اینترنتاینترنت اشیاوبسایت ها

مزایا و معایب رایانش ابری چیست ؟

رایانش ابری چیست؟

رایانش ابری در این دوران در اوج خود قرار دارد. چندین مزایا و معایب دارد. اصطلاح “رایانش ابری” به ذخیره سازی  و دسترسی به داده ها از طریق اینترنت اشاره دارد.به عبارت دیگر، توزیع خدمات رایانه ای شامل سرورها، ذخیره سازی، پایگاه های داده، شبکه، نرم افزار، تجزیه و تحلیل و هوشمندی را رایانش ابری می نامند.

رایانش ابری فناوری پرکاربردی است که امروزه بیشتر افراد و سازمان‌ها از آن استفاده می‌کنند. در گذشته سازمان‌ها و شرکت‌ها برای انجام کارهای خود اقدام به خریدن سرورها و تجهیزات گران‌قیمتی می‌کردند که نیاز به مراقبت و نگهداری بسیاری داشتند. با روی کار آمدن سرویس‌های ابری و پیشرفت روزافزون فناوری رایانش ابری، رفته‌رفته این مشکلات برطرف شد. به طوری که روزبه‌روز بر تعداد استفاده‌کنندگان این فناوری اضافه می‌شود. ما در این مطلب سعی می‌کنیم به زبان ساده اطلاعات مفیدی درباره این فناوری در اختیار شما قرار دهیم. با ما همراه باشید.

مزایا و معایب رایانش ابری

در این بخش با برخی از مزایا و معایب رایانش ابری آشنا خواهیم شد. این به شما در تصمیم گیری دقیق کمک می کند.

اکنون با مزایای رایانش ابری در شرکت شما آشنا خواهیم شد:

 

 1. پشتیبان گیری و بازیابی اطلاعات

 

هنگامی که داده ها در فضای ابری نگهداری می شوند، تهیه نسخه پشتیبان از آنها و بازیابی آنها ساده تر است.

 

 1. مقرون به صرفه

 

یکی از مزایای اصلی رایانش ابری صرفه جویی در هزینه است. عدم سرمایه گذاری در سخت افزار فیزیکی به شما این امکان را می دهد که هزینه های سرمایه گذاری خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهید. علاوه بر این،استخدام نیروی کار برای نگهداری و پشتیبانی از تجهیزات و غیره نیست. این یکی از مهم‌ترین عوامل روی آوردن کسب‌وکارها به فناوری رایانش ابری است.

 

 

 1. سرعت بالا

 

با کمک رایانش ابری می توانید به راحتی و بسرعت سرویس خود را برقرار کنید. به لطف این استقرار سریع، می توانید منابع مورد نیاز برای سیستم خود را سریعتر به دست آورید.علاوه بر این هرگونه تغییر در کسب‌وکار مانند افزایش یا کاهش سرویس‌ها نیز در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود.

 

 1. انعطاف پذیری

 

افراد میتوانند به تمام خدمات موجود رایانش ابری دسترسی داشته باشند، چه در محل کار کنند و چه در مکان های دور از محل کار، تنها چیزی که نیاز دارند دسترسی به اینترنت است.

 

 1. مزیت استراتژیک و عملیاتی

 

یک مزیت رقابتی نسبت به رقبای شما توسط محاسبات ابری ارائه می شود. یکی از بهترین مزایای سرویس‌های ابری این است که همیشه می‌توانید به جدیدترین برنامه‌ها بدون نیاز به صرف زمان یا هزینه برای نصب آنها دسترسی داشته باشید.

 

 1. ذخیره سازی نامحدود

 

فضای ذخیره سازی تقریباً در فضای ابری بی پایان است. همیشه ممکن است به سرعت فضای ذخیره سازی خود را برای هزینه های ناچیز ماهانه افزایش دهید.

 

7.امنیت بالا: ارائه‌دهندگان سرویس‌های رایانش ابری، مجموعه‌ای از سیاست‌ها و ابزارهای کنترلی را ارائه می‌دهند که این مجموعه ضمن تقویت وضعیت امنیتی سیستم، از برنامه‌ها و زیرساخت‌ها در برابر تهدیدات احتمالی محافظت می‌کند.

 

 1. استقرار سریع

 

مزیت استقرار سریع، مزیت نهایی رایانش ابری است. بنابراین، اگر استفاده از ابر را انتخاب کنید، سیستم کلی شما می‌تواند در عرض چند دقیقه راه‌اندازی شود. با این حال، مدت زمان به نوع فناوری مورد استفاده در شرکت شما بستگی دارد.

معایب مهم رایانش ابری

علاوه بر مزایای زیاد، رایانش ابری معایبی نیز دارد. در زیر به برخی از آنها اشاره می شود:

 

 1. از کار افتادن یا Down time

 

Downtime اصطلاحی است که به دوره زمانی که یک سیستم (یا چندین سیستم) از نظر عملکرد برای استفاده در دسترس نیست، می گویند.کار با رایانش ابری نیازمند در نظر گرفتن زمان خرابی است. این به دلیل احتمال قطع برق، اتصال ضعیف اینترنت، نگهداری خدمات و غیره برای ارائه دهنده ابر شما است.

 

 1. ریسک امنیتی

 

خطر امنیتی یکی دیگر از معایب استفاده از خدمات رایانش ابری است. قبل از اجرای فناوری ابری باید به طور کامل مطلع شوید که تمام داده های حساس شرکت خود را به یک ارائه دهنده خدمات محاسبات ابری مشخص تحویل خواهید داد. این داده ها ممکن است توسط هکرها قابل دسترسی باشد.

 

 1. دسترسی به اینترنت

 

یک اتصال اینترنتی قوی برای رایانش ابری ضروری است. دسترسی ابری نیاز به یک اتصال اینترنتی فعال دارد. علاوه بر این، هیچ وسیله جایگزینی برای جمع آوری داده ها از ابر وجود ندارد.

 

 1. پهنای باند کمتر

 

بسیاری از ارائه دهندگان خدمات ذخیره سازی ابری محدودیت هایی را برای استفاده از پهنای باند کاربران قائل می شوند. بنابراین، اگر شرکت شما از مقدار اختصاص داده شده فراتر رود، هزینه های اضافی می تواند بسیار گران باشد.

 

 1. مشکلات فنی

 

مشکلات فنی و قطعی در رایانش ابری مشخص است. علیرغم رعایت استانداردهای سختگیرانه تعمیر و نگهداری، حتی بزرگترین کسب و کارهای ارائه دهنده خدمات ابری گهگاه با مشکلاتی از این دست مواجه می شوند.

 

 1. وابستگی به فروشنده

 

وابستگی به فروشنده بزرگترین عیب محاسبات ابری است. سازمانها ممکن است هنگام انتقال خدمات خود از یک فروشنده به فروشنده دیگر با مشکلاتی روبرو شوند. از آنجا که فروشندگان مختلف پلت فرم های مختلفی را ارائه می دهند ، این امر می تواند باعث ایجاد مشکل در حرکت از یک ابر به دیگری شود.

 

جمع بندی

ما نمی‌توانیم این واقعیت را نادیده بگیریم که رایانش ابری حوزه‌ای از محاسبات مبتنی بر شبکه است که با وجود همه مزایا و معایب، سریع‌ترین سرعت را در حال گسترش است. مشتریان در هر اندازه، از جمله کاربران تازه کار، برنامه نویسان، مشاغل و انواع مختلف سازمان ها می توانند به طور قابل توجهی از آن بهره مند شوند. مزایا و همچنین نکات منفی رایانش ابری گفته شد و خود این سرویس و مدل‌های آن به صورت مفصل توضیح داده شد، اما نکته مهم این است که میزان استفاده از این سرویس در سراسر جهان، توسط شرکت‌های مختلف و با توجه به مزیت‌هایی که دارد، به صورت محدود و یا جامع، در حال افزایش است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا