباس و خیاطی می‌بینید. مد و فشن، بسیار تأثیرگذار است و در هر دوره تاریخ، نقشی پررنگ در زندگی افراد دارد. بنابراین لازم است اهمیت و نقش آن را جدی بگیریم. در این مقاله قصد داریم به معرفی رشته ‌های مد و فشن پرداخته و شما را با انواع رشته ‌مد و فشن آشنا کنیم. اگر علاقمند به شناخت رشته ‌های مد و فشن هستید، تا انتهای مقاله با فارسیرو همراه باشید.

معرفی رشته های تحصیلی مد و فشن در دانشگاه های برتر دنیا

وقتی از مد و فشن صحبت می‌کنیم، احتمالاً تنها رشته‌ای که به ذهنتان خطور می‌کند، رشته طراحی لباس است. صنعت مد و فشن، روز به روز در حال پیشرفت و گسترش است و بسیاری از کمپانی‌های پول‌ساز دنیا در این زمینه فعالیت دارند. به همین دلیل، این صنعت نقش بسیار مهمی در اشتغال‌زایی و کارآفرینی دارد. از کوچک‌ترین کارگاه‌های طراحی و تولید لباس گرفته تا بزرگ‌ترین برند‌ها، همگی با به کار گرفتن افراد متخصص در زمینه‌های مختلف، بستری را برای اشتغال افراد فراهم می‌کنند. بنابراین بدیهی است که در صنعتی به این عظمت، تنها طراحی لباس کافی نیست.

برای هر قسمت از تولید یک لباس، از ایده تا اجرا و عرضه آن، باید افراد متخصص و کاردان وجود داشته باشند. مراکز آموزشی متعددی در سراسر دنیا وجود دارند که انواع رشته و شغل در دنیای مد و فشن را ارائه می‌کنند و افراد برای تحصیل در رشته ی مد و فشن، به این دانشگاه‌ها مراجعه می‌کنند. در ادامه  این مقاله به معرفی رشته ‌های مد و فشن پرداخته و راهنمای تحصیل در رشته های مد و لباس را در اختیارتان می‌گذاریم.

همچنین بخوانید: هفته مد یا فشن ویک چیست: معرفی بهترین هفته های مد جهان

معرفی رشته ‌های مد و فشن

روانشناسی مد و فشن psychology of fashion

آیا تا به حال به ارتباط فشن و روانشناسی فکر کرده بودید؟ عجیب به نظر می‌رسد که روانشناسی در رشته ‌مد و فشن هم کاربرد داشته باشد؛ اما واقعیت این است که هر وقت حرفه شما به نحوی با افراد و اشخاص مرتبط باشد، با علم روانشناسی ارتباط پیدا می‌کند. در رشته ‌مد و فشن نیز به سبب تأثیر مستقیم افراد بر دنیای مد و فشن و دخیل بودن سلیقه جمعی در پایداری یک مد، رشته روانشناسی بسیار مؤثر و کارآمد است. روانشناسی مد و فشن در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه شده و افراد علاقمند به حوزه‌های روانشناسی و مد و فشن می‌توانند در این رشته جذاب به تحصیل بپردازند.

دانش افراد تحصیل‌کرده در این رشته به آن‌ها در  بررسی رفتار مشتری، آینده فشن و ویژگی‌ها و خصوصیات برندهای مختلف کمک می‌کند. اگر علاقمند به تحصیل در رشته روانشناسی مد و فشن هستید، با درس‌هایی چون هویت و فشن، خصوصیات رفتاری و خلاقیت، فشن پایدار، روانشناسی بیزینس و… روبه‌رو خواهید شد. روانشناسی مد و فشن، یکی از پرطرفدارترین رشته های مربوط به مد و فشن است.

روابط عمومی و ارتباطات در مد و فشن fashion communication

اساساً رشته ‌مد و فشن زمینه را برای پیوند دادن توانایی‌های مختلف با هم فراهم کرده است. اگر در عین علاقمندی به مد و فشن، از ژورنالیست بودن هم بدتان نمی‌آید، رشته ‌مد و فشن یک پیشنهاد عالی برای شما دارد. روابط عمومی و ارتباط در مد و فشن یکی از رشته ‌های مد و فشن در دنیا است که تحصیل در آن، شما را در معرض موقعیت‌های شغلی در زمینه ایده‌پردازی، مدیریت هنری و ژورنالیستی قرار می‌دهد.

در مسیر علم‌آموزی در این رشته با تاریخچه مد آشنا می‌شوید و مهارت‌هایی مثل نویسندگی، تصویرپردازی، ایده‌پردازی و استفاده از رسانه برای ترویج مد را در خود پرورش می‌دهید. بنابراین اگر به فعالیت در زمینه‌هایی مثل روزنامه‌نگاری در زمینه مد و فشن علافمندید، این رشته جذاب و هیجان‌انگیز را گوشه ذهنتان داشته باشید.

همچنین بخوانید: کت واک چیست: همه چیز درباره کتواک Catwalk و ران وی (Runway)

رشته ی مد و فشن

آرایش در دنیای فشن make up for fashion

این روزها که آرایش و میکاپ طرفداران بسیار زیادی دارد و افراد فعال در این زمینه نیز از حساب خارج شده‌اند، بد نیست خودتان را یک پله از بقیه میکاپ آرتیست‌ها بالاتر بکشید. فعالیت در تیم یک برند حرفه‌ای و شناخته‌شده یکی از هیجان‌انگیزترین کارهایی است که در طول سال‌های کاری‌تان می‌توانید انجام دهید. از آن‌جایی که مد و فشن و به خصوص طراحی لباس، برای بهتر دیده شدن همواره به میکاپ مو و صورت گره خورده است، آرایش در دنیای فشن بسیار حائز اهمیت است.

با تحصیل در این رشته علاوه بر یادگیری عملی مهارت‌های مربوطه، کار تیمی با یک گروه حرفه‌ای را نیز می‌آموزید. در این صنعت، کار تیمی همیشه حرف اول را می‌زند. باید بتوانید با اعضای تیم عکاسی و مدلینگ و سایرین، ارتباط خوب و صمیمانه‌ای داشته باشید. از بین زیرشاخه های رشته ‌مد و فشن، آرایش و میکاپ طرفداران بیشتری دارد.

نوآوری در مد creative direction of fashion

نوآوری در رشته ‌مد و فشن در واقع به معنای تربیت مدیران و تهیه‌کنندگان آثار هنری است که نوآوری و خلاقیت بالایی داشته و به نوعی یک تبلیغ برای آثار هنری محسوب می‌شوند. افرادی که در مقطع کارشناسی در این رشته تحصیل می‌کنند، با مفهوم ارتباطات در رشته ‌مد و فشن و نحوه ارتباط با مخاطب آشنا می‌شوند. نوآوری در مد یکی از رشته های مرتبط با مد و فشن است که می‌توانید در لیست انتخاب‌هایتان قرار دهید.

گردآوری فشن  fashion curation

گردآوری فشن در بیان عامیانه به برگزاری نمایشگاه‌های مد و فشن مرتبط است. دانش‌آموختگان این رشته که در مقطع کارشناسیی ارشد ارائه می‌شود، همه‌ چیز را درباره چگونگی برگزاری یک نمایشگاه مد و فشن و ارزش‌گزاری و اعتبارسنجی یک اثر هنری از دنیای مد و فشن را می‌آموزند. در طول تحصیل در این رشته، با تاریخ و فرهنگ هنر و فشن آشنا می‌شوید و همین مسئله به شما در شناخت ارزش هر اثر کمک می‌کند.

طراحی لباس اجرا  costume design for performance

بی‌شک یکی از هیجان‌انگیزترین رشته‌های مد و فشن در دنیا، رشته طراحی لباس اجرا است که در دو سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌شود. طراحی لباس برای اجرا به خلاقیت بسیار زیادی نیاز دارد. به علاوه، باید به  ادبیات نمایشی نیز علاقمند باشید تا بتوانید با برداشتی که از داستان‌ها و قصه‌ها دارید،  لباس مناسبی را برای شخصیت‌ها طراحی کنید. افراد تحصیل‌کرده در این رشته به طراحی  لباس برای شخصیت‌های تئاتر، سینما، تلویزیون، باله و اپرا می‌پردازند. طراحی لباس اجرا می‌تواند یکی از بی‌نظیرترین تجربه‌ها را در طول زندگی برایتان رقم بزند. مواجهه دائمی با قصه‌ها و شخصیت‌ها، زندگی شما را از یکنواختی دور کرده و همیشه تجربه‌های جدیدی را برایتان مهیا می‌کند.

همچنین بخوانید: مدلینگ چیست | شرایط و استانداردها برای مدل شدن

انواع رشته و شغل در دنیای مد و فشن

نقد فشن fashion critical studies

یکی از گرایش های رشته ‌مد و فشن در مقطع کارشناسی ارشد، نقد فشن است. در هر برهه تاریخی، مد و فشن خاصی در جوامع رواج داشته که بخش اعظم آن‌ها الهام‌گرفته از سیاست و شرایط حاکم بر جامعه بوده‌اند. پژوهش‌های این رشته به شما خواهند گفت که طرای یک کالکشن با توجه به شرایط گوناگون، چطور انجام می‌شود و تمام این موارد را در مورد شکل‌گیری کالکشن‌ها و برندهای موجود نیز بررسی می‌کنید. اگر به کارهای پژوهشی علاقه دارید، رشته نقد فشن ایده‌آل شماست.

آینده فشن fashion futures

هر رشته‌ای علاوه بر در نظر گرفتن شرایط فعلی و آموزش افرادی برای فعالیت در این حوزه، به تربیت افرادی برای ترسیم آینده نیز می‌پردازد. با پیشرفت روزافزون علم و تکنولوژی، هرصنعتی نیازمند به‌روز رسانی‌های مکرر است تا بتواند در دور رقابت باقی بماند. رشته آینده فشن نیز یکی از همین رشته‌هاست که صنعت مد و فشن را برای حرکت به سمت آینده آماده می‌کند.

آینده فشن یکی از زیر شاخه های رشته ‌مد و فشن در مقطع کارشناسی ارشد است که در آن با تئوری طراحی لباس، انسان‌شناسی، اخلاقیات، سیاست و مفاهیم اجتماعی و فرهنگی آشنا می‌شوید. با تحصیل در این دوره از شما انتظار می‌رود در کنار آگهی از موارد گفته‌شده، تکونولوژی‌های جدیدی را نیز برای بهبود وضعیت صنعت مد ارائه کنید.

ساخت مستند و محتوای مد fashion film and digital

تحصیل در رشته ساخت مستند و محتوای مد در مقطع کارشناسی ارشد، نیازمند داشتن پیش‌زمینه در رشته فیلم‌سازی و مستندسازی است؛ بنابراین اگر در مقطع کارشناسی رشته‌های مرتبط با ساخت مستند و فیلم را خوانده‌اید، این رشته مناسب شماست. در طول دوره تحصیل در رشته مستندسازی فشن، یاد می‌گیرید که چگونه با در نظر گرفتن تاریخچه مد و فشن، سناریو و داستان‌پردازی حرفه‌ای داشته باشید.

بازاریابی  بصری فشن visual merchandising and branding

بدیهی است که رشته ‌مد و فشن، کاملاً بصری است؛ بنابراین برای فروش و رونق کسب و کار یک برند، همه‌چیز به زیبایی بصری و چشم‌نواز بودن آن بر می‌گردد. در واقع بازاریابی بصری فشن، بر شکل و شمایل فروشگاه و یا آنلاین‌شاپ متمرکز است و با استفاده از بررسی رفتار و سلیقه مشتری، طراحی محل فروش را به بهترین نحو انجام می‌دهد. اگر خودتان را در دو فروشگاه مختلف تصور کنید که محصولات یکسان را در محیط‌های متفاوت عرضه می‌کنند، به اهمیت این رشته پی خواهید برد. قطعاً ترجیح می‌دهید که از فروشگاه‌های شیک‌تر و با مزایای بیشتر خرید کنید. همین مسئله، گواه اهمیت بازاریابی بصری فشن است.

همچنین بخوانید: استایل چیست + انواع استایل در دنیای مد و سبک لباس پوشیدن

راهنمای تحصیل در رشته های مد و لباس

کدام یک از رشته های مد و فشن در ایران بیشتر کاربرد دارد؟

نکته‌ای که وجود دارد این است که شناخته‌شده‌ترین گرایش از رشته ‌مد و فشن در دانشگاه ایران، رشته طراحی لباس است. افراد علاقمند به این حوزه می‌توانند در دوره دوم متوسطه وارد هنرستان شده و رشته طراحی دوخت را انتخاب کنند. در طول دوره سه ساله تحصیل در رشته طراحی دوخت، مهارت‌های دوخت لباس را می‌آموزید و با دوخت انواع مختلف لباس از جمله لباس زنانه، لباس شب و مجلسی، لباس کودک، لباس عروس و … آشنا می‌شوید.

البته در این دوره، طراحی مدل‌های شخصی و یونیک را به طور آکادمیک یاد نمی‌گیرید، بلکه از طرح‌های موجود استفاده می‌کنید. برای تحصیل در دانشگاه می‌توانید کار ناتمام خود را تمام کنید و با تحصیل در رشته طراحی لباس، توانایی لازم در طراحی لباس‌های جدید و مدل‌های یونیک و خلاقانه را کسب کنید.

دانشگاه‌های مختلفی این رشته را ارائه می‌کنند که می‌توانند هدف شما برای تصیل قرار بگیرند. دانشگاه الزهرا و شریعتی در تهران نمونه‌ای از این دانشگاه‌ها هستند. گرایش‌های دیگر رشته ‌مد و فشن را نیز می‌توانید به صورت آزاد در موسسه‌های آموزشی یاد بگیرید. با وجود این که ممکن است فرصت‌های شغلی معدودی داشته باشید، اما اگر پشتکار داشته باشید و مهارت کافی از خود نشان دهید، قطعاً می‌توانید در زمینه مورد علاقه‌تان مشغول شوید.

سوالات متداول

مراحل اپلای رشته ‌مد و فشن؟

برای آن که در یک دانشگاه خوب رشته ‌مد و فشن پذیرش بگیرید، پیش از هر چیز دانشگاه‌های معتبر و شناخته‌شده را به خوبی بررسی کرده و سپس با یک مشاور حقوقی مشورت کنید.

دانشگاه های برتر رشته مد در خارج از کشور

دانشگاه‌هایی چون کالج فشن لندن، کالج رویال هنر، پلی تکنیک میلان و مدرسه پاریس از جمله مؤسساتی هستند که رشته ‌مد و فشن را ارائه می‌کنند.

گرایش های رشته مد و فشن

جمع‌بندی

طراحی لباس یکی از پرطرفدارترین شاخه‌های هنر است که روز به روز با استقبال بیشتری نیز مواجه می‌شود. طراحان لباس در سراسر دنیا همواره برای طراحی بهترین لباس‌ها و تأثیرگذاری و جریان‌سازی تلاش می‌کنند. بسیاری از کمپانی‌های پول‌ساز دنیا، در زمینه مد و لباس فعال‌اند و برخی از سلبریتی‌ها نیز، اقدام به تأسیس برند شخصی خود در حیطه پوشاک کرده‌اند. وقتی زندگی همه ما کم یا زیاد به پوشاک و صنعت مد گره خورده، نمی‌توانیم منکر اهمیت این حرفه شویم.

با وجود این که رشته طراحی لباس شناخته‌شده‌ترین زیر شاخه رشته ‌مد و فشن است، اما باید بدانید که رشته‌های دیگری نیز وجود دارند که برای ارائه نهایی یک لباس ضروری هستند. رشته‌هایی که احتمالاً اطلاعات محدودی از آن‌ها دارید؛ اما یک حلقه اصلی از زنجیره ایده تا عرضه لباس هستند. در این مقاله سعی کردیم اطلاعات مختصر و مفیدی را درباره رشته ‌مد و فشن و معرفی رشته ‌های مد و فشن، در اختیارتان قرار دهیم. حالا می‌دانید رشته ‌مد و فشن چیست و شغل های مربوط به مد و فشن کدام‌اند.

اگر علاقمند به دانستن همه چیز درباره رشته ‌مد و فشن هستید، حتماً به تحقیقات خود ادامه دهید تا با مبانی و اصول مد و فشن آشنا شوید. اگر اطلاعات بیشتری درباره معرفی رشته های مد و فشن و هم‌چنین آشنایی با رشته ‌های مد و فشن دارید، با سایت فارسیرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا