دندانپزشکی

تاثیر سیگار بر ایمپلنت دندان و سلامت دهان

سیگار کشیدن به عنوان یک رفتار رایج و عادی در جامعه پذیرفته شده است. هدف از جمع آوری این مقاله، بررسی تاثیر سیگار بر ایمپلنت دندان است. این مقاله در عین حال که برای مصرف کنندگان تنباکو و کسانی که در معرض دود هستند و قصد گذاشتن ایمپلنت دارند لازم است، بلکه برای متخصصان دندانپزشکی به منظور ارائه مشاوره بهتر به بیمارانشان بسیار مفید خواهد بود.

تاثیر سیگار بر ایمپلنت دندان و سلامت دهان

دود سیگار و قلیان به سلامت عمومی و همچنین سلامت دهان و دندان افراد تأثیرات زیادی  می گذارد. در کل تنباکو بر نتیجه تمام اقدامات درمانی انجام شده در دهان تأثیر منفی می گذارد.

میزان شکست پیوند استخوانی ایمپلنت به طور قابل توجهی در بین افراد سیگاری بیشتر دیده شده است. حفظ بهداشت دهان و دندان در اطراف ایمپلنت ها در افراد سیگاری بسیار سخت است و خطر ابتلا به پریودنتال با در معرض دود قرار گرفتن افزایش مییابد. برای افزایش بقای ایمپلنت در افراد سیگاری، پروتکل های مختلفی توصیه شده است. اگرچه ایمپلنت‌های دندانی تبدیل به پیشرفته‌ترین روش‌ها برای جایگزینی دندان های از دست رفته، شده‌اند، اما بدون محدودیت نیستند و در برابر دود مقاومت زیادی ندارند. پزشک وظیفه دارد افراد سیگاری و قلیانی را در رابطه با تاثیرات منفی دود قلیان بر ایمپلنت های دندانی آگاه سازد.

زیست سازگاری تیتانیوم در بدن برای استفاده در ایمپلنت

از ضروری ترین و مهم ترین پیشرفت ها در دندانپزشکی، این بود که انسان توانست با استفاده از ایمپلنت های تیتانیومی، دندان های از دسته رفته را مجدد قابل استفاده کند. ایمپلنت دندان می تواند جایگزین موفقی برای بسیاری از مشکلات ترمیمی دندان  باشد، از ترمیم یک دندان به طور کامل از دست رفته گرفته تا اصلاح یک قوس کامل یا صرفاً برای تثبیت پروتز متحرک.

این پیشرفت های زیاد در ایمپلنت در نهایت منجر به کشف مواد و تکنیک های بسیار موثری شد، که اکنون در پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. در سال 1952 یک جراح ارتوپد سوئدی به نام Per-Ingvar Branemark در حین بررسی بهبود میکروسکوپی عیوب استخوانی در خرگوش، با استفاده از سرهای میکروسکوپ مخصوص بود.

تیتانیوم را به طور محکم در سوراخ هایی که در استخوان ران حفر شده بود قرار می داد. در پایان آزمایش زمانی که تلاش می کرد، سرهای میکروسکوپ را خارج کند، متوجه شد که آنها را نمی توان برداشت و در واقع در استخوان خرگوش ادغام شده است. او این نوآوری را “استئواینتگراسیون” نامید. تحقیقات بیشتر، او را متقاعد کرد که تیتانیوم زیست سازگار است و می تواند در انسان استفاده شود.

اثرات سیگار بر ایمپلنت های دندانی

 • خطر ابتلا به بیماری پریودنتال
 • ایجاد ضایعات پیش سرطانی دهان
 • افزایش پوسیدگی ریشه
 • افزایش پری ایمپلنتیت
 • باعث اختلال در چشایی
 • لکه‌دار شدن دندان‌ها و ترمیم‌ها
 • تأخیر در بهبود زخم پس از کشیدن دندان، عمل‌های پریودنتال و جراحی‌های ارتوگناتیک
 • افزایش آسیب بافتی و تحلیل استخوان آلوئولی کمک
 • تشدید بیماری پریودنتال.
تاثیر دود سیگار بر بهبود زخم

علت دقیق این موضوع که چرا دود سیگار سرعت بهبود زخم را کاهش می دهد به طور دقیق مشخص نشده است، اما احتمالاتی در نظر گرفته شده است که در ادامه به نام می بریم:

 • سمیت سلولی نیکوتین
 • تاثیر مونوکسید کربن و سیانید هیدروژن به سلول های درگیر در بهبود زخم
 • انقباض عروق
 • کاهش پرفیوژن بافتی به دلیل آزادسازی کاتکول آمین
 • افزایش چسبندگی پلاکت ها و ویسکوزیته خون
 • افزایش سطوح فیبرینوژن
 • کربوکسی هموگلوبین

تنباکو تقریباً بر نتیجه همه روش‌های درمانی معمولی که در حفره دهان انجام می‌شوند، تأثیر منفی می‌گذارد، از درمان پریودنتال غیرجراحی ساده تا جراحی‌های ارتوگناتیک.

احتمال موفقیت درمان با جراحی پریودنتال در افراد سیگاری نسبت به افراد غیرسیگاری کمتر است. فعالیت فیبرینولیتیک ناشی از سیگار، باعث کاهش جریان خون آلوئولی پس از کشیدن دندان می شود و کاهش جریان باعث ایجاد حفره خشک در بین افراد سیگاری می شود.

تاثیر سیگار بر ایمپلنت

برای موفقیت گرفتن بهترین نتیجه از یک ایمپلنت، عوامل متعددی تاثیر گذار هستند:

 • جنس امیپلنت
 • جراحی و نصب خوب ایمپلنت در دهان
 • نگهداری از ایمپلنت بعد از نصب در دهان

کارآزمایی‌های بالینی، میزان موفقیت دائمی بالایی را برای ایمپلنت‌های دندانی در بیمارانی که برخی دندان هایشان را ایمپلنت می کند و کسانی که کاملاً بی‌دندان هستند، نشان می دهد. بر برخی مواقع میزان موفقیت کم شده و به شکست منتهی می شود.

عوامل موثر بر نتیجه مطوب ایمپلنت

پیش‌بینی‌کننده‌های گزارش‌شده برای نتیجه مطلوب ایمپلنت عموماً به دو گروه تقسیم می شود:

عوامل مرتبط با بیمار
ویژگی‌های ایمپلنت
 • ابعاد
 • روکش ایمپلنت
 • جنس
 • نحوه نصب
 • محل کاشت
 • تجربه پزشک

به طور کلی، عواملی که با بیمار مرتبط می باشد، در نتیجه مطلوب ایمپلنت نقش مهم تری را ایفا می کند.

تحقیقات بالینی در رابطه با ایمپلنت‌ها، همواره سیگار کشیدن را به عنوان مهم ترین عامل خطر برای از دست دادن و نابود کردن ایمپلنت ارزیابی می‌کنند. مطالعات مختلف نشان می دهد که تاثیر دود سیگار بر ایمپلنت از 6.5 ٪ تا 20 ٪  در میان افراد سیگاری و غیر سیگاری متغییر است.

اثرات سیگار بر ایمپلنت دندان در قسمت هایی با تراکم استخوان کمتر

اثرات سیگار بر ایمپلنت دندان، در نواحی با تراکم استخوان کمتر، بیشتر دیده می شود. به طور کلی یکی از نتایج کیفیت پایین استخوان این است که دندان ها بیشتر مستعد تأثیرات مخرب سیگار خواهند بود.

تاثیر سیگار بر ایمپلنت دندان در  فک پایین بیشتر است یا فک بالا؟

در افراد سیگاری، احتمال شکسته شدن ایمپلنت های فک بالا در مقایسه با ایمپلنت های فک پایین، بیشتر است. انقباض عروق ناشی از جذب موضعی نیکوتین، در جریان خون، عامل مهمی برای شکست ایمپلنت است. این  دلیل مهمی است برای اینکه این  ناحیه توسط زبان پوشانده شده و از این رو ایمپلنت های فک پاین در برابر تأثیرات موضعی دود تنباکو محافظت می‌شوند.

تاثیر افزایش مصرف دخانیات بر ایمپلنت های دندانی

برخی از مطالعات نشان داده اند که افزایش مصرف دخانیات با افزایش احتمال شکست ایمپلنت مرتبط است.شکست ایمپلنت در افراد سیگاری بیشتر است.

افرادی که بیشتر از 14 عدد سیگار در روز می کشند، با توجه به اینکه استخوان های حاشیه ای اطراف ایمپلنت آن ها زودتر خراب می شود، 30 تا 40 درصد بیشتر احتمال دارد که ایمپلنت هایشان در اثر مصرف زیاد سیگار از بین برود.

تاثیر استعمال دخانیات بر روند ادغام استخوان ها

استعمال دخانیات تأثیری بر روند ادغام استخوان ها ندارد. بلکه اثرات منفی دود تنباکو بعد از عمل جراحی مرحله دوم ظاهر می شود. یعنی بعد از گذاشتن روکش.

تحقیقات نشان می دهد که به طور قابل توجهی شکست های بیشتری در افراد سیگاری پس از جراحی مرحله دوم مشاهده می شود. تأثیر تنباکو بر بهبودی پس از کاشت ایمپلنت با تأثیر پس از کشیدن دندان متفاوت است، زیرا زخم‌های ایمپلنت بسته می شوند و روی ایمپلنت با روکش پوشیده می شود و دیگر با دود تماسی نخواهد داشت.

اما بعد از کشیدن دندان به دلیل خالی بودن محل دندان کشیده شده، دود سیگار به بافت های نرم اطراف در تماس است، به طوری  که بافت‌های پریودنتال تحت تاثیر دود قرار دارند. نتایج نشان می‌دهد که افزایش شکست ایمپلنت در افراد سیگاری نتیجه بهبود ضعیف یا یکپارچگی استخوانی نیست، بلکه به دلیل قرار گرفتن بافت‌های اطراف ایمپلنت در معرض دود تنباکو است.

images_1697382079_652bfebfe2253.jpg
تاثیر سیگار بر عوارض ایمپلنت

سیگار کشیدن تأثیر زیادی بر میزان عوارض ایمپلنت دارد. پس از کاشت ایمپلنت، از دست دادن استخوان حاشیه ای دهان بیشتر می شود، به عبارتی دیگر ایمپلنت، بروز پری ایمپلنتیت را افزایش می دهد (شبیهه بیماری لثه است که باعث، التهاب مخاط اطراف ایمپلنت، و افزایش جذب استخوان اطراف ایمپلنت) و بر میزان موفقیت پیوند استخوان تأثیر می گذارد.

از دست دادن استخوان حاشیه ای اطراف ایمپلنت در افراد سیگاری در فک بالا بیشتر دیده می شود. بیمارانی نه تنها با داشتن ایمپلنت سیگار می کشند، بلکه بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نمی کنند، پس از 10 سال حدود سه برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری  استخوان های خود را از دست می دهند.

برای افزایش بقای ایمپلنت در افراد سیگاری، پروتکل های مختلفی توصیه شده است. بیمار باید حداقل 1 هفته قبل از جراحی سیگار را ترک کند تا سطوح افزایش یافته چسبندگی پلاکت ها و ویسکوزیته خون و همچنین اثرات کوتاه مدت مرتبط با نیکوتین تاثیرات منفی خود را بر بیمار نگذارد. بیمار باید حداقل تا 2 ماه پس از کاشت ایمپلنت از مصرف دخانیات خودداری کند، تا این زمان ترمیم استخوان فک تا حدی خوبی انجام شده است. اثرات مضر، ممکن است با ترک سیگار، با استفاده از آنتی بیوتیک های قبل از عمل و ایمپلنت های پوشش داده شده با هیدروکسی آپاتیت، کاهش یابد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا