اینترنتفناوری در زندگی

چرا کسب و کار خود را در اینستاگرام شروع کنیم؟

هر چه زمان میگذرد محبوبیت اینستاگرام برای عده ای پرنگ تر و برای عده ای دیگر کمرنگ تر یا حتی به مرز تنفر میرسد. بیایید به دوران نخست اینستاگرام برگردیم، به زمانی که اینستاگرام اولین نسخه های خود را منتشر کرد با هدف اشتراک گذاری عکس و فیلم با دوستان و آشنایان در قالب های محدود که شما فقط میتوانستید یک ویدیو 30 ثانیه ای و یک عکس در قالب یک پست در اینستاگرام با فاللوور های خود به اشتراگ بگذارید. در آن زمان کسی به دنبال افزایش فالوور های خود نبود تا دیده شود. اینستاگرام فضایی آرام و بدون تنش را دنبال میکرد در زمانی که اوج محبوبیت کاربران تایم لاین برنامه لاین بود. در اینجا قراره باهم بررسی کنیم که چه شد اینستاگرام به این نقطه رسید تا بتواند راهی برای پیشرفت کسب و کار ها باشد.

اولین تحول عظیم در اینستاگرام

شاید این تغییر زیاد در خاطر افراد باقی نمانده باشد، زیرا این تغییرات در اویل انتشار این اپلیکیشن در سال 2014 صورت گرفت. در این سال نسخه اندروید این اپلیکیشن با کاهش حجم چشمگیری رو به رو شد و اینستاگرام برای افزایش کارایی و بهبود عملکرد خود دست به تغییرات ظاهری اینستاگرام زد. از آنجایی که کاربران اندرویدی جامع اماری بیشتری نصب به سایر سیستم عامل ها دارند این تغییرات باعث شد تا موج جدیدی از کاربران اندرویدی اقدام به نصب اینستاگرام کنند. در ایران هم که افراد بیشتر از گوشی های اندرویدی استفاده میکنند این امر باعث شد تا آمار نصب اینستاگرام در ایران هم بالا برود.

بدون شک برای موفقیت در هر کاری تکمیل کردن زیر ساخت ها میتواند شما را برای رسیدن به اهداف بالاتر کمک کند و شما را آماده هر اتفاقی کند. اینستاگرام در این سال شاید تغییر چشمگیری انجام نداد؛ اما توانست ساختار کلی خود را برای آینده درخشان و پر ماجرا آماده کند.

دومین تغییر اما مهمترین تغییر اینستاگرام

شاید این تغییر آغاز اینستاگرام به ایستگاه سال 2017 رسید، سالی که استوری به اینستاگرام اضافه شد. بدون تردید مهم ترین تحول اینستا تا به اکنون اضافه شدن بخش استوری به این شکبه اجتماعی بود. قابلیت استوری مورد استقبال بسیار خوب کاربران قرار گرفت تا انجایی که مدیران وقت اینستاگرام تصمیم بر اضافه کردن قابلیت استوری زنده یا همان لایو کردند. قابلیت استوری در ابتدا به شما این اجازه را میداد تا با فالوور های خود عکس و ویدیو به اشتراک بگذارید. محدودیت در ویدیو ها در ابتدا 15 ثانیه بعد 30 ثانیه و به تازگی شما میتوانید ویدیو های خود را تا 1 دقیقه هم در استوری با کاربران به اشتراک بگذارید.

اینستاگرام و آغار درآمد زایی

پس از اضافه شدن قابلیت های متنوع دیگر به اینستاگرام کاربران این شکبه اجتماعی رو به افزایش بود از طرفی آدم های مشهور مانند بازیگران، ورزشکاران و… هم بیشتر رو به این شکبه اجتماعی اوردند. با توجه به طرفداران زیاد این نوع افراد پیچ های آن ها از فالوور های بالایی برخوردار شد و صاحبان کسب و کار برای بهتر دیده شدن محصولات و خدماتی که ارائه میدهند رو به تبلیغات در این صفحات کردند. درآمدی شیرین و بدون دق دق برای افراد معروف که در برخی موارد درآمد آنها از صفحه اینستاگرامی از درآمد اصلی آنها بیشتر هم میشود.

پس از پیش آمدن این جریانات افراد زیادی به فکر این افتادن تا فالوور های پیچ خود را افزایش دهند تا بتوانند از تبلیغات درآمد زایی کنند. افراد شروع به تولید محتوا های متنی، ویدیویی، پادکست و… کردند تا آمار فالوور ها و بازدید پیچ خود را بالا ببرند. در این همین تاب تب افراد با استعدادی به جامعه معرفی و فرصت دیده شدن پیدا کردن و از آن سو هم برای افرادی نااهل فرصت رشد و دیده شدن پیدا کردند.

این نوع درآمد انقدری به مزاج برخی صاحبان پیج ها خوش امد که تمام زندگی آنها شد تولید محتوا و ارتقای پیج اینستاگرام تا بتوانند روز به روز بر درآمد خود بی افزایند.

ارائه محصول و خدمات در اینستاگرام

در اواخر سال 2017 و اوایل سال 2018 درآمد از اینستاگرام کم کم داشت به سمت و سو فروش محصول و ارائه خدمات سوق پیدا میکرد که کرونا در سال 2019 میلادی (1398 شمسی) کل مردم دنیا را غافلگیر کرد. پس از همه گیری کرونا و آنلاین شدن 90 درصد کار ها اینستاگرام بهترین مکان برای معرفی محصول و خدمات به مردم شد. جامعه آماری بالا، دسترسی آسان و آماده بودن کاربران اینستاگرام برای این کار اینستاگرام را به بهترین مکان برای معرفی محصول و ارائه خدمات کرد.

پس از همه گیری و بسته شدن مغازه ها مردم رو به فروش آنلاین آوردن و اکثریت یک پیج برای کسب و کار خود راه اندازی کردند و به دنبال راه های واقعی افزایش فالوور در اینستاگرام بودند تا بتوانند محصولات خود را در محیط دیگر در معرض دید عموم قرار دهند. این نوع فروش هزینه های اضافه صاحبان کسب و کار را کاهش داد.

یکی از مشکلات اصلی این نوع فروش عدم اعتماد به فروشندگان است. شما به عنوان یک مشتری سخت میتوانید به صاحب پیج اعتماد کنید تا محصولی از آن ها بخرید یا خدماتی را از آن ها دریافت کنید. از همین رو صاحبان کسب و کار با تولید محتوای خوب سعی بر این دارند تا بتوانند اعتماد مشتریان را جذب کنند.

پس از پایان همه گیری های کرونایی همین روند حفظ شد و کسب و کار ها هم به صورت آنلاین و فیزیکی ادامه پیدا کرد. برخی افراد هم به طور کامل به صورت آنلاین به کار خود ادامه دادند و هزینه های فروش حضوری مانند اجاره مغازه و… را صرف رشد و ارتقای پیج خود کردند.

کسب درآمد از اینستاگرام به صورت غیر مستقیم

با رشد هر اپلیکیشنی ناخدا گاه افراد متخصص و ابزار های تخصصی هم مناسب با آن اپلیکیشن ظهور پیدا میکنند. اینستاگرام هم از این قضیه مستثنا نیست. با رشد صفحات کسب و کار ها، صاحبان کسب و کار برای مدیریت و بهبود پیج به افراد متخصص این حوزه مانند مشاور، طراح گرافیکی، تدوینگر، مسئول امنیت و… نیاز دارند. در همین حین ابزار های تخصصی مرتبط با اینستاگرام مثل سایت های برگزار کننده قرعه کشی های اینستاگرامی، سایت های دانلود ویدیو از اینستاگرام، ابزار های بررسی هشتگ ها، سایت های دانلود عکس پروفایل اینستاگرام و… برای کمک به صاحبان کسب و کار ها ایجاد شدن و درآمدزایی قابل قبولی هم دارند.

شاید فکر کنید برخی ابزار های ساخته شده رایگان هستند اما باید به این نکته توجه کنید که این سایت ها از طریق روش های دیگر به مانند تبلیغات در بستر ابزار خود درآمدزایی میکنند. افراد متخصص هم در این بسته به نوع کاری که انجام میدهند هم به صورت پروژه ای و هم به صورت ماهانه حقوق دریافت میکنند. از این رو اینستاگرام توانست شغل های زیادی را ایجاد کنند.

اگر شما یکی از مهارت هایی که در بالا به آن اشاره شد را دارید میتوانید با کمی جستجو صاحبان کسب و کار های اینستاگرامی را که به مهارت شما نیاز دارند را پیدا کنید تا کار خود را توسعه دهید و شما هم جز جامعه آماری باشید که از اینستاگرام میتواند درآمد کسب کند.

توقف کسب و کار در اینستاگرام

خیلی از افراد برای کسب درآمد اقدام به ساخت حساب اینستاگرام کردند و تا قبل از فیلترینگ سراسری از این پلتفرم استفاده میکردند اما پس از فیلترینگ با سختی های زیادی برای استفاده از این پلتفرم روبه رو شدند که باعث شد اقدام به دیلیت اکانت اینستاگرام کنند و رو به شبکه های اجتماعی دیگر بیاورند.

با این حال هنوز هم اینستاگرام توانسته به دلیل دارا بودن جامعه آماری بالا صاحبان کسب و کار های زیادی را متقاعد کند تا برای توسعه و حتی شروع کسب و کار خود از اینستاگرام استفاده کند.

از کجا شروع کنیم؟

انتخاب با شماست که اینستاگرام را برای شروع و توسعه کسب و کار خود انتخاب کنید یا نه. اگر انتخاب شما اینستاگرام است باید کفش های آهنی خود را پا کنید و آماده رقابت با رقیب های حوزه کاری خود باشید. شما در این مسیر باید محتوا های جذاب و در عین حال کاربردی برای فالوور های خود آماده کنید تا بتوانید به بهترین شکل محصول و خدمات خود را به دنبال کنندگان خود ارائه دهید. ما به شما توصیه میکنیم حتما با متخصصان این حوزه همکاری داشته باشید تا روی برنامه و اصول کار خود را پیش ببرید تا بهترین نتیجه را کسب کنید.

جمع بندی

اینستاگرام در سال های اخیر دست خوش تغییرات زیادی شده است و میتواند بزرگترین تحول آن را هم اضافه شدن قابلیت استوری نامید. قابلیت های استوری به عنوان یک ویترین به صاحبان کسب و کار ها کمک کرد تا بتوانند محصول و خدمات خود را در معرض دید فالوور های پیج قرار دهند و با یک استراتژی مناسب مشتری را جذب خود کنند. اینستاگرام هم در این سال ها سعی بر این داشته با اضافه کردن ویژگی هایی به مانند انتخاب نوع حساب (تجاری و شخصی)، دکمه خرید، تگ لینک در استوری ها و … بستر را برای صاحبان کسب و کار فراهم کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا