اعتیادتشخیص و علائم اعتیادچه چیزیدانستنی هادرمان و ترک اعتیادسلامت و پزشکی

ویپ یا سیگار الکترونیکی چیست و مزایا و مضرات سیگار ویپ کدام است؟

همه‌ی افراد بارها این اخطار را دیده یا شنیده‌اند که استعمال دخانیات خطر دارد یا اینکه سیگار کشیدن مضر است؛ بااین‌وجود روزانه آمار افراد مبتلا به این عادت بالاتر می‌رود. اگرچه محققین و متخصصین درزمینه اعتیاد، معتقد هستند که ترک سیگار کار دشواری نیست؛ اما آمار نشان می‌دهد که از هر ده نفر هفت نفر در زمینه ترک سیگار ناکام مانده‌اند.

مشکل ترک سیگار سبب ایجاد راه‌حل‌های گوناگون برای رفع آن شده است که یکی از این راه‌ها تولید وسیله‌ای به نام ویپ است. ویپ سیگار الکترونیکی است که امروزه به بهانه ترک سیگار رواج زیادی پیدا کرده است.

اگر شما هم به دنبال این هستید که بدانید سیگار الکترونیکی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد، با سایت فارسی رو همراه باشید؛ زیرا ما در این مقاله قصد داریم تمام ابعاد این مساله را بررسی کنیم.

ویپ یا سیگار الکترونیکی چیست

بیشتر بخوانید: نقش ویپ یا سیگار الکترونیکی بر بیماری لثه چیست؟

دستگاه ویپ یا سیگار الکترونیکی چیست؟

شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که نام ویپ را شنیده‌اید و با خود فکر کرده‌اید که ویپ چیست، مزایا و معایب ویپ کدام است و چگونه عمل می‌کند؟ دستگاه Vape وسیله‌ای است که اولین بار در سال 2004 باهدف کمک به ترک سیگار تولید شد؛ اگرچه هدف ظاهری این دستگاه کمک به ترک سیگار است، اما سود تجاری حاصل از آن چیزی فراتر از این هدف اولیه است.

این دستگاه دارای مایعی است که پس از تنفس فرد از دهانه آن،  این مایع شروع به گرم شدن، بخار شدن و درنهایت تولید دود می‌کند. ویپ کوچک از نظر ظاهری نیز بسیار زیبا است.

این دستگاه حس سیگار کشیدن را در فرد القا می‌کند؛ به‌گونه‌ای که فرد گمان می‌کند در حال سیگار کشیدن است. مایع درون این دستگاه دارای نیکوتین است و حس‌گر دستگاه پس ‌از گرم شدن به‌وسیله‌ی تنفس فرد فعال‌شده و باعث بخار شدن این مایع می‌شود.

این سیگار برقی دارای اجزای مختلفی از‌جمله: مخزنی برای نگهداری نیکوتین، حس‌گر، مایع Vape، دهانه و سیم است. استقبال از این دستگاه سبب تولید انواع مختلفی از این دستگاه شد که هرکدام در نوع خود مزایا و معایبی دارند.

انواع ویپ یا سیگار الکترونیکی

سیگار الکترونیکی مانند هر وسیله دیگری در بازار، انواع گوناگونی دارد که انتخاب را ‌کمی سخت می‌کند. برای داشتن و انجام عمل ویپینگ که همان استفاده از این دستگاه است، بهتر است ابتدا با انواع آن آشنا شوید و از ویژگی‌های هر یک مطلع گردید. ویپ‌ های نیکوتینی انواع مختلفی دارند؛ ولی واژه‌ی سیگار الکترونیکی بیشتر برای آن نوعی به‌کار می‌رود که ازنظر شکل و اندازه شبیه سیگار است.

برخی از این سیگارها یک قسمتی و برخی دو قسمتی هستند که معمولا یک قسمتی‌ها یک‌بارمصرف هستند؛ ولی دو قسمتی‌ها کارتریج قابل تعویض دارند. قبل از اینکه به سراغ خواص ویپ برویم در ادامه با انواع آن آشنا خواهید شد.

ویپ‌های مدل pod

این مدل یکی از پرطرفدارترین مدل‌هاست؛ زیرا دارای قیمت مناسبی است و استفاده از آن نیز راحت‌تر از سایر مدل‌ها است. این مدل نسبت به سایر مدل‌ها عملکرد بهتری دارد و همین امر سبب معروفیت و کاربرد بیشتر آن شده است. این مدل یک سیگار الکترونیکی دو قسمتی است که یک قسمت آن را باتری و قسمت دیگر را محفظه یا همان کارتریج قابل تعویض تشکیل می‌دهد.

انواع ویپ

بیشتر بخوانید: اعتیاد به کار چیست: علائم، عوارض و درمان معتاد با کار و شغل

ویپ خودکاری

ویپ خودکاری معمولا از شبه سیگارها بزرگ‌تر هستند؛ اما اندازه همه‌ی آنها به‌صورتی است که به‌راحتی در دست قرار می‌گیرند. این مدل به ‌دلیل شکل ظاهری و شباهتش به سیگار، در القای حس سیگار کشیدن به فرد موفق‌تر بوده و معمولا طرفداران خود را دارد.

عملکرد این مدل در میان انواع سیگار الکترونیکی قابل‌قبول است و یک ویپ دوقسمتی محسوب می‌شود. در این مدل یک قسمت متشکل است از باتری و قسمت دیگر دارای محفظه‌ای است که گاه جدا می‌شود و گاه به‌صورت یک‌دست و یک‌سره طراحی شده‌ است.

مضرات ویپ

بیشتر بخوانید: آشنایی بهترین برندهای ویپ در ایران

کیت‌های ویپ جعبه‌ای

این مدل معمولا بزرگ‌تر از سایر مدل‌هاست که این بزرگی نشان‌دهنده عملکرد بهتر و طول عمر بیشتر برای باتری است. این مدل برای مصرف‌کنندگان متوسط تا پیشرفته قابل‌استفاده است و قابلیت تنظیم شدن هم دارد. ازجمله قابلیت‌های آن می‌توان به امکان تنظیمات، توان متغیر و حتی تنظیم دما اشاره کرد.

بهترین ویپ

 

کیت‌های ویپ جعبه‌ای با توان بالا

می‌توان محبوب‌ترین مدل ویپ را همین کیت‌های جعبه‌ای با توان بالا دانست که این توان ناشی از تعداد و قدرت باتری‌های موجود در آن است. این مدل که خود انواع مختلفی دارد، معمولا از دو یا سه باتری تشکیل‌شده است و دارای محفظه‌ای است که گاه قابل تعویض است و گاه قابل‌نوسازی.

کیت‌های اسلوانکی تنظیم شده

کیت‌های اسلوانکی پیشرفته‌ترین نوع سیگار الکترونیکی هستند که به دلیل قدرت و پیشرفت ظاهری اخیرا محبوب و پرطرفدار شده‌اند. این مدل از نظر فنی زیر شاخه همان ویپ جعبه‌ای محسوب می‌شوند با این تفاوت که پیشرفته‌تر و پرقدرت‌تر است.

قدرت مدل اسلوانکی تک باتری تقریبا به‌اندازه مدل جعبه‌ای دو باتری است و به همین دلیل معمولا تولید مدل تک باتری آن‌ها بیش‌تر است. اما باوجود قدرت و قابلیت مدل اسلوانکی تک باتری؛ مدل‌های دو باتری نیز اخیرا در بازار واردشده و مورداستفاده قرارگرفته‌اند. حال وقت آن رسیده که شما را باا خواص ویپ و همچنین عوارض ویپ آشنا کنیم.

کیت های اسلوانکی تنظیم شده

بیشتر بخوانید: فواید لخت خوابیدن: 19 مزایای برهنه خوابیدن چیست + مضرات احتمالی

معایب و مضرات ویپ یا سیگار برقی چیست؟

ضرر ویپ چیست؟ علی‌رغم تولید و استفاده از ویپ برای ترک اعتیاد سیگار؛ باید گفت که این دستگاه با خطرات گوناگونی همراه است که هرگز نمی‌تواند تضمین‌کننده سلامتی فرد مصرف‌کننده باشد. محققان معتقد هستند که حتی یک بار استفاده از این سیگار الکترونیکی می‌تواند روی قلب، ریه، دندان و سایر اعضای بدن انسان تاثیر بگذارد.

با رواج استفاده از این وسیله در بین جوانان و نوجوانان، این اندیشه در میان محققان شکل گرفت که عوارض ویپ  و مضرات ناشی از آن را بررسی کنند.

درپی این تحقیقات مشخص شد که ذرات موجود در مایع Vape خطرناک هستند و بر قلب و گردش خون تاثیر منفی می‌گذارند. مساله قابل‌توجه این است که، نیکوتین موجود در این سیگارها اعتیاد‌آور است و تعداد بسیار زیادی از جوانان و نوجوانان پس از شش ماه استفاده از سیگار الکترونیکی، به سیگار تنباکویی روی می‌آورند.

همچنین در ارتباط با مضرات آن باید گفت که تحقیقات نشان داده است، استفاده از این سیگار می‌تواند سبب افزایش ضربان قلب، افزایش فشارخون و در مواردی سکته قلبی یا مغزی گردد. بررسی عملکرد ریه قبل و بعد از مصرف این نوع سیگار برقی نشان می‌دهد که استفاده از Vape، چه دارای نیکوتین باشد و چه نباشد؛ می‌تواند عملکرد ریه را دچار اختلال کند.

از دیگر مضرات این سیگار می‌توان به تاثیرات منفی آن بر دندان و لثه اشاره کرد. محققان معتقد هستند که ذرات معلق ناشی از دود سیگار Vape بر دندان می‌نشینند و باعث پوسیدگی دندان، التهاب لثه و حتی بوی بددهان می‌شوند.

اگرچه می‌توان مضرات ویپ را کمتر از سیگار تنباکویی دانست اما خطرات ناشی از آن نشان‌دهنده اهمیت زندگی سالم و سبک زندگی درست است. نکته مهم در مورد خطرات و معایب این سیگار این است که تحقیقات در این زمینه محدود بوده و هنوز آمار دقیقی در دسترس نیست.

فواید ویپ ( مزایای ویپ چیست؟)

تا اینجا دریافتیم که Vape چیست و چه معایب و مضراتی دارد. باید گفت درکنار مضرات سیگار الکترونیکی می‌توان به فواید ویپ نیز اشاره کرد. همان‌طور که می‌دانید سیگارهای سنتی آلاینده‌های قوی برای محیط‌زیست و سلامت افراد هستند.

دود ناشی از سیگار بیش ‌از 4000  ماده شیمیایی خطرناک و 43 ماده سرطان‌زا دارد که در مقایسه با سیگار ویپ رقمی بسیار بالا و خطرناک است. اما Vape این مشکل را ندارد و فرد کمتر در معرض دود خطرناک و تنباکو قرار می‌گیرد و از مواد شیمیایی بسیار کمتری برخوردار است.

از دیگر مزایای سیگار الکترونیکی این است که برخلاف سیگارهای سنتی، بویی از خود پخش نمی‌کند و سبب آزار فرد و اطرافیان نمی‌شود. علاوه‌ براین، مایع درون Vape بی‌رنگ است و همین مساله سبب می‌شود که انگشتان، دندان‌ها و حتی پوست فرد آسیب بسیار کمتری ببینند.

مایع درون این سیگارهای الکترونیکی که جاس نام دارد، از تنوع بالایی برخوردار است و همین تنوع در طعم سبب شده است که فرد بسته به علاقه خود طعم دلخواهش را انتخاب کند. به‌طور مثال گاه ممکن است فردی طعم‌های خشک همچون؛ نعناع را بپسندد و فرد دیگر ممکن است به طعم سنتی تنباکو تمایل داشته باشد و سیگار‌های الکترونیک این قابلیت رادارند که به شما برای انتخاب طعم دلخواه حق بیشتری دهند.

درکنار موارد گفته‌شده مقرون‌به‌صرفه بودن این دستگاه را نیز اضاف کنید؛ زیرا فرد با یک بار خرید آن دیگر نیازی به خرید مجدد ندارد و فقط کافی است مایع درون آن را شارژ کند.

 

بیشتر بخوانید: بهترین داروی گیاهی برای دندان درد شدید و درمان عفونت دندان

تفاوت سیگار و ویپ

حال که با فواید ویپ و مضرات ویپ آشنا شدید وقت آن رسیده با تفاوت آن با سگار نیز آشنا شوید. شناخت مزایا و معایب ویپ به خوبی می‌تواند تفاوت این دو را به شما نشان دهد و همگان را در انتخاب راه درست کمک کند. در گام نخست، این دو ازنظر ظاهری با یکدیگر متفاوت هستند اما علاوه بر تفاوت ظاهری و نوع کارکرد سیگار و ویپ؛ می‌توان نوع تاثیرگذاری و میزان اعتیادآور بودن آنها را نیز متفاوت دانست.

تحقیقات نشان داده است که عوارض سیگار الکترونیکی نسبت به سیگار تنباکویی کمتر است و این بزرگ‌ترین تفاوت این دو است. سیگار سنتی و قلیان از مواد شیمیایی و سمی بسیار خطرناکی تشکیل‌شده‌اند که سیگار برقی در مقابل آنها شرایط مطلوب‌تری دارد.

مصرف تنباکو سبب غلظت خون و سفت شدن سرخ ‌رگ‌ها می‌شود و همچنین خطر ابتلا به انواع بیماری‌ها را چند برابر می‌کند؛ ولی سیگار الکترونیک شرایط بهتری دارد خطرات ناشی از مصرف آن بسیار کمتر است. در بررسی فواید و معایب سیگار الکترونیکی به این نتیجه خواهیم رسید که سیگار در مقایسه با نوع الکترونیکی آن بسیار پرخطر و آسیب‌زا است و همین امر سبب تولید، تبلیغ و ترویج این نوع از سیگار برقی شده است.

تفاوت سیگار و ویپ

بیشتر بخوانید: تعداد ضربان قلب نرمال در سنین مختلف: عوامل مؤثر و محاسبه آن

سوالات متداول

آیا دود ویپ ضرر دارد؟

اگرچه ضرر ناشی از دود ویپ کمتر از سیگار سنتی است؛ اما نباید آن را بی‌خطر و بی‌اثر بر سلامتی دانست. سیگار الکترونیکی دارای نیکوتین است که ماده‌ای اعتیادآور و خطرناک است. محققان معتقد هستند هر پاد سیگار الکترونیک معادل یک پاکت سیگار سنتی است. در مورد دود این سیگار باید گفت که حاوی مواد شیمیایی مضر همچون سرب است که هم برای فرد و هم اطرافیان خطرساز است. دود ناشی از این دستگاه که در هوا پخش می‌گردد حاوی نیکوتین و مواد اکسیدکننده است که روی قلب، ریه و رگ‌ها تاثیر منفی می‌گذارد.
اگرچه اطلاعات مربوط به مزایا و معایب Vape هنوز محدود هستند و نیاز به بررسی بیشتر دارند؛ اما محققان معتقدند دود تولیدشده از این سیگارها روی سطح دندان نشسته و سبب پوسیدگی آن می‌شود. بوی بد دهان ناشی از التهاب و بیماری لثه دیگر اثر منفی ذرات موجود در دود این سیگار است. درنهایت باید گفت سیگار الکترونیک در مقابل سیگار سنتی انتخاب کم‌خطرتری است اما نمی‌توان آن را بی‌خطر و سالم دانست.

آیا ویپ نیکوتین دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که این سیگار برقی هم مانند سیگا‌رهای سنتی دارای نیکوتین است و کمتر موردی یافت می‌شود که حاوی نیکوتین نباشد. پژوهش‌ها نشان داده است که 99 درصد این سیگارها نیکوتین دارند و حتی مدل‌هایی که به اسم عدم و.جود نیکوتین در بازار موجود هستند نیز این ماده خطرناک رادارند. این ماده کاملا اعتیادآور و خطرناک است به‌طوری‌ که بر مغز جوانان تاثیرات منفی می‌گذارد و آنها را از شور و خلاقیت دور نگه می‌دارد. به نظر می‌رسد تولید این شبه‌سیگارها بیشتر برای تجارت و کسب درآمد بوده است و اگرچه ضرر آنها کمتر از سیگارهای تنباکویی است، اما نمی‌توان آنها را به‌عنوان راه بی‌خطر برای ترک سیگار شناخت.

داشتن زندگی آرام و سالم آرزوی تمام افراد جهان است و همین امر افراد را به سمت سبک زندگی سالم، دوری از رفتارهای پرخطر و ترک عادت‌های نادرست سوق می‌دهد. اعتیاد به سیگار یکی از رایج‌ترین عاد‌ت‌ها در میان افراد است و روزانه به تعداد این افراد افزوده می‌شود. خطرات و بیماری‌های ناشی از مصرف سیگار و آسیب‌های جدی آن در جامعه، سبب ایجاد راه‌کارهای گوناگون برای مقابله با آن شده است.

سیگار الکترونیکی، یکی از این راهکار‌هاست که اگرچه مضرات بسیار کمتری نسبت به سیگار دارد اما بی‌ضرر نیست و نمی‌تواند جایگزین زندگی سالم گردد. رواج این وسیله در بین جوانان و خصوصا نوجوانان سبب شده این سوال در ذهن بسیاری از افراد شکل بگیرد که سیگار ویپ چیست؟ ضرر ویپ و خواص ویپ چیست؟ ما در این مقاله به معرفی Vape و انواع آن و همچنین مزایا و معایب ویپ پرداختیم. شما هم اگر در این زمینه تجربه یا سوالی دارید لطفا آن را با ما در میان بگذارید.

تولید روزافزون انواع سیگارهای الکترونیکی سبب شده سوالات گوناگونی در ذهن افراد نقش ببندد و به دنبال پاسخی برای این سوال‌ها باشند. یکی از سوالات رایج این است که در ابتدا بدانند ویپ چیست؟ در مطالب گفته‌شده به این سوال پاسخ دادیم و در ادامه به مهم‌ترین سوالات پاسخ خواهیم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا