بازارها

تکنیک‌های یافتن بهترین راه‌های کسب درآمد برای نوجوانان در ایران

از گذشته تا به امروز اشتغال‌زایی و کارآفرینی یکی از چالش‌های اساسی پیش‌روی جامعه بوده‌است. به نحوی که بسیاری از افراد به دنبال راهکارهای مؤثر برای به‌وجود آوردن شغل‌های مختلف هستند تا بتوانند تعداد زیادی جوان و نوجوان را به کار بگمارند. در این میان شناسایی راه‌های کسب درآمد برای نوجوانان و راه‌اندازی بهترین و مناسب‌ترین آن‌ها اهمیت فراوانی دارد تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن بتوان یک بنگاه اقتصادی کوچک یا بزرگ راه‌اندازی كرد و به‌عنوان یک کارآفرین موفق وارد چرخۀ صنعت و اقتصاد کشور شد. اگر به کارآفرینی و موضوعات مرتبط با آن علاقه‌مند هستید، توصیه می‌کنم حتما سری به وب‌سایت‌هایی مانند فرچون، فوربز، دانشگاه کسب و کار، بیزینس اینسایدر و هاروارد بیزینس ریویو بزنید و اطلاعات خودتان را در موضوعات کارآفرینی، استارتاپ، سرمایه‌گذاری و توسعۀ فردی بالا ببرید.

در این سایت‌ها هر آنچه را که برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار نیاز داشته باشید می‌توانید پیدا کنید و با بهره‌گیری از آن، به انجام فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی دلخواهتان بپردازید. اگر با این رویکرد و نگرش پیش بروید، حتماً کسب‌وکار مورد علاقه‌تان را پیدا خواهید کرد و در مدت زمان کوتاه می‌توانید به یک کارآفرین برجسته و موفق تبدیل شوید.

بهترین راه‌های کسب درآمد برای نوجوانان کدام‌اند؟

همان‌طور که می‌دانید، نوجوانان کشور ما از محصلان و آینده‌سازان کشور به شمار می‌روند و پسران بخشی اعظمی از این جامعه را تشکیل داده‌اند. به همین سبب تمامی جویندگان کار در این ردۀ سنی، با مشکل عدم انجام خدمت سربازی روبه‌رو هستند. بدین ترتیب جهت یافتن کار مناسب برای آن‌ها، می‌بایست به این مورد توجۀ ویژه داشته باشید و اغلب به‌سمت مشاغلی بروید که اتمام دورۀ خدمت سربازی و در اختیار داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم در اولویت قرار نداشته باشد.

البته باید توجه داشته باشید که یافتن این دسته از مشاغل نیز کار چندان دشواری نیست، زيرا امروزه بسیاری از مشاغل به‌صورت آنلاین و غیرحضوری مشغول فعالیت هستند و نوجوانان عزیز نیز می‌توانند با استخدام دورکاری، در یکی از این مؤسسات مشغول به‌کار شوند و درآمد کسب کنند. اهمیت این موضوع نیز به اندازه‌ای است که در دانشگاه کسب و کار، بسیاری از اساتید به تحلیل و بررسی مشاغل دورکاری و غیرحضوری پرداخته‌اند تا با افزایش آگاهی کاربران و شفاف‌سازی نحوۀ عملکرد مجموعه‌های مختلف، مسیر انتخاب شغل مناسب و کسب درآمد را برای نوجوانان عزیز هموارتر سازند.

دوست داری خودت کارآفرین باشی یا برای یک مجموعه کار بکنی؟!

در ابتدا برای اینکه بتوانید بهترین راه‌های کسب درآمد برای نوجوانان را بیابید، باید خود را جای نوجوانان جامعه بگذارید و ببینید که آن‌ها چه نوع مشاغلی را دوست دارند و با چه انتظاراتی به دنبال یافتن راه کسب درآمد مناسب هستند؟ درواقع باید نیاز جامعه نوجوان کشور را بشناسید تا پس از آن بتوانید بهترین راهکار را در اختیار آن‌ها قرار دهید. به‌عنوان مثال، بعضی از افراد تمایل دارند که مالک یک بنگاه اقتصادی باشند و تعدادی مشخصی نیروی انسانی را به کار بگیرند. اما بعضی نوجوانان صرفاً کسب درآمد برایشان حائز اهمیت فراوانی است و به کار کردن در یک مجموعه اکتفا می‌کنند.

دستۀ اول به کارآفرینی و اشتغال‌زایی علاقه‌مند هستند و باید به آن‌ها کارهای طراحی، تولیدی، کارگاهی و صنعتی را معرفی کنید. اما گروه دوم صرفاً به‌دنبال یک شغل با درآمد مکفی هستند و قطعاً یافتن کار مناسب برای این دسته از افراد آسان‌تر است و به‌نسبت حصول نتیجه نیز سریع‌تر امکان‌پذیر خواهد بود. البته شناسایی نیاز جامعۀ هدف برای پیدا کردن مناسبت‌ترین راه‌های کسب درآمد برای نوجوانان کار چندان ساده‌ای نیست و نیازمند یک شناخت کامل و جامع است. به‌تبع هرچه آگاهی شما در این زمینه بیشتر باشد، راحت‌تر می‌توانید شغل ایده‌آل و دلخواهتان را پیدا کنید.

گام نخست؛ شناسایی توانایی‌های بالقوه خود

فرقی نمی‌کند که دختر یا پسر هستید! در هر حال برای یافتن بهترین و مناسب‌ترین راه‌های کسب درآمد برای نوجوانان می‌بایست ابتدا به درون خود باز گردید و بیندیشید که به چه رشته‌ای علاقه‌مند هستید و چه توانایی‌هایی دارید. تا زمانی‌ که به این مرحله از شناخت و آگاهی نرسید، قطعاً نمی‌توانید شغل ایده‌آل و موردنظرتان را بیابید. درواقع این آگاهی گام نخست و چراغ راهی خواهد بود که مسیر دستیابی به شغل مناسب و آینده روشن را برایتان هموارتر می‌سازد. اهمیت این موضوع به اندازه‌ای است که کارشناسان و تحلیل‌گران دانشگاه کسب و کار نیز به آن پرداخته‌اند و این عامل را اصلی‌ترین مرحله برای پیدا کردن یک شغل مناسب می‌دانند.

بدین ترتیب این مورد را در اولویت معیارهای خود قرار دهید و تا زمانی‌ که توانایی‌های خودرا کشف نکرده‌اید، دست به هیچ کار و اقدامی نزنید. به بزرگ‌ترها نیز توصیه می‌کنیم چون نوجوانان در شرایط حساس سنی و بلوغ هستند، قطعاً تصمیمات آن‌ها نیز توأم با احساسات است و احتمال وجود خطا و اشتباه در آن زیاد است، بنابراین همواره در کنار آن‌ها باشید و با راهنمایی‌های خود سعی کنید بهترین راه‌های کسب درآمد برای نوجوانان را به آن‌ها معرفی کنید.

برای دستیابی به یک شغل مناسب باید روابط عمومی قابل قبولی داشته باشید!

متأسفانه بسیاری از نوجوانان از اعتمادبه‌نفس کافی برخوردار نیستند و همین امر باعث شده‌است تا آن‌طور که باید و شاید نتوانند در برقراری ارتباط کلامی با افراد جامعه مؤثر عمل کنند. همواره به یاد داشته باشید که لازمۀ یافتن مناسب‌ترین راه‌های کسب درآمد برای نوجوانان، داشتن روابط عمومی بالا و ارتباط کلامی مؤثر است تا زمانی‌ که نتوانید به‌صورت صحیح با مخاطب خود ارتباط برقرار کنید، نمی‌توانید خواسته و توانایی‌هایتان را به آن‌ها معرفی کنید، ازاین‌رو برای پیدا کردن یک شغل مناسب نیز دچار مشکل خواهید شد و حتی ممکن است تلاش‌های شما بی‌نتیجه بماند، بنابراین پس از تعیین هدف و شناسایی توانایی‌ها، مهارت‌های ارتباط کلامی را در خود بهبود ببخشید تا بتوانید با تمامی افراد جامعه ارتباط برقرار کنید. قطعاً صاحبان مشاغل مختلف نیز با نحوۀ برخورد و رفتار شما به توانایی‌هایتان پی‌می‌برند و همین امر باعث می‌شود تا راحت‌تر و سریع‌تر بتوانید شغل دلخواهتان را بیابید.

سخن آخر

همۀ ما می‌دانیم که یافتن یک شغل مناسب با درآمد مکفی کار چندان ساده‌ای نیست. اما باید گفت که پیدا کردن راه‌های کسب درآمد برای نوجوانان غیرممکن نيست و دستیابی به این امر مهم مستلزم داشتن آگاهی جامع و کافی در این زمینه است تا ضمن شناسایی نیازهای اولیه و توانایی‌های نوجوانان، بتوانیم بهترین شغل‌ها را به آن‌ها معرفی کنیم. در این زمینه نیز دانشگاه کسب‌و‌کار با آدرس اینترنتی http://businessuni.net/ به‌عنوان یکی از پیشگامان این عرصه، انواع مشاوره‌های شغلی را در اختیار نوجوانان و والدین آن‌ها قرار می‌دهد تا ضمن افزایش آگاهی عموم جامعه، مسیر دستیابی به شغل مناسب نیز هموارتر گردد. شما نیز می‌توانید با مراجعه به این سایت و کسب اطلاعات لازم، کسب‌وکار موردنظرتان را بیابید و به‌عنوان یک فرد مفید در جامعه، به کار و کسب درآمد بپردازید.

 

دانشگاه کسب و کار | کارآفرینی | استارتاپ

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. روش های جالبی بودن امیدوارم یه کاری پیدا کنم که این تابستون بتونم حداقل یه درآمد جزئی برای خودم داشته باشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا