دانستنی هاآموزش

7 تست معروف کشف استعداد مخصوص نوجوانان

برترین تست استعدادیابی نوجوانان کدام است؟ مسیر کشف استعدادهای ذاتی ما چگونه است؟ کلیفتون یا هالند؟ دیسک یا MBTI؟ امروز با یکدیگر به بررسی و معرفی بهترین تست های استعدادیابی ویژه نوجوانان و حتی بزرگسالان می پردازیم تا بتوانید با شناسایی و پرورش استعدادهای خود مسیر موفقیت را در کمترین زمان طی کنید. پس با ما همراه باشید.

تست کلیفتون؛ برترین آزمون استعدادیابی

حقیقت این است که در حق این تست کمی اجحاف شده است؛ چرا که بدون شک تست کبلیفتون یکی از بهترین تست های استعدادیابی مخصوص نوجوانان و حتی بزرگسالان است. آزمون کلیفتون که آن را با نام تست گالوپ نیز می شناسند، با شناسایی استعدادهای ذاتی افراد به شما عزیزان کمک می کند تا بتوانید بر روی نقاط قوت و ذاتی خود تمرکز کنید تا بتوانید در کمترین زمان ممکن، بهترین و سریعترین نتیجه را دریافت کنید.

این آزمون 217 سوالی در مجموع 34 استعداد را بررسی می کند و از این حیث نیز یکی از کامل ترین تست های موجود است و به همین دلیل است که می گوییم در میان دیگر تست های استعدادیابی کمی حق مطلب در مورد آن رعایت نشده است!

آزمون هالند؛ معروف و معتبر

آزمون هالند

بدون شک معروف ترین تست استعدادیابی آنلاین در میان این 7 تست، تست هالند است. آزمون استعدادیابی هالند 6 فاکتور کلی را بررسی می کند و از آن در حوزه های استعدادیابی، برنامه‌ریزی حرفه‌ای، انتخاب شغل و توسعه شغلی استفاده می شود. در مدل هالند سایت تستشو که مدل جهانی آن نیز محسوب می شود، 6 تایپ شخصیتی وجود دارد که این شش دسته عبارتند از:

 • واقع گرایانه
 • تحقیقی
 • هنری
 • اجتماعی
 • کارآفرینی
 • متعارف

که پس از انجام آزمون و دریافت تفسیر آن از سایت تستشو می توانید استعداد خود را در حوزه های مختلف بررسی کنید.

تست استعدادیابی اوکانر؛ یکی از قدیمی ترین ها

تست استعدادیابی اوکانر نیز یکی دیگر از آزمون هایی است که می توانید برای کشف استعدادهای خود بر روی آن حساب باز کنید. این آزمون 58 سوال دارد و یکی از کاربردهای آن برای شرکت ها و سازمان هاست، آن هم زمانی که می خواهند متخصصی را برای شرکت خود استخدام کنند. اوکانر یک روانشناس آمریکایی بود که در سال 1891 متولد شد و در سال 1973 میلادی از دنیا رفت. به همین جهت تست اوکانر جزو یکی از قدیمی ترین تست های استعدادیابی دنیا محسوب می شود.

آزمون نئو

این آزمون در دو نوع فرم کوتاه و فرم بلند ارائه می شود که فرم کوتاه آن تعداد سوال و فرم بلند آن 240 سوال دارد که پیشنهاد ما انجام فرم بلند آن است؛ چرا که از آن جایی که معیارهای بیشتری را از شما دریافت می کند، می تواند تفسیر کامل تر و پویاتری را خدمتتان ارائه دهد. بازبودن، وظیفه شناسی، برونگرایی، توافق پذیری و روان رنجوری مواردی هستند که این آزمون به بررسی و تحلیل آن ها می پردازد.

آزمون MBTI

شاید تست mbti برترین آزمون استعدادیابی نباشد، اما همه می دانیم زمانی که اسم خودشناسی به میان می آید، تست شخصیت شناسی mbti حرف اول را می زند. این آزمون بررسی می کند که تیپ شخصیتی شما عزیزان به کدام یک از 16 تیپ نزدیک تر است. پس از دریافت تیپ شخصیت خود می توانید با خواندن تفسیر این آزمون نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کنید و با رفع نقاط ضعف و سرمایه گزاری بر نقاط قوت خود زندگی پویاتری را برای خود رقم بزنید.

آزمون دیسک

آزمون دیسک

اگر کمی در میان آزمون های معروف رفتارشناسی و خودشناسی کاوش کرده باشید، حتما آوازه تست دیسک به گوشتان خورده است. تست رفتارشناسی دیسک همانطور که از اسمش نیز پیداست، یک آزمون استعدادیابی نیست، بلکه باید از آن به صورت مکمل در کنار آزمون های استعدادیابی مانند هالند، کلیفتون و گاردنر از آن استفاده نمود. تسلط (Dominance)، تاثیرگذاری (Influencing)، ثبات (Steadiness)، وظیفه شناسی (Conscientiousness) مواردی هستند که در تفسیر تست دیسک به شما کمک می کنند تا درک بهتری از نوع رفتارهای خود داشته باشید.

تست هوش گاردنر (تست هوش گاردنر)

 • هوش زبانی
 • هوش منطقی-ریاضی
 • هوش فضایی
 • هوش بدنی- حرکتی
 • هوش موسیقی
 • هوش بین فردی
 • هوش درون فردی
 • هوش طبیعت گرا

همگی مواردی هستند که در تست هوش گاردنر تستشو مورد بررسی ویژه قرار می گیرند. اگر نتیجه این تست را در کنار نتیجه آزمون های استعدادیابی خود قرار دهید، می توانید بهترین رشته و شغل ممکن را برای خود شناسایی کنید.

سخن پایانی

امروز به بررسی کامل تست های استعدادیابی ویژه نوجوانان محصل پرداختیم تا شما دانش آموزان عزیز بتوانید بدون فوت وقت، آن رشته ای را برای ادامه فصل های زندگی‌تان برگزینید که هم علاقه شما در آن است و هم استعداد شما در ان نهفته است. شما عزیزان می توانید برای انجام تمامی تست های زیر به سایت تستشو (مرجع تمامی تست های خودشناسی) مراجعه نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا