دانستنی هاآموزشراهنما

معنی حرکات و رفتارهای عروس هلندی؛ ۱۵ حرکت رایج

عروس هلندی یکی از معاشرتی‌ترین طوطی‌‌های خانگی است که این روزها نگهداری از آنها خیلی طرفدار پیدا کرده است. دلیل محبوییت عروس هم این است که به راحتی آموزش می‌بینند و نگهداری از آنها هزینه زیادی ندارد و کار مشکلی نیست. این پرنده سخنگو، علاوه بر سوت و جیغ زدن، راه دیگری برای انتقال منظورش دارد. آنها می‌توانند با رفتار و حرکات بدنشان با شما صحبت کنند. در این مقاله می‌خواهیم در مورد معنی حرکات و رفتارهای عروس هلندی با شما صحبت کنیم. در ادامه ۱۵ رفتار عروس هلندی را بررسی می‌کنیم تا با اصول رفتار شناسی و زبان بدن عروس هلندی بیشتر آشنا شویم.

۱-تکان دادن دم

اکثر حیواناتی که دُم دارند از آن برای دادن اطلاعاتی در مورد خلق‌و‌خو و حالات روحی خود استفاده می‌کنند. مانند سگ‌ها، عروس هلندی معمولاً دُم‌ خود را از این طرف به سمت دیگر تکان می‌دهند، یا وقتی خوشحال هستند، آن‌ها را بالا و پایین می‌کنند.

۲- باز کردن پرهای بدن

باز کردن دم و سایر پرهای بدن معمولاً نشانه این است که پرنده در تلاش برای جذب یک جفت بالقوه است. اما ممکن است این کار را برای شما هم انجام دهد تا از شما قدردانی کند. باد کردن پرهای دم معمولاً با باز شدن بال‌ها و تاج پرهای سر همراه است که باعث می شود کوکاتیل بزرگتر از آنچه هست به نظر برسد.

۳- باز کردن بال‌ها و بال زدن

یکی دیگر از دلایلی که عروس هلندی ممکن است بخواهد بزرگتر به نظر برسد، ترساندن شکارچیان احتمالی است، حتی اگر شکارچی وجود نداشته باشند. تکان دادن بال‌ها در حالی پرنده شما روی نشیمنگاه نشسته است، ممکن است نشانه‌ای از عصبانیت عروس هلندی شما باشد. اگر هنگام شروع این رفتار به پرنده نزدیک می‌شوید، ممکن است نشانه آن باشد که واقعاً نمی‌خواهد مزاحم او شوید.

۴- آویزان شدن وارونه

آویزان شدن وارونه عروس هلندی بسته به زمانی که این رفتار را انجام می‌دهد، معنای متفاوتی دارد. اما یکی از عمده دلایل آن می‌تواند قلمرو طلب بودن پرنده شما باشد.  آویزان شدن وارونه از یک سکوی مرتفع معمولاً نشانه خوبی است که کوکاتیل در تلاش برای دفاع از قلمرو خود است و احساس می‌کند که در معرض تهدید است. اما گاهی اوقات هم می‌تواند از روی بازیگوشی و تفریح و حتی کشش بدن باشد. در صورتی که فقط یک عروس هلندی دارید، این کار را انجام می‌دهد تا به شما بفهماند که به قفس (قلمرو) من وارد نشوید.

برای فهمیدن این موضوع کمی به قفس پرنده نزدیک شوید و رفتار پرنده خود را ارزیابی کنید تا بفهمید منظور دقیقش چیست. به طور کلی آویزان شدن برعکس عروس هلندی اغلب یک رفتار بازیگوشانه است، بنابراین نگران آن نباشید!

۵- نزدیک شدن به شما

اگر کوکاتیل شما هنگام نزدیک شدن به سمت شما می‌رود، می‌تواند نشانه مثبتی باشد، اما به شرطی که آرام و شاد به نظر برسد. اگر سرش پایین باشد، ممکن است بخواهد پشت گردنش نوازش شود و نیاز به توجه از سوی شما دارد. اما در صورتی که عروس هلندی شما با دم و بال‌های باز شده به سمت شما نزدیک شود، ممکن است نشانه‌ای از پرخاشگری و عصبانیت باشد.

۶- گشاد شدن مردمک ها

چشم‌های یک عروس هلندی می‌تواند با شما حرف بزند و چیزهای زیادی به شما بگوید. یکی از این نشانه‌ها، گشاد شدن سریع مردمک‌های چشم عروس هلندی است. گشاد شدن سریع مردمک‌ها می‌تواند نشانه‌ای از عصبانی شدن پرنده باشد. اگر در حال انجام یک بازی یا انجام هر کار تعاملی دیگری با پرنده هستید، نشانه آن است که شما آنطور که عروس هلندی شما می‌خواهد، بازی را انجام نمی‌دهید.

۷- حرکات سر

عروس هلندی‌ها در تکان دادن سر خود توانایی خاصی دارند و حتی سرشان را صدای سوت و جیغ زدن خودشان نیز می‌توانند هماهنگ کنند. با این حال این تنها زمانی نیست که عروس هلندی سر خودش را تکان می‌دهد. معمولا دلیل تکان دادن سر توسط عروس هلندی به خاطر جلب توجه است، اما دلایل دیگری مانند: پرخاشگری، بی حوصلگی و جلب توجه جنس ماده نیز رخ می دهد.

جلب توجه:

تکان دادن آرام سر به اطراف و به دنبال آن صدای جیر‌جیر از راه‌های رایجی است که عروس هلندی‌ها توجه صاحب خود را جلب می‌کنند. از این رو، اگر می‌بینید که پرنده شما این کار را با شما انجام می‌دهد، از شما می‌خواهد به او توجه کنید.

پرخاشگری:

تکان دادن سر همراه با خش‌خش یکی از اولین گام‌‌هایی است که عروس هلندی برای نشان دادن رفتار تهاجمی از آن استفاده می‌کند. اگر وارد قلمرو آنها شوید یا خیلی به آنها نزدیک شوید، ممکن است متوجه این موضوع شوید. همچنین عروس هلندی‌های ماده‌ای که تخم گذاری کرده، اگر شما خیلی نزدیک شوید و احساس کنند که تخم‌هایش را تهدید می‌کنید این کار را انجام می‌دهد.

بی حوصلگی:

عروس هلندی‌ها ممکن است سر خود را به نشانه کسالت تکان دهند. اگر وارد اتاق شوید و سعی می‌کنند توجه شما را جلب کنند، این تکان دادن سر قوی‌تر‌ می‌شود. اگر عروس هلندی به اندازه کافی تحریک نشود، ممکن است رفتارهایی انجام دهد که نشان می‌دهد راضی نیستند.

دختر در حال نوازش کردن عروس هلندی

۸- بالا و پایین پریدن

بالا و پایین پریدن در محل یا روی یک سکو می‌تواند نشانه آن باشد که عروس هلندی شما از دیدن شما واقعا خوشحال است. ممکن است به دنبال جلب توجه نیز باشد، و اگرچه خوب است که پرنده شما توجه شما را می‌خواهد، اما نشان می‌دهد که پرنده شما به خوبی توسط شما مورد توجه قرار نمی‌گیرد که این رفتار را از خودش بروز می‌دهد.

۹- نوک زدن یا گاز گرفتن

ضربه زدن، یا پریدن و تلاش برای گاز گرفتن شما، نشانه بسیار خوبی است که نشان می‌دهد شما در حال انجام کاری هستید که پرنده را آزار می‌دهد یا اینکه هنوز به طور کامل دستی و رام نشده است. اگرچه ممکن است مواردی وجود داشته باشد که این موضوع را نادیده نگیرید، بهترین کار این است که عروس هلندی خود را در چنین حالتی تنها بگذارید.

۱۰- کوبیدن منقار

کوبیدن منقار روش دیگری است که کوکاتیل‌ها برای جلب توجه از آن استفاده می‌کنند. آنها منقار خود را به میله‌های قفس یا تقریباً به هر چیز دیگری که صدایی قابل شنیدن ایجاد می‌کند می‌کوبند. آنها ممکن است وقتی توجه شما را جلب کنند، این کار را متوقف کنند. در مواردی نیز ممکن است این کار خود را ادامه دهند زیرا برای آنها سرگرم کننده است.

۱۱- پایین آوردن سر

معنی این حرکت و رفتار عروس هلندی بسته به وضعیت می‌تواند متفاوت باشد. اگر پرها پف کرده یا مردمک‌ها گشاد شده باشند، احتمالاً نشانه پرخاشگری است و بهتر است کاری که دارید انجام می‌دهید را متوقف کنید. اما در صورتی که پرنده شما آرام و شاد به نظر می‌رسد، به احتمال زیاد به این معنی است که کوکاتیل می‌خواهد پشت گردن و سرش را نوازش کنید.

۱۲- ژولیده و درهم کردن پرها

به هم زدن پرها راه خوبی برای بزرگتر به نظر رسیدن کوکاتیل است، معنی این رفتار عروس هلندی این است که از شما می‌خواهد به حال خودش رهایش کنید. این رفتار نشانه پرخاشگری یا هشدار است و ممکن است با گشاد شدن مردمک چشم و سایر علائم پرخاشگری همراه باشد.

۱۳- کندن پرها

یکی از رفتارها و حرکات عروس هلندی که می‌تواند نگران کننده باشد، کندن پرها است. زمانی که عروس هلندی شما با منقارش پرهایش را می‌کند، می‌تواند نشانه‌ای از بیماری باشد. پس لازم است که در این مورد با یک دامپزشک متخصص مشورت کنید و پرنده را برای چکاپ به دامپزشکی ببرید.

اما این رفتار تنها یک دلیل ندارد، کندن پرها توسط عروس هلندی می‌تواند نشانه بی‌حوصلگی، کسالت و یا افسردگی پرنده باشد. پس اطمینان حاصل کنید که تعداد زیادی اسباب بازی در قفس وجود دارد و هر روز به اندازه کافی پرنده را بیرون از قفس می‌آورید و برایش وقت کافی می‌گذارید.

۱۴- نشستن کف قفس

نشستن روی میله قفس با نشستن کف قفس متفاوت است و ممکن است نشانه بیماری و حتی کهولت سن پرنده باشد. پرنده‌ای که مشکل آرتریت در اثر بیماری یا کهولت سن داشته باشد، معمولا به جای میله نشیمنگاه داخل قفس، قسمت کف قفس را برای نشستن انتخاب می‌کند و معمولا حالت قوز کرده به خودش می‌گیرد. در چنین مواردی پرنده شما مریض است و لازم است بیشتر به او توجه کنید.

عروس هلندی نشسته کف قفس

۱۵- تمیز کردن پرها

تمیز کردن پرها در عروس هلندی یک رفتار طبیعی است که در سایر پرنده‌ها هم دیده می‌شود. این کار به حذف گرد‌و‌غبار و آلودگی از پرها کمک می‌کند و آنها را در بهترین حالت نگه می‌دارد. تمیز کردن پرها، اگر با پُف کردن پرهای عروس هلندی همراه باشد، می‌تواند نشانه آن باشد که پرنده از دیدن شما خوشحال است و مشتاقانه منتظر شماست.

نتیجه

عروس هلندی‌ها، پرنده‌های کوچک جذاب، سرگرم کننده و دوست داشتنی هستند که معمولا از گذراندن وقت با صاحب خود لذت می‌برند و سرگرمی‌های زیادی را برای کل خانواده فراهم می‌کنند. آنها روش‌های مختلفی برای نشان دادن احساسات و رفاه عمومی خود دارند و شما با گذشت زمان یاد خواهید گرفت که آنها را تشخیص دهید، اما در بالا معنی حرکات و رفتارهای عروس هلندی رو در قالب ۱۵ حرکت بررسی کردیم که می‌توانید برای درک بهتر آنها را زیر نظر داشته باشید. برای مطالعه اطلاعات بیشتر درباره عروس هلندی به سایت پت پرس مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا