صوتی و تصویریدانستنی ها

7 نکته که باید در هنگام خرید پیانو به آن توجه کرد

نخستین چالش برای هر هنرجو موسیقی، انتخاب ساز مناسب و خرید آن است. برای انتخاب و خرید یک پیانو مناسب و مقرون به صرفه باید به نکات مهمی توجه کرد، چرا که پیانو سازی نیست که امروز قصد خرید آن را داشته باشید و فردا بخواهید آن را بفروشید. اگر شما هم به نواختن پیانو علاقه دارید و قصد خرید یک ساز با قیمت مناسب و کیفیت ایده آل را دارید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا به بررسی چند نکته مهم در خرید پیانو بپردازیم.

اولین قدم انتخاب برند و نوع پیانو

یکی از اصلی ترین سوالات هنرجویان در هنگام خرید پیانو این است که، کدام پیانو برای آن ها مناسب است. هنرجو می تواند متناسب با علایق و در نظر گرفتن ویژگی انواع پیانو، نوع آکوستیک و یا دیجیتال را انتخاب نماید.

به عنوان مثال، اگر اکثر اوقات در منزل هستید و پیانو می نوازید، پیانوی آکوستیک برای شما مناسب خواهد بود. در این هنگام پیانوهای گرند و دیواری دو پیشنهاد عالی برای شما است. به صورت کلی این دسته از پیانوها صدایی دلنوازتر و کلیدهای مناسب تری دارند. پیانوهای آکوستیک طول عمر بیشتری دارند و البته به همان نسبت هزینه بیشتری برای خرید آن ها نیاز است.

اما اگر اکثرا در خارج از منزل تمرین می کنید و یا از پیانو خود برای اجرا استفاده می کنید و دائما در حال حمل و نقل آن هستید، بهترین انتخاب برای شما، پیانو دیجیتال است. این نوع پیانو قابل حمل است و علاوه بر داشتن قیمت مناسب، آپشن های متنفاوتی مانند تنظیم صدا، برنامه یادگیری، توانایی ضبط صدا و سایر موارد را نیز دارند. البته لازم به ذکر است که این دسته از پیانو، طول عمر کمتری نسبت به پیانو آکوستیک دارد. خرید پیانو ydp 165 می تواند یکی از گزینه های بسیار مناسب برای شما باشد.

7 نکته که باید در هنگام خرید پیانو به آن توجه کرد

برخی از نکات مهم در هنگام خرید پیانو عبارت است از:

1- صدا

فرآیند تولید صدا در پیانوهای دیجیتال توسط پخش صدای از پیش تعیین شده در پیانو آکوستیک است. تجهیزات و روش هایی که در تولید و ضبط صدا ترک های موسیقی بر روی کیفیت صدا تاثیر گذار است. به صورت کلی، پیانوی دیجیتال با کیفیت باید صدایی گرم و نزدیک به صدای پیانو آکوستیک داشته باشد.

نوازندگان مختلف کیفیت صداهای متفاوتی را انتخاب می کنند و انتخاب نوع پیانو بر اساس صدای آن به خود شما بستگی دارد. به جز کیفیت صدا، صدای ابتدایی و انتهایی نیز بسیار اهمیت دارد. پیانوی دیجیتال با کیفیت، صدای نزدیک تری را به پیانو آکوستیک دارد و به اصطلاح می توان گفت که صدای طبیعی تری دارد.

2- تعداد کلاویه های پیانو

تعداد استاندارد کلاویه در پیانوهای دیجیتال 88 عدد کلاویه سنگین است. اما برخی پیانوهای دیجیتال دارای 61 یا تعداد کمتری کلاویه نیز هستند. برای نوازندگان حرفه ای و نیمه حرفه ای پیانو با 88 کلاویه سنگین مورد نیاز است. اگر شما هم یک مبتدی هستید و در راه یادگیری پیانو کاملا مصمم هستید، حتما یک پیانو با کلاویه های کامل را تهیه کنید.

images_1678172355_6406e0c364d12.jpg

3- حساسیت لمسی کلاویه ها

حساسیت لمسی کلاویه ها به شیوه پاسخدهی پیانو در هنگام نواختن یک کلاویه با میزان نیروی مشخص گفته می شود. کیبورد پیانو نسبت به سرعت حساس است و به همین طریق صدایی با حجم متفاوت تولید می کند. پیانوهایی که حساسیت لمسی بالایی دارند، در نتیجه کنترل بهتری نیز بر کیفیت موسیقی شما دارد.

پیانوهای مختلف می توانند کلاویه هایی تماما سنگین، نیمه سنگین و یا بدون وزن داشته باشند. اما به صورت کلی کلاویه های سنگین برای پیانوهای دیجیتال در نظر گرفته می شود تا مشابهت بیشاری هم به کلاویه های پیانو آکوستیک داشته باشند.

4- پلیفونی

پلیفونی، به حداکثر تعداد صداهایی گفته می شود که یک پیانو می تواند در هر زمان تولید کند. به این مفهوم که یک پیانو با پلیفونی 32 نت به راحتی می تواند به طور همزمان 32 نت را تولید کند. برای نوازندگان نیمه حرفه ای، توصیه می شود پیانویی با حداقل پلیفونی 64 نت تهیه کنند و برای نوازندگان حرفه ای، پلیفونی 128 نت یا حتی بیشتر توصیه می شود.

 5- بررسی پدال ها

در بررسی پدال ها توجه داشته باشید که پس از فشار دادن آن ها، باید با یک مقاومت کوچک رو به رو شوید. لازم به ذکر است که در هنگام فشار دادن پدال ها، باید حواستان باشد تا دمپرها نیز حرکت کنند. همچنین می توانید از فروشنده کمک بخواهید تا پل زیر پیانو را به شما نشان دهد. در پل تکه هایی از چوب به همراه سیم های متصل شده به آن باید وجود داشته باشد. به دقت آن ها را بررسی کنید تا از نبود ترک های بزرگ در آن ها مطمئن شوید.

6- دریافت گارانتی معتبر

تا حد امکان خرید خود را از فروشگاه های معتبر و نمایندگی های مجاز انجام دهید، به یاد داشته باشید که پیانوهای آکوستیک حداقل دارای 5 سال گارانتی هستند، با این وجود بسیاری از مراکز نامعتبر برندهای مشهور پیانو مانند yamaha هیچ نوع ضمانت نامه ای را اختیار مشتریان قرار نمی دهند.

7- سیم ها، دمپرها و چکش ها را بررسی کنید

حتما از فروشنده بخواهید تا درون پیانو را به شما نشان دهد. با باز شدن پیانو می توانید سیم ها، چکش ها و دمپرها را مشاهده کنید. توجه داشته باشید که باید با تکان دادن سیم ها، چکش ها نیز حرکت کنند و همزمان با تکان دادن پدال توسط پا، دمپرها نیز باید تکان بخورند. همچنین باید وضعیت چوب های پیانو را نیز مورد بررسی قرار دهید تا آثاری از فرسودگی در آن ها وجود نداشته باشد.

سیم های پیانو نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند و از آن جایی که موجب تولید صدا در پیانو می شوند فشار بسیار زیادی را نیز تحمل می کنند، به همین جهت لازم است نسبت به مرغوبیت مواد و جنس آن ها اطمینان کامل حاصل کرد.

از آن جایی که پیانو یکی از محبوب ترین سازها در میان علاقمندان به هنر و موسیقی است، یکی از دغدغه های اصلی هنرجویان مبتدی این است که برای خرید یک پیانو مناسب به چه نکاتی باید توجه کرد. در این مقاله سعی ما بر آن بوده تا شما را با مهم ترین نکات هنگام خرید پیانو آشنا کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا