آموزش

نگهداری از مادر پیر (وظیفه ما در برابر مادر پیرمان)

نگهداری از مادر پیر

مراقبت از مادر آن‌قدر مهم است که می‌توان آن را مراقبت از کل خانواده دانست. زیرا جایگاه مادر در خانواده در هر فرهنگی منحصر به ‌فرد و خاص است. با ورود مادر به دوران پیری، چالش‌هایی برای سایر اعضا ایجاد می‌شود. در سنین بالا ممکن است مادر بیمار شود و نتواند تمام نیازهای خود را برآورده کند، در این زمان است که باید فرزندان تکیه گاه او باشند.

بچه های متاهل گاهی بر سر مراقبت از مادر با هم بحث می‌کنند و برخی فرستادن او به خانه سالمندان را تنها راه حل ممکن می‌دانند. در این مقاله سعی شده است به تمام جوانب این مشکل بپردازیم و راه‌ حلی برای ایجاد تعادل ارائه کنیم. اگر با خانواده یا خواهر و برادر خود اختلاف دارید، بهتر است از مشاوره خانواده کمک بگیرید.

اهمیت نگهداری از مادر پیر

مراقبت از والدین وظیفه مهمی است که همه فرزندان باید برای آن آماده شوند. با این حال، گاهی اوقات مشکلاتی در نحوه نگهداری از سالمند وجود دارد که می‌تواند زندگی شما را درگیر کند. روانشناسان خانواده معتقدند مراقبت از والدین اثرات روانی بسیار مفیدی برای ما دارد. در عین حال، این کار می‌تواند منجر به مشکلاتی مانند افسردگی مزمن یا درگیری با اعضای خانواده شود؛ بنابراین، شما باید در بین وظایف کاری و نگهداری از مادرتان تعادل برقرار کنید.

 

آثار تربیتی

یکی از مهمترین نتایج کمک به مادر پیرتان این است که فرزندانتان این رفتار را از شما یاد بگیرند. به یاد داشته باشید که دیگران بیشتر به اعمال ما توجه می‌کنند تا به گفتار ما؛ پس سعی کنید الگوی خوبی برای فرزند خود باشید.

اگر به دلایلی به والدین خود اهمیت نمی‌دهید، باید بپذیرید که فرزندان شما نیز این دلایل را یاد خواهند گرفت. در نتیجه، باید خود را برای این واقعیت آماده کنید که به دلایل مشابه شما را نگه نمی‌دارند. در واقع با مراقبت از مادر خود، مسئولیت پذیری در قبال خانواده را به فرزند خود می‌آموزید و می‌توانید در آینده روی حمایت آنها حساب کنید.

 

نگهداری از پدر مادر و سلامت روان

یکی از مهمترین دلایل برای نگهداری از مادر سالمند از نگاه فرزندان مسائل اخلاقی است. بدون شک زمانی که فرزندی از کمک و مراقبت والدین پیر خود دست بر می‌دارد احساس گناه و ناراحتی به سراغ او می‌آید. به همین دلیل روانشناسان معتقدند کمک به سالمندان یکی از مواردی است که می‌تواند سلامت روان هر دو طرف را تا حدودی تضمین کند.

وقتی به هر دلیلی نیازهای والدین خود را نادیده می‌گیرید، دچار تعارض می‌شوید. این شرایط می‌تواند منجر به بیماری های روانی مانند اضطراب یا افسردگی شود. وقتی همزمان به والدین خود کمک می‌کنید، احساس خوشحالی می‌کنید که آنچه از دستتان برمی‌آید برای آنها انجام داده‌اید و این کار به شما آرامش می‌دهد.

 

افزایش محبت در خانواده

خانواده اولین و مهمترین تکیه گاه زندگی هر یک از ماست و کسی نمی‌تواند منکر این واقعیت شود. همه ما در فضای خانواده به حمایت یکدیگر نیاز داریم و هر زمان که این فضا را ایجاد کنیم از نتایج مثبت آن بهره‌مند می‌شویم. وقتی از والدین خود مراقبت می‌کنید، احساس محبت و صمیمیت بین شما و آنها ایجاد می‌شود.

به این ترتیب رابطه شما بسیار بهتر خواهد شد و در بسیاری از موارد می‌توانید روی کمک والدین خود حساب کنید. ممکن است مادر پیر شما نتوانند برخی کارها را انجام دهند، اما می‌توانند از راه های دیگری مانند کمک فکری شما را در انجام برخی کارها راهنمایی نمایند.

 

مشکلات نگهداری از مادر پیر

مشکلات نگهداری از مادر پیر

مراقبت از والدین در کنار اهمیت و فواید آن مشکلات فراوانی را به همراه خواهد داشت. اگر نتوانید با این مشکلات کنار بیایید، احتمالاً وضعیت بسیار دشوار خواهد شد. دانستن این مشکلات به شما کمک می‌کند تا برای مقابله با آنها و یافتن راه حل آمادگی بیشتری داشته باشید. این مشکلات با توجه به شرایط زندگی هر فرد متفاوت خواهد بود. با این حال، شایع ترین مشکلات عبارتند از:

اختلاف با اعضای خانواده

زمانی که تصمیم دارید مراقب مادر پیر خود باشید، اختلاف نظر با همسر و فرزندان اولین مشکلاتی است که پیش می‌آید؛ زیرا این تصمیم زندگی آنها را هم تغییر می‌دهد. مثلاً، اگر مادر خود را به خانه خود بیاورید. دیگران باید به طور طبیعی بپذیرند که شما با والدین خود زندگی می‌کنید. این موقعیت‌ها گاهی اوقات در برخی از خانواده‌ها منجر به نارضایتی و مشکلاتی در بین اعضای خانواده می‌شود.

 

احساس تعارض

مراقبت از والدین وظیفه اخلاقی هر یک از ما است. علاوه بر این، ممکن است احساس کنید که زمان کافی برای انجام کارهای خود ندارید یا گاهی به هر دلیلی نمی‌خواهید وقت خود را صرف مراقبت از مادر خود کنید. این وضعیت شما را در یک دو راهی قرار می‌دهد.

این معضل می‌تواند منجر به بسیاری از بیماری‌های روانی شود؛ بنابراین، روانشناسان توصیه می‌کنند در مراقبت از والدین زیاده روی نکنید. این کار باعث می‌شود که به سرعت احساس خستگی ذهنی کرده و در آینده با مشکلاتی مواجه شوید.

 

بدرفتاری سالمندان

یکی از مشکلاتی که اغلب با آن روبرو می‌شوید این است که سالمند شما ارزش کاری را که انجام می‌دهید درک نمی‌کند. در واقع، آنها در برابر تلاش‌های شما برای کمک مقاومت می‌کنند و تمایلی به پذیرش ندارند. این مشکل به این دلیل رخ می‌دهد که آن‌ها نمی‌خواهند این دوران را بپذیرند.

در واقع آنها در برابر از دست دادن آزادی خود مقاومت می‌کنند. این شرایط می‌تواند مشکلات شما را در نگهداری آنها بیشتر کند. در این مورد، روانشناسان توصیه می‌کنند که تا حد امکان اجازه دهید سالمندان برای زندگی خود تصمیم بگیرند و مراقب استقلال آن‌ها باشید.

راهکارهایی برای نگهداری از مادر پیر

مراقبت از مادر مسئولیت سنگینی است که اگر طبق اصول و قواعد خاص آن پیش نروید به مرور زمان باعث افسردگی و مشکلات زیادی می‌شود. گاهی آن‌قدر بارمشکلات زیاد می‌شود که اجازه نمی‌دهد کاری که با عشق برای مادر خود شروع کردید را به نحو احسن ادامه دهید. در این شرایط باید از یک مشاور و یک فرد با تجربه کمک بگیرید.

 

صحبت با اعضای خانواده

یکی از رایج ترین مشکلات نگهداری از مادر سالمند در اکثر خانواده‌ها درگیری اعضای خانواده با همدیگر است؛ بنابراین، اولین کاری که باید انجام دهید این است که با اعضای خانواده خود به توافق برسید. به یاد داشته باشید که شما در قبال همسر و فرزندانتان مسئول هستید. پس نباید نیازهای آنها را نادیده بگیرید. بهترین راه این است که یک ملاقات با اعضای خانواده ترتیب دهید. سعی کنید در این گفتگوها احساسات و افکار همدیگر را بعد از بیان درک کنید. به سخنان هم گوش دهید و با کمک یکدیگر برای موقعیت‌ها راه حل پیدا کنید.

 

تقسیم وظایف

اگر سعی کنید به تنهایی تمام وقت خود را صرف مراقبت از مادر پیر خود کنید، دیر یا زود خسته می‌شوید. بهتر است از خواهر و برادر یا حتی همسر و فرزندانتان کمک بگیرید. با این حال، اگر نمی‌توانید هیچ یک از این کارها را انجام دهید، گاهی اوقات بهتر است از یک پرستار سالمند بخواهید که مراقب مادر پیر شما باشد. اگر بخواهید همه کارها را خودتان انجام دهید، دیر یا زود احساس خستگی و فرسودگی باعث می‌شود تا در انجام کارهای خود دچار مشکل شوید و ادامه مسیر برایتان سخت شود.

پرستار شبانه روزی سالمند در منزل

تمرکز روی نیازهای سالمندان

بسیاری از اوقات مشکلاتی که بین مادر و فرزندانش ایجاد می‌شود به این دلیل است که آن‌ها اطلاعات کافی در مورد نیازها و نگرش‌های سالمندان ندارند؛ بنابراین سعی کنید با مطالعه کتاب یا کمک گرفتن از افرادی که در این زمینه تخصص دارند اطلاعات خود را بالا ببرید. اگر بدانید با چه نوع مشکلاتی روبرو خواهید شد، مقابله با آنها آسان تر خواهد بود.

 

تنهایی و بی‌حوصلگی سالمندان

سالمندان با بالا رفتن سن نیاز به معاشرت و حضور در اجتماع دارند. تنهایی در افراد مسن می‌تواند خطر ابتلا به زوال عقل را تا 40 درصد افزایش دهد. سالمندانی که تنها زندگی می‌کنند اغلب خسته می‌شوند، به مرور زمان افسرده شده و میل به غذا خوردن را از دست می‌دهند. همه این موارد باعث بدتر شدن وضعیت و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف در سالمندان می‌شود.

 

بهترین راهکار برای نگهداری بهتر از مادر پیر

بسیاری از مردم بردن یک سالمند به خانه سالمندان را یک رفتار غیر اخلاقی به حساب می‌آورند. این در حالی است که افراد بالای 60 سال نیاز به مراقبت ویژه دارند بسیاری از سالمندان از بیماری‌هایی مانند دیابت، پارکینسون و فشارخون بالا رنج می‌برند و به پرستارانی دلسوز و ماهر برای ارائه مراقبت‌هایی مانند کنترل قند خون و نظارت بر دارو و همچنین کارهای روزانه مانند حمام نیاز دارند. بسیاری از کودکان مشغول کار هستند و زمانی برای مراقبت از آنها ندارند در واقع باید بپذیریم که زندگی در جامعه مدرن و نیازهای آن نیز چنین پیامدهایی را به همراه خواهد داشت.

یکی از بهترین راه حل ها برای این مشکل نگهداری از سالمند شبانه روزی در منزل است. این کار به صورت 24 ساعته توسط پرستاران متعهد و مهربان انجام می‌شود.

مراقبت از مادر پیر یکی از چالش هایی است که هر فردی می‌تواند در زندگی آن را تجربه کند. در این صورت فرزندان مجبور هستند روش معمولی زندگی خود را تغییر دهند. برای مثال، ممکن است لازم باشد محیط خانه خود را برای مراقبت از والدین خود عوض کنید یا شاید باید مدتی را در خانه او بگذرانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا