تغذیهخواص خوراکی ها و نوشیدنی ها

خواص سیاه دانه برای سلامتی

سیاهدانه که به نام زیره سیاه نیز شناخته می شود، یک گیاه دارویی بومی شرق مدیترانه، شمال آفریقا، جنوب غربی آسیا و شبه قاره هند است. درست است که می توانید از آن در آشپزی استفاده کنید، اما خواص سیاهدانه قرن هاست که در طب سنتی نیز استفاده می شود. گفته می شود که فواید زیادی برای سلامتی دارد که برخی آن را یک داروی درمانی یا شفا دهنده جهانی می دانند.

به عنوان مثال، گفته می شود که برای سیستم ایمنی مفید است، عملکرد مغز را تقویت می کند و از بدن در برابر بیماری های مزمن مختلف، از جمله دیابت نوع 2 و بیماری قلبی محافظت می کند. در این مقاله از سایت فارسیرو به بررسی خواص سیاهدانه می پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد سیاهدانه و خواص آن تا انتهای این بخش همراه ما باشید.

سیاهدانه چیست؟

سیاهدانه گیاهی دارویی از خانواده Ranunculaceae است. به آن زیره سیاه نیز می گویند زیرا دانه های آن شبیه زیره است. در حالی که می توان از آن در آشپزخانه استفاده کرد، سیاهدانه طیف گسترده ای از مزایای سلامتی را نیز دارد.

خواص سیاه دانه در طب سنتی

سیاهدانه دارای طیف وسیعی از کاربردها است که برخی از گیاه شناسان از آن به عنوان “گیاهی از بهشت” یاد می کنند. تاریخچه ای غنی از استفاده در سیستم های طب سنتی دارد. این گیاه در مقبره‌های فرعون مصر پیدا شده است که نشان می‌دهد در مصر باستان از آن استفاده می‌شده است. کارشناسان معتقدند که در آن زمان، خواص ضد باکتریایی سیاهدانه ممکن است منجر به استفاده از آن به عنوان یک ماده نگهدارنده در فرآیند مومیایی شود.

خواص سیاه دانه

امروزه از این گیاه دارویی در بسیاری از کشورهای عربی، آسیا، آفریقا و بخش‌هایی از اروپا برای پیشگیری یا درمان انواع بیماری‌ها استفاده می‌شود. این موارد از مفاصل متورم گرفته تا مشکلات تنفسی مانند آسم و برونشیت را شامل می شود. گفته می شود که سیاهدانه در برابر بیماری های مزمن مانند دیابت نوع 2 و بیماری قلبی محافظت می کند.

از سیاه دانه به چه صورت استفاده می شود؟

می‌توانید سیاه‌دانه را به‌عنوان دانه یا پودر خریداری کنید که از هر کدام می‌توان برای طعم دادن به غذا استفاده کرد. شما همچنین می توانید آن را به شکل اسانس، عصاره، خمیر یا کپسول خریداری کنید، که همگی گزینه های محبوبی برای کسانی هستند که مایل به استفاده از این گیاه برای خواص دارویی آن هستند. بهترین شکل مصرف به طور کلی به این بستگی دارد که می‌خواهید چه فوایدی برای سلامتی داشته باشید.

به عنوان مثال، روغن ها و خمیرها را می توان به صورت موضعی برای درمان بیماری های پوستی یا تسکین التهاب یا درد استفاده کرد. در همین حال، پودرها، قرص‌ها و عصاره‌ها معمولاً برای کسانی که مایل به پیشگیری یا درمان التهاب داخلی یا بیماری مزمن هستند توصیه می‌شود.

خواص سیاه دانه برای سلامتی که بی نظیر است!!

تصور می‌شود سیاه‌دانه آن‌قدر طیف وسیعی از فواید سلامتی را ارائه می‌دهد که اغلب از آن به عنوان نوشدارویی یا شفادهنده جهانی یاد می‌شود. با این حال، همه مزایای ادعا شده آن از نظر علمی ثابت نشده است. در زیر، آنهایی را بررسی می کنیم که بیشترین تحقیقات درمورد آن ها انجام شده است.

بیشتر بخوانید: خواص رازیانه و دانه های رازیانه برای سلامتی!

خواص سیاه دانه : حاوی مواد مغذی و ترکیبات فعال

تاکنون، تحقیقات کمی در مورد ترکیب دقیق مواد مغذی سیاهدانه انجام شده است. علاوه بر این، به نظر می رسد میزان مواد مغذی آن بسته به محل رشد، بلوغ گیاه در زمان برداشت و روش های استفاده شده برای برداشت آن متفاوت است. یک مطالعه نشان می دهد که دانه های سیاهدانه از بنگلادش از حدود 45٪ چربی، 20٪ کربوهیدرات و 20٪ پروتئین تشکیل شده است. همچنین به نظر می رسد که آنها مقداری پتاسیم، فسفر، کلسیم و منیزیم را فراهم می کنند، اگرچه مقادیر خاصی توضیح داده نشده است.

خواص سیاه دانه حاوی انواع ویتامین ها

مطالعه دیگری نشان می دهد که سیاهدانه ممکن است مقادیر کمی از ویتامین های A، C و E و همچنین ویتامین های B خاص را نیز فراهم کند. با این حال، انواع و مقادیر دقیق آن به طور دقیق توضیح داده نشده است.

خواص سیاه دانه

خواص سیاه دانه : سرشار از آنتی اکسیدان

آنتی اکسیدان ها ترکیبات گیاهی هستند که به محافظت از سلول های شما در برابر آسیب های ناشی از مولکول های ناپایدار به نام رادیکال های آزاد کمک می کنند. هنگامی که رادیکال های آزاد در بدن شما انباشته می شوند، می توانند باعث استرس اکسیداتیو شوند، که ممکن است خطر ابتلا به بیماری های خاص مانند سرطان و بیماری قلبی را افزایش دهد.

همانطور که گفته شد، سیاهدانه سرشار از آنتی اکسیدان قوی تیموکینون است که دارای خواص ضد التهابی است. کارشناسان بر این باورند که بیشتر فواید سلامتی مرتبط با سیاهدانه مربوط به این ترکیب است. یک بررسی از پنج مطالعه نشان می دهد که سیاهدانه دارای اثر آنتی اکسیدانی قوی در انسان است. با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

خواص سیاه دانه برای کاهش التهاب

التهاب پاسخ طبیعی بدن شما به آسیب یا عفونت است. التهاب های کوتاه مدت به محافظت از بدن در برابر بیماری یا آسیب بیشتر کمک می کند. اما التهابی که مدت طولانی تری ادامه دارد التهاب مزمن گفته می شود. اعتقاد بر این است که این وضعیت عامل بیماری های مختلف از جمله دیابت نوع 2، سرطان و بیماری قلبی است.

تحقیقات حیوانی نشان می دهد که سیاهدانه ممکن است نشانگرهای التهاب را در بدن پس از آسیب کاهش دهد. نتایج مشابهی در زنان مبتلا به آرتریت روماتوئید (RA)، یک بیماری خود ایمنی که باعث التهاب در مفاصل می شود، گزارش شده است.

بیشتر بخوانید: خواص کدو حلوایی یا کدو تنبل که بی نظیر است!

در یک مطالعه کوچک، زنان مبتلا به آرتریت روماتوئید که 1 گرم روغن سیاهدانه در روز به مدت 2 ماه مصرف کردند، نشانگرهای خونی کمتری از التهاب داشتند و مفاصل متورم کمتری نسبت به کسانی که دارو مصرف کردند، گزارش کردند.

کارشناسان معتقدند که تیموکینون ترکیب کلیدی مسئول اثرات ضد التهابی این گیاه است. اگرچه این امیدوار کننده به نظر می رسد، به خاطر داشته باشید که مطالعات در مورد این موضوع محدود است. قبل از اینکه بتوان نتیجه گیری های قوی انجام داد، به تحقیقات بیشتری به خصوص در انسان ها نیاز است.

خواص سیاه دانه برای تقویت ایمنی

سیاهدانه همچنین ممکن است به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک کند. مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نشان می دهد که عصاره هایی که از این گیاه ساخته شده است، ممکن است فعالیت گلبول های سفید خون را تحریک کند و با عفونت ها و بیماری ها مبارزه کند.

یک مطالعه کوچک در کودکان مبتلا به اختلال خونی ارثی نتایج مشابهی را نشان داد. مخلوط کردن 2 گرم پودر سیاهدانه با وعده های غذایی کودکان به مدت 3 ماه به طور قابل توجهی باعث بهبود تعداد گلبول های سفید خون و کاهش نشانگرهای استرس اکسیداتیو شد.

خواص سیاهدانه

در مطالعه کوچکی که قبلاً ذکر شد در زنان مبتلا به آرتریت روماتوئید، آنهایی که روزانه 1 گرم روغن سیاهدانه مصرف می کردند، پس از 2 ماه به طور قابل توجهی سطوح گلبول های سفید خون بیشتری نسبت به گروه کنترلی با دارو داشتند. آنها همچنین نشانگرهای التهابی کمتری داشتند و مفاصل متورم کمتری داشتند.

اگرچه این نتایج امیدوارکننده به نظر می‌رسند، اما  این مطالعات کوچک است. بنابراین تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

خواص سیاه دانه برای محافظت از مغز

اعتقاد بر این است که التهاب مغز نقش مهمی در ایجاد بیماری هایی مانند بیماری آلزایمر و بیماری پارکینسون دارد. تحقیقات آزمایشگاهی و حیوانی نشان می دهد که تیموکینون می تواند به کاهش التهاب در مغز کمک کند.

کارشناسان بر این باورند که سیاهدانه ممکن است از پیشرفت بیماری‌های عصبی مرتبط با التهاب مانند بیماری آلزایمر، آنسفالومیلیت، صرع، افسردگی و بیماری پارکینسون جلوگیری کند یا آن را کند، کند.

یک مطالعه کوچک و قدیمی نشان می دهد، افراد مسنی که هر روز 500 میلی گرم سیاهدانه را به مدت 9 هفته دریافت کردند نسبت به افرادی که دارونما مصرف کردند، حافظه و شناخت کلی آن ها به طور قابل توجهی بالاتر بود.

بیشتر بخوانید: 21 خواص عناب، نحوه استفاده از آن، و عوارض جانبی عناب

در نگاه اول، این مطالعه می تواند نشان دهد که سیاهدانه ممکن است پیشرفت از دست دادن حافظه براثر افزایش سن را به تاخیر بیندازد. با این حال، به خاطر داشته باشید که این آزمایش کوچک و مربوط به تقریبا 10 سال پیش است.

بنابراین، تحقیقات بیشتری برای تأیید این یافته‌ها و بررسی اثرات احتمالی این گیاه بر سایر بیماری‌های عصبی مرتبط با التهاب مغز مورد نیاز است.

خواص سیاه دانه برای کاهش کلسترول و فشار خون

فشار خون بالا و سطح کلسترول از عوامل خطر مهم بیماری قلبی هستند. به نظر می رسد که سیاهدانه ممکن است به کاهش هر دو کمک کند. مطالعات بر روی زنان چاق و بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 نشان می دهد که مصرف 2 تا 3 گرم سیاهدانه هر روز به مدت 8 تا 12 هفته می تواند به طور قابل توجهی سطح کلسترول تام و LDL (بد) را کاهش دهد.

علاوه بر این، بررسی‌ها پس از مصرف مکمل با این گیاه، میانگین افت 16 تا 23 میلی‌گرم در دسی‌لیتر کلسترول تام، 14 تا 22 میلی‌گرم در دسی‌لیتر در کلسترول LDL (بد) و 7 تا 21 میلی‌گرم در دسی‌لیتر در تری گلیسیرید را پس از مصرف مکمل با این گیاه گزارش می‌کنند.

برخی مطالعات بیشتر نشان می دهد که مکمل با این گیاه دارویی ممکن است سطح کلسترول HDL (خوب) را افزایش دهد، اگرچه برخی آزمایشات دیگر چنین تأثیری را پیدا نکرده اند.
هنگامی که صحبت از فشار خون می شود، استاندارد طلایی در تحقیقات اشاره می کند که سیاه دانه نیز ممکن است کمی سطح فشار خون را کاهش دهد.

خواص سیاه دانه برای بهبود سطح قند خون

سیاهدانه همچنین ممکن است به تنظیم سطح قند خون کمک کند. در یک مطالعه اخیر، بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 که 1 گرم سیاهدانه در روز به مدت 8 هفته مصرف کردند، شاهد کاهش قابل توجهی در سطح قند خون ناشتا بودند.

علاوه بر این، 2 بررسی نشان می دهد که مکمل سیاهدانه ممکن است سطح قند خون ناشتا را به طور متوسط 17.8 میلی گرم در دسی لیتر کاهش دهد. همین بررسی‌ها همچنین کاهش حدود 0.7 درصدی هموگلوبین A1C را گزارش می‌کنند که نشان‌دهنده بهبود کنترل قند خون است.

کارشناسان بر این باورند که سیاهدانه ممکن است بتواند ترشح انسولین را افزایش دهد، هورمونی که مسئول انتقال قند از خون به داخل سلول‌های شماست.
علاوه بر این، کارشناسان معتقدند که این گیاه دارویی ممکن است حساسیت سلول ها به انسولین را بهبود بخشد و جذب قند آنها را افزایش دهد

خواص سیاه دانه برای سرطان

ممکن است سلول های سرطانی را از بین ببرد. مطالعات قدیمی‌تر آزمایشگاهی و حیوانات نشان می‌دهد که سیاهدانه ممکن است به جلوگیری از رشد و گسترش سلول‌های سرطانی کمک کند. با این حال، برای تأیید این موضوع به تحقیقات انسانی نیاز است.

بیشتر بخوانید: خواص گیاه مریم گلی ، 12 فواید و کاربردهای مریم گلی برای سلامتی

خواص سیاه دانه برای مردان

ممکن است باروری مردان را افزایش دهد. تحقیقات محدود حیوانی نشان می دهد که ممکن است در موارد ناباروری مردانه ناشی از چاقی مفید باشد، اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

خواص سیاه دانه برای درمان آسم

ممکن است آسم را بهبود بخشد. یک مرور کوچک گزارش می دهد که سیاهدانه ممکن است به کاهش علائم آسم کمک کند، اگرچه مطالعات بیشتری برای تایید این یافته مورد نیاز است.
اگرچه این مطالعات امیدوارکننده به نظر می‌رسند، اما قبل از نتیجه‌گیری قوی، تحقیقات بیشتری در مورد همه این فواید ادعا شده مورد نیاز است.

خواص سیاهدانه

عوارض جانبی احتمالی سیاهدانه

سیاهدانه قرن ها به عنوان گیاه دارویی در طب سنتی مورد استفاده قرار گرفته است، با کمترین گزارش از عوارض جانبی. برخی فرهنگ ها نیز معمولاً از آن در آشپزی استفاده می کنند. بر این اساس، سیاهدانه به احتمال زیاد بی خطر است، به خصوص زمانی که به ندرت یا در مقادیر کم مصرف شود.

با این حال، فقط مطالعات محدودی به ایمنی کلی و عوارض جانبی احتمالی آن پرداخته‌اند و این موارد منحصراً در حیوانات بوده است. به عنوان مثال، در یک مطالعه، موش هایی که دوزهای خوراکی بزرگ 0.9-1.4 گرم در هر پوند از وزن بدنشان داده شد، مشکل تنفس و نارسایی چند اندام را تجربه کردند.

علاوه بر این، نشان داده شد که دادن دوزهای زیاد به موش های باردار باعث از دست دادن بارداری یا مشکلات رشدی در فرزندان آنها می شود. مصرف چنین مقادیر زیادی مسلماً در انسان غیرمعمول است. با این وجود، قبل از ارائه توصیه‌های ایمنی و میزان دوز قابل مصرف، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

بیشتر بخوانید: خواص گیاه بابونه برای سلامتی که باید بدانید!

کلام پایانی

سیاهدانه یک گیاه دارویی است که به دلیل استفاده در آشپزی و نقش آن به عنوان یک داروی طب سنتی محبوب است. از بسیاری از مزایای ادعا شده برای سلامتی، تنها تعداد کمی از آنها در حال حاضر توسط تحقیقات قوی تایید می شوند.

این موارد شامل توانایی آن در مبارزه با آسیب سلولی و التهاب، بهبود سطح قند خون، تقویت سیستم ایمنی و کاهش عوامل خطر بیماری قلبی است. به خاطر داشته باشید که در حال حاضر تحقیقات کافی برای ارائه هر گونه توصیه ایمنی یا میزان دوز قابل نصرف موجود نیست.

اگر علاقه مند به امتحان سیاه دانه هستید، می توانید با اضافه کردن دانه های آن در وعده های غذایی خود شروع کنید و مراقب باشید که از مقادیر کم استفاده کنید. این کار خطر ابتلا به هر گونه عوارض جانبی ناخوشایند احتمالی را به حداقل می رساند.

سوالات متداول

آیا سیاهدانه برای کلیه مفید است؟

سیاه دانه عملکرد کلیه را تقویت می کند. سیاهدانه ممکن است عملکرد کلیه را در افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه بهبود بخشد. همچنین ممکن است به دفع سنگ کلیه کمک کند. با این حال، تحقیقات بیشتری لازم است ممکن است زخم معده را درمان کند. مطالعات حیوانی نشان می دهد که سیاهدانه ممکن است محیط معده را به گونه ای تحت تاثیر قرار دهد که می تواند به کاهش یا درمان زخم معده کمک کند. با این حال، مطالعات انسانی مورد نیاز است.

آیا سیاهدانه برای کبد مفید است؟

با باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و مخمرها مبارزه می کند. سیاهدانه ممکن است برخی از خواص ضد باکتری، ضد ویروسی و ضد قارچی داشته باشد.  ممکن است از آسیب کبدی محافظت کند. چند مطالعه نشان می دهد که سیاهدانه ممکن است به محافظت از کبد شما در برابر آسیب کمک کند. با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا