دانستنی هالیست

انواع کاکتوس دراز: 15 کاکتوس بلند بدون تیغ و خاردار خانگی

بسیاری از افراد نگهداری از گل و گیاه را به عنوان یکی از اصلی‌ترین علاقمندی‌های خود بر می‌شمارند. گیاهان به عنوان موجوداتی زنده، می‌توانند تأثیر به‌سزایی بر روحیه انسان داشته باشند و هم‌چنین می‌توانند از انسان تأثیر قابل توجهی بگیرند. حتماً شما هم راجع‌ به مطالعات صورت گرفته در این باره چیزهایی شنیده‌اید. نکته‌ای که درباره نگهداری از گیاهان وجود دارد، سختی نگهداری آن‌هاست. بسیاری از گیاهان شرایط خاصی را برای زندگی می‌طلبند و خیلی از آن‌ها را نمی‌توان در محیط‌های آپارتمانی نگهداری کرد.

این مسئله می‌تواند حسرت بزرگ آن‌هایی باشد که به گیاهان علاقمندند؛ اما در آپارتمان‌ها زندگی می‌کنند. در میان انواع گیاهان، کاکتوس‌ها به عنوان سرسخت‌ترین‌ها شناخته می‌شوند. گیاهانی که عموماً صحرایی‌اند و به همین خاطر می‌توان آن‌ها را در سخت‌ترین شرایط پرورش داد. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع کاکتوس دراز آشنا کنیم و اطلاعاتی درباره زیباترین و بهترین انواع کاکتوس‌ بلند قد در اختیارتان قرار دهیم. تا انتهای این مطلب با سایت فارسیرو همراه باشید تا 15 اسم کاکتوس های دراز را با هم مرور کرده و با کاکتوس بلند بدون تیغ آشنا شویم.

انواع کاکتوس دراز تیغ‌ دار، بدون خار، برگ دار، گلدار و گوشتی

دنیای کاکتوس‌ها دنیای بزرگی است که از تعداد بسیار زیادی گیاه کاکتوس تشکیل شده و حتماً شما را به حیرت و تعجب وا می‌دارد. کاکتوس‌هایی با اسم‌های عجیب و غریب که ویژگی‌های منحصر به فردی دارند. آن‌ها می‌توانند گل و حتی میوه داشته باشند. در این مطلب شما را با انواع کاکتوس دراز بدون تیغ،انواع کاکتوس دراز تیغ دار، انواع کاکتوس برگ دار، کاکتوس دراز بدون خار و در کل اسم انواع کاکتوس دراز آشنا خواهیم کرد.

همچنین بخوانید: 12 گل و گیاه فنگ شویی: اهمیت گیاهان و گل فنگ شویی در خانه

انواع کاکتوس دراز

آروجادوا پنیسیلاتا

کاکتوس آروجادوا که به آن کاکتوس رشته‌ای نیز می‌گویند، یکی از انواع کاکتوس کشیده است که به صورت توده‌های درختچه‌ای دیده می‌شود. ساقه‌های نازک و استوانه‌ای این گیاه ممکن است به قطر 8 سانتی‌متر نیز برسند؛ اگرچه انواع نازک‌تر آن، تا ارتفاع دو متر رشد می‌کنند. آروجادوا از انواع کاکتوس دراز گلدار است که تقریباً در انتهای هر فصل گلدهی می‌کند و گل‌های زیبای آن، در رنگ‌های قرمز و صورتی و سفید دیه می‌شوند. کاکتوس رشته‌ای از انواع کاکتوس میوه‌دار نیز به حساب می‌آید. میوه این کاکتوس زیبا، به صورت توت‌های رنگی رشد می‌کند که بسیار آبدار هم هست.

انواع کاکتوس بلند قد

آروجادوا تئونیسنیانا

این نوع از کاکتوس آروجادوا نیز یکی  از انواع کاکتوس دراز خاردار است که گلدهی نیز دارد. گل‌های این کاکتوس دراز، صورتی رنگ و ژله‌ای‌اند که بعد از دو-سه روز سیاه شده و می‌افتند. نکته قابل توجه راجع به این کاکتوی بلند و باریک این است که باید حتماً در معرض نور کافی قرار بگیرد تا رشد خوبی داشته باشد. اگر آن را مقابل نور مستقیم خورشید قرار ندهید، از بین خواهد رفت.

انواع کاکتوس کشیده

آرتروسرئوس روندونیانوس

این کاکتوس بلند تیغ دار، بومی مناطق گرم و خشک و صخره‌ای برزیل است. غالباً به صورت وحشی و صحرایی رشد کرده و سیر تکامل طبیعی خود را در شرایط طبیعی و بدون محافظت طی می‌کند. یک گیاه  بالغ از این نوع، چیزی بین 180 تا 450 سانتی‌متر طول دارد. فرم کلی این کاکتوس بلند و باریک است و دور تا دور آن توسط خارهای نازکی پوشیده شده است. ابن کاکتوس گلدهی نیز دارد و گل‌های کوچک آن به رنگ صورتی‌اند.

کاکتوس بلند و باریک

آستروفیتوم کاپوت مدوسا

این کاکتوس رشد آهسته‌ای دارد و با وجود این که در دسته انواع کاکتوس کشیده جای می‌گیرد، ارتفاع زیادی ندارد و فقط فرم بلند و کشیده‌ای دارد. آستروفیتوم ساقه‌هایی دارد که از قسمت زیرین شروع به رشد می‌کنند. هم‌چنین نوعی گیاه گلدار است که گل‌هایی به رنگ سفید و زرد می‌دهد. این گیاه باید در حد متوسطی آب‌یاری شود تا از پوسیدگی در امان باشد. علاوه بر این، به عنوان یک کاکتوس بلند خانگی باید در معرض آفتاب کامل و سایه نسبی قرار بگیرد تا بتواند به حیات خود ادامه دهد. نکته قابل توجه راجع به این نوع کاکتوس این است که آستروفیوم یکی از کاکتوس‌های کمیاب در سراسر دنیاست.

کاکتوس بلند خانگی

کاکتوس بلند شمعدانی

کاکتوس شمعدانی یکی از انواع کاکتوس بلند خاردار است که یک کاکتوس گلدار نیز حساب می‌شود. این کاکتوس بلند زیبا که به عنوان یک کاکتوس زینتی در نظر گرفته می‌شود، نقش مهمی نیز در تصفیه هوای محیط دارد. گل‌های زیبای این کاکتوس، حشرات را به سمت خود جذب می‌کنند.  علاوه بر این، میوه این کاکتوس نیز بسیار خو‌ش‌طعم و محبوب است. میوه‌ای که شبیه به بلوبری است و طعمی شبیه به توت‌فرنگی دارد. این میوه‌ها بعد از ریختن گل‌ها، روی بدنه کاکتوس ظاهر می‌شوند.

نکته قابل توجه درباره کاکتوس شمعدانی این است که تا قبل از بالغ شدن باید در محیط روشن، اما دور از تابش مستقیم آفتاب قرار بگیرند. به محض بالغ شدن توانایی تحمل آفتاب را به دست می‌آورند. به علاوه، در روزهای سرد زمستان نیز بهتر است آن را در محیط داخل خانه نگه دارید.

کاکتوس بلند بدون تیغ

کاکتوس بشکه آب‌نباتی

کاکتوس بشکه آب‌نباتی، یک کاکتوس دراز و در عین حال گرد است که رشد آهسته‌ای دارد. البته یک کاکتوس بالغ می‌تواند 70 سانتی‌متر طول و 30 سانتی‌متر قطر داشته باشد. کاکتوس بشکه آب‌نباتی جوان، سبز رنگ است؛ اما کاکتوس‌های مسن‌تر، به رنگ‌های خاکستری و حتی آبی دیده می‌شوند.

نکته مثبت درباره این کاکتوس، سازگاری بالای آن است. این نوع کاکتوس بلند می‌تواند هم در آفتاب شدید و ههم در سایه روشن، به خوبی دوام بیاورد و هم‌چنین نیاز به آبیاری محدودی دارد. فصل بهار هر 15 روز یکبار، فصل تابستان هر 8 روز یکبارو فصل پاییز هر 25 روز یکبار به گیاه آب بدهید. توجه داشته باشید که این گیاه در فصل  زمستان، نیاز به آبیاری ندارد.

کاکتوس بلند تیغ دار

کاکتوس داروش پیچیده

کاکتوس داروش پیچیده نیز یکی از انواع کاکتوس بلند قد است که ظاهری کشیده دارد. این نوع از کاکتوس بر عکس مورد قبل، بسیار حساس است و باید در نگهداری از آن، توجه کافی داشته باشید. این گیاه شاخه‌های محکمی دارد که تا می‌توانند تا نیم‌ متر رشد کنند. هم‌چنین شاخک‌های کوچکی نیز دارد که شکوفه‌های زیبای این کاکتوس روی آن‌ها می‌رویند. داروش پیچیده در معرض نور مستقیم خورشید می‌سوزد؛ اما در صورت عدم وجود نور کافی نیز شکوفه نمی‌دهد. به همین دلیل است که گیاهی حساس به حساب می‌آید. بهترین موقعیت برای این گیاه این است که از آفتاب سر صبح بهره بگیرد و در زمان ظهر و تابش مستقیم خورشید، آن را به سایه ببرید.

انواع کاکتوس دراز تیغ دار

آکانتوسرئوس تتراگونوس

این کاکتوس که به نام کاکتوس قلعه پری نیز شناخته می‌شود، یک کاکتوس دراز گوشتی است که رشد کمی دارد؛ اما در نهایت طول آن به 2 متر می‌رسد. این  کاکتوس‌ها فرمی پنج‌ضلعی دارند که در هر ضلع با خارهای پشمی پوشیده شده است. کاکتوس‌های جوان سبز رنگ‌اند؛ اما با گذشت زمان چوبی و قهو‌ه‌ای رنگ می‌شوند.

این گیاه به طور کلی میل چندانی به شکوفه زدن ندارد و فقط تحت شرایط خاصی گل می‌دهد. گل‌های این گیاه سفید و بزرگ‌اند و ظاهر بسیار زیبایی دارند. برای نگهداری از این کاکتوس باید بدانید که گیاهی کاملاً آفتابی است و بایید در معرض تابش مستقیم خورشید قرار گیرد.

اسم انواع کاکتوس دراز

کاکتوس بلند فروکاکتوس شوارتزی

کاکتوس شوارتزی که به نام کاکتوس  بشکه‌ای هم شناخته می‌شود، یک کاکتوس بومی مکزیک است که در صورت رشد کامل و مناسب، می‌تواند تا ارتفاع 80 سانتی‌متر نیز برسد. برای نگهداری از این کاکتوس باید بدانید که گلدهی آن در بهار و اوایل تابستان است. این گل‌ها به رنگ زرد هستند و در قسمت بالایی گیاه می‌رویند. بهتر است این گیاه را در شرایط آب و هوایی گرم و خشک نگه دارید تا رشد بهتری داشته باشد. هم‌چنین در فصول سرد سال باید حواستان باشد که دمای هوا به کمتر از 6 درجه سانتی گراد نرسد.

در روزهای عادی کاکتوس بشکه‌ای را در معرض تابش مستقیم خورشید و یا نیمه سایه قرار دهید. برای آبیاری گیاه نیز در فصل بهار هر 15 روز یک‌بار، در تابستان هر 8 روز یک‌بار و در فصل پاییز هر 20 روز یک‌بار به گیاه آب بدهید. توجه داشته باشید که این گیاه در فصل زمستان نیازی به آب ندارد.

اسم کاکتوس های دراز

آماتوسرئوس اولیگوگونوس

این کاکتوس، یکی از انواع کاکتوس دراز است که تا ارتفاع 120 سانتی‌متر نیز رشد می‌کند. این گیاه گل‌های سفید رنگی نیز دارد که در صورت بهینه بودن شرایط نگهداری، پدیدار می‌شوند. آب مورد نیاز این کاکتوس کم است و به آبیاری چندانی نیاز ندارد. در مورد میزان نیاز به نور هم باید بدانید که این گیاه در تابش مستقیم نور خورشید و یا سایه روشن، می‌تواند زندگی کند.

روش نگهداری کاکتوس بلند

مداد شاخه‌ای چولا

این کاکتوس یک کاکتوس بلند و از انواع کاکتوس دراز است که می‌تواند تا 180 سانتی‌متر طول داشته باشد. نکته مثبت این که نیاز به آبیاری زیادی ندارد؛ اما باید در معرض تابش مستقیم خورشید قرار بگیرد تا رشد کافی داشته باشد.

کاکتوس بلند خاردار

کاکتوس دراز کابگا

کاکتوس کابگا یک کاکتوس دراز ساده است که البته جزو دسته کاکتوس‌های گلدار محسوب می‌شود. ارتفاع این گیاه پس از رشد کامل، چیزی بین 120 تا 360 سانتی‌متر است و در صورت گلدهی، گل‌های سفید رنگ زیبایی بر بدنه کاکتوس دیده می‌شوند. این گیاه به آب زیادی نیاز ندارد و در ارتباط با نور نیز انعطاف‌پذیر است.

کاکتوس دراز رنگی

پاخی سرئوس مارگیناتوس

این کاکتوس یک کاکتوس دراز است که به جرئت می‌توان گفت یکی از بزرگ‌ترین کاکتوس‌‌های دنیا نیز به حساب می‌آید. این کاکتوس بلند در فضای بسته خانه تا ارتفاع دو و نیم متر رشد می‌کند و پس از آن، باید کاکتوس را به محیط خارج از خانه انتقال دهید. این کاکتوس در خارج از خانه تا ارتفاع 6 متری رشد می‌کند.

انواع کاکتوس ها دراز

پاچی سرئوس پرینگلی

کاکتوس سرئوس پرنگلی یک کاکتوس عظیم‌الجثه مکزیکی است که ارتفاع آن شما را متعجب خواهد کرد. این کاکتوس در شرایط مناسب می‌تواند تا 18 متر ارتفاع داشته باشد. این کاکتوس بلند، یکی از انوع کاکتوس دراز مناسب برای نگهداری در آپارتمان است؛ چرا که شرایط نگهداری آسانی دارد و به هیچ وجه گیاه حساسی نیست.

انواع کاکتوس های دراز

کاکتوس بلند ساگوارو

کاکتوس ساگوارو شناخته‌شده‌ترین عضو از این لیست است که احتمالاً نام آن را شنیده‌اید. ساگوارو یک کاکتوس دراز و عظیم‌الجثه است که در حالت بلوغ، بین 12 تا 18 متر طول خواهد داشت. البته، به بلوغ رسیدن این گیاه کمی زمان‌بر است. در واقع چیزی نزدیک به 200 سال طول می‌کشد تا ساگوارو بالغ شود. اگر به ظاهر ساگوارو توجه کنید، خواهید دید دقیقاً همان چیزی است که به نماد خانواده کاکتوس‌ها تبدیل شده است.

انواع کاکتوس های بلند

روش نگهداری کاکتوس بلند چگونه است؟

کاکتوس‌های بلند بسته به نوعشان، شرایط نگهداری متفاوتی دارند. کاکتوس‌ها آن‌قدر متنوع‌اند که نمی‌توان برای نگهداری از همه آن‌ها یک نسخه پیچید. باید ویژگی‌های هر یک را بشناسید و با توجه به آن‌ها، شرایط را برای زندگی هر یک، مساعد کنید. بعضی از کاکتوس‌ها را نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار داد؛ اما لعضی دیگر بدون حضور آفتاب و نور خورشید از بین می‌روند. برخی از آن‌ها  نیاز به آب بیشتری دارند در حالی که کاکتوس‌هایی هستند که می‌توانند سه ماه بدون آب زنده بمانند. در هر صورت همه چیز بستگی به شرایط منحصر به فرد هر کاکتوس دارد.

کاکتوس خیلی بلند و دراز

سوالات متداول

آیا کاکتوس دراز قابل نگهداری در خانه است؟

بله. کاکتوس‌ها را می‌توان در خانه نگهداری کرد؛ البته به شرط آن که شرایط را برای کاکتوس مهیا کنید. بعضی از کاکتوس‌های دراز را تا ارتفاع معینی می‌توان در خانه نگه داشت و بعد از آن باید به بیرون منتقل کنید.

آیا کاکتوس دراز خوردنی است؟

بعضی از کاکتوس‌های دراز میوه‌هایی دارند که قابل خوردن بوده و اتفاقاً مزه خوبی هم دارند.

جمع‌بندی

کاکتوس‌ها گیاهان سرسختی‌اند که می‌توانند در دشوارترین شرایط نیز زندگی کنند. با همین تصور، بسیاری از افراد فکر می‌کنند که کاکتوس‌ها به هیچ نوع مراقبت و نگهداری نیاز ندارند و فقط کافیست آن‌ها را در معرض آفتاب قرار دهند. نکته‌ای که وجود دارد این است که کاکتوس‌ها با وجود سرسخت بودن، به شرایط خاصی نیاز دارند تا بتوانند رشد کامل و کافی داشته باشند. بسیاری از کاکتوس‌ها در صورت حضور دائمی نور خورشید از بین می‌روند و تعدادی از کاکتوس‌ها به آبیاری بیشتری نیاز دارند. بنابراین باید اطلاعات کافی راجع به نوع کاکتوسی که نگه می‌دارید، داشته باشید تا شرایط را مطابق به نیاز آن، مهیا کنید.

ما در این مقاله به بررسی چند مورد از انواع کاکتوس دراز پرداختیم و شما را با چند نوع کاکتوس بلند برگ دار آشنا کردیم. حتماً پیش از اقدام برای خرید کاکتوس، شرایط نگهداری آن را به خوبی مطالعه کنید. اگر اطلاعات بیشتری درباره کاتوس دراز و انواع کاکتوس دراز برگ دار دارید، با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا