دانستنی ها

روز خواستگاری چی بپوشیم؟

از مهمترین و سرنوشت سازترین روزهای زندگی برای هر دختر و پسر جوانی، روز خواستگاری اوست. در این روز دو خانواده با یکدیگر دیدار رسمی خواهند داشت و اولین نگاه و تاثیر بسیار مهم خواهد بود. ظاهر، رفتار و منش شما در این مراسم در ذهن خانواده همسرتان (چه دختر و چه پسر) خواهد ماند. در این یادداشت قصد داریم که با بیان نکاتی به شما کمک کنیم تا بهترین لباس و پوشش را در روز خواستگاری خود داشته باشید.

جلسه اول خواستگاری چه لباسی مناسب است؟

لباس روز خواستگاری به موارد مختلفی بستگی دارد. مثلا اینکه شما قبلا با خواستگارتان آشنا بوده اید و به اصطلاح دوست هستید؛ در این شرایط می توانید کمی راحت تر لباس بپوشید. اما اگر خواستگاری تان به صورت سنتی برگزار می شود و شما قبلا یکدیگر را نمی شناسید؛ نیاز است که یه سری موارد او رعایت نمایید.

یک نکته وجود دارد این است که من نگرانی و حساسیت شما را برای این مراسم درک می کنم و کاملا طبیعی و منطقی است که شما به لباس و نوع پوشش تان اهمیت بدهید؛ چون که نوع لباس پوشیدن شما در ابتدای امر نشان دهنده بخشی از هویت، شخصیت و سلیقه شماست. اما مهم این است که این حساسیت به یک وسواس آزار دهنده برای تان تبدیل نشود.

یک مساله مهم دیگه در نوع پوشش تان تاثیر دارد، درجه اعتقادات شما از نظر دینی و مذهبی بودن است. عقاید خانواده ها و خودتان در پوشش روز خواستگاری تاثیر مهم دارد.

نکات انتخاب بهترین لباس مراسم خواستگاری

در ابتدا بهترین لباس، لباسی است که مطابق با شان و شخصیت شما و خانواده تان باشد و با پوشیدن آن لباس هویت و شخصیت تان دچار چالش و سوال نشود. در ادامه چند نکته مهم را بیان می کنیم که رعایت آنها در انتخاب لباس مراسم خواستگاری الزامی است:

 • از بهترین گزینه ها برای انتخاب لباس می توان به پوشیدن بلوز و دامن و پیراهن اشاره نمود.
 • از انتخاب لباس های با رنگ مشکی سرتاسر مشکی، پارچه های خیلی کار شده مانند گیپور و یا دانتل خودداری کنید.
 • لباس های جین را به هیچ وجه وارد استایل روز خواستگاری نکنید. (چه شلوار جین و چه شومیز جین)
 • لباس ها را مطابق با سن و جنسیت خودتان انتخاب کنید به این معنی که هرگز لباس های زنان میانسال و یا پیراهن های مردانه را نپوشید.
 • دامن های خیلی کوتاه و بالای زانو یا روی زانو را در روز خواستگاری خود نپوشید.
 • برای پوشش پاها جوراب شلواری های خیلی نازک و توری را انتخاب کنید.
 • به هویت و شخصیت خود در روز خواستگاری اهمیت دهید به این معنی که اگر در زندگی روزمره خود به پوشش و حجاب اهمیت نمی دهید یا برعکس به پوشش خود اهمیت می دهید، در این روز نیز طبق روال گذشته عمل کنید.
 • گزینه هایی را انتخاب کنید که شما را دخترانه تر و شاداب تر نشان دهد و البته که در آنها احساس راحتی بیشتری داشته باشید.
 • در انتخاب لباس خود را تحت فشار قرار ندهید و به دنبال لباس هایی نباشید که شما را معذب و ناراحت کند.
 • شومیز های زنانه جذاب می توانند گزینه مناسبی باشند به عنوان مثال شومیز ساده جدید و حریر که رنگ های جذاب و کلاسیک آن را انتخاب کنید و از طرفی دیگر پارچه حریر به خوبی روی بدن می نشیند و جذابیت تان را بیشتر می کند.

مناسب ترین رنگ برای لباس روز خواستگاری

نباید به سراغ رنگ های خیلی تیره و همچنین رنگ های خیلی جیغ و تند بروید. رنگ های روشن و ملایم بهترین انتخاب هستند و هم به شما و هم به اطرافیان آرامش و آسودگی خاطر می بخشد. در مورد طراحی مدل لباس، از پوشیدن لباس های خیلی شلوغ و گلدار نیز خودداری کنید. مدل شومیزهای زنانه جدید که طرح های ساده و کلاسیکی دارند به عنوان مثال شومیز به رنگ گلبهی و یا صورتی را می توانید با یک دامن سفید بلند روی مچ پا را با کفش پاشنه بلند شیری یا کرمی رنگ ست کنید. نکته مهم حتما به رنگ پوست خود نیز توجه داشته باشید؛ رنگ لباس با رنگ پوست تان هارمونی و تناسب داشته باشد.

شومیز ساده

انتخاب چادر

اگر خانم جوانی هستید که به پوشش خود اهمیت زیادی می دهد و دوست دارید که با حجاب کامل به همراه چادر در مراسم روز خواستگاری حاضر شوید این بخش برای شماست و به نکات زیر توجه داشته باشید تا استایل محجبه روز خواستگاری ایده آلی داشته باشید:

 • طرح چادر را خیلی شلوغ انتخاب نکنید.
 • چادرهای با وزن سبک انتخاب کنید که با سر کردن آنها احساس راحتی داشته باشید.
 • جنس چادر را ساتن و ابریشم انتخاب نکنید.
 • بهترین گزینه چادری با رنگ ملایم و طرح های بسیار ساده و ریز است.

انتخاب روسری

برای انتخاب روسری البته برای آنهایی که دوست دارند در این مراسم روسری بپوشند توجه به نکات زیر الزامی است:

 • روسری لیز را انتخاب نکنید به این دلیل در طول مراسم همواره باید حواستان به روسری باشد که نیافتد!
 • جنس روسری را طوری انتخاب کنید که مرتب روی سر بماند و نیاز به مرتب کردن همیشگی نداشته باشد.
 • مدلی خوب و جذاب برای بستن گره روسری انتخاب کنید.
 • رنگ روسری را متناسب با رنگ پوست صورت و رنگ لباس های دیگر انتخاب کنید.
 • اگر رنگ لباس تان روشن است، رنگ روسری باید در تضاد با آن باشد و کمی تندی و تیرگی داشته باشد.

انتخاب کفش مناسب

توجه کنید که برای انتخاب کفش به هیچ وجه به سراغ مدل کفش پاشنه بلند 10 سانتی متر نروید! صندل یا کفش راحتی مناسب انتخاب کنید. صندل یا کفشی را انتخاب کنید که قد تان را به خوبی نشان دهد و در این مورد مورد قضاوت قرار نگیرید. کفشی بپوشید که بتوانید با آن خوب راه بروید و پاها در آن اذیت نشوند. اگر کفش جدید خریده اید یکی دو روز قبل آن را بپوشید و تست کنید.

مدل آرایش مناسب روز خواستگاری

از میکاپی استفاده کنید که چهره تان را عوض نکند و همچنین سن شما را بیشتر نشان ندهد. از آرایش غلیظ دوری کنید. آرایش ملایم بهترین گزینه است. برای روتین آرایش روز خواستگاری ابتدا مرطوب کننده بزنید و بعد مقدار کمی کرم پودر و بعد کانسیلر هم رنگ با پوست یا یکی دو درجه روشن تر را بزنید. در مرحله بعد رژ گونه ملایم و ریمل بزنید. در نهایت با کشیدن یک خط چشم خیلی نازک و کوتاه به همراه یک رژ لب ملایم صورتی کار میکاپ را تمام کنید. از رژ لب های خیلی تیره و قرمز دوری کنید.

شومیز زنانه

انتخاب لباس مناسب اندام تان

لباس خواستگاری مانند سایر مراسم می بایست با فرم بدن و اندام تان تناسب داشته باشد. به موارد زیر توجه نمایید:

 • برای افراد کوتاه قد: کت و شلوار یا کت و دامن هم رنگ انتخاب کنید.
 • برای افراد قد بلند: کت و شلواری بپوشید که شلوار آن کمی دم پا دارد.
 • برای افراد چاق: اگر کمی اضافه وزن دارید لباس های با رنگ خیلی روشن را انتخاب نکنید به این دلیل که شما را چاق تر جلوه می دهد.
 • در انتخاب مدل و رنگ لباس به تناسب آنها با سن، جنسیت و اندام تان توجه داشته باشید.

استفاده از اکسسوری یا زیورآلات

مراسم خواستگاری زمانی است برای آشنایی دو خانواده پس تا حد امکان ساده و بدون هیچ گونه فخر فروشی در این مراسم حاضر شوید. اگر عادت به استفاده از جواهر و زیورآلات دارید آن هم به حد افراط؛ سعی کنید در این مراسم استفاده نکنید. می توانید تنها از شکل های ساده دستبند و یا یک آویز گردنی ساده استفاده کنید.

این لباس ها را نپوشید

 • لباس های فرم و اداری را به هیچ وجه نپوشید.
 • لباس های خیلی تنگ و خیلی کوتاه که شما را معذب کند و تمام حواستان به مرتب کردن آنها باشد را نپوشید.
 • لباس های دکلته، تاب و دامن کوتاه و ساپورت های خیلی نازک را نیز انتخاب نکنید.
 • مانتوهای تیره رنگ نپوشید.
 • تا حدامکان مانتو نپوشید.

سخن پایانی

روز خواستگاری بسیار مهم است و نباید هیچ نقابی بر صورت هر یک از دو طرفین باشد به همین دلیل خود واقعی تان باشید. اگر دختر خانمی چادری هستید و به این امر اعتقاد دارید، پس در این مراسم نیازی به کشف حجاب و برداشتن روسری و چادر نیست. همینطور برعکس آن اگر هیچ اعتقادی به حجاب ندارید با توجه به خانواده پسر به اجبار روسری یا چادر سفید در مراسم خواستگاری نپوشید. اگر زیاد اهل آرایش کردن نیستید تنها آراسته بودن مهم است و ظاهر خود را مرتب و آراسته کنید؛ نیازی به آرایش نیست.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. چقدر خوبه این مقاله منم تازگیا این روزهای خاطره انگیز رو پشت سر گذاشتم روز خواستگاریم خیلی استرس داشتم و برای پیدا کردن یه لباس مناسب کلی درگیری من دوست نداشتم چادر سرکنم ولی مامان و مامان بزرگم همش اصرار که رسمه باید چادر سرت باشه و منم خیلی ناراحتی بودم با چادر چایی تعارف کردن سخته خوب و من همش می ترسیدم چایی بریزه موقع پذیرایی خوشبختانه اینطور نشد ولی خیلی روز خوبی هست اگه همه چیز به توافق برسه خیلی خاطرات خوبی برات می مونه کاش اون موقع این مقاله رو می خوندم استرسم کمتر میشد. لباس من یه شومیز ساده صورتی رنگ بود تقریبا هم مدل و جنس عکسی که گذاشتین. مرسی از سایت خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا