فناوری در زندگی

خواص گیاه بومادران برای سلامتی!

بومادران یکی از گیاهان پرخاصیت است که سال هاست در طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرد. گیاهی که برای مراقبت از زخم، التهاب و درد قاعدگی مورد مطالعه قرار گرفته است. در این مطلب از فارسیرو قصد داریم به معرفی این گیاه و همچنین بررسی خواص گیاه بومادران بپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فواید گیاه بومادران تا انتها همراه ما باشید.

بومادران چیست؟

بومادران (Achillea millefolium) گیاهی گلدار چند ساله است که در آمریکای شمالی، آسیا و اروپا می روید. این گیاه به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین گیاهانی که در پزشکی مورد استفاده قرار می‌گرفته است، تاریخ غنی دارد و گزارش‌هایی مبنی بر استفاده از آن به 3000 سال قبل بازمی‌گردد.

در مطالعات، نشان داده شده است که ترکیبات فعال بومادران به عنوان آنتی بیوتیک، آنتی اکسیدان، ضد تکثیر (کاهش رشد سلولی) و… عمل می کنند. این خواص، بومادران را به مکملی برای تقریباً همه چیز از مولتیپل اسکلروزیس گرفته تا سرطان تبدیل می کند. در اینجا آنچه باید در مورد بومادران قبل از افزودن آن به داروهای خود بدانید، آمده است.

بیشتر بخوانید: خواص گیاه مریم گلی ، 12 فواید و کاربردهای مریم گلی برای سلامتی

مکمل های غذایی مانند داروها در ایالات متحده تنظیم نمی شوند، به این معنی که سازمان غذا و دارو (FDA) آنها را برای ایمنی و اثربخشی قبل از عرضه محصولات به بازار تایید نمی کند. در صورت امکان، مکملی را انتخاب کنید که توسط یک شخص ثالث قابل اعتماد آزمایش شده است، مانند USP، ConsumerLabs یا NSF.

با این حال، حتی اگر مکمل ها توسط شخص ثالث آزمایش شوند، این بدان معنا نیست که آنها لزوما برای همه بی خطر هستند یا به طور کلی موثر هستند. بنابراین، مهم است که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد مکمل هایی که قصد مصرف آنها را دارید صحبت کنید و در مورد هرگونه تداخل احتمالی با سایر مکمل ها یا داروها بررسی کنید.

خواص گیاه بومادران که برای سلامتی مفید است

استفاده از مکمل ها باید به توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی، مانند یک متخصص تغذیه، داروساز، یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی بررسی شود. هیچ مکملی برای درمان یا پیشگیری از بیماری در نظر گرفته نشده است. اگرچه بومادران به طور سنتی در بسیاری از فرهنگ ها برای بسیاری از بیماری ها استفاده می شود، تنها شواهد ضعیفی برای تایید فواید این گیاه وجود دارد.

بیشتر بخوانید: خواص گیاه بابونه برای سلامتی که باید بدانید!

بیشتر تحقیقات علمی بر روی حیوانات یا سلول های جدا شده در آزمایشگاه انجام شده است. این بدان معناست که تحقیق در مراحل اولیه خود است. این یافته‌ها باید در مطالعات گسترده‌تر و عمیق‌تر قبل از مشخص شدن مشخصات ایمنی و مزایای کامل بومادران تکرار شوند. در اینجا برخی از خواص گیاه بومادران که مطالعات بر روی انسان مورد بررسی قرار گرفته است آورده شده است:

خواص گیاه بومادران برای التیام زخم

برگ های بومادران یا آب تهیه شده از برگ های آن، در طول تاریخ به طور مستقیم برای بهبودی روی زخم ها استفاده می شده است. تحقیقات قانع کننده زیادی برای حمایت از این استفاده وجود ندارد.

خواص گیاه بومادران

یک کارآزمایی تصادفی‌سازی و کنترل‌شده روی 140 زن تأثیر مثبت پماد بومادران را بر بهبود اپیزیوتومی‌ها نشان داد (یک برش کوچک که گاهی اوقات ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی در حین زایمان ایجاد می‌کنند).

همچنین تأثیرات بومادران بر ترک‌خوردگی نوک سینه‌ها به دلیل شیردهی مورد مطالعه قرار گرفته است. مطالعه روی 150 شرکت‌کننده نشان داد که بومادران به بهبود ترک خوردگی کمک می‌کند، اما نه بیشتر از استفاده از شیر مادر یا عسل به نوک سینه‌ها.

خواص گیاه بومادران برای التهاب پوست

تصور می شود که بومادران وقتی روی پوست استفاده می شود به عنوان یک ضد التهاب و آنتی اکسیدان عمل می کند. یک کارآزمایی تصادفی‌سازی و کنترل‌شده روی داوطلبان نشان داد که بومادران به ترمیم پوست تحریک‌شده مصنوعی کمک می‌کند. البته در این باره مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

بیشتر بخوانید: هر آنچه که باید در مورد خواص گیاه رزماری بدانید!

خواص گیاه بومادران برا کاهش درد دوران قاعدگی

داده های کمی وجود دارد که از استفاده از بومادران برای کاهش درد در دوره های قاعدگی حمایت می کند، اگرچه مردم به طور سنتی از بومادران برای این کار استفاده می کنند. در یک کارآزمایی تصادفی‌سازی و کنترل‌شده، چای بومادران درد افراد مبتلا به سیکل‌های قاعدگی دردناک را کاهش می‌دهد. تنها 91 دانش‌آموز در این مطالعه شرکت کردند و همه نوجوان بودند، بنابراین اثرات می‌تواند برای گروه‌های سنی دیگر متفاوت باشد.

خواص گیاه بومادران برای کاهش حملات حاد

یک کارآزمایی تصادفی‌سازی و کنترل‌شده نشان داد که حملات حاد در افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس که به مدت یک سال روزانه 250 میلی‌گرم یا 500 میلی‌گرم بومادران مصرف می‌کردند، کاهش یافته است. علاوه بر داروهای نگهدارنده افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس که بومادران را همراه با درمان های معمول خود مصرف کردند، در تست های شناختی بهبود یافتند. البته که برای این منظور هنوز مطالعه بیشتر مورد نیاز است.

خواص گیاه بومادران برای سندرم روده تحریک‌پذیر

بومادران به دلیل فعالیت ضد اسپاسم خود گاهی در درمان سندرم روده تحریک پذیر (IBS) استفاده می شود. تاکنون هیچ مدرک قابل توجهی برای حمایت از این استفاده تاریخی وجود ندارد. یک کارآزمایی تصادفی کنترل شده روی 60 نفر مبتلا به IBS نشان داد که مخلوطی از بومادران و دو مکمل گیاهی دیگر علائم را کاهش می دهد.

بیشتر بخوانید: خواص گیاه پنیرک برای سلامتی!

با این حال، نتیجه از نظر آماری معنی دار نبود. این بدان معناست که همین اتفاق می‌تواند به سادگی پیش بیاید. همچنین، پیش‌بینی اثر بومادران به تنهایی برای IBS غیرممکن است، زیرا در این کارآزمایی به عنوان یک محصول ترکیبی داده شد.

خواص گیاه بومادران

سایر خواص گیاه بومادران

در حالی که داده ها در انسان وجود ندارد، برخی از مردم از بومادران برای موارد زیر نیز استفاده می کنند:

 • عفونت های باکتریایی 10
 • ویروس های تنفسی مانند COVID-1911
 • تنظیم قند خون در دیابت نوع دو 21
 • اضطراب 13
 • محافظت از کبد و کیسه صفرا 12
 • سرطان 14
 • سمیت های مرتبط با شیمی درمانی 15
 • مصارف آرایشی 16

مهم است که تأکید کنیم که بیشتر این مطالعات بر روی مدل‌های موش یا با استفاده از سلول‌های آزمایشگاهی انجام شده است. ما نمی دانیم که آیا این اثرات در انسان ها یکسان خواهد بود یا خیر. قبل از اینکه بتوانیم به بومادران برای هر یک از این کاربردها چراغ سبز نشان دهیم،

تحقیقات بیشتری در مورد انسان مورد نیاز است. نام بومادران به حدود 140 گونه نزدیک به هم اطلاق می شود. طبق یک مطالعه، این تنوع گونه یک عامل پیچیده در هنگام تحقیق است.

عوارض جانبی بومادران چیست؟

در حالی که بومادران یک محصول “طبیعی” است، به خاطر داشته باشید که حتی مواد طبیعی نیز می توانند عوارض جانبی و تداخل دارویی داشته باشند. بیشتر داده‌های ایمنی موجود از مطالعات روی موش‌ها می‌آیند، بنابراین ما هنوز اطلاعات زیادی در مورد عوارض جانبی در انسان نداریم.

عوارض جانبی رایج

بومادران عموماً برای استفاده دارویی بی خطر در نظر گرفته می شود، اما عوارض جانبی احتمالی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تحریک پوست هنگام استفاده موضعی.
 • افزایش ادرار. بومادران در آزمایش موش دارای اثر ادرارآور بود
  با این حال، برخی از گروه های مردم ممکن است با خطرات بیشتری از مصرف مکمل های بومادران مواجه شوند.

خواص گیاه بومادران

عوارض جانبی شدید

در یک گزارش موردی، زنی که به مدت یک هفته در روز پنج فنجان چای بومادران مصرف کرده بود با شکایت از تاری دید، خشکی دهان، خستگی و تپش قلب به اورژانس مراجعه کرد. شامل توهم، تشنج یا کما در موارد شدید است.

بیشتر بخوانید: خواص گیاه گزنه که باور نمی کنید!!

نکته مهم این است که هیچ داده ای وجود ندارد که تایید کند بومادران اثرات آنتی کولینرژیک دارد. با این حال، اگر پس از مصرف این مکمل، علائم گفته شده یا هر علائم دیگری را تجربه کردید، برای بهبودی به اورژانس مراجعه کنید.

موارد احتیاط در مصرف بومادران

برخی از گروه‌های مردم ممکن است با خطرات بیشتری از مصرف مکمل‌های بومادران مواجه شوند:

بارداری و شیردهی

استفاده از بومادران در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی شود. یکی از ترکیبات بومادران به نام توجون می تواند در صورت مصرف آن در دوران بارداری شما را در معرض خطر سقط جنین قرار دهد.
تاکنون اطلاعات کافی در مورد خطر ابتلا به بومادران در دوران شیردهی نداریم، بنابراین بهتر است از مصرف آن تا پس از از شیر گرفتن کودک خودداری کنید.

نوزادان و کودکان

به دلیل عدم انجام مطالعات در مورد ایمنی یا اثربخشی در کودکان، استفاده در این جمعیت توصیه نمی شود.

افرادی که آلرژی دارند

اگر به گیاهانی که از خانواده Asteraceae/Compositae هستند حساسیت دارید، ممکن است به بومادران نیز حساسیت داشته باشید. سایر گیاهان این خانواده عبارتند از:
گل داودی
بابونه
گل همیشه بهار
ابروسیا
اگر آلرژی گیاهی دارید اما درباره این گروه خاص از گیاهان مطمئن نیستید، قبل از مصرف بومادران با پزشک خود صحبت کنید.

بیشتر بخوانید: خواص گیاه گزنه که باور نمی کنید!!

افزایش خطر خونریزی

تحقیقات در این مورد کاملاً محدود است، اما یک مطالعه بر روی خرگوش‌ها نشان داد که در خرگوش هایی که آشیلئین (یکی از مواد تشکیل دهنده بومادران) داده شد زمان انعقاد خون کاهش می‌یابد. از آنجایی که بومادران از نظر تئوری می‌تواند لخته شدن خون را کُند کند، باید قبل از هر عمل جراحی، استفاده از آن را با پزشک خود در میان بگذارید. . ممکن است لازم باشد قبل از عمل قطع شود.

خواص گیاه بومادران

چه مقدار بومادران می توانیم مصرف کنیم؟

همیشه قبل از مصرف مکمل با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید تا مطمئن شوید که مکمل و دوز برای نیازهای فردی شما مناسب است.

هیچ دوز استاندارد ثابتی برای بومادران وجود ندارد، اگرچه دوز روزانه تا 500 میلی گرم تا یک سال در یک مطالعه انسانی به طور ایمن استفاده شده است. همیشه دستورالعمل های روی برچسب محصول را دنبال کنید و حتما از پزشک و داروساز خود کمک بگیرید.  در صورت خرید مکمل بومادران در فروشگاه، به دنبال مکمل بومادران باشید که تایید شده باشد.

اگر بیش از حد بومادران مصرف کنم چه اتفاقی می افتد؟

داده های کافی برای پیش بینی اثرات مصرف بیش از حد بومادران وجود ندارد. اگر احساس می کنید بیش از حد بومادران مصرف کرده اید، فوراً از یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی راهنمایی بگیرید.

بیشتر بخوانید: 10 خواص گیاه مرزه برای سلامتی که بی نظیر است!

تداخل دارویی بومادران

شواهد بسیار کمی در مورد تداخل بومادران با داروهای تجویزی یا سایر مکمل های گیاهی وجود دارد. بومادران ممکن است با داروهای زیر تداخل منفی داشته باشد، اما اینها در درجه اول تئوری هستند:

 • داروهای ضد التهاب، ضد انعقاد، و داروهای ضد پلاکت: اینها لخته شدن خون را کند می کنند. خطر خونریزی ممکن است با مصرف بومادران افزایش یابد.
 • داروهای آرام بخش: اگر با بومادران مصرف شود ممکن است باعث خواب آلودگی مفرط شود
 • لیتیوم: بومادران ممکن است توانایی بدن شما برای خلاص شدن از شر لیتیوم را کاهش دهد و خطر تجمع لیتیوم و عوارض جانبی شدید را افزایش دهد.
 • مکمل های گیاهی حاوی توجون: توجون یکی از اجزای بومادران است و در دوزهای بالا برای مغز سمی است و ممکن است باعث تشنج شود.

ضروری است که فهرست مواد تشکیل دهنده مکمل و برچسب مکمل را به دقت بخوانید تا بدانید کدام مواد و چه مقدار از هر یک از مواد تشکیل شده است. لطفاً این برچسب مکمل را با پزشک خود مرور کنید تا در مورد تداخلات احتمالی با غذاها، سایر مکمل ها و داروها صحبت کنید.

نحوه نگهداری بومادران

بیشتر محصولات تجاری بومادران را می توان با خیال راحت در دمای اتاق نگهداری کرد. همیشه دستورالعمل های بسته را در مورد تاریخ نگهداری و انقضا دنبال کنید.ممکن است برگ‌های گیاه را به صورت خشک شده داشته باشید، اگرچه معلوم نیست چه مدت می توانید آنها را نگه دارید. برخی پیشنهاد می کنند زمانی که عطر آن شروع به محو شدن کرد، آن را بیرون بریزید، زیرا ممکن است قوی تر شود.

بیشتر بخوانید: ۱۲ خواص قهوه اسپرسو برای سلامتی و لاغری

کلام آخر

بومادران سابقه طولانی استفاده در طب سنتی دارد و فواید نظری برای شرایط مختلفی را دارد. با این حال،  شواهد ضعیفی برای حمایت از استفاده از آن در انسان وجود دارد. قبل از اینکه بومادران ایمن یا موثر در نظر گرفته شود، آزمایشات انسانی قوی تری مورد نیاز است. مانند سایر مکمل ها، قبل از افزودن بومادران به برنامه روزانه خود، با پزشک خود مشورت کنید.

ممنون که تا انتها همراه ما بودید. امیدوارم مطالب این بخش در مورد خواص بومادران برای شما مفید بوده باشد و به سوالات و ابهامات شما در مورد خواص گیاه بومادران کمک کرده باشیم. راستی شما تا به حال از گیاه بومادران استفاده کرده اید؟ تجربه خود را در قسمت ثبت نظر برای ما بنویسید.

سوالات متداول

 

آیا بومادران به اضطراب کمک می کند؟

شاید. تاکنون شواهد محکمی مبنی بر اینکه بومادران اضطراب را در افراد تسکین می دهد وجود ندارد. موش هایی که بومادران به آنها داده شد علائم اضطراب کمتری داشتند. گاهی اوقات ممکن است با سایر داروهای تجویز شده برای اضطراب، مانند بنزودیازپین‌ها مانند دیازپام بروز کند.

آیا بومادران می تواند مو و پوست را بهبود بخشد؟

احتمالا. اسانس بومادران یک عنصر محبوب در مراقبت از پوست و مو است. بومادران روی پوست خاصیت قابض دارد. در مراقبت از مو، بومادران رشد مو را افزایش داده و تحریکات پوست سر را تسکین می دهد.

آیا بومادران بر باروری تأثیر می گذارد؟

هیچ داده ای در مورد اثرات بومادران بر باروری در انسان وجود ندارد. یک کارآزمایی روی موش‌ها نشان داد که این گیاه به موش‌های نر در معرض نیکوتین کمک می‌کند تا تولید مثل کنند، اما این ممکن است به فایده‌ای برای افراد تبدیل شود یا نباشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا