آموزش

روش‌های تقویت زبان انگلیسی

اگر تا به امروز راه‌های متعددی رو برای آموزش زبان انگلیسی طی کردید و هنوز هم به اون سطح از مهارت و تسلطی که قابل قبول باشه نرسیدید، این مطلب رو تا انتها بخونید. در اینجا روش‌هایی رو برای تقویت زبان انگلیسی بهتون خواهیم گفت که در مدت زمان کم، زبان انگلیسی رو به‌صورت حرفه‌ای یاد بگیرید.

برای آموزش زبان انگلیسی و تقویت مهارت‌های زبانی چه کار کنیم؟

آموزش زبان انگلیسی و تقویت مهارت‌های 4گانهٔ زبانی، جوری نیست که بتونید ظرف یکی دو ماه کاملاً روی اون‌ها تسلط پیدا کنید. اما اگر چندین ماه وقتتون رو صرف رفتن به کلاس‌های آموزشی کردید و هنوز هم نتیجه نگرفتید، احتمالاً مسیر درست یا روش‌های صحیح رو انتخاب نکرده باشید. روش‌ها و مسیرهای متفاوت مختلفی برای یادگیری زبان انگلیسی وجود داره. بعضی از روش‌ها قدیمی هستند و بعضی از روش‌ها هم که معمولاً در کلاس‌های آموزش آنلاین زبان انگلیسی به‌کار برده‌ می‌شن، جدیدتر هستن.

به‌طورکلی، امروزه آموزش زبان انگلیسی به‌صورت سنتی، کمتر رایجه و روش‌ها و متدهای جدید هم در کلاس‌های حضوری جدید در آموزشگاه زبان و هم در کلاس آنلاین زبان انگلیسی مورد استفاده قرار می‌گیره. در ادامه بهترین روش‌های یادگیری و تقویت مهارت‌های زبان انگلیسی رو به شما معرفی می‌کنیم. اما قبل از اون، بهتره با پیش‌زمینه‌های یادگیری و تقویت زبان انگلیسی آشنا باشید.

پیش‌زمینه‌ها و اقدامات لازم جهت تقویت زبان انگلیسی

در نظر داشته باشید که بدون وجود یک‌سری پیش‌زمینه‌ها، انجام یک‌سری اقدامات و به‌وجود آوردن ویژگی‌هایی در خودتون، نمی‌تونید به سطح کیفی خوبی از مهارت زبان انگلیسی دست پیدا کنید. بنابراین پیش از هرچیز، حتماً موارد زیر رو مدنظر قرار بدید:

 • انگیزهٔ یادگیری را در خود ایجاد یا تقویت کنید.
 • از جدیدترین روش‌ها و مِتُدهای آموزش زبان انگلیسی بهره بگیرید.
 • از منابع معتبر آموزشی استفاده کنید.
 • مدرسان باتجربه در تسریع و کیفیت یادگیری، نقش مهمی دارن.
 • در دوره‌های منظمی که در همهٔ سطوح اجرا می‌شه شرکت کنید.
 • از تجهیزات پیشرفتهٔ کمک آموزشی بهره بگیرین.
 • قرارگرفتن در شرایط زبانی و به اصطلاح فضاسازی، خیلی می‌تونه کمک‌کننده باشه.
 • مصمم باشید و بدون خستگی و تنبلی، تا آخر مسیر رو برید.
 • هر 4 مهارت زبانی (شنیدن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن) به هم پیوسته هستند و درواقع لازم و ملزوم همدیگه‌ان. پس نباید از هیچ‌کدوم از اون‌ها غافل بشید یا توجهٔ کمتری بهشون داشته باشید.
 • از یک ساختار منسجم و هدفمند برای یادگیری استفاده کنید که مطمئناً بازدهٔ خوبی براتون خواهد داشت.
 • بهره‌مندی از اساتید نیتیو (Native) یکی از روش‌های بسیار مناسب برای آموزش و تقویت زبان انگلیسی هستش. اگر درمورد مدرسین نیتیو اطلاعات ندارید، در آخرین بخش این مقاله، راجع‌بهش توضیحاتی ارائه دادیم.

به‌طورکلی، موارد بالا به‌ویژه داشتن انگیزه، برای یادگیری و تقویت مهارت‌های زبان انگلیسی، لازم و گاهی ضروری هستند. حالا باید ببینیم چه راه‌هایی برای تقویت زبان انگلیسی وجود داره.

روش‌های یادگیری و تقویت زبان انگلیسی

احتمالاً شما هم تبلیغات زیادی دربارهٔ روش‌های جدید آموزش و تقویت زبان انگلیسی شنیده باشید. بعضی از آن‌ها مدعی هستند که در مدت زمان بسیار کمی، از شما یک حرفه‌ای می‌سازن. خُب البته گفتیم که یادگیری و تقویت زبان انگلیسی، به عوامل متعددی بستگی دارد و برای بازدهی بهتر و بازخورد سریع‌تر، به پیش‌زمینه‌ها و انجام اقدامات مختلفی نیاز خواهد بود.

 • نقاط ضعف و قوت خودتون رو بشناسید

برای یادگیری و تقویت زبان انگلیسی، اول باید از خودتون شروع کنید. باید ببینید که در چه سطحی هستید و ممکنه یادگیری کدوم مهارت زبانی برای شما سخت‌تر باشه. سپس تلاش کنید با تمرین بیشتر، مهارت موردنظر رو تقویت کنید. مثلاً برای تقویت دایره لغات یا (Vocabulary) می‌توانید از کتاب لغات انگلیسی بهره بگیرید. کتاب‌های تقویت لغات متعددی وجود دارن که لغات مهم و اصطلاحات کاربردی رو در شما تقویت خواهند کرد.

 • تقویت مهارت‌های چهارگانهٔ آموزش زبان انگلیسی

یک توصیهٔ کاربردی، ساده و مختصر برای یادگیری و تقویت زبان انگلیسی، اینه که ابتدا 4 مهارت اصلی زبان (گوش دادن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن) رو به‌طور موازی و یکپارچه تقویت کنید. این‌طوری به اصطلاح رو غلتک می‌افتید و گرامر زبان انگلیسی رو هم با کیفیت بهتر و سرعت بیشتری یاد می‌گیرید. از اینجای مقاله به بعد، برای تقویت هرکدوم از موارد بالا یعنی شنیدن (Listening)، صحبت کردن (Speaking)، خواندن (Reading)، نوشتن (writing) و یادگیری دستور زبان انگلیسی، چند راهکار به شما ارائه می‌دهیم.

 • راهکارهای تقویت مهارت لیسنینگ انگلیسی

گوش دادن دقیق و مؤثر به درک مطلب و دقت فهم مطالب کمک زیادی می‌کنه. برای تقویت مهارت شنیداری، گوش دادن یا لیسنینگ زبان انگلیسی، باید برنامه‌های مختلفی رو در برنامهٔ آموزش زبان انگلیسی خودتون بگنجانید. بعضی از برنامه‌ها و اقدامات کاربردی رو برای این موضوع در لیست زیر بیان کردیم:

گوش دادن به موسیقی

گوش دادن به موسیقی صرف‌نظر از هر سبکی و ترجیحاً آهنگ‌هایی که مورد علاقه‌تونه، راهکاری مؤثر برای تقویت مهارت لیسنینگ زبان انگلیسی هستش. این مورد در اکثر دوره‌های حضوری و کلاس آنلاین زبان انگلیسی، توصیه شده و به‌کار گرفته می‌شه. توجه داشته باشید که حتماً به شعر و متن ترانه هم دقت کنید. برای درک بهتر، اگر می‌تونید همزمان با گوش دادن، متن ترانه رو از روی نوشته بخونید.

فیلم، سریال، اخبار، رادیو و برنامه‌های سرگرمی

فیلم و سریال یکی از بهترین ابزارها برای تقویت زبان انگلیسی هستن. جالبه بدونید که افراد زیادی در نقاط مختلف جهان، اعلام کردن که زبان انگلیسی رو با دیدن سریال فرندز یاد گرفتن و این سریال هنوز هم یکی از ابزارهای تقویت مهارت گوش دادن به زبان انگلیسی محسوب می‌شه. برای بازدهی بهتر، یک فیلم یا سریال رو چند بار تماشا کنید. ابتدا فیلم و سریال رو با زیرنویس ببینید و بعدش زیرنویس رو حذف کنید. می‌بینید که گوش‌هاتون تا چه اندازه به شنیدن عادت می‌کنه. اخبار، رادیو و سایر برنامه‌های سرگرمی نیز در تقویت مهارت شنیداری زبان، بسیار مؤثر هستند.

 • روش‌های تقویت اسپیکینگ انگلیسی

راهکارهای متنوعی برای تقویت مهارت گفتاری یا اسپیکینگ زبان انگلیسی وجود داره. برای اکثر افراد، یادگیری مهارت صحبت کردن سخته. البته این قضیه فقط در اوایل یادگیری و آموزش زبان انگلیسی اتفاق می‌افته. اگر در کلاس آنلاین زبان انگلیسی شرکت کرده‌اید یا می‌کنید، باید خیلی بیشتر روی این مهارت کار کنید و حتماً موارد زیر رو در برنامهٔ آموزشی‌تون قرار بدید:

 1. استفاده از برنامه‌هایی که مکالمهٔ صوتی دارن.
 2. صدای خودتون رو ضبط کنید. این‌طوری می‌توانید به نحوهٔ تلفظ کلمات دقت داشته و ایرادات خودتون رو برطرف کنید.
 3. صحبت کردن با اطرافیان حتی خیلی کم در حد یکی دو جمله هم می‌تونه مهارت مکالمهٔ زبان انگلیسی رو در شما تقویت کنه.
 • روش‌های تقویت مهارت خواندن انگلیسی

تقویت مهارت خواندن زبان انگلیسی، به تلاش و وقت زیادی نیاز دارد. برای این‌که بتونید در موقع خوندن، معنی کلمات رو پیدا کنید و کلمات یک جمله رو سریعاً به هم بچسبونید، باید گرامر و دستور زبان انگلیسی رو خیلی خوب بلد باشید. راهکارهای زیر در تقویت گرامر زبان انگلیسی به شما کمک خواهند کرد.

 1. استفاده از کتاب‌ها و مقالات انگلیسی؛
 2. تغییر زبان گوشی به انگلیسی.
 • روش‌های تقویت مهارت نوشتن زبان انگلیسی

در یک برنامهٔ کامل و جامع آموزش زبان انگلیسی، باید تمام جنبه‌های یادگیری موردتوجه قرار بگیره و در بهترین حالت همهٔ اون‌ها به‌طور موازی و یکپارچه تقویت بشن. مهارت نوشتن (Writing) هم یکی از مهارت‌های چهارگانه‌ست؛ اما اکثراً با یادگیری این بخش، مشکل دارن. تصورشون هم اینه که نوشتن کار هرکسی نیست و ما حالاحالاها نمی‌تونیم تو نوشتن مسلط بشیم. خبر خوب اینه که برای نوشتن هم یک‌سری راهکارها وجود داره. با انجام منظم و مستمر راهکارهایی که در زیر ارائه کردیم، سریع در مهارت نوشتن حرفه‌ای خواهید شد.

نوشتن خاطرات و اتفاقات روزانه به زبان انگلیسی

منظورمون از نوشتن خاطرات و اتفاقات روزانه این نیست که به محض شروع، توانایی نوشتن یک طومار رو داشته باشید. مسلماً این قضیه برای یک تازه‌کار در حد غیرممکنه. اما خب هرچیزی راه‌وچاه خاص خودش رو داره. توی این موضوع هم ابتدا هر کلمهٔ جدیدی که دیدید یا شنیدید رو توی یک دفترچهٔ همراه یا هر دفتری که مدنظرتون هست یادداشت کنید. این‌طوری دایره لغاتتون بزرگ‌تر میشه. سپس می‌تونید جملات ساده رو بنویسید. بعد یه مدت خواهید دید که حتی نوشتن جملات طولانی با دستور زبان سخت‌تر هم براتون راحت و ساده می‌شه.

برای تقویت دایره لغات می‌تونید از کتاب لغات انگلیسی که تعدادشون هم کم نیست استفاده کنید. این کتاب‌ها لغات رایج رو به شما یاد می‌دن. با خوندن کتاب‌های تقویت لغات که معمولاً داستانی هستن، با جملات و اصطلاحات کاربردی و جالبی هم آشنا می‌شید که می‌تونید در نوشته‌هاتون ازشون استفاده کنید. به‌هیچ‌وجه برای اشتباهات یا غلط‌های املایی به خودتون سخت نگیرید. هر کاری اولش سخته و ممکن اشتباهات زیادی داشته باشید. بعد از مدتی همه‌چیز بهتر و نوشته‌هاتون نزیک به حرفه‌ای و یا حتی حرفه‌ای خواهد شد.

 • معلم زبان انگلیسی Native به چه کسی گفته می‌شود؟

در این بخش با یک تعریف کوتاه از مدرس نیتیو (Native) مقاله رو به پایان می‌رسونیم. در یک تعریف ساده، معلم، مدرس یا استاد نیتو به مدرسانی گفته می‌شه که با به‌دنیا اومدن و زندگی کردن در کشور خارجی، زبان اون کشور رو به‌صورت طبیعی یاد گرفته باشن و حالا اون زبان رو به افراد دیگه آموزش می‌دن. همون‌طوری که گفتیم، هم‌کلام شدن با استاد نیتیو، تا حد زیادی به تقویت زبان انگلیسی کمک خواهد کرد.

خلاصهٔ مقاله

برای یادگیری زبان انگلیسی چه به‌صورت حضوری باشه، چه به شکل آموزش آنلاین زبان انگلیسی، باید نظم، تلاش و پیگیری مستمر داشته باشید. برای این‌که بهترین بازخورد رو از یک برنامهٔ آموزش زبان انگلیسی داشته باشید، مهارت‌های چهارگانه رو به همراه تقویت دایره لغات و یادگیری گرامر زبان انگلیسی به‌شکلی یکپارچه و نسبتاً موازی یاد بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا