خدمات

روش محاسبه ظرفیت انواع پکیج تصفیه فاضلاب چگونه است؟

محاسبه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب به دلیل تاثیر مستقیم آن بر کارایی دستگاه و راندمان آن از اهمیت بالایی برخوردار است. به طوریکه در ابتدایی ترین مرحله طراحی این تجهیزات بر اساس فاکتورهای مختلف، ظرفیت توسط تیمی از مهندسین با در نظر گرفتن تمام استانداردها محاسبه و در نهایت تولید انجام میشود. در ادامه نگاهی جامع به نحوه محاسبه ظرفیت انواع پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی و بهداشتی و پارامترهای موثر بر آن خواهیم داشت.

دلیل اهمیت محاسبه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب

فاضلاب های تولیدی در محیط های صنعتی و شهری یکی از چالش های نگران کننده برای سلامتی محیط زیست و انسان ها و سایر موجودات محسوب میشود. به همین دلیل قبل از ورود به طبیعت لازم است فرآیندهای تصفیه بر روی آنها انجام شود. پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی و بهداشتی از جمله تجهیزاتی هستند که در این زمینه مورد استفاده قرار گرفته و چندین فرآیند تصفیه در آنها پیاده سازی میشود. به طوریکه فاضلاب وارد مخزن شده و بعد از تصفیه به صورت اتوماتیک با کیفیت بالا از دستگاه تخلیه میشود. محاسبه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب از چند نظر حائز اهمیت است که عبارتند از:

 • کم بودن ظرفیت پکیج نسبت به دبی فاضلاب ورودی باعث کند بودن روند تصفیه میشود.
 • برای جبران کم بودن ظرفیت پکیج تصفیه، دستگاه برای مدت زمان طولانی تر باید مشغول به کار باشد. به همین دلیل به قطعات داخلی فشار زیادی وارد شده و طول عمر دستگاه کاهش می یابد.
 • زیاد بودن ظرفیت پکیج نسبت به دبی فاضلاب ورودی باعث هدر رفتن بودجه میشود. پکیج با ظرفیت بالا دارای مخزن بزرگتری بوده و قیمت بالاتری دارد.
 • جلوگیری از تغییر شکل و ساختار پکیج به دلیل عدم تناسب مقدار بارگذاری آن با ظرفیت پکیج

محاسبه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

در محاسبه قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی، فاکتورهای زیادی نقش دارند که از مهم ترین آنها می توان به جنس و ضخامت بدنه و همچنین دبی فاضلاب ورودی اشاره کرد. دبی فاضلاب ورودی با سرانه فاضلاب تولیدی در محل مورد نظر نقش بسیار مهمی در این زمینه دارد و بر اساس جدول های ارائه شده می توان از مقدار آن مطلع شد. به عنوان مثال سرانه تولید فاضلاب در محیط های صنعتی به صورت زیر است:

سرانه تولید فاضلاب کارگاه های ساختمانی

 • هر پرسنل 8 ساعته: تولید 50 تا 90 لیتر فاضلاب در روز
 • هر نگهبان و کارگر 24 ساعته: تولید 80 تا 150 لیتر فاضلاب در روز

سرانه تولید فاضلاب کارخانه ها

 • هر کارگر 8 ساعته: تولید 50 تا 100 لیتر فاضلاب در روز
 • هر کارگر 8 ساعته با استحمام: تولید 120 تا 170 لیتر فاضلاب در روز
 • هر کارگر 24 ساعته با استحمام: تولید 160 تا 200 لیتر فاضلاب در روز

البته سرانه تولید فاضلاب تنها عامل مهم در محاسب ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب نیست. بلکه باید به جنس بدنه و میزان ضخامت ورق های به کار رفته در آن نیز توجه شود. دقت داشته باشید که مخازنی که ضخامت نازک تری داشته و متریال بی کیفیتی در آنها به کار می رود، در ظرفیت های کوچکتر تولید میشوند. چون بدنه نازک مخزن پکیج قدرت تحمل فشار زیاد را نداشته و باعث ترک و شکستگی میشود.

محاسبه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

محاسبه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

در محاسبه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی نیز سرانه تولید فاضلاب، جنس بدنه و همچنین نوع فرآیندهای تصفیه پیاده سازی شده در آنها باید مد نظر قرار گیرند. پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی در مجتمع های مسکونی، باغ و ویلا و محیط هایی که بیشتر جنبه سکونت داشته و فعالیت صنعتی در آنها انجام نمیشود کاربرد دارد. بر همین اساس مقدار فاضلاب تولیدی و ورودی به پکیج تصفیه به صورت زیر محاسبه میشود:

 • سرانه تولید فاضلاب در واحدهای مسکونی: هر نفر در هر واحد 80 تا 150 لیتر
 • مجتمع های تفریحی و ویلا: هر نفر 120 تا 200 لیتر
 • هر پرسنل 8 ساعته در ادارات: 30 الی 60 لیتر
 • هر پرسنل 24 ساعته در ادارات: 30 الی 60 لیتر

برای افزایش دقت در محاسبه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب، علاوه بر جداول سرانه تولید فاضلاب از فلومتر و پارشال فلوم نیز برای تخمین میزان تولید فاضلاب استفاده میشود. این ابزارها ضریب دقیق تری ارائه داده و ظرفیت با خطای کمتری محاسبه میشود.

محاسبه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

پارامتر بسیار مهم بعدی، نوع فرآیندهای تصفیه پیاده سازی شده در پکیج است. برای هر یک از فرآیندها، نوع خاصی از تجهیزات تصفیه فاضلاب استفاده میشود و میزان فضایی که درون مخزن اشغال می کنند نیز متفاوت خواهد بود. به همین دلیل باید این فاکتور نیز در محاسبه ظرفیت مد نظر قرار گیرد.

لازم به ذکر است، در محاسبه دبی فاضلاب نیز برای تمام انواع پکیج های فایبرگلاس و پلی اتیلنی می توان از ضریب تبدیل فاضلاب نیز استفاده کرد. این روش ها بیشتر برای فاضلاب های شهری کاربرد داشته و بر اساس شرایط آب و هوایی و غیره محاسبات انجام میشود. به عنوان مثال بر اساس شرایط آب و هوایی 70  تا 90 درصد آب مصرفی در مناطق مسکونی به فاضلاب تبدیل میشود. ضریب اختلاط آب باران نیز با فاضلاب های شهری در این صورت باید مد نظر قرار گرفته شود.

محاسبه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن و فایبرگلاس

در محاسبه ظرفیت پکیج های تصفیه فاضلاب پلی اتیلن و فایبرگلاس مانند مدل های فلزی باید به سرانه  تولید فاضلاب، جنس و ضخامت بدنه و نوع فرآیندهای تصفیه توجه شود. علاوه براین، مقدار بارگذاری پیکج نیز پارامتر مهم دیگری است که نباید از آن چشم پوشی کرد. برای این منظور از نرم افزار QuadS  و Sap2000 در فرایند طراحی پکیج استفاده شده و مقدار بارگذاری را با دقت بالا محاسبه می کند.

علاوه براین، نوع اپراتوری پکیج تصفیه و دستی یا اتوماتیک بودن کنترل فرآیندهای تصفیه نیز می تواند عامل دیگری در محاسبه ظرفیت باشد. چون میزان دقت در هر یک از انواع پکیج متفاوت بوده و این مساله در روند تعیین ظرفیت موثر است.

جمع بندی

محاسبه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی و بهداشتی بر اساس فاکتورهای متعددی از جمله جنس و ضخامت بدنه، نوع فرآیندهای تصفیه و کیفیت خروجی مورد نظر، مقدار بارگذاری، نوع اپراتوری پکیج و همچنین دبی فاضلاب ورودی انجام میشود. به طوریکه پکیج های دارای بدنه نازک و بی کیفیت برای تحمل فشار باید در ظرفیت های کمتاری تولید شوند. پکیج های مورد استفاده در واحدهای صنعتی با تعداد زیاد پرسنل های 24 ساعته نیز در مقایسه با ادارات و مجتمع های مسکونی که تولید فاضلاب کمتری دارند، در ظرفیت های بیشتری ساخته میشوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا