تغذیهخواص خوراکی ها و نوشیدنی ها

خواص رازیانه و دانه های رازیانه برای سلامتی!

رازیانه یک گیاه دارویی خوش طعم و معطر است. گیاهان رازیانه سبز و سفید، با برگ های پر و گل های زرد است. هم پیاز ترد و هم دانه های گیاه رازیانه طعمی ملایم و شبیه شیرین بیان دارند. این گیاه فوق العاده خواص بسیاری دارد. در این قسمت از سایت فارسیرو به بررسی خواص گیاه رازیانه می پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد خواص رازیانه تا انتها همراه ما باشید.

خواص رازیانه و دانه رازیانه

جدا از کاربردهای آشپزی فراوان، رازیانه و دانه های آن طیف وسیعی از فواید سلامتی را ارائه می دهند و ممکن است اثرات آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضد باکتریایی داشته باشند. در زیر به بررسی برخی از خواص رازیانه می پردازیم.

بیشتر بخوانید: هر آنچه که باید در مورد خواص گیاه رزماری بدانید!

خواص رازیانه : بسیار مغذی

هم رازیانه و هم دانه های آن مملو از مواد مغذی هستند. در اینجا فواید تغذیه ای 1 فنجان (87 گرم) پیاز رازیانه خام و 1 قاشق غذاخوری (6 گرم) دانه رازیانه خشک را آورده ایم.

دانه رازیانهرازیانه تازه 
2027کالری
2 گرم3 گرمفیبر
1% میزان موردنیاز روزانه12% میزان موردنیاز روزانهویتامین
5% میزان موردنیاز روزانه3% میزان موردنیاز روزانهکلسیم
6% میزان موردنیاز روزانه4% میزان موردنیاز روزانهآهن
5% میزان موردنیاز روزانه4% میزان موردنیاز روزانهمنیزیم
2% میزان موردنیاز روزانه8% میزان موردنیاز روزانهپتاسیم
17% میزان موردنیاز روزانه7% میزان موردنیاز روزانهمنگنز

همانطور که می بینید، رازیانه و دانه رازیانه هر دو کالری کمی دارند اما بسیاری از مواد مغذی مهم را فراهم می کنند. پیاز رازیانه تازه، منبع خوبی از ویتامین C است، یک ویتامین محلول در آب که برای سلامت ایمنی، ترمیم بافت و سنتز کلاژن حیاتی است.

ویتامین C همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی در بدن شما عمل می کند و از آسیب سلولی ناشی از مولکول های ناپایدار به نام رادیکال های آزاد محافظت می کند.

هم پیاز و هم دانه ها حاوی ماده معدنی منگنز هستند که برای فعال شدن آنزیم، متابولیسم، حفاظت سلولی، رشد استخوان، تنظیم قند خون و بهبود زخم ها مهم است.

به غیر از منگنز، رازیانه و دانه‌های آن حاوی مواد معدنی دیگری هستند که برای سلامت استخوان‌ها حیاتی هستند، از جمله پتاسیم، منیزیم و کلسیم.

بیشتر بخوانید: خواص کدو حلوایی یا کدو تنبل که بی نظیر است!

خواص رازیانه : حاوی ترکیبات گیاهی قدرتمند

شاید چشمگیرترین فواید رازیانه و دانه های رازیانه ناشی از آنتی اکسیدان ها و ترکیبات گیاهی قوی آنها باشد. اسانس این گیاه حاوی بیش از 87 ترکیب گیاهی از جمله آنتی اکسیدان های پلی فنل رزمارینیک اسید، اسید کلروژنیک، کورستین و آپیژنین است.

آنتی اکسیدان های پلی فنول عوامل ضد التهابی قوی هستند که اثرات قدرتمندی بر سلامت شما دارند.

 

خواص رازیانه

مطالعات نشان می‌دهد افرادی که رژیم‌های غذایی غنی از این آنتی‌اکسیدان‌ها را دنبال می‌کنند، کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی، چاقی، سرطان، بیماری‌های عصبی و دیابت نوع ۲ هستند. علاوه بر این، بیش از 28 ترکیب در دانه‌های رازیانه از جمله آنتول، فنچون، متیل چاویکول و لیمونن شناسایی شده است.

مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی نشان می دهد که ترکیب آلی انتول دارای خواص ضد سرطانی، ضد میکروبی، ضد ویروسی و ضد التهابی است.

در نهایت، ترکیب گیاهی لیمونن به مبارزه با رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند و نشان داده شده است که از سلول‌های موش در برابر آسیب‌های ناشی از بیماری‌های مزمن خاص محافظت می‌کند.

خواص رازیانه برای لاغری و کاهش وزن

دانه های رازیانه نه تنها ممکن است رژیم غذایی شما را خوش طعم کنند، بلکه به کاهش اشتها نیز کمک می کنند. مطالعه ای بر روی 9 زن سالم نشان داد کسانی که قبل از خوردن ناهار 250 میلی لیتر چای تهیه شده با 2 گرم دانه رازیانه می نوشند نسبت به افرادی که چای رازیانه مصرف نمی کنند، به میزان قابل توجهی کمتر احساس گرسنگی می کنند و کالری کمتری در طول وعده غذایی مصرف می کنند.

بیشتر بخوانید: خواص خرمالو ، 7 فایده برتر سلامتی و تغذیه ای خرمالو

آنتول، یکی از اجزای اصلی اسانس رازیانه، ممکن است دلیل اصلی، خاصیت کاهش اشتهای این گیاه باشد.

با این حال، مطالعه دیگری بر روی 47 زن نشان داد که کسانی که روزانه 300 میلی گرم عصاره رازیانه را به مدت 12 هفته مصرف کردند، در مقایسه با گروه دیگر، کاهش وزن بیشتری داشتند. تحقیقات در این زمینه متناقض است و مطالعات بیشتری برای درک کامل خواص بالقوه کاهش اشتها رازیانه مورد نیاز است.

خواص رازیانه برای سلامت قلب

خوردن رازیانه و دانه‌های آن ممکن است از راه‌های مختلفی برای سلامت قلب مفید باشد، زیرا سرشار از فیبر هستند. فیبر ماده‌ی مغذی ای است که نشان داده شده، برخی از عوامل خطر بیماری قلبی مانند کلسترول بالا را کاهش می‌دهد. یک پیمانه (87 گرم) پیاز رازیانه خام حاوی 3 گرم فیبر است.11٪ از نیاز مصرف روزانه (DRV).

رژیم غذایی سرشار از فیبر با کاهش خطر بیماری قلبی مرتبط است. بررسی 22 مطالعه، مصرف بیشتر فیبر غذایی را با خطر کمتر بیماری قلبی مرتبط دانست. به ازای هر 7 گرم فیبر اضافی که در روز مصرف می‌شود، خطر بیماری قلبی تا 9 درصد کاهش می‌یابد.

رازیانه و دانه های آن همچنین حاوی مواد مغذی مانند منیزیم، پتاسیم و کلسیم هستند که نقش مهمی در حفظ سلامت قلب شما دارند.

به عنوان مثال، گنجاندن منابع غنی از پتاسیم در رژیم غذایی ممکن است به کاهش فشار خون بالا، که یک عامل خطر برای بیماری قلبی است، کمک کند.

خواص گیاه رازیانه

خواص رازیانه برای مقابله با سرطان

مجموعه گسترده ای از ترکیبات گیاهی قدرتمند در رازیانه ممکن است به محافظت در برابر بیماری های مزمن، از جمله سرطان های خاص کمک کند. به عنوان مثال، آنتول( یکی از ترکیبات فعال اصلی در دانه‌های رازیانه) خواص مبارزه با سرطان را نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید: 21 خواص عناب، نحوه استفاده از آن، و عوارض جانبی عناب

یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که آنتول رشد سلولی را سرکوب می کند و آپوپتوز یا مرگ برنامه ریزی شده سلولی را در سلول های سرطان سینه انسان القا می کند.

مطالعه آزمایشگاهی دیگری مشاهده کرد که عصاره رازیانه گسترش سلول های سرطان سینه انسان را متوقف کرده و باعث مرگ سلول های سرطانی می شود.

مطالعات حیوانی همچنین نشان می دهد که عصاره دانه ها ممکن است از سرطان سینه و کبد محافظت کند. اگرچه این نتایج امیدوارکننده هستند، اما قبل از اینکه رازیانه یا عصاره آن به عنوان یک درمان جایگزین برای سرطان توصیه شود، مطالعات انسانی مورد نیاز است.

خواص رازیانه برای زنان شیرده

ثابت شده است که رازیانه دارای خواص کهکشانی است، به این معنی که به افزایش ترشح شیر کمک می کند. تحقیقات نشان می دهد که مواد خاصی که در آنتول یافت می شوند، مانند دیانتول و فوتوآنتول، مسئول اثرات کهکشانی گیاه هستند. رازیانه ممکن است ترشح شیر و سطح پرولاکتین خون (هورمونی که به بدن سیگنال می دهد تا شیر مادر تولید کند) را افزایش دهد.

با این حال، مطالعات دیگر هیچ تاثیری بر ترشح شیر یا افزایش وزن نوزاد نشان ندادند. عوارض جانبی، مانند افزایش وزن کم و مشکل در تغذیه، در نوزادانی که مادرانشان چای حاوی رازیانه مصرف می‌کردند نیز گزارش شده است. به این دلایل، زنان شیرده باید قبل از استفاده از رازیانه برای تحریک تولید شیر با پزشک خود مشورت کنند.

خواص ضد باکتریایی رازیانه

رازیانه دارای خواص ضد باکتریایی است. مطالعات نشان می دهد که عصاره رازیانه از رشد باکتری ها و مخمرهای بالقوه مضر جلوگیری می کند.

ممکن است التهاب را کاهش دهد. آنتی اکسیدان های قوی موجود در رازیانه، مانند ویتامین C و کورستین، می توانند به کاهش التهاب کمک کنند.

بیشتر بخوانید: خواص گیاه مریم گلی ، 12 فواید و کاربردهای مریم گلی برای سلامتی

خواص رازیانه برای سلامت روان

رازیانه ممکن است برای سلامت روان مفید باشد. مطالعات حیوانی نشان داده است که عصاره رازیانه ممکن است کمبود حافظه مرتبط با افزایش سن را کاهش دهد.

خواص رازیانه برای یائسگی

رازیانه ممکن است علائم یائسگی را تسکین دهد. مروری بر 10 مطالعه نشان داد که رازیانه ممکن است عملکرد و رضایت جنسی را در زنان یائسه بهبود بخشد، همچنین گرگرفتگی، خارش واژن، خشکی، درد هنگام رابطه جنسی و اختلالات خواب را تسکین دهد.

توجه به این نکته مهم است که بسیاری از این مطالعات از دوزهای غلیظ گیاه استفاده کردند و بعید است که خوردن مقادیر کمی از رازیانه یا دانه های آن فواید مشابهی را داشته باشد.

خواص رازیانه برای افزایش جذب آهن

کمبود آهن یکی از شایع ترین کمبودهای مواد مغذی در سراسر جهان است و علت اصلی کم خونی است. ترکیب غذاهای حاوی ویتامین C مانند رازیانه با غذاهای غنی از آهن می تواند توانایی بدن در جذب آهن را بهبود بخشد.

خواص دانه رازیانه

خواص رازیانه برای پوست

رازیانه حاوی بتاکاروتن (که در بدن به ویتامین A تبدیل می شود) و ویتامین C است که برای تولید کلاژن و ترمیم بافت مهم است. هر دوی این مواد مغذی نقش مهمی در حفظ سلامت پوست و همچنین غشاهای مخاطی ایفا می کنند که از اندام هایی مانند دستگاه تنفسی محافظت می کنند.

خواص رازیانه برای کم خونی

رازیانه منبع خوبی از فولات است که برای تشکیل سلول های قرمز خون سالم مورد نیاز است. افزایش مصرف غذاهای غنی از فولات ممکن است علائم کم خونی را بهبود بخشد. فولات همچنین یک ماده مغذی مهم برای گنجاندن در رژیم غذایی در دوران بارداری است.

بیشتر بخوانید: خواص گیاه بابونه برای سلامتی که باید بدانید!

عوارض مصرف گیاه رازیانه چیست؟

اگرچه رازیانه و دانه‌های آن در صورت مصرف متعادل احتمالاً بی‌خطر هستند، برخی نگرانی‌های ایمنی در مورد منابع غلیظ‌تر رازیانه مانند عصاره‌ها و مکمل‌ها وجود دارد. به عنوان مثال، رازیانه دارای خواص استروژنی قوی است، به این معنی که مانند هورمون استروژن عمل می کند. ا

گرچه رازیانه ممکن است به تسکین علائم یائسگی کمک کند، اما ممکن است برای زنان باردار خطرناک باشد. با توجه به فعالیت شبه استروژنی آن، نگرانی در مورد تراتوژنیسیته بالقوه گیاه وجود دارد. (پتانسیل ایجاد اختلال در رشد و نمو جنین.)

مطالعه ای که تراتوژنیسیته اسانس رازیانه را ارزیابی کرد، نشان داد که دوزهای بالا ممکن است اثرات سمی روی سلول های جنین داشته باشد.

اگرچه خوردن رازیانه و دانه‌های آن بی‌خطر است، اما زنان باردار باید از مصرف مکمل‌ها یا خوردن اسانس این گیاه خودداری کنند.

رازیانه همچنین ممکن است با برخی داروها، از جمله قرص های استروژن و داروهای خاص سرطان تداخل داشته باشد، بنابراین همیشه قبل از استفاده از دوزهای بالا در مکمل، اسانس یا عصاره، با پزشک خود مشورت کنید.

خواص رازیانه

کلام پایانی

هم پیازهای خوش طعم و ترد و هم دانه‌های معطر گیاه رازیانه بسیار مغذی هستند و ممکن است فواید سلامتی چشمگیری داشته باشند. افزودن آن ها به رژیم غذایی شما ممکن است سلامت قلب را بهبود بخشد، التهاب را کاهش دهد، اشتها را سرکوب کند و حتی اثرات ضد سرطانی داشته باشد.

برای بهره مندی از فواید رازیانه و دانه های آن، سعی کنید پیاز رازیانه خام را در سالاد خود بگنجانید یا از دانه ها برای طعم دادن به سوپ ها و سایر غذاها استفاده کنید. در این مطلب خواص رازیانه را بررسی کردیم. امیدواریم مطالب این بخش در مورد فواید رازیانه برای شما مفید بوده باشد. راستی شما از این گیاه خوش طعم استفاده کرده اید؟ تجربه خود را برای ما در قسمت ثبت نظر بنویسید.

سوالات متداول

آیا رازیانه برای همه بی خطر است؟

برای اکثر مردم، رازیانه به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل بی خطر است. با این حال، کسانی که به کرفس و هویج حساسیت دارند ممکن است به رازیانه نیز حساسیت داشته باشند.

آیا رازیانه برای معده مفید است؟

رازیانه به بهبود هضم کمک می کند. نشان داده شده است که رازیانه با کاهش التهاب روده ها و کاهش باکتری هایی که باعث گاز گرفتگی می شوند به هضم غذا کمک می کند. یک مطالعه همچنین نشان داد که روغن رازیانه می تواند به تسکین علائم سندرم روده تحریک پذیر کمک کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا