راهنمای خرید

تشخیص چهره یا اثر انگشت ؟ کدام دستگاه حضور و غیاب بهتر است؟

همان­طور که می­دانید: درواقع سیستم، سامانه یا دستگاه حضور و غیاب و کنترل تردد؛ ابزاری الکترونیکی به منظور ثبت اطلاعات تردد یا ورود و خروج کاربران و نظارت دقیق بر عملکرد آنان می­باشد. در حال حاضر خرید این دستگاه­ها با افزایش قابل توجهی مواجه شده و بسیاری از افراد برای محیط‌های کاری اداری، تجاری، آموزشگاهی، واحد صنعتی و … به خرید این سیستم‌ها دست می‌زنند. این افراد با سوالات و دغدغه‌های زیادی روبرو شده و یا نمی‌دانند از میان دستگاه‌های مختلف حضور و غیاب کدام یک را برای مصارف خود در نظر بگیرند. از میان انواع مختلف این دستگاه‌ها دو سیستم تشخیص چهره و اثر انگشتی پرطرفدارترین و پرکاربردترین هستند.

به همین دلیل هم عده زیادی به خرید آن‌ها تمایل پیدا کرده‌اند. اما نمی‌دانند از میان این دو سیستم کدام یک بهتر بوده و یا بهتر می‌تواند نیازهای آن‌ها را پاسخ دهد. در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که سیستم حضور و غیاب تشخیص چهره بهتر است یا اثر انگشت. پس اگر شما هم در این زمینه با دغدغه‌ای مواجه شده و یا سوالی دارید با ما همراه باشید .

 سوال مهم: تشخیص چهره یا اثر انگشت ؟ !

در ادامه به بررسی 6 فاکتور کلیدی و مهم برای مقایسه این دو سامانه پرطرفدار میپردایم:

1- نوع مصارف و کاربردها

دستگاه‌های حضور و غیاب تشخیص چهره و اثر انگشت هر کدام دارای ویژگی‌های مخصوص به خود بوده و مزایا و معایبی هم دارند. بنابراین و برای اینکه بدانید از میان این دو سامانه کدام یک گزینه بهتری هستند، باید در ابتدا نوع مصارف و کاربردهای خود را در نظر گرفته و سپس مقایسه‌ای کوتاه میان دو دستگاه انجام دهید.

بسیاری از افراد و کارشناسان بر این باورند که با خرید دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی می‌توانید آن را در یک محیط اداری از قبیل یک شرکت خصوصی و یا دولتی، آژانس املاک، آژانس مسافرتی و … نصب نموده و مورد بهره برداری قرار دهید. چرا که این سیستم‌ها در این محیط‌ها پاسخگوی تمامی نیازهای شما بوده و نیازی به استفاده از دستگاه­های حضور غیاب تشخیص چهره نخواهید داشت.

سیستم تردد شناسایی چهره و اثر انگشت، مناسب چه مجموعه ای است؟

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این محیط‌ها سالم باقی ماندن آثار انگشت به دلیل تمیز بودن فضای کاری است. در چنین شرایطی این دستگاه‌ها به راحتی قادر به ثبت و کنترل تردد پرسنل مجموعه شما خواهند بود. در حالی که اگر محیط کاری شما یک کارخانه، کارگاه و یا واحد تولید صنعتی باشد، بیشترین نیازتان به خرید دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره خواهد بود.

چرا که شرایط کاری چنین محیط‌هایی ایجاب می کند که آثار انگشت کارکنان به اندازه‌ای که مورد نیاز سنجش دستگاه است، سالم نباشد. در بسیاری از مجموعه‌های کارخانه‌ای و یا کارگاهی، کارگران با دستان خود کار می‌کنند و یا با مواد شیمیایی سروکار داشته و احتمال سایش آثار انگشت آن‌ها وجود دارد.

پس دستگاه اثر انگشتی نمی‌تواند آن‌ها را به درستی تشخیص دهد. در چنین شرایطی و با استفاده از یک سیستم حضور غیاب تشخیص چهره تمامی نیازهای شما برطرف خواهند شد .

2- سرعت و دقت دستگاه

یکی دیگر از فاکتورهایی که مشخص می‌کند از میان دستگاه حضور و غیاب شناسایی چهره و اثر انگشتی کدام یک گزینه بهتری برای شما هستند سرعت و دقت دستگاه است.

لازم است به این نکته دقت داشته باشید که در حال حاضر شرکت‌های سازنده دستگاه‌های حضور و غیاب تشخیص چهره، انواع مختلف این محصولات را به گونه‌ای طراحی و تولید کرده و روانه بازار مصرف می‌کنند که بتوانند با صرف مدت زمانی بسیار کوتاه یعنی چیزی در حدود ۰/۲ تا ۳ ثانیه به تشخیص چهره‌ها اقدام نمایند که در شرایط عادی سرعت بسیار بالایی به نظر می‌رسد.

اما این امکان وجود دارد که فردی که روبروی این سیستم‌ها می‌ایستد از کلاه استفاده کند. یا عینک آفتابی داشته و یا به هر نحو ممکن چهره خود را با تغییر مواجه کرده باشد. در این صورت سرعت تشخیص این سیستم‌ها با کاهش قابل توجهی روبرو خواهد شد.

از سوی دیگر توجه به محل نصب این سیستم‌ها و موقعیت بهره‌برداری از آن‌ها نیز اهمیت خاصی دارد. به گونه‌ای که اگر دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره را در محلی نصب کنید که در معرض تابش نور خورشید است، این امکان وجود دارد که نتواند به درستی چهره را تشخیص داده و به ثبت تردد صحیحی دست بزند.

این دستگاه‌ها را باید حتماً در یک فضای داخلی نصب کرده و یا در فضایی باز قرار دهید که به دور از نور مستقیم خورشید باشد. در این صورت اسکن چهره‌ها را با دقت بسیار بالایی انجام خواهند داد.

یکی دیگر از نکاتی که باید در مورد این دستگاه‌ها به آن دقت کنید این است که کیفیت لنز دوربین این سیستم‌ها و یا الگوریتم تشخیص چهره آن‌ها، فاکتورهای بسیار مهمی برای تشخیص و احراز هویت افراد هستند.

دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی نیز از نظر سرعت، عملکرد قابل توجهی داشته و می‌تواند در مدت زمانی تقریباً دو ثانیه به تشخیص هویت افراد دست بزند. اما وجود عواملی دقت آن را با کاهش مواجه خواهد ساخت.

برای نمونه ممکن است انگشت فرد دارای آلودگی باشد و یا بر روی آن رطوبتی مشاهده شود. این عوامل دقت دستگاه و کیفیت اسکن تصاویر آن را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

3- راحتی و شیوه ثبت اطلاعات

شیوه عملکرد دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی و فرایند ثبت اطلاعات توسط آن، به گونه‌ای است که یک فرد باید در مکان مورد نظر به صورت فیزیکی حاضر شود. سپس انگشت خود را بر روی اسکنر دستگاه جای دهد تا سیستم به ثبت آن اقدام کند.

نحوه ثبت کاربر در دستگاه حضور غیاب برای ثبت تردد

در حالی که دستگاه حضور و غیاب شناسایی چهره از عکس پرسنل هم کمک گرفته و آن را در پایگاه داده خود ذخیره ساخته است. این دستگاه قادر است با استفاده از همین عکس به ثبت اطلاعات ورود و خروج دست بزند. البته این فاکتور در نسل جدید سیستم های شناسایی چهره در دسترس خواهد بود! پس راحتی فرآیند ثبت اطلاعات با استفاده از دستگاه­های حضور و غیاب تشخیص چهره بسیار بالاتر است .

4- حفظ سلامت و بهداشت

همان‌طور که می‌دانید برای استفاده از دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره نیازی به استفاده از اعضای بدن خود و یا قرار دادن آن‌ها در دستگاه نخواهید داشت. این سیستم‌ها بدون هیچگونه تماس فیزیکی با بدن شما قادر به ثبت اطلاعات و احراز هویت خواهند بود.

این در حالی است که برای استفاده از دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی باید با سیستم، تماس فیزیکی برقرار ساخته و انگشت خود را درون اسکنر قرار دهید تا فرایند احراز هویت صورت پذیرد. تماس فیزیکی کارکنان با این دستگاه‌ها امکان گسترش برخی از بیماری‌ها و انتقال ویروس‌ها را خواهد داشت.

پس می‌توان به این نتیجه دست یافت که سیستم حضور و غیاب تشخیص چهره از این لحاظ نسبت به دستگاه‌های اثر انگشتی مزیت و برتری دارد.

5- دوام دستگاه و نگهداری از آن

اگر از دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی به صورت مکرر و مداوم استفاده شود، احتمال آلودگی دستگاه، خراشیده شدن و یا مرطوب شدن لنز آن وجود دارد. این عوامل کافی است تا دستگاه حضور و غیاب شما پس از مدت زمانی استفاده، عملکرد صحیح خود را از دست داده و یا با اشکالاتی مواجه شود.

پس نگهداری از این دستگاه‌ها به مراتب دشوارتر بوده و نیاز به دقت بالاتری دارد. در حالی که سیستم حضور و غیاب تشخیص چهره این دشواری‌ها را نداشته و دوام بالاتری هم دارد.

6- قیمت خرید

یکی دیگر از فاکتورهایی که به شما نشان می‌دهد دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی و تشخیص چهره کدام یک برای کاربری شما مناسب‌تر هستند، در نظر گرفتن هزینه و قیمت آن‌ها است. به طور کلی قیمت دستگاه تردد تشخیص چهره و انگشتی به عوامل و فاکتورهای زیادی بستگی دارد.

از جمله این عوامل می‌توان به ظرفیت دستگاه، برند، سرعت پردازش و نوع پردازنده و … اشاره کرد. پس این سیستم‌ها رنج و طیف بسیار گسترده‌ای از لحاظ هزینه دارند. اما به طور کلی اگر تمایل به خرید دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره دارید باید هزینه بالاتری هم پرداخت کنید.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم با معرفی کلیدی ترین فاکتورها، مقایسه ای ساده میان دستگاه های شناسایی اثرانگشت و چهره داشته باشیم تا برای افرادی که مایل به خرید دستگاه حضور و غیاب هستند، انتخاب و تصمیم گیری فاکتور شناسایی راحت تر شود. در نهایت میتوان نتیجه گرفت که دستگاه‌های حضور غیاب تشخیص چهره در مقایسه با سیستمهای اثر انگشتی دارای مزایای بیشتر و کاربری ساده تری هستند.

در سالهای گذشته، جدید بودن تکنولوژی تشخیص چهره، خود عاملی برای گرانی این سیستم ها و محدود بودن مشتریان آن بود، اما در حال حاضر تنوع محصولات و برندهای موجود در بازار، امکان خرید دستگاه تشخیص چهره با قیمت مناسب و کیفیت مطلوب را برای همه مجموعه های بزرگ و کوچک با هر توان مالی امکان پذیر ساخته است.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. با تشکر از توضیحات کامل شما. نکته قابل توجه اینست که دستگاه اثر انگشتی از طریق تجزیه و تحلیل و مقایسه برجستگی های پوستی انگشت کاربر، هویت او را تأیید یا شناسایی می‌کند. تشخیص اثر انگشت یکی از اولین تکنیک‌هایی بود که برای شناسایی خودکار افراد مورد استفاده قرار گرفت و امروزه هنوز یکی از محبوب‌ترین و مؤثرترین روش‌های تشخیص هویت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا