خدمات

آشنایی با انواع فیبرعایق الکتریکی

فیبر نسوز

فیبر نسوز شامل ترکیبی از الیاف مصنوعی، خمیر تشکیل شده از تکه های باریک و ریز چوب با آب و چسب و رزین است که در دستگاه پرس در ورقه های 1*2 متر تولید می شود، این محصول به عنوان ماده ای عایق در صنایع مختلف کاربردهای گوناگونی دارد.

فیبر نسوز محصولی است که سازگاری کاملی با محیط زیست دارد و انرژی را کاملاً حفظ می کند، این محصول علاوه بر اینکه عایق حرارتی است از مقاومت بالایی برخوردار است و امکان استفاده از آن در کوره های گرمایشی و صنایع مختلف وجود دارد، فیبر نسوز در رنگ های قهوه ای و سیاه و در انواع مختلفی تولید می شود.

فیبر نسوز از چه موادی تشکیل می شود؟

فیبر نسوز از موادی همچون منیزیم، سیلیکون، اکسیدهای آلومینیوم، اکسید کلسیم و… تولید می شود.

ویژگی های فیبر نسوز چیست؟

فیبر نسوز در برابر شرایط محیطی گوناگون دارای مقاومت بسیار بالایی است، شرایط محیطی از جمله دما، شوک حرارتی، هدایت حرارتی کم و ذخیره سازی گرمایی کم و… هیچ گونه تغییراتی در خصوصیات فیزیکی و شیمیایی فیبر نسوز نمی گذارد.

انواع فیبر نسوز

به طور کلی فیبر نسوز در 5 دسته مختلف فیبر استخوانی، فیبر نخ دار، فیبر اپوکسی، فیبر فایبرگلاس، و ورق پلی امید و میلگرد پلی امید می باشد.

فیبر نسوز نخ دار

فیبر نسوز یکی از انواع فیبرهای نسوز نخ دار است که از ترکیب فنولیک و پارچه ای کتان تولید می شود، ترکیبات استفاده شده در فیبر نسوز موجب مقاومت و استحکام این فیبر شده و مقاومت آن را در برابر ضربه افزایش می دهد.

فیبر نسوز استخوانی

فیبر نسوز استخوانی از دیگر انواع فیبر ها می باشد، این نوع فیبر با استفاده از رزین فنولیک با ترکیب نوعی کاغذ و تحت فشار بسیار بالا پخته شده است، فیبر نسوز استخوانی مقاومت حرارتی بسیاری بالایی داشته و می تواند دمایی تا 150 درجه را تحمل کند.

فیبر نسوز

فیبر نسوز استخوانی در برابر الکتریسیته نیز مقاومت بسیار بالایی دارد، امکان تراشکاری، سوراخ کاری و فرزکاری این فیبر وجود دارد، از فیبر نسوز استخوانی برای تولید چرخ دنده و عایق کابل های برق استفاده می شود.

ویژگی های فیبر استخوانی و فیبر نسوز نخ دار

از آن جا که هر دو فیبر دارای ویژگی های یکسانی هستند، در این بخش به بررسی تفاوت های این دو نوع فیبر می پردازیم.

فیبر نسوز استخوانی مقاومت و استحکام بیشتری در مقابل فیبر نخی دارد، اما در برابر این نوع از فیبر شکننده می باشد، پانچ کاری و سوراخ کاری فیبر نخی بیشتر است و احتمال لب پر شدن فیبر نخی وجود دارد.

فیبر نسوز فایبرگلاس (ورق)

فیبر نسوز فایبر گلاس از دیگر انواع فیبر عایق الکتریکی است که از ترکیب رزین اپوکسی و الیاف شیشه تولید می شود، این فیبر به دلیل مقاومت الکتریکی و مکانیکی بالا در صنایع مختلف کاربرد داشته و قابل استفاده می باشد.

مهم ترین ویژگی این فیبر عایق بودن آن است، فیبر نسوز فایبر گلاس علاوه بر اینکه عایق برق است، عایق قطعات الکتریکی، الکترونیکی و مکانیکی نیز می باشد، قابلیت ماشین کاری و تراش کاری از دیگر ویژگی های این فیبر می باشد.

فیبر فایبرگلاس اپوکسی

فیبر نسوز فایبر گلاس از دیگر انواع فیبر عایق الکترونیکی است که در دمای بالا و با استفاده از قالب های مخصوص تولید می شود، این نوع از فیبر دارای مقاومت مکانیکی، الکتریکی و حرارتی بالایی بوده و امکان تراش کاری و ماشین کاری این فیبر بالاست.

فیبر فایبر گلاس اپوکسی با استاندارهای G10,G11 تولید و ارائه شده و از این فیبر در ساخت برخی از قطعات عایقی استفاده می شود.

پارچه فایبرگلاس

پارچه فایبر گلاس محصولی نسوز است که در برابر حرارت مقاومت بسیار بالایی دارد، این پارچه از ترکیب نوعی از الیاف و پلاستیک ایجاد شده است و از آن به عنوان عایق حرارتی و الکتریکی استفاده می شود.

در تولید محصولات زرهی و هواپیمایی می توان از پارچه فایبر گلاس استفاده نمود.

لوله استخوانی

لوله فیبر استخوانی از دیگر عایق های الکترونیکی محسوب می شود، این نوع از فیبر از ترکیب نوعی کاغذ مخصوص به همراه رزین و چسب با استفاده از قالب های مخصوص تحت فشار و در دمای بالا تولید می شود.

لوله عایقی دارای دو نوع استخوانی و نخ دار بوده و در سایز های گوناگون تولید و ارائه می شود.

لوله استخوانی

لوله فایبرگلاس

لوله فایبر گلاس از دیگر انواع عایق های الکترونیکی است که از ترکیب نوعی الیاف با رزین اپوکسی تولید شده است، این نوع از لوله دارای قابلیت ماشین کاری، تراشرکاری و برش کاری بوده و به علت مقاومت مکانیکی بالا و تحمل فشار زیاد نوعی عایق الکتریکی و حرارتی شناخته می شود.

لوله فایبرگلاس اپوکسی

از دیگر انواع لوله عایق الکتریکی لوله فایبر گلاس اپوکسی است که در صنایع مختلفی کاربرد دارد، این نوع لوله نیز تحت فشار زیاد و در دمای بسیار بالا تولید شده و مقاومت مکانیکی، الکتریکی و حرارتی بسیار بالایی دارد، قابلیت تراش کاری و ماشین کاری از دیگر ویژگی های این لوله شناخته می شود.

لوله فایبرگلاس اپوکسی در کلاس های G10 و G11 قابل ارائه می باشند.

میلگرد پلی آمید

میلگرد پلی آمید از دیگر انواع عایق های الکترونیکی و از بهترین پلیمر هایی است که ساخته می شود، این نوع میلگرد در تولید محصولات متفاوتی استفاده می شود و در صنایع مختلفی کاربرد دارد.

این لوله ها دارای انعطاف پذیری بالایی بوده و از مقاومت استحکام بالایی برخورار هستند، ضمن این که در برابر اسیدهای قوی مقاومت بسیار بالایی دارند.

معرفی عایق نوین

شرکت عایق نوین فاخر یکی از معتبر ترین شرکت ها در زمینه تولید و تأمین انواع عایق های الکتریکی و حرارتی است که فعالیت خود را از سال 1390 شروع کرده است.

در صورت نیاز به هر یک از محصولات این شرکت امکان دریافت مشاوره از کارشناسان این مجموعه وجود دارد، کلیه اقلام نسوز، رزین های صنعتی، قطعات لاستیکی و سیلیکونی، سیلیکون های قالب گیری و چسب نسوز، انواع واشر و… در این مجموعه تولید و ارائه می شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا